IP kamery se instalují jak do firem, tak i do domácností a jejich úkolem je monitoring venkovních i vnitřních prostor. Umožňují přenos obrazu a dalších dat v počítačové síti, vzdálenou správu a jednoduchou rozšiřitelnost.
Černobílé kamery se vyznačují lepší světelnou citlivostí, vlastností důležitou při snímání za nízké úrovni světla. Postupně jsou nahrazovány barevnými typy poskytující lepší orientaci v záběru. Dříve byly méně citlivé na hladinu světla, což se projevovalo na kvalitě obrazu při nepříznivých světelných podmínkách, avšak i tento neduh se barevným kamerám postupně daří do jisté míry eliminovat.
Kamery mohou být propojeny se záznamovou jednotkou drátově, nebo bezdrátově, které je však omezeno přenosovou vzdáleností. Počítejte s kratším dosahem pouze přes pár stěn a na vzdálenost 30–50 m. Jedná se tedy o méně spolehlivé řešení, než kabelové propojení. Vzhledem k tomu, že se nepřetržitě přenáší velké množství dat, i malá chyba nebo výpadek mají za následek podstatné zhoršení výsledného záznamu.
Instalace kamerového systému je jednodušší, než se zdá. Za použití běžného nářadí k uchycení zařízení a kabelů (vrtačka se sadou vrtáků a šroubovák) ji zvládne každý domácí kutil.
Propojte kameru (nebo kamery) se záznamovou jednotkou a monitorem (televizorem nebo počítačovým monitorem, postačí kompozitní nebo VGA vstup), připojte napájecí adaptéry a instalace je hotová. Důležitá je, aby kamera byla připevněná na pevném podkladu, jako je zeď nebo strop.
Analogové kamery udávají rozlišení v hodnotě TVL, tedy počtu televizních řádků. Běžné rozlišení je zhruba 330 TVL, kvalitní kamery již disponují rozlišením kolem 420 TVL. Ostatní, tedy AHD, IP a HD-SDI kamery v pixelech. Čím větší rozlišení, tím ostřejší zobrazení detailů.
Obvyklá rozlišení
HD rozlišení (1 280 × 720 px)
Full HD rozlišení (1 920 × 1 080 px)
Vyšší rozlišení, například 2560 × 1920 bodů najdeme u IP kamer.
Uvádí se písmenkem f a čím je hodnota nižší, tím lepší je světelnost objektivu. Kamera s velmi dobrou světelností dokáže snímat okolí i za šera.
Dělení kamer podle použité clony
Pevná clona - pro prostředí se stabilní hladinou osvětlení
Automaticky se měnící clona - pro místa, kde dochází k silnému osvícení objektivu
V dnešních webkamerách se můžeme setkat se dvěma typy obrazových snímačů.
CCD snímače - Citlivější na světlo, což se odráží v lepší kvalitě zobrazení za zhoršených světelných podmínek. Využívá se ve webkamerách s vyšším rozlišením. Nevýhodou je vyšší cena.
CMOS snímače - Horší citlivost na světlo, než v případě CCD snímačů. To však v místnostech s dobrým osvětlením nevadí. Výhodou jsou menší rozměry a nižší náklady na výrobu.
Pořízený záznam se ukládá na SD karty nebo do interní paměti. Z hlediska náročnosti na úložnou kapacitu je přínosem funkce detekce pohybu ve snímaném prostoru. Kamera zachytí a pořídí záznam pouze zajímavých událostí.
Černobílé kamery - velmi dobrá světelná citlivost, hojně se používaly zejména v minulosti
Barevné kamery - Horší světelná citlivost, kdy za zhoršených světelných podmínek je obraz zrnitější a tedy s nižší vypovídající hodnotou. Používanější než černobílé kamery.
Z hlediska odolnosti dělíme kamery na vnitřní a venkovní. Schopnost vyrovnat se s nepříznivými povětrnostními vlivy, jako je déšť, je definována stupněm krytí na stupnici IP. Kamery pro venkovní prostředí jsou značeny větším číslem IP, například IP66.
Otočné průmyslové kamery lze otáček pomocí ovládací klávesnice nebo potřebného softwaru až o 360°. Spolu s funkcí zoom (až 36násobný) se jedná o kombinaci, která obslouží poměrně velký prostor za použití malého množství kamer.
Někdy je lepší kameru schovat a s tím počítají také výrobci. Skrýt je lze například za sklo se zrcadlovou fólií nebo v případě PinHole kamer, kterým stačí pár milimetrů ke snímání, i do rozvodné krabičky nebo do světla.
Další možností, jak zmást potenciální nezvané hosty, jsou atrapy, které jsou věrnou kopií funkčních modelů. Za zlomek ceny dostanete „kameru“ s blikající LED diodou, dráty a detailně zpracovaným provedením.
Pro noční sledování jsou vhodnější černobílé kamery s vyšší citlivostí, což je vlastnost důležitá právě při nízké úrovni osvětlení.
Některé modely mají vestavěné IR přisvícení pro noční vidění, speciální LED diody vyzařující světlo v infračerveném spektru. Toto světlo lidské oko nevidí, je však viditelné pro obrazové čipy kamer.
Infrapřisvícení se zpravidla aktivuje automaticky při poklesu hladiny okolního světla. Funguje zhruba do vzdálenosti 25 m.
Snímač CCD (Charge–Coupled Device – s vázanými náboji) je čip, který snímá barevný obraz. Záznam obrazu se provádí dvěma metodami: umístění RGB filtrů před čip anebo jsou filtry umístěny před pixely v šachovnicovém vzoru. CCD čip umí přenášet informace z bodů po celých řádcích, CMOS senzor, jehož výroba je konstrukčně náročnější, z každého bodu samostatně.
Charakteristika CCD snímače
- Vyšší spotřeba energie
- Nižší rychlost zpracování dat
- Vyšší náklady na výrobu
CMOS čipy jsou často používané u digitálních kamer. Na výrobu jsou levnější, mají nižší spotřebu energie a rychleji přenášejí data než CCD snímače. CMOS senzor umí přenášet data z každého bodu samostatně, zatímco CCD po řádcích. CMOS snímač se někdy označuje zkratkou APS (Active-Pixel Sensor).
Charakteristika CMOS snímače
- Nižší spotřeba energie
- Vyšší rychlost zpracování dat
- Nižší náklady na výrobu
Ostření (focus) je proces, který má za cíl zobrazit fotografované objekty v poli ostrosti tak, aby se jevily ostré. Zaostření lze pomocí optického členu v soustavě objektivu měnit, tudíž můžeme zaostřit na předměty blízko i daleko od kamery.
Kamery jsou vybaveny také automatickým ostřením, neboli autofocusem (AF). Ostrost zajišťuje elektronika, která nastavuje ostření automaticky. Autofocus nejlépe funguje tam, kde jsou nějaká kontrastní rozhranní v obraze. Pokud tomu tak není, například při namíření na vodní hladinu nebo lidský obličej příliš blízko objektivu, zaostřete na jiný kontrastní předmět ve stejné vzdálenosti, aufotocus zablokujte a poté zpátky namiřte na nekontrastní předmět.
Slovník pojmů
Technologie kamerových systémů
Analogové kamery
Nejrozšířenější technologie na trhu. Vyznačuje se spolehlivostí, jednoduchou instalací a možností vzdálené správy. Nevýhodou je nízké rozlišení záznamu pouze 720 × 540 pixelů.
AHD kamery
Nejnovější technologie, nástupce analogových systémů. Nabídne až Full HD rozlišení (1920 × 1080 px), tedy detailnější obraz než analogové systémy.
IP kamery
Technologie využívající pro přenos obrazu počítačovou síť. Plusem je vysoké rozlišení až 2560 × 1920 px, mínusem vyšší cena a složitější infrastruktura s vyššími nároky na datové toky. Používají se například na stavbách, velkých parkovištích apod.
HD-SDI kamery
Poměrně mladá technologie kamerových systémů s jednoduchým zapojením a infrastrukturou a rozlišením obrazu až Full HD.