Jak vybrat kancelářský notebook

Zobrazit katalog

Dobrý kancelářský notebook by měl mít 15,6" displej (dostatečně velká pracovní plocha a zároveň dobrá přenositelnost), pohodlnou klávesnici s numerickým blokem a dlouhou výdrž na baterii. Pro běžnou kancelářskou práci je naopak zbytečné příliš velké rozlišení displeje (postačí Full HD), příliš výkonná grafická karta (s běžnými úkoly si poradí integrovaná).

Jak vybrat kancelářský notebook
Výhody a nevýhody
  • Pro práci se sadou Microsoft Office
  • 15,6" displej s Full HD rozlišením
  • Klávesnice s numerickým blokem
  • Inteligentní touchpad, trackpoint
  • Čtečka otisků prstů
  • Výdrž na baterii kolem 8 hodin
  • Nevhodné pro hraní náročných her a práci s videem

Co je důležité u kancelářských notebooků?

Procesor

Procesor (CPU - Central Processing Unit) je základní stavební kámen a mozek celého notebooku, který zajišťuje veškeré výpočty. Pro běžnou kancelářskou činnost postačí procesory Intel Core i5.
 

Architektura

Intel

Atom, Celeron a Pentium
Série s menším výkonem, které jsou vhodné do notebooků pouze pro jednoduchou kancelářskou činnost.


Core M
Nová řada úsporných čipů používaná v některých ultraboocích. Jsou výkonnější než Celeron a Pentium a přináší pasivní chlazení, tudíž zařízení s tímto procesorem jsou absolutně tichá.
 

Core i3, Core i5, Core i7
Série výkonnostně na vyšší úrovni. Procesory Core i3 postačí na běžnou činnost, Core i5 zvládnou i náročnější úlohy.


AMD

S procesory AMD se u notebooků setkáme mnohem méně než s procesory Intel.
 

Série A4, A6, A8 a A10

Řada procesorů, která v hrubých rysech odpovídá konkurenčním Intel Core. Pro práci ve standardních kancelářských programech postačí série A4 a A6.


Série E se používá v základních noteboocích.
 

Značení

Každý procesor řady i3, i5 a i7 se značí čtyřčíslím a písmenem. První číslice udává generaci, která oproti té předchozí vylepšuje výkonnostní parametry. Nejnovější generace poskytne nejlepší výkon a nejnižší spotřebu, pro potřeby běžné práce však postačí i druhá nebo třetí nejnovější generace.
 

1. generace - Nehalem

2. generace - Sandy Bridge
3. generace - Ivy Bridge
4. generace - Haswell
5. generace - Broadwell
6. generace - Skylake


Koncové písmeno značí určení, které je spjato se spotřebou:
 

H - High performance graphics
HK - High performance graphics, unlocked
HQ - High performance graphics, quad core
MX - Mobile extreme edition
MQ - Quad-core mobile
M - Mobile
U - Ultra-low power

Y - Extremely low power
 

Frekvence

Frekvence se uvádí v GHz a značí počet instrukcí, které dokáže procesor vykonat za 1 sekundu. S vyšší frekvencí roste pracovní výkonnost procesoru. Kancelářské notebooky si vystačí se základních frekvencí kolem 1,8 GHz, s technologií Intel Turbo Boost 2.0 kolem 2,8 GHz.
 

Jádra

Nejdůležitější část procesoru, která je odpovědná za všechny výpočetní operace. Čím více jader, tím více úloh dokáže procesor zpracovat najednou, pohodlnou kancelářskou práci však umožní i dvoujádrové procesory.

Displej

Úhlopříčka

S notebookem budu cestovat každý den - Pro častý přesun se nejlépe hodí notebooky s úhlopříčkou pod 13", 13", 14", maximálně však 15" s hmotností do 2 kg a tloušťky 2 cm. Pokud jste vysoce mobilní, vyberte si ultrabook, který poskytuje dostatečný výkon a přijatelné rozměry.


Notebook budu přenášet pouze několikrát do měsíce - V tomto případě vybírejte mezi 15", nebo 17" notebooky s hmotností 2–3 kg. Větší displej a klávesnice s numerickým blokem poskytnou větší pohodlí a občasný výjezd zvládnete i s těžším notebookem.


Notebook bude ležet převážně na stole - Pokud jste se v tomto případě rozhodli pro notebook a nikoli pro stolní počítač, vybírejte mezi 15" nebo 17" modely, které nabídnou větší pracovní plochu.
 

Rozlišení

Rozlišení displeje nám sděluje, kolik pixelů (obrazových bodů) je na něm zobrazeno. 14" notebooku postačí HD+ rozlišení, u 15" displeje volte Full HD.


 

Nejrozšířenější rozlišení:

Rozlišení

Počet bodů

720p

1 280 × 720 pixelů

HD Ready1 366 × 768 pixelů
HD+1600 × 900 pixelů
Full HD1 920 × 1 080 pixelů
WQHD2 560 × 1 440 pixelů

WQXGA

2 560 × 1 600 pixelů

3K

2 880 × 1 620 pixelů

WQXGA+

3 200 × 1 800 pixelů
4K3 840 × 2 160 pixelů
 

Zobrazovací technologie

Notebooky, ale i mobilní telefony nebo televizory v současné době používají LCD displeje (Liquid Crystal Display, tedy displej z tekutých krystalů), které se dále rozvětvují na technologii TFT (Thin-Film Tranzistor) a STN (Super-Twisted Nematic). Dnešní notebooky jsou osazeny výhradně TFT displeji, které se dělí na:


TN (Twisted-Nematic)

Starší verze LCD, která stále hojně nachází uplatnění u levnějších kancelářských notebooků. Oproti IPS displejům mají vyšší jas, rychlejší odezvu a o něco menší náročnost na výdrž baterie. Nevýhodou jsou naopak horší pozorovací úhly.
 

IPS (In-Plane Switching)

Špičková technologie, která má věrné zobrazení barev a široké pozorovací úhly 178°. IPS displeje jsou dražší na výrobu, proto se s nimi setkáme u notebooků vyšší cenové kategorie. Oproti TN displejům mají nižší kontrast a pomalejší odezvu.


VA (Vertical Alignment)

Spojují výhody TN a IPS technologie. Vyznačují se vysokým kontrastem, širokými pozorovací úhly (avšak ne tak dobrými, jako IPS) a věrným zobrazením barev.
 

Povrchová úprava


Lesklá

Lesklé displeje mají oproti matným panelům výraznější barvy, nejsou však vhodné na cesty a práci na přímém slunci, kde jsou takřka nepoužitelné. V místnosti však zobrazují vysoce barevný a sytý obraz. S lesklými displeji se hojně setkáváme u dotykových notebooků.


Matná a antireflexní

Pokud často cestujete nebo pracujete v kavárně nebo na letní zahrádce, raději zvolte notebook s matným (nebo také antireflexním) displejem. Sice oproti lesklým typům mírně zaostávají v barevnosti a sytosti zobrazení, nepůsobí však tolik jako zrcadlo.

Úložiště (HDD, SSD)

Typ

Typ úložiště má velký vliv na výslednou rychlost celého notebooku. Dělíme je na HDD (Hard Disk Drive) a SSD (Solid State Drive). Pro práci, kde záleží na rychlosti, jednoznačně doporučujeme SSD, protože se vyznačují rychlým přístupem k datům, bezhlučným provozem a větší mechanickou odolností při cestování. Odezvy systému jsou mnohem svižnější a veškeré programy, hry a soubory se spouští rychleji, než na klasickém stroji s plotnovými disky. Pro uživatele, kterým záleží na co nejvyšší kapacitě, doporučujeme HDD s kapacitou 1 TB a více.
 

HDD

Vyšší kapacita za stejnou cenu, než v případě SSD.


SSD

Bez pohyblivých částí, mnohonásobně rychlejší než HDD. Se svou rychlostí a odolností proti otřesům jsou perfektní volbou pro cestovní notebooky..


HDD + SSD

Jednotka obsahující dva diskové oddíly v jednom. Využívají výhod obou typů - velké kapacity HDD a svižnosti SSD. Vhodné řešení pro herní notebooky.


SSHD

Kombinace klasického HDD s pamětí SSD. Menší NAND flashová paměť (SSD) slouží pro nejčastěji využívané programy, jako je operační systém a větší paměť na data, kterou poskytuje klasický HDD.
 

Kapacita

Čím větší kapacita, tím uložíte více programů, fotek, videí a všech ostatních dat. V případě HDD se běžně pohybuje na hodnotě 500 GB, 1 000 GB (= 1 TB), 2 000 GB.

Klávesnice, polohovací zařízení

Klávesnice

Klávesnice se liší počtem řad a tvarem některých kláves, některé mají numerický blok, jiné ne. Pokud často zadáváte číselné údaje, rozhodně se vám bude hodit. Pro práci v noci si vyberte podsvícenou klávesnici.


Tzv. Chiclet klávesnice jsou uzpůsobené pro pohodlné psaní dlouhých textů. Mají vylepšený tvar kláves, který do značné míry předchází překlepům. Mají příjemnou hmatovou odezvu a neunavují tolik prsty ani při dlouhém psaní.


Touchpad

Inteligentní touchpady, zejména u dražších notebooků, podporují gesta podobně jako u dotykových zařízení. Usnadňují použití například při zoomování nebo scrollování.
 

Trackpoint

Polohovací zařízení (malý gumový joystick) používané u pracovních notebooků. Umisťuje se mezi klávesy G, H a B a jedná se o alternativu k touchpadu. Stejně jako touchpad ovládá kurzor myši. Nejedná se o nezbytnost, ale o zajímavý detail, který může pomoci při ovládání.

Konektivita

USB

Slouží k připojení myši, externí klávesnice, flash disků, externích disků, optických mechanik apod. Pohodlnou práciI zajistí alespoň dva konektory USB 3.0.

HDMI

Nejpoužívanější digitální konektor pro přenos obrazu a zároveň zvuku ve vysokém rozlišení. Slouží např. pro připojení notebooku k televizoru, externímu monitoru nebo projektoru.
 

DisplayPort

Digitální konektor, slouží k přenosu obrazu i zvuku ve vysokém rozlišení. Najdeme jej u pracovních notebooků.
 

VGA

Analogový konektor, slouží k přenosu obrazu. Používá se například u starších projektorů.
 

Ethernet (LAN)

Konektor pro připojení notebooku k drátové síti (místní i k internetu). Doporučujeme rychlou gigabitovou LAN (1 000 Mbit/s).
 

WiFi

Bezdrátová technologie, kteoru najdeme u každého notebooku. U levnějších modelů je standardem specifikace 802.11 b/g/n, vyšší datovou propustnost na frekvenci 5 GHz však poskytne 802.11ac.
 

Bluetooth

Slouží k bezdrátovém připojení například sluchátek nebo reproduktorů.
 

3,5mm audio konektor (jack)

Připojují se k němu sluchátka, reproduktory nebo mikrofon.
 

Čtečka paměťových karet

Umožní například snadno přenést velké množství fotek z fotoaparátu nebo mobilních zařízení.
 

Dokovací konektor

Dokovacím konektorem jsou vybaveny některé pracovní notebooky. Jedná se o konektor na spodní straně, kterým se napojí na dokovací stanici. Tímto způsobem připojíte k notebooku celou řadu zařízení, jako je klávesnice, tiskárna, audio systém, internetový modem, přídavný monitor a další.

Konstrukce

Hmotnost

Pokud zejména často cestujete s notebookem, berte v potaz jeho hmotnost. Laptopy do 2 kg jsou vhodné pro každodenní přesun, na rozdíl od modelů s hmotností 2 kg až 3 kg.

Materiály

Nejen levné, ale i notebooky střední třídy se ve velké míře vyrábí z plastu. Pro frekventované přenášení je však lepší volbou pevná kovová konstrukce. Častým zavíráním a otevíráním víka se totiž může u plastu objevit prasklina u pantů.
 

Úhel otevření víka

Některé modely lze otevřít až na 180°, některé však mnohem méně.

Baterie

U kancelářských notebooků, které doprovází své majitele na obchodních cestách apod., je dlouhá výdrž na baterii důležitá. Plnou mobilitu zajistí schopnost fungování alespoň 6 až 9 hodin, nejlépe však 9 hodin a více, kterými se pyšní ultrabooky.
 

Články

Baterie se skládá z několika článků a čím více jich je, tím větší kapacita a životnost. Výdrž baterie se 3 články je kolem dvou hodin, se 6 kolem čtyř hodin a s 9 články šest a více hodin. 
 

Výdrž se odvíjí od způsobu využití. Sledování videa nebo práce s náročnými programy se snižuje. Při delších cestách mimo zásuvku je řešením vzít si náhradní baterii, kterou v případě nouze vyměníte za vybitou. Baterie se časem opotřebovává a klesá její kapacita, proto se doporučuje výměna po 2–3 letech.

Operační systém

Převážná část notebooků se prodává s předinstalovaným systémem. Po vybalení je stačí zapnout a začít používat. K dispozici jsou ale i bez předinstalovaného operačního systému, jehož výběr je v tomto případě ve vašich rukou.
 

Domácí použitíWindows 7 Home / Windows 10 Home

Pracovní použitíWindows 7 Professional / Windows 10 Pro

Na co si ještě dát pozor?

Nízké rozlišení displeje

Rozlišení 1366 × 768 pixelů na 11" notebooku je omluvitelné, na 15,6" notebooku je to však velmi málo.
 

Lesklý displej

Lesklé displej mají kvalitní zobrazení barev, při hraní však může vadit množství odlesků. Odvádí pozornost a na přímém slunci jsou takřka nepoužitelné.
 

Nevhodné umístění konektorů

Zejména když si připojujete drátovou myš, je dobré, aby notebook měl alespoň jeden USB konektor na pravé straně.
 

Špatně umístěná ventilace

Zde je důležité, aby vám větráček nefoukal přímo na ruku. Při dlouhodobějším použití byste si tak mohli zadělat na zdravotní potíže.

Příslušenství k notebooku

Kancelářské notebooky

  • Pro práci s programy Microsoft Office
  • Dobrý poměr cena výkon
  • Cena od 5 990 Kč
Kancelářské notebooky

Nejčastější otázky při výběru notebooku

Matný versus lesklý displej

Matný, nebo lesklý displej?

Kromě velikosti úhlopříčky a zobrazovací technologie je důležité také to, zda je matný nebo lesklý. Povrchová vrstva má totiž velký vliv na uživatelské pohodlí při práci.

Lesklé displeje mají výraznější barvy, jejich neduhem jsou však odlesky okolí, které odvádí pozornost od práce. Vhodné jsou pro práci doma nebo v kanceláři, pokud ale často cestujete nebo pracujete venku (např. na letních zahrádkách), lesklým displejům se vyhněte.

Matné a antireflexní (označují se také jako antiglare) displeje barvy mírně potlačují, odvděčí se vám ale minimem rušivých odlesků.

HDD, nebo SSD?

HDD, nebo SSD?

HDD a SSD jsou úložiště, kde jsou uchována veškerá uživatelská data, jako jsou dokumenty, videa, nainstalované programy, ale i samotný operační systém. Oba typy mají své přednosti - HDD nabízí za stejnou cenu jako SSD větší kapacitu, SSD naopak excelují v rychlosti.

Preferujete-li kapacitu pro uložení velkého množství hudby a filmů, pak si vyberte HDD. Pokud je pro vás důležitější rychlost a svižné reakce systému, pak zvolte SSD.

Potřebuji integrovanou optickou mechaniku?

Potřebuji integrovanou optickou mechaniku?

Optická mechanika není v mnoha případech nutná, protože vše, co je na discích uložené, lze lépe dostat do počítače například na flashdisku. Pokud nemáte sbírku filmů na DVD, které si pouštíte na cestách, pak se vyplatí pořídit si externí vypalovačku. K notebooku ji připojíte jednoduše přes USB konektor.

Klasický, nebo překlápěcí displej?

Klasický notebook, nebo s překlápěcím či odpojitelným displejem?

Mnoha lidem vyhovuje notebook se standardní konstrukcí. Pro ty, kdo vyžadují větší flexibilitu, jsou určena konvertibilní zařízení s překlápěcím nebo odpojitelným displejem. Lze je využít pro práci jako běžné notebooky, ale hodí se i na prezentace nebo například sledování filmů.

Režimy konvertibilních notebooků:

Notebook - režim klasického notebooku, režim určený k práci
Stojan - mód vhodný pro videohovory, sledování filmů
Stan - obdobný režim, jako stojan, tedy pro videohovory, sledování filmů apod.
Tablet - v režimu Tablet se pohodlně surfuje na internetu v křesle

Slovník pojmů - notebooky

Konvertibilní notebook

Konvertibilní notebook je zařízení, které má překlápěcí nebo odpojitelný displej. Tato kategorie je flexibilnější a lehčí než standardní notebooky. Umožňuje použití v několika režimech.

Notebook - Režim určený pro práci
Stojan - Vhodný pro videohovory, sledování filmů
Stan - Obdobný režim, jako stojan. Vhodný pro videohovory, sledování filmů
Tablet - Pro pohodlnější surfování na internetu v křesle

HDMI

High-Definition Multi-media Interface, digitální výstup s integrovaným zvukem (případně síťovým přenosem), je často využívaným konektorem nejen u notebooků, ale také např. u televizorů. Umožňuje přenos vícekanálového zvuku a zvládá až 4K rozlišení (HDMI 2.0).

Úhlopříčka

Označuje vzdálenost mezi levým spodním a pravým horním rohem displeje. Udává se v palcích, přičemž 1" = 2,54 cm. Modely s větší úhlopříčkou poskytnou více pracovního prostoru. Notebooky s menší úhlopříčkou jsou vhodné pro časté přenášení.

Slovník pojmů
Vytisknout
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací