Základem zdravého chrupu je pravidelná ústní hygiena, správná technika čištění a v neposlední řadě i vhodně zvolený zubní kartáček. Na trhu existuje široká škála kartáčků různých tvarů, velikostí, tvrdosti a způsobu střižení štětin. Každému může vyhovovat jiný model kartáčku, proto je důležité jeho výběr nepodcenit. Před nákupem nezapomeňte zvážit jednotlivá kritéria a položit si základní otázky, které vám pomohou s výběrem.
Hlavička zubního kartáčku by měla být hustě osázená velkým množstvím vláken v několika řadách. A to nejlépe tak, aby přes štětiny byla jen stěží viditelná. Čím větší počet štětin, tím důkladnější a komfortnější čištění. V ideálním případě by měl kartáček disponovat více než 2000 vlákny. Všechny štětinky by měly být zastřižené do stejné délky, aby došlo k nejefektivnějšímu čištění. Překřížení, či různé výstupky nemají na čištění výrazný vliv.
Rukojeť kartáčku by měla být dostatečně dlouhá a zároveň pevná a stabilní. Odpružené a ohebné rukojeti mohou způsobit nerovnoměrné přenášení tlaku na zuby během čištění, které může následně mechanicky poškozovat zuby i dásně.
Pravidelným používáním vhodně zvoleného kartáčku precizně odstraníte zubní plak, aniž byste způsobili mechanické poškození zubů a dásní. Důkladným odstraňováním zubního plaku efektivně předejdete vzniku zubního kazu, usazování zubního kamene i zánětu dásní.
Zubní kartáček je nutné používat pravidelně, alespoň každé ráno a večer. Před spaním by čištění zubů mělo být důkladnější a nejlépe doplněné o další pomůcky, jako je např. mezizubní kartáček či dentální nit. Čištění je vhodné provádět před jídlem a po dobu, za níž jste schopní zuby důkladně vyčistit správnou technikou. Chrup čistěte systematicky a nezapomínejte ani na zadní zuby. O tom, jak správně používat zubní kartáček i jak používat mezizubní kartáček, vás nejlépe poučí váš zubní lékař.
Zubní kartáček je ideální měnit cca každé tři měsíce, případně vždy při viditelných známkách jeho opotřebení, roztřepení vláken či po prodělaném infekčním onemocnění. Opotřebený kartáček nedokáže spolehlivě plnit svou funkci, což může způsobit usazování zubního plaku a následně vést ke vzniku kazu či paradentóze. Po prodělání infekčního onemocnění naopak hrozí riziko ulpění bakterií na kartáčku a jejich dalšímu přenosu.
Kromě pravidelné výměny je nutné zubní kartáček po každém použití propláchnout a řádně očistit pod tekoucí vodou. Vhodná je také dezinfekce zubního kartáčku, ke které vám skvěle poslouží antiseptická ústní voda.
Dětem vybírejte zubní kartáček s ohledem na jejich věk a velikost chrupu. První dětský kartáček by měl mít dostatečně malou hlavičku (cca 1,5 cm), dlouhou rukojeť a extra jemné štětinky, které nenaruší jejich zoubky a citlivé dásně.
Velikost hlavy kartáčku
Pro správnou techniku a důkladné vyčištění zubů je nutné, aby hlavička kartáčku disponovala malými rozměry. Čím bude hlavička menší, tím bude čištění efektivnější. Pokrýt by měla maximálně dva zuby najednou. Malá a krátká hlavička je ideální zejména pro malé děti, osoby s malými ústy a nelehkým přístupem k zadním stoličkám.