Křovinořez je zdatným pomocníkem, kterého na zahradě využijete v každém ročním období. Říká se mu také motorová kosa a je univerzální. Poseče vám i vysokou trávu, prořeže křoví, zastřihne živý plot či zbaví stromky tenčích větví. A to vše i na méně přístupných místech, protože s křovinořezem se manipuluje snadněji než se zahradní sekačkou. Který je ten nejlepší křovinořez, vám neřekneme. Ale poradíme vám, jak vybrat křovinořez, na co si při výběru dát pozor a jaký křovinořez využijete právě na vaší zahradě.
Benzínové křovinořezy jsou nejklasičtějším typem křovinořezů. Jejich palivem je benzín. Jedná se o vysoce spolehlivé profesionální stroje s vysokým výkonem, které obstojí i v těch nejnáročnějších podmínkách. Slouží zejména pro každodenní práci, údržbu parků a větších či hodně zarostlých ploch. Při běžné práci určitě oceníte fakt, že nejste omezeni délkou přívodního kabelu. Jde nejen o vzdálenost od zdroje energie, ale i o jednoduchý fakt, že se vám kabel nebude nikde zaplétat.
Benzínový křovinořez s vyšším výkonem si lépe poradí s hustým porostem – nepřetíží se a nezasekne se. Čím vyšší je výkon, tím více si také můžete odmotat strunu (tj. rozšířit záběr sekání) bez rizika tzv. „zadušení“ motoru. Udává se v koních (HP) nebo kilowattech (kW). Podle výkonu se také můžete rozhodnout, zda je daný křovinořez vhodný právě pro vaše účely.
Volit můžete i mezi dvoutaktními a čtyřtaktními křovinořezy. Čtyřtaktní jsou výkonnější, navíc jsou oproti dvoutaktům i o něco tišší. Nejlepšího poměru cena vs. výkon pak dosahují dvoutakty. Specifikem dvoutaktů, které jsou stále mezi výrobci zahradní techniky velmi oblíbené, je, že ke svému provozu vyžadují palivovou směs z benzínu a oleje. Každý motor přitom vyžaduje jiný poměr ředění. Jak na to, se dozvíte v našem článku Poměr benzínu a oleje do dvoudobých motorů.
Ano, tento typ je skutečně vhodný pro profesionální práci. Pro hobby zahradničení ale poslouží stejně dobře. To vám nejspíše postačí i méně výkonný model.
Bohužel si to, s nadsázkou řečeno, nemyslíme. Přece jen je poněkud hlučný a navíc má spalovací motor, takže je tento typ křovinořezu cítit. Pokud máte zahradu v zástavbě, nebo sousedy příliš blízko a plánujete křovinořez používat poměrně často, poohlédněte se raději po jiném typu křovinořezu – nejlépe elektrickém či akumulátorovém.
Elektrické křovinořezy oceníte v případech, kdy víte, že budete potřebovat pracovat na jasně vymezeném prostoru. Jsou poměrně lehké a díky tomu, že je máte neustále připojené ke zdroji energie, jste v podstatě limitováni jen vlastní výdrží. Pracovat můžete tak dlouho, jak potřebujete. Na druhou stranu v tom, že máte křovinořez neustále v zásuvce, tkví největší nevýhoda. Na některých místech, třeba při prosekávání hustých keřů, se vám bude kabel plést. Elektrické křovinořezy jsou ideální pro pravidelnou – ale ne každodenní – údržbu standardně velkých zahrad a pozemků.
Čím vyšší je příkon, tím snadněji si elektrický křovinořez poradí s hustým porostem – nepřetíží se a nezasekne. S tím souvisí také možnosti při odmotávání struny. U modelu s příkonem si můžete odmotat strunu bez rizika „zadušení“ motoru.
V každém případě je ale vhodné využívat ramenní popruh. Váha křovinořezu tak spočívá na zádech a ne jen na rukou. Manipulace s ním je tak mnohem pohodlnější.
Využijete je nejlépe tam, kde víte, že pracujete na omezeném prostoru v akčním radiu zásuvky. Jsou proto ideální na údržbu skalek a menších dvorků, sadů a zahrad. Pro tyto účely budou dostatečné i svým výkonem.
Podstatně lépe než křovinořezy benzínové. I přesto ale doporučujeme používat ochranu uší. Výborně jsou na tom také s produkcí spalin – žádné neprodukují.
Akumulátorové křovinořezy spojují to nejlepší z elektrických a klasických motorových křovinořezů. Pro běžné hobby zahradničení, kdy je nevyužíváte příliš často, jsou ideální. V takovém případě oceníte jednoduchou manipulaci a přijatelný výkon. Vám i vašim sousedům určitě udělá radost, že akumulátorové křovinořezy jsou málo hlučné a neprodukují žádné zplodiny. Jen je potřeba upozornit na to, že hmotnost křovinořezu i s baterií nemusí být nejnižší.
Baterie – nejčastěji se využívají moderní dobíjecí Li-Ion akumulátory – je klíčovou součástí akumulátorového křovinořezu. Určuje totiž, jak dlouho jej budete moci používat. Většinou se tento čas pohybuje mezi půl až jednou hodinou, což je čas, za který zvládnete svoji zahradu pohodlně posekat. Pokud však víte, že budete potřebovat pracovat delší dobu, zvažte pořízení druhého akumulátoru.
Ano, je. Pokud víte, že budete sekat větší plochu, je vhodné dokoupit náhradní baterii. Pak pracujete jednoduchým systémem: Jedna baterie se nabíjí, druhou používáte.
Většina typů se pohybuje mezi třiceti minutami a jednou hodinou. Svůj vliv má samozřejmě i náročnost práce. Trávu zvládnete sekat určitě delší dobu než prořezávat živý plot. Jisté však je, že na běžné úkoly na standardně velké zahradě tyto křovinořezy v pohodě vystačí.
Multifunkční křovinořezy jsou, jak již název napovídá, zařízení, která na zahradě zastanou více než jednu činnost. Jsou nejen klasickým křovinořezem či motorovou kosou, ale díky výměnným nástavcům dobře poslouží i jako pila pro prořezávání stromů a při zarovnávání živých plotů. A to vše s jedinou pohonnou jednotkou.
Pokud si vyhlédnete akumulátorový multifunkční křovinořez, zaměřte se na baterii. Určuje totiž, jak dlouho jej budete moci používat. Většinou se tento čas pohybuje mezi půl až jednou hodinou, což je čas, za který zvládnete svoji zahradu pohodlně posekat. Pozor ale, baterie někdy není součástí balení.
V rámci multifunkčních křovinořezů se nejčastěji setkáváme s benzínovými a akumulátorovými. Benzínové mají obecně vzato větší výkon, poradí si tak i s náročnějšími úkoly, které před ně postavíte. U akumulátorových si ještě dejte při nákupu pozor, zda nebudete muset akumulátor dokupovat. Může se stát, že nebude součástí balení.
Výhoda multifunkčních křovinořezů je nasnadě: V rámci pouhého jednoho přístroje se skrývají čtyři další. To znamená, že máte nižší pořizovací i provozní náklady. Šetříte místo v garáži a jednodušší je i údržba – stále se jedná o jediné zařízení. Zároveň je zbytečné investovat do multifunkčního křovinořezu, pokud využijete jen některou z jeho funkcí.
Při nákupu křovinořezu je dobré se rovněž zamyslet nad dalším příslušenstvím. Výše už jsme zmínili náhradní baterii. Při častějším používání se mohou opotřebovat také popruhy, případně je můžete vyměnit za pohodlnější typ, který vám bude více sedět. Čas od času je nutná výměna struny u křovinořezu či je třeba si pořídit novou žací hlavu, resp. jiný typ, který bude vhodnější pro plánovaný účel užívání křovinořezu. Do této kategorie samozřejmě patří také palivo. Nekvalitní palivo může být příčinou toho, že křovinořez nestartuje.
I ten nejlepší křovinořez, stejně jako každá jiná zahradní technika, vyžaduje určitou formu údržby a servisu. Vedle klasiky, se kterou si poradíte sami, jako je výměna oleje, doplnění paliva nebo výměna struny u křovinořezu, je potřeba také pravidelné čištění. Nepodceňujte ani seřízení karburátoru křovinořezu. A pokud křovinořez nestartuje a není chyba v nekvalitním palivu, jak jsme psali výše, doporučujeme obrátit se na odborný servis.
Kupujete-li nový křovinořez, zaměřte se zejména na žací hlavici, to je ta nejpodstatnější část celého stroje.
Žací hlavice, tedy ta část, která je při sekání dole u země, funguje podobně jako u strunových travních sekaček. Sekáte pomocí plastové struny. Při výběru křovinořezu rozhodně sáhněte po poloautomatické hlavě, jež disponuje systémem Tap & Go. Spočívá v tom, že po lehkém přitlačení křovinořezu se samočinně vysune struna, která se automaticky zkrátí na potřebnou délku. Vše se totiž děje za chodu stroje. Pomůže ostrý břit v krytu křovinořezu. Zajímavý je i systém Load & Go, jenž umožňuje snadné navíjení struny bez rozebírání křovinořezu.
Strunou to ale jen začíná. S ní si poradíte s trávou a hustou vegetací podobného typu. Čeká-li vás křoví či pomalu ale jistě dřevnatějící přerostlá tráva, vyměňte strunu za tří, čtyř nebo osmizubý kotouč, případně trojramenný nůž. Náletové dřeviny v pohodě zvládne třeba 22zubý, nebo dokonce 80zubý kotouč.
Žací hlava je část křovinořezu, která slouží k samotnému sekání. Přenáší výkon motoru na místo, z něhož se odvíjí struna. Ta se roztáčí a seká trávu, křoví apod. Strunu je možné nahradit žacími noži s různým počtem čepelí, určených pro tužší rostliny.
Struna přichází do bezprostředního kontaktu se sekanými rostlinami. Při její volbě záleží na druhu sečené trávy a porostu a také výkonu vámi vybraného křovinořezu. Délku struny buď nastavujete ručně, nebo si ji automaticky zkrátí křovinořez. Struny je možné pořídit v několika různých profilech. K dispozici jsou kulaté, čtvercové, s hvězdicovým profilem nebo zubaté.