Alza days prosinec Alza days prosinec

Jak vybrat kuchyňský nůž

Zobrazit katalog
Aktualizováno

Nezbytností v každé kuchyni je nůž, se kterým bez problémů a lehce nakrájíte vše, co potřebujete. Nabídka nožů je široká a jejich kvalita značně ovlivňuje komfort při jeho každodenním používání. A jakmile jednou vyzkoušíte kvalitní nůž, jiný už chtít nebudete. Pojďme se tedy podívat, jak vybrat ten správný nůž, který vám bude denně dobře sloužit. 

Jak vybrat kuchyňský nůž

Pár tipů pro výběr kuchyňského nože

  1. Prvním kritériem pro výběr nože je účel jeho využití. Kuchyňské nože jsou podle svého tvaru a velikosti určeny pro konkrétní činnost v kuchyni.

  2. Kuchyňský nůž vám bude sloužit několik let. Nevyplatí se na něm šetřit. 

  3. V případě nákupu nožů je dobré spoléhat se na osvědčenou značku.

  4. Kvalitní nůž poznáte především podle jeho precizního zpracování, ostré a pevné čepele a do ruky dobře padnoucí rukojeti. Neměl by být moc pružný a u velkých nožů by se čepel neměla ohýbat vůbec.

  5. Nekvalitní nůž je nápadně levný, jeho čepel je z měkké oceli a ohýbá se, provedení je již od pohledu „laciné”, je na svoji velikost příliš lehký, rukojeť s čepelí jsou nevyvážené. 

Podle čeho vybírat vhodný nůž do kuchyně

Účel použití

Prvním kritériem pro výběr nože by měl být účel jeho využití. Pro běžné domácí použití si vystačíte se 3-5 druhy nožů. V základním vybavení každé kuchyně by měly být minimálně tyto tři typy:

  • Malý nůž na okrajování zeleniny, ovoce a krájení menších surovin. 

  • Univerzální nůž vhodný na maso i na větší zeleninu a ovoce.

  • Dlouhý nůž s vlnitým ostřím na pečivo. 

Ostatní pak vybírejte v závislosti na vašich potřebách. K dispozici jsou různé specializované nože, které využijete při různých činnostech v kuchyni. 

Materiál čepele

Nejdůležitější částí každého nože je jeho čepel. Materiál, ze kterého je čepel vyrobená, má značný vliv na jeho ostrost, váhu, odolnost vůči korozi a odolnost vůči otupění. U nožů se nejčastěji setkáte s nerezovou ocelí, uhlíkovou ocelí a keramikou. 

  • Čepel z nerezové oceli 

Nerezová ocel je nejrozšířenějším materiálem. Tyto čepele jsou vytvořeny z různých slitin železa a některého z prvků, jako například chrom, nikl nebo molybden, které pak významně ovlivňují vlastnosti a celkovou kvalitu ocele. Renomovaní výrobci používají mnohdy patentované technologie, které zaručují vysokou kvalitu materiálu. 

Výhodou nožů z nerezové oceli je, že se dají dobře naostřit i v domácích podmínkách. Postačí vám k tomu kvalitní ocílka. Jsou značně odolné proti poškození a korozi, i když nelze říct, že zcela stoprocentně. Jsou přiměřeně tuhé a pružné a jsou nenáročné na údržbu. 


TIP: Při výběru materiálu čepele je dobré spolehnout se na výrobek osvědčeného výrobce, který je zárukou vysoké jakosti oceli. 

  • Čepel z uhlíkové oceli

I když každá ocel obsahuje uhlík, uhlíková ocel ho obsahuje více, což se projevuje i na jejích vlastnostech. Snadněji se opracovává a také brousí. Nabroušené ostří z uhlíkové oceli je ostřejší než u oceli nerezové, ovšem mnohem dříve se otupí. Je také náchylnější ke korozi a při nedostatečné údržbě se na čepeli mohou tvořit i skvrny, vyžaduje tudíž větší údržbu.

  • Čepel z keramiky

Čepel keramického nože je vyrobena z oxidu zirkoničitého a vyznačuje se značnou tvrdostí. Keramické nože jsou velmi ostré a při běžném používání se neotupí a nepodléhají korozi. Hodí se především pro krájení masa, zeleniny, ovoce či bylinek. Jejich výhodou je, že při krájení zachovávají v ovoci a zelenině vitamíny. Ovšem doporučujeme použití pouze na měkčí potraviny, protože keramická čepel je křehká a mohla by se uštípnout, což souvisí právě s její vysokou tvrdostí. Rovněž se vyvarujte použití na tvrdém povrchu jako je skleněné prkénko či keramický talíř. Keramický nůž nedávejte ani do myčky, kde by se při prudkých nárazech mohlo ostří taktéž odštípnout. 


Pozn.: Nikdy se nepokoušejte keramický nůž sami naostřit. Pravděpodobně to nebude vůbec potřeba, ale pokud se tak stane, vyžaduje to zásah odborníka se speciální diamantovou bruskou.

Délka čepele

Délku čepele kuchyňského nože volte podle účelu, ke kterému ho budete používat.

  • Nejkratší nože s čepelí od 5 do 12 cm se hodí na okrajování, loupání ovoce a zeleniny, také na porcování malých potravin nebo na mazání. 
  • Středně dlouhé čepele 13-20 cm se hodí na krájení masa a velkých kusů ovoce a zeleniny. Tyto rozměry mívají kuchařské nože nebo nože filetovací, plátkovací či nože Santoku. 
  • Nože s čepelí kolem 20-25 cm jsou určené na pečivo. 

Tvar čepele

Tvar čepele by měl odpovídat některému z klasických typů kuchyňských nožů. Tvar je vždy přizpůsoben účelu, pro který je nůž využíván. Tvar tedy vybírejte vždy podle toho, zda ho chcete na plátkování masa, na krájení zeleniny a ovoce, na vykosťování, na filetování atd. Velmi oblíbené jsou nože univerzální, které můžete použít téměř na vše. 

Ostří čepele

Ostrost je nejdůležitější vlastností nože. Ostří nože by mělo být po celé délce čepele, tj. od špičky až k záštitě. Někdy můžete natrefit na nůž, u kterého ostří končí kousek před záštitou. S takovým nožem se vám může hůř pracovat. Ostří by mělo být hladké a rovnoměrně opracované. 

Čím vyšší tvrdost materiálu čepele, tím bude i jeho ostří trvanlivější. Pozor ale na to, že čím tvrdší materiál, tím křehčí. Příkladem jsou keramické nože. Ovšem ostří každého nože se používáním opotřebovává. Rozdíl je pouze v tom, jak rychle. Závisí to na kvalitě materiálu čepele a také na vašem způsobu zacházení.

Většina nožů vyžaduje po zakoupení nejdříve pořádně naostřit, ale hodně kvalitní kousky nebo keramické nože můžete zapřáhnout rovnou do ostrého provozu. Osvědčeným testem ostrosti nože je krájení rajčete. Pokud nůž měkké rajče rozkrojí, aniž by ho rozmačkal, je považován za ostrý. 


TIP: Krájejte vždy na dřevěném či plastovém povrchu, krájení na tvrdé podložce (plechu, skleněné desce, keramickém talíři) ničí ostří.

Klín čepele 

Čepel by se správně měla zužovat od tupé k ostré straně v klínovitém tvaru. Je tím zajištěna správná tuhost nože a jeho snadnější průchod řezanými surovinami. Nůž, který je po celé šířce čepele stejně tlustý, je pravděpodobně vyroben z plechu a dobrou službu od něj rozhodně nečekejte.

Záštita nože 

Důležitou roli především kvůli bezpečnosti hraje záštita mezi rukojetí a ostřím, která by měla zabránit sklouznutí prstů na ostří. Může být kovová jako součást čepele, nebo může být se stejného materiálu jako rukojeť a vesměs je jedno, jakou zvolíte, musí ovšem plnit svůj účel. Některé levnější nože záštitu postrádají, takovým se doporučujeme vyhnout. Pokud najdete nůž bez záštity u nějaké kvalitní značky, pravděpodobně se jedná o designový kousek. 

Rukojeť

Rukojeť slouží k uchopení nože a ovlivňuje celkové pohodlí při manipulaci s nožem. Svíráme ji dlaní, a proto by nám měla dobře padnout do ruky a zároveň by tvar rukojeti měl bránit sklouznutí ruky na čepel. Protiskluzová úprava je proto výhodou. 

Čepel by měla v rukojeti pevně sedět. Pokud rukojeť není celistvou součástí nože, je nejčastěji tvořena dvěma střenkami upevněnými k noži nýtováním. Nikde nesmí být volné místo nebo spoje, kde by se mohly usazovat bakterie. Nesmí se na ní nacházet žádné hrbolky ani nerovnosti. Rukojeť by měla být optimálně vyvážená s čepelí. 

Rukojeť se vyrábí z různých druhů materiálů. Běžně se setkáte s dřevem, plastem, pogumovaným plastem a kovem.

  • Dřevo je příjemný a esteticky přívětivý materiál, je ovšem potřeba ho udržovat v suchu a po omytí ihned pečlivě otřít. Nůž s dřevěnou rukojetí by v žádném případě neměl přijít do myčky. 

  • Tvrdý plast není tolik pohodlný do ruky. Nevyžaduje žádný zvláštní způsob mytí a neklouže, když je mokrý.

  • Plast s protiskluzovou úpravou je vhodnější úpravou plastu. V ruce je výrazně příjemnější, neklouže ani v mastné ruce, můžete ho mýt v myčce. Protiskluzová vrstva ovšem bývá náchylnější na poškození. 

  • Kovová rukojeť  je vysoce odolná, snadno se čistí a je designově velice atraktivní. Ovšem manipulace s kovovou rukojetí vyžaduje cvik, protože v mokré nebo mastné ruce klouže. 

Hmotnost nože

Možná vás to překvapí, ale váha nože má svůj význam při určování jeho kvality. Nůž i s rukojetí by neměl být příliš lehký. Právě naopak. S těžším nožem totiž nemusíte při krájení na čepel tolik tlačit. Řezání tak bude jednodušší a bezpečnější. Lehké nože vypovídají o nízké kvalitě, zatímco těžší nože svědčí o kvalitnějším výrobku. Je ale potřeba ohlídat, aby rukojeť byla s čepelí optimálně vyvážená . 

Typy kuchyňských nožů

Kuchařský nůž

  • Univerzální nůž, široké využití v každé kuchyni
  • Krájení, porcování
  • Vhodný na maso, zeleninu, ovoce, bylinky 
Kuchařské nože

Kvalitní kuchařský nůž by neměl chybět v žádné kuchyni. Jeho využití je široké, a proto ho také často nazýváme univerzálním nožem. Je větší, má pevnou konstrukci a hodí se na práci s masem, porcování steaků, krájení větší zeleniny, ale také sekání bylinek. Jde všeobecně o nejrozšířenější a nejuniverzálnější nůž ve všech kuchyních světa. 

Plátkovací nůž


  • Široké využití v kuchyni
  • Plátkování, porcování
  • Vhodné na maso, velké kusy ovoce, filety, sushi
Plátkovací nože

Typickým znakem plátkovacího nože je ho dlouhá užší čepel. Plátkovací nůž se hodí především ke snadnému plátkování masa a jakýchkoliv dalších surovin. Jeho využití je opět širší, proto se uplatní v každé dobře vybavené kuchyni. Využijete ho také na porcování hotového masa, čištění a plátkování ryb nebo na práci s většími kusy ovoce. S některými plátkovacími noži dobře rozkrojíte i pečivo. 

Nůž Santoku

  • Široké využití v kuchyni
  • Krájení, drcení, sekání, kostkování
  • Vhodné na maso, ryby, zeleninu, bylinky
Nůž Santoku

Japonský typ nože Santoku se v evropské kuchyni díky svému širokému využití řadí mezi univerzální nože. Je typický svým širokým ostřím, díky kterému je povrch řezu hladký a úhledný. Na rozpálené pánvi se totiž hladký povrch kousku masa rychle uzavře. Dalším účelem hladkého a ostrého okraje je, aby z ovoce nebo syrového masa uniklo co nejmenší množství šťáv. Šťávy, díky nimž pokrm získává svoji chuť, tak zůstávají uvnitř a maso nevysychá. Výška nože vám umožní nakrájenou surovinu nabrat na čepel a přenést do hrnce či pánve. Nůž Santoku můžete použít na ryby, maso, zeleninu, ale nakrájíte s ním i křupavý chléb nebo nadrtíte pepř.

Nůž na zeleninu a ovoce

  • Nepostradatelný malý nůž
  • Krájení, okrajování, loupání
  • Vhodné na zeleninu, ovoce, houby
Nůž na zeleninu a ovoce

Nůž na zeleninu a ovoce patří k základní výbavě každé kuchyně. Je malý, lehký a dobře ovladatelný a je ideální na čištění, loupání, vykrajování zeleniny, ovoce a hub. Nože na zeleninu mohou mít různou podobu. Ty univerzální mají klasický tvar čepele a jsou malé s délkou do 10 cm. Některé jsou vybaveny zoubkovanou čepelí, což využijete při okrasném krájení zeleniny. Nebo je jejich ostří rovné se špičkou dole pro pohodlnější loupání a okrajování proti palci ruky. 

Vykosťovací nůž

  • Specializovaný nůž na zbavování masa od kostí a kůže
  • Vykosťování, filetování, čištění masa
  • Vhodné na maso, ryby, citrusy
Vykosťovací nůž

Tyto nože s úzkou čepelí a ostrou špičkou jsou ideální pro vykosťování masa, tedy zpracování drůbeže a ryb, kdy potřebujete oddělit maso od kosti, odstranit šlachy a kůži. Práce s takovým nožem je rychlá a bezpečná. Jeho zúžená špička a pružná čepel se přizpůsobí kosti a ztráty na mase jsou tak minimální. Vykosťovací nůž by neměl chybět žádnému dobrému kuchaři. Jelikož je podobný filetovacímu noži, můžete ho využít i na filetování a přípravu ryb. 

Filetovací nůž

  • Specializovaný nůž pro přesné krájení tenkých plátků ryb a masa
  • Filetování
  • Vhodné na ryby, maso
Filetovací nůž

Filetovací nůž má velmi úzkou a pružnou čepel o délce alespoň 16 cm. Je určen k činnostem v kuchyni vyžadujícím přesnost. Svým tvarem a vlastnostmi umožňuje filetovací nůž přesné krájení tenkých plátků ryb nebo masa. Dobře kopíruje rybí páteř. Je potřeba kontrolovat jeho ostří, protože při krájení páteře a rybí kůže dochází k jeho otupění. 

Nakrajovací nůž

  • Nůž s ostrou špičkou pro pro široké využití v kuchyni
  • Špikování, nakrajování, krájení, čištění zeleniny
  • Vhodné na maso, zeleninu
Nakrajovací nůž

Ačkoliv vás může název mást, nakrajovací neboli špikovací nůž je v podstatě dalším univerzálním nožem pro široké využití a v kuchyni patří mezi nejpoužívanější. Základními znaky těchto nožů je štíhlá čepel s hladkým nebo zubatým ostřím zakončená ostrou špičkou. Díky takovému ostří snadno narušíte vrchní, často pevnější část krájené potraviny. Je tedy ideální na nakrajování a špikování, ale skvěle se hodí na čištění masa či zeleniny, vynikající je na krájení baget, tvrdých salámů a třeba i rajčat.

Nůž na pečivo

  • Dlouhý nůž se zubatým ostřím
  • Krájení
  • Vhodné na chleba, bagety, housky, dorty
Nůž na pečivo

Nůž na chléb a pečivo se vyznačuje zubatým ostřím, kterým snadno rozkrojíte i čerstvé pečivo. Slouží ke krájení chleba a jiného pečiva s kůrkou, která ostatním nožům tupí ostří. Jeho dlouhá čepel 22-25 cm zvládne i velký pecen chleba. Na výběr máte buď nůž s klasickým, nebo zahnutým ostřím a záleží čistě na tom, se kterým se vám lépe krájí. Tvar nože na pečivo je velmi podobný cukrářským nožům, takže je můžete využít i při pečení a krájení dortů. 

Nůž na sýr

  • Specializovaný nůž pro pohodlné krájení sýrů
  • Krájení, porcování, servírování
  • Vhodné na sýry
Nůž na sýr

Jedná se o nože speciálně navržené, které vám umožní pohodlně krájet různé druhy sýrů, ale své využití nejdou i při servírování studené kuchyně. Tyto nože by měly být vybaveny speciální povrchovou úpravou proti lepení sýra na čepel. Ale také díky dírám v čepeli se sýr nebude na čepel lepit. Zdvojená špička nože ve tvaru vidličky umožňuje sýr po naporcování snadno nabrat a servírovat. Pokud jste vyloženě sýrový fajnšmekři, na trhu můžete najít specializované nože určené na sýry měkké, tvrdé, nože na parmezán či sekáčky vhodné na plátkování sýrů. 

Sekáček na maso

  • Ulehčí práci při opracování a porcování masa s kostí
  • Sekání
  • Vhodný na maso, kosti
Sekáček na maso

Sekáček má širokou a velmi silnou čepel a podstatně vyšší váhu než jakýkoliv kuchyňský nůž. Příliš často se ve vybavení běžné kuchyně nenachází, ale pokud doma občas zpracováváte maso s kostí (například kosti na polívku či žebírka), může se vám hodit. Kosti prostě kuchyňským nožem nenaporcujete. 

Často kladené otázky

Kde nože uchovávat a jak o ně pečovat?

Nože uchovávejte vždy odděleně, aby se čepele navzájem nedotýkaly a zároveň jste je měli po ruce. Ideální jsou praktické dřevěné či nerezové stojany nebo magnetická lišta

Nože je lepší mýt v ruce pod tekoucí vodou a hned otřít dosucha. Nože, u kterých to výrobce dovoluje, můžete mýt i v myčce. Ke krájení používejte dřevěné nebo plastové prkénko, vyhněte se krájení na skleněné desce či keramickém talíři. 

Jak rozeznám kvalitní a nekvalitní nůž?

Kvalitní nůž by měl být precizně vypracovaný a neměl by mít žádné spoje ani spáry. Neměl by být moc pružný a u velkých nožů by se čepel neměla ohýbat vůbec. Čepel by měla být ostrá a rovnoměrně obroušená. Rukojeť by měla padnout dobře do ruky a při úchopu by nemělo hrozit sklouznutí prstu na čepel. 

Hlavní znaky kvalitního nože:

  • Precizní zpracování
  • Odolný a pevný 
  • Ostrá čepel
  • Krájení bez námahy
  • Nerezaví 
  • Dobře padne do ruky 

Hlavní znaky nekvalitního nože:

  • Krájení jde ztuha 
  • Čepel se ohýbá 
  • Rezaví 
  • Rychle se tupí 
  • Čepel se poškrábe 
  • Nepohodlná rukojeť nebo klouzavý materiál
  • Rukojeť se uvolňuje nebo dokonce upadne

Je potřeba brousit i kvalitní nože?

I ten nejkvalitnější nůž se vám při používání časem ztupí. Ostří nože by se mělo tedy pravidelně přibrušovat. Pravidelná údržba nožů prodlouží jejich životnost. K tomuto účelu je potřeba použít kvalitní ocílku nebo brousek na nože

Pouze keramické nože se nebrousí. Tedy určitě ne doma. Jeho ostří je velice odolné a keramický nůž by vám měl vydržet ostrý několik let. Pokud se z jakéhokoliv důvodu stane, že ho přeci jen budete muset naostřit, svěřte ho do rukou specialisty. 

Jaké jsou zásady správného používání keramického nože?

Keramické nože mají své velké výhody, ale zároveň i jistá omezení. Keramická čepel je tvrdší než ocel, ale zároveň křehčí, takže může jednodušeji dojít k jejímu uštípnutí, pokud s nožem narazíte na kost nebo ho budete používat na tvrdém povrchu. Rovněž při pádu se uštípnutí čepele pravděpodobně nevyhnete. Pro lepší přehled uvádíme výhody a nevýhody keramických nožů. 

Výhody keramického nože

  • Extrémně ostrá čepel
  • Ostří se netupí 
  • Nepodléhá korozi
  • Na čepeli neulpívají potraviny
  • Jednoduše se myje (stačí opláchnout a otřít) 
  • Uchovává vitamíny 

Nevýhody a omezení keramického nože

  • Je třeba vyhnout se krájení na tvrdém povrchu 
  • Je třeba vyhnout se krájení příliš tvrdých potravin 
  • Poškodí se při pádu 
  • Špatně snáší tlak z boku (může se zlomit) 
  • Nedoporučuje se mýt v myčce
Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací