Monoklimatické ledničky jsou jednodveřové lednice bez mrazáku. Jejich velký užitný objem najde využití v početné domácnosti, kde vlastní zároveň i samostatný mrazák nebo v komerčních prostorách. Malá varianta je vhodná na chatu i pro jednotlivce, kteří prostě mrazák nepotřebují. Z kombinace monoklimatické lednice a samostatného mrazáku stejného typu a výrobce si můžete sestavit i side-by-side ledničku podobnou americké lednici.
Pro jednodušší výběr každé chladničky slouží energetický štítek, který naleznete u každého modelu. Najdete na něm informace o spotřebě energie, o vnitřním užitném objemu, ale i o jeho hlučnosti.
Energetická třída udává energetickou náročnost lednice. Spotřeba elektrické energie se odvozuje z provozu při ideálních podmínkách, tedy při teplotě okolí 20 °C a 70% zaplnění prostoru lednice. Spotřeba energie ovšem může stoupat i klesat s ohledem na nastavenou teplotu, způsob zacházení nebo okolní teplotu. Většina monoklimatických lednic je zařazena do třídy B nebo C. Naleznete ale i modely v ještě úspornější třídě A.
Energetická třída | Roční spotřeba v kWh | Náklady v Kč/den* | Náklady v Kč/rok* |
---|---|---|---|
A | 161 | 2,12 | 774 |
B | 220 | 2,90 | 1 059 |
C | 275 | 3,62 | 1 321 |
D | 305 | 4 | 1 464 |
* Počítáno s cenou 4,80 Kč/kWh
** Spotřebu elektrické energie ovlivňuje také typ chlazení, kvalita izolace nebo velikost užitného objemu.
U monoklimatických lednic je výhodou jejich velký užitný objem. Při výběru vhodné velikosti lednice můžete vycházet z jednoduchého obecného pravidla, že pro jednoho člena domácnosti se doporučuje minimálně 70 litrů chladicího prostoru. Je ale dobré počítat i s rezervou, protože lednice by měla být ideálně zaplněná ze dvou třetin. Potřebná velikost chladničky se odvíjí i od dalších faktorů. Především zda děláte velké nákupy najednou, zda v lednici skladujete hodně flašek s pitím, ale také jak praktické je vnitřní uspořádání poliček a šuplíků.
Monoklimatické lednice o objemu menším než 70 litrů lze využít spíš jako minibar.
Chladničky bez mrazáku o objemu 70-200 litrů najdou využití v menší 1-2členné domácnosti nebo třeba na chatě.
Lednice bez mrazáku s vnitřním objemem kolem 200-300 litrů budou dostačující i do 4členné domácnosti se samostatně stojícím mrazákem. A velké modely s vnitřním užitným objemem více než 300 litrů se uplatní v početné domácnosti nebo všude tam, kde se dělají opravdu velké nákupy.
TIP: K některým monoklimatickým lednicím se vyrábí i mrazáky ve stejném designu. Při zakoupení takové monoklimatické lednice a samostatného mrazáku si pak můžete sestavit tzv. side-by-side ledničku podobající se americké lednici.
Před objednáním konkrétního modelu lednice si dobře změřte prostor, kam ji chcete umístit a myslete i na rezervu. Po stranách nechte chladničce volný prostor alespoň 1 cm a za lednicí 3 až 5 cm. Pouze tak může kolem ní volně proudit vzduch a nebude omezená její funkčnost.
Klimatická třída informuje o tom, jaká by měla být teplota okolního prostředí, ve kterém bude chladnička umístěna. Pokud by lednice byla v jiném klimatickém prostředí, než je doporučeno, může mít vyšší spotřebu energie a nemusí ani dostatečně dobře chladit. Existují 4 klimatické třídy, ale některé lednice jsou uzpůsobené pro provoz ve více třídách, tedy v širším teplotním rozsahu.
Klimatická třída | Teplotní rozsah okolního prostředí |
---|---|
SN (subnormální teploty) | +10 až +32 °C |
N (normální teploty) | +16 až +32 °C |
ST (subtropické teploty) | +18 až +38 °C |
T (tropické teploty) | +18 až +43 °C |
Monoklimatické lednice bývají hlučné asi jako běžná kombinovaná lednice, tj. jejich hlučnost se pohybuje cca od 36 dB do 43 dB. Hlučnější modely s provozním hlukem nad 43 dB by již pro vás mohly být rušivé, naštěstí se v těchto hodnotách pohybují převážně jen vitríny určené do komerčních prostor, případně některé vinotéky.
Pokud zvažujete koupi monoklimatické chladničky do pracovny, do kanceláře nebo do ložnice (třeba jako minibar), doporučujeme lednici bez kompresoru, která nevydává téměř žádný hluk a nešíří ani žádné vibrace. Jedná se o malé lednice a minibary s hlučností do 33 dB.
Pozn.: Míru hlučnosti lednice zjistíte na energetickém štítku.
Před nákupem lednice si ověřte, na kterou stranu by se dveře lednice měly otevírat. Jelikož se někdy stane, že ledničku je třeba přemístit v rámci přestavby nebo z praktických důvodů, výhodou jsou modely s možností otevírání dveří. Není tomu tak ale u každého modelu, některé monoklimatické lednice se vyrábí bez možnosti změny otevírání dvířek. Jde většinou o vinotéky, minibary a vitríny.
Chladničky bez mrazáku najdeme na trhu v podstatně menším zastoupení než například kombinované lednice. Kvůli menšímu odbytu tedy nejsou vybaveny tolika moderními funkcemi a technologiemi. Přesto ty nejužitečnější nadstandardní funkce u některých modelů najdete a rozhodně stojí za zvážení.
Volně stojící lednice bez mrazáku můžete umístit kamkoliv do prostoru a do jakékoliv místnosti. Jejich největší výhodou je velký vnitřní objem. Absence mrazáku je řešená koupí samostatného spotřebiče. Po zakoupení volně stojícího mrazáku stejného typu a výrobce můžete vytvořit tzv. side-by-side lednici ve stylu americké lednice.
Malé volně stojící lednice bez mrazáku mají kvůli menšímu vnitřnímu objemu omezené možnosti využití. Poslouží tedy jako chladnička pro jednotlivce nebo na chalupu. Mnohé z nich mají velmi tichý provoz, tudíž si je můžete pořídit i jako minibar do ložnice či do pracovny.
Vestavné ledničky bez mrazáku jsou zabudované přímo v kuchyňské lince, čím se stávají téměř neviditelnými. Nejsou příliš praktické především kvůli menšímu vnitřnímu objemu a hodí především do menších domácností, kde se pro mrazák našlo místo v jiné místnosti. Vestavné lednice nijak nenarušují design kuchyně a působí velmi elegantně. Díky zabudování do kuchyňské linky jsou méně hlučné. Problém může nastat při výběru, který je značně omezený.
Chladicí vitríny poskytují díky proskleným dveřím přehled o chlazených potravinách a nápojích bez nutnosti otevírání dvířek. Až na minibary či vinotéky se jedná o spotřebiče pro komerční účely. Mohou být jednodveřové i dvoudveřové.
Monoklimatická lednice neboli lednice jednodveřová označuje klasickou chladničku bez mrazničky s jednou chladicí zónou, která je primárně určena pouze k ukládání a chlazení potravin. Monoklimatická lednice menších rozměrů nachází své využití v malých domácnostech, na chatách či chalupách, velké monoklimatické lednice bývají součástí komerčních zařízení s prostorovými možnostmi pro větší počet velkých spotřebičů, kde své uplatnění nalezne jak monoklimatická lednice, tak samostatně stojící pultový či šuplíkový mrazák.
K lednicím bez mrazáku se často vyrábí i mrazáky stejného designu. Můžete tak sestavit sladěnou kombinaci velkoobjemové lednice a mrazáku, tzv. side-by-side lednici. Vyžaduje to ovšem hodně prostoru. Na druhou stranu vždy pak máte možnost (například při rekonstrukci nebo stěhování) tyto dvě části oddělit a mrazák umístit do jiné místnosti než do kuchyně. Vybírat můžete ale jen z omezeného množství modelů.
Kapacitně jsou na tom podobně americké lednice, ale s tím rozdílem, že jejich nabídka je opravdu široká. Vy si tak můžete vybrat takovou, která vám designem a vnitřním uspořádáním vyhovuje nejlépe. Často mají ve výbavě i více zajímavých funkcí. Nevýhodou ovšem zůstává, že jejich velké rozměry vás omezují pouze pro využití v prostorné kuchyni.
Plánujete v nejbližších letech výměnu kuchyňské linky nebo stěhování? Pak je pro vás lepší volně stojící lednice bez mrazáku, kterou snadno umístíte do kterékoliv kuchyně. Stejně je tomu i v případě vícečlenné rodiny, pro kterou by vestavná chladnička mohla být malá. Pro volbu samostatně stojící lednice hovoří i cena, která bývá nižší. Kromě toho budete mít na výběr z nepřeberného množství modelů různých velikostí a vnitřního uspořádání.
Pokud zařizujete novou kuchyň, ve které je potřeba šetřit místem nebo máte vestavné i ostatní spotřebiče, zvolte vestavnou ledničku bez mrazáku. Bude mít stejný zevnějšek, tudíž vaše kuchyň bude mít čistější design bez „rušivých“ elementů. Počítejte ale s tím, že vestavné modely mají menší užitný objem a montáž bude lepší nechat na odbornících. Otevírání dvířek by se mělo zvolit s ohledem na ostatní skříňky.
Každá chladnička se musí pravidelně čistit, neboť při skladování jídla se do ní dostanou různé nečistoty a bakterie. Ledničku doporučujeme vyčistit cca 1× za měsíc čistým hadříkem a neagresivním čisticím prostředkem na lednice. Vyčistí interiér chladničky od bakterií a odstraní i nežádoucí pachy. Praktický rozprašovač usnadní jejich použití. Pomoci vám ale mohou i přírodní čističe, například voda s jedlou sodou nebo ocet. Při mytí chladničky vždy vyndejte všechny potraviny a při čištění postupujte odshora dolů. Poté všechny poličky i stěny lednice vytřete dosucha.
Přibližně 2× do roka je vhodné ledničku umýt důkladně, a pokud je v ní i námraza, je třeba ji odstranit (námraza způsobuje výrazný nárůst spotřeby energie a může vést i k poškození spotřebiče). Vyhraďte si na to chladnější den. Vyndejte nejen potraviny, ale také poličky a šuplíky, které lépe umyjete třeba ve vaně. Pozor, myjte je ve vlažné vodě, abyste předešli teplotnímu šoku a prasknutí poličky. Nezapomeňte na těsnění kolem dveří a vývod kondenzované vody. Je to ideální místo pro tvoření plísní. Vše je pak potřeba důkladně vysušit suchým a čistým hadříkem.
Více o tom, jak vyčistit chladničku nebo také jak odstranit zápach z lednice se dozvíte v našem článku Jak se starat o ledničku.