Dokonalý vzhled oblečení během chvilky a bez námahy. To je jeden z důvodů, proč se napařovače oděvů stávají čím dál tím oblíbenější. V nabídce naleznete nespočet modelů a není jednoduché vybrat takový napařovač, který bude vhodný přímo pro vaše účely. A právě proto je tu náš průvodce, který vám poodhalí rozdíly a poradí, jaký napařovač oděvů vybrat.
Čím vyšší příkon, tím si napařovač lépe poradí s jakoukoliv látkou. Obecně můžeme sílu příkonu rozdělit na pomyslné tři stupně:
Příkon 1 200 až 1 400 W je ideální pro jemné materiály a oděvy.
Příkon kolem 1 500 W má již dostatečnou sílu pro všechny běžné druhy textilií.
Příkon kolem 2 000 W si poradí i s těmi nejhrubšími materiály a s napařovačem disponujícím tímto příkonem lze žehlit i více vrstev látky najednou.
Výstup páry neboli parní výkon udává, v jakém množství pára z napařovače nepřetržitě vychází. Čím vyšší produkce plynulé páry, tím rychlejší a snadnější žehlení.
U ručních napařovačů se setkáme s trvalým výstupem páry v hodnotě 20-30 g/min. Napařovače se stojanem disponují produkcí páry 30-45 g/min.
Čím větší zásobník na vodu, tím delší provoz přístroje na jedno dolití. Pro představu můžeme uvést, že nádržka ručního napařovače s obsahem 200 ml vydrží zhruba 10 min provozu, obsah 250 ml vystačí na 15-18 min. Samozřejmě svoji roli hraje výkonnost napařovače, protože při vyšším výkonu se spotřebovává voda rychleji a při nižším pomaleji.
Pro stojanové napařovace je žádoucí podstatně větší zásobník vody, protože je předpoklad žehlení většího množství prádla. Objem nádržky tak může být až 2,5 l, což vám umožní až 90 min napařování. Pro jednoduchou obsluhu si dávejte pozor na to, aby nádržka byla vyjmutelná.
TIP: Na trhu jsou k dispozici také modely ručních napařovačů, které díky adaptéru umožňují přišroubovat místo zásobníku na vodu vlastní pet lahev. Je to šikovná vychytávka, kterou využijete především na cestách.
Ruční napařovače mají velmi nízkou hmotnost kolem 1 kg, i když se najdou také robustnější modely o váze 2 kg. Jejich hmotnost se pak trochu navyšuje dolitím vody. Samozřejmě čím menší hmotnost, tím jednodušší manipulace s napařovačem, ale dejte pozor na dostatečnou výkonnost.
U napařovačů se stojanem váhu hlídat nemusíte, protože zásobník vody mají oddělený. Pro jednodušší přesouvání po bytě je lepší, když je stojan na kolečkách.
Ačkoliv se na to někdy zapomíná, délka kabelu je podstatný parametr. Kabel parního napařovače by měl být dostatečně dlouhý, především pokud chcete pomocí něj narovnávat také záclony a závěsy či vylepšit vzhled různým potahům. Délka přívodního kabelu bývá 1,9-3 metry.
Jedná se o technologii proti usazování vodního kamene. To vám zaručí trvalé a efektivní napařování i po několika letech používání. Pokud nebudete používat destilovanou vodu, rozhodně se vyplatí mít napařovač s odvápňovací funkcí.
Po stisknutí odpovídajícího tlačítka se napařovač vyčistí, čímž se prodlužuje jeho životnost.
Funkce vertikálního i horizontálního napařování dovoluje napařování ve svislé i vodorovné poloze. Hůře přístupná místa jako límce nebo manžety je lepší upravovat na plochém, vodorovném povrchu.
Každá látka potřebuje k nejlepšímu vzhledu jiné množství páry. Funkce regulace páry umožní použití různé intenzity páry – jemného proudu páry na tenčí tkaniny a silnějšího proudu při osvěžování hrubších tkanin a kabátů. Touto funkcí disponují povětšinou stojanové napařovače oděvů, ale i některé dražší modely ručních napařovačů.
Funkce automatického vypnutí zajistí, že spotřebič se po několika minutách nečinnosti sám vypne.
Některé stojanové napařovače oděvů mají tzv. vonnou krytku, do které lze nakapat pár kapek vašeho oblíbeného vonného oleje a provonět tak své oblečení, aniž byste ohrozili nebo poškodili spotřebič či tkaninu.
Součástí napařovačů bývá také zajímavé a praktické příslušenství, například kartáč na žmolky a na odstranění drobných nečistot, nástavec na silnější látky nebo na puky.
TIP: Pokud váš domácí mazlíček zanechává chlupy na vašem oblečení, pomocí napařovače s kartáčem na odstranění drobných nečistot se jich rychle a jednoduše zbavíte.
Ruční napařovače jsou vhodné všude tam, kde musíte rychle, a přitom důkladně vyžehlit oblečení, ať už se jedná o šaty, halenku nebo oblek. Jsou šikovným pomocníkem také na cesty, když potřebujete dostat svůj outfit do formy po vytažení z kufru. Napařovač oděvů pomačkané oblečení během chviličky vyžehlí, odstraní z něj také zápach a látce dodá svěží vzhled. Ruční napařovače o výkonu 1 200 W jsou výborné pro jemné textilie a u hrubších látek už nemusí mít dostatečnou sílu. Zatímco ty s vyšším výkonem si už poradí se všemi běžnými druhy oděvu. Cena ručních napařovačů se pohybuje od 800 do 2 500 Kč.
Stojanový napařovač oděvů je ve své podstatě věšák se zabudovaným parním generátorem. Některé modely mají svoji konstrukci vylepšenou o žehlicí prkno, které vám zajistí oporu při žehlení. Vysoký příkon a silný výstup páry umožňují rychlé a efektivní žehlení všech textilií od hedvábí až po bytový textil. Během několika málo tahů perfektně vyžehlí všechny druhy oděvů a rychle si poradí i s těmi nejobtížnějšími záhyby. I přes velký obsah zásobníku vody jsou to velmi pohotové spotřebiče připravené k provozu do 1 min. Pokud jsou na kolečkách, ulehčuje to jejich přesouvání po bytě. Cenově se běžně pohybují od 2 000 do 8 000 Kč.
Některé ruční napařovače umožňují také péči o kabáty a bundy, které lze jinak čistit pouze suchým čištěním. V příslušenství mají speciální kartáč určený přímo pro tyto textilie. Díky němu pára lépe pronikne do hloubky hrubých vláken a kabát tak nejen uhladíte, osvěžíte, ale zbavíte ho i drobných nečistot, žmolků a vlasů.