Jak vybrat napařovací žehličku

Zobrazit katalog

Vybíráte novou napařovací žehličku, ale v záplavě různých modelů a funkcí nevíte, která bude ta správná? My vám poradíme, na co se při výběru napařovací žehličky zaměřit a vysvětlíme, jaké funkce by neměly napařovací žehličce chybět.

Jak vybrat napařovací žehličku

Před výběrem napařovací žehličky je dobré položit si tyto otázky

 1. Postačí vám běžný model napařovací žehličky, nebo chcete využívat nejnovější dostupné technologie a funkce?

 2. Žehlíte často košile či jiné oblečení, kde vás záhyby a volány vždy pořádně potrápí?

 3. Vyžadujete bezúdržbovou napařovací žehličku?

Důležité parametry pro výběr napařovací žehličky

Žehlicí plocha

 • Materiál žehlicí plochy

Materiál žehlicí plochy má zásadní vliv nejen na životnost a odolnost napařovací žehličky, ale také na skluz po tkanině a rychlost, jakou se žehlicí plocha přizpůsobí zvolené teplotě. Materiál žehlicí plochy může být různý, ale nejčastěji se používá nerez, hliník, keramika, smalt nebo safír.

Keramika, smalt a safír jsou vysoce kvalitní a odolné materiály, rychle a snadno kloužou po látce a rychle se přizpůsobí nastavené teplotě. Nerez a hliník za nimi v kvalitě pokulhávají. Mají kratší životnost, nejsou tak odolné proti poškrábání a déle se nahřívají.


Pozn.: Nenechte se zmást, pokud má žehlička pro vás neznámý název žehlicího povrchu. Výrobci sami pojmenovávají své vlastní vylepšené žehlicí plochy. Ve většině případů se jedná o vysoce odolné povrchy a často o patentovanou technologii (např. Durilium AirGlide od Tefalu nebo SteamGlide a T-ionicGlide od Philipsu).

 • Otvory pro přívod páry

Důležitou funkci na žehlicí ploše napařovacích žehliček hrají také otvory pro přívod páry. Nezáleží přitom vyloženě na jejich počtu, i když čím více, tím lépe, je ale důležité, jak jsou rozložené. Ideálně by měly být rozmístěné po skupinách na různých místech plochy tak, aby se pára dostávala do tkanin rovnoměrně a pravidelně.


TIP: Při žehlení záhybů nebo oblastí kolem knoflíků vám práci usnadní žehlička s prodlouženou špičkou, v níž jsou zvětšené napařovací otvory. Ostrá a tenká špička žehličky umožňuje zajet i do těch nejobtížnějších míst a díky napařovacím otvorům je jednoduše vyžehlí.

Příkon

Příkon žehliček se pohybuje od 800 do 3 000 W. Jeho síla má přímý vliv na parní výkon a na to, jak se žehlička rychle zahřeje. Pokud chcete, aby vám vaše nová napařovací žehlička žehlení urychlila a zjednodušila, určitě volte příkon nad 2 000 W.

Parní výkon

Parní výkon udává, kolik gramů páry napařovací žehlička konstantně vypouští za každou minutu provozu. Čím více páry, tím méně námahy vydáte a více času ušetříte. Hodnoty parního výkonu u napařovacích žehliček se běžně pohybují v rozmezí od 10 do 65 g/min. Pro efektivní a rychlé žehlení doporučujeme parní výkon alespoň 40-50 g/min.

Parní ráz

Parní ráz je funkce, kterou jednorázově vypustíte na tkaninu větší množství páry, čímž se vlákna ještě více uvolní a uhladí. Síla parního rázu také souvisí s příkonem žehličky. U napařovacích žehliček jeho hodnoty začínají na 10 g/ min. a končí na 260 g/ min. Pro běžné, ale efektivní použití postačí parní ráz 100 až 200 g/ min.

Objem nádržky na vodu

Velikost nádržky na vodu vybírejte podle toho, kolik prádla obvykle žehlíte. Pokud je to velké množství, vhodnější je větší objem, abyste nemuseli pořád chodit dolévat vodu. Pokud by vám váha žehličky po napuštění vody vadila, postačí vám menší zásobník. Objem vodní nádržky může být 40 ml, ale také 450 ml. S nejmenším zásobníkem vody se setkáte u cestovních napařovacích žehliček.

Hmotnost

Hmotnost u napařovací žehličky se odvíjí především od velikosti zásobníku na vodu, resp. kolik vody do něj nalijete. Pravdou je, že když žehlíte v horizontální poloze, nemusíte to moc řešit. Ale pokud trávíte nad žehlicím prknem hodiny týdně nebo využíváte vertikálního žehlení, je už váha žehličky znát.

Délka kabelu přívodního kabelu

I když se to může zdát jako banalita, délce přívodního kabelu určitě věnujte pozornost. Určuje totiž dosah žehličky a příliš krátký kabel by vám mohl ztížit samotné žehlení. Dnes již má většina žehliček kabel dlouhý od 2 do 2,5 m, což je dostatečná délka pro většinu domácností.

Užitečné funkce a vlastnosti napařovacích žehliček

Odvápňovací systém

Pokud do napařovací žehličky nepoužíváte výhradně destilovanou vodu, začne se v ní časem usazovat vodní kámen. Dnes už většina z nás používá vodu z vodovodu, a tak musíme pravidelně napařovací žehličku odvápňovat a čistit. Pokud si ale pořídíte napařovací žehličku s odvápňovacím systémem, tato povinnost vám odpadá. Výrobci tento odvápňovací systém nazývají Anti Calc nebo Calc Clean. A může se jednat buď o chemické, nebo o mechanické odvápnění. V případě chemického odvápnění si žehlička sama změkčuje vodu. U mechanické varianty je v napařovací žehličce sběrač vodního kamene, který tyto částečky zachytí a po stlačení tlačítka se z žehličky vyplaví.

Samočistící systém žehličky

S vodou se do přístroje dostávají také různé nečistoty, proto bývají moderní napařovací žehličky vybavené funkcí samočištění. Zapnutím této funkce se voda v žehličce ohřeje na maximum, poté ji nad dřezem pouze vypustíte a nečistoty se skrze dírky v žehlicí ploše vyplaví ven.

Anti-drip systém

Anti-drip systém nazývaný také Drip Stop zamezuje odkapávání vody, ke kterému dochází při žehlení na nízkou teplotu. Jakmile začnete žehlit při nízkých teplotách, takto funkce zastaví vytváření páry a tím zabrání vytékání vody z žehlicí plochy.

Funkce kropení

Pro vyžehlení nepoddajných látek či záhybů se hodí prádlo lehce navlhčit. Pokud nestačí parní ráz, stiskem tlačítka aktivujete funkci kropení neboli rozprašovač. Tím se prádlo zvlhčí.

Automatické vypnutí žehličky

Automatické vypnutí žehličky je neocenitelná funkce pro všechny zapomnětlivce, která zvyšuje bezpečnost vaší domácnosti. V případě, že ponecháte žehličku bez vypnutí, po určité době se sama vypne nebo přepne do úsporného režimu. Zároveň se dokáže sama vypnout ve chvíli, kdy leží bez hnutí ve vodorovné poloze na žehlicí ploše.

Automatické nastavení teploty pro různé tkaniny

Tato inovativní technologie patří mezi novinky a disponuje jí zatím jen pár modelů žehliček. S touto funkcí nemusíte myslet na materiál oblečení, které právě žehlíte. Můžete plynule přejít z krajky na bavlnu. Tato technologie sama zajistí dokonalé nastavení teploty pro jakýkoli typ tkaniny. Výrobci tak garantují žehlení bez spálení u všech žehlitelných tkanin.

Vertikální napařování

Žehličky s vertikálním napařováním vám umožní žehlit oblečení i na ramínku. Jedná se o žehlení, při kterém nedochází k přímému kontaktu s látkou, vhodné především pro choulostivé materiály či dožehlování záhybů.

Typy napařovacích žehliček

Napařovací žehličky na kabelu

 • Klasika s nepřeberným množstvím různých modelů
 • Disponují užitečnými funkcemi, které zjednodušují žehlení
 • Možnost výběru levnějších i dražších variant

Klasické napařovací žehličky stále vedou v žebříčku oblíbenosti a prodejnosti, což vede výrobce k tomu, aby na nich neustále něco zlepšovali. Díky tomu umožňují napařovací žehličky komfortní žehlení za rozumnou cenu. Ceny napařovacích žehliček jdou od několika set do pár tisíc korun, takže si vybere úplně každý podle svých potřeb a možností.

Cestovní napařovací žehličky

 • Výhody žehlení s párou i na cestách
 • Přepínač napětí umožní provoz v zásuvkách o napětí 120 i 220 V
 • Vertikální napařování pro žehlení jemných tkanin

Jedná se o spolehlivé malé žehličky většinou s keramickou nebo nerezovou žehlicí plochou. Žádné převratné novinky a vychytávky se pro cestovní žehličky nedělají, ale tyto žehličky jsou na cestách dobrým pomocníkem. Jsou lehké, skladné, vybavené praktickým a vkusným cestovním pouzdrem. Mají sklápěcí rukojeť a přepínač napětí pro duální nastavení elektrické sítě. Disponují funkcemi jako je Anti-drop nebo vertikální napařování a rychle se nahřívají. Oproti běžným napařovacím žehličkám mají nízký výkon a malý zásobník vody. Nejsou tudíž vhodné pro žehlení většího množství prádla. Ale pro vyžehlení několika kusů oblečení jsou zcela dostačující. Některé cestovní žehličky se můžou dokonce pochlubit systémem Anti Calc.

Bezdrátové napařovací žehličky

 • Lze používat s přívodním kabelem nebo bez
 • Umožňují volnost pohybu
 • Výkonem srovnatelné s ostatními žehličkami

Žehličky s možností bezdrátového použití vám umožní absolutní svobodu pohybu při žehlení. Kabel vás už neomezuje a nikde vám nepřekáží. Dříve nemohly bezdrátové žehličky svým výkonem konkurovat klasickým napařovacím žehličkám, ovšem dnes jsou již na trhu bezdrátové žehličky, které se jim svým vysokým výkonem a moderními funkcemi zcela vyrovnají. Žehlička se nahřívá v základně a vydrží v provozu až 30 sekund, což je dostatečně dlouhá doba na přežehlení jedné části prádla a nutnosti žehličku položit a prádlo pootočit. Bezdrátové žehličky mají samozřejmě také možnost kabelového provozu.

Často kladené otázky

Jaké jsou hlavní přednosti napařovacích žehliček?

Napařovací žehličky v prodejnosti a oblíbenosti dominují. A proč tomu tak je? Žehlení pomocí páry usnadňuje a urychluje proces žehlení. Díky tlaku páry je prádlo poddajnější a tím se snadněji a rychleji narovná. Navíc žehličky s parním žehlením jsou šetrnější při žehlení choulostivých materiálů. Nezanedbatelným plusem napařovacích žehliček je jejich cena, díky které jsou dostupné pro každého, a to i ve velmi kvalitním provedení. Jsou skladné a v dnešní době nenáročné na údržbu.

V čem se liší ty nejlevnější a nejdražší modely napařovacích žehliček?

Levnější a dražší napařovací žehličky se od sebe liší kvalitou použitého materiálu, výkonem a funkcemi. To vše má vliv na způsob žehlení, životnost žehličky a údržbu. Ceny napařovacích žehliček se běžně pohybují v rozmezí od 300 Kč do 3 500 Kč. Ve většině případů platí, že cena je přímo úměrná kvalitě.

Levnější modely napařovacích žehliček mají menší příkon a nízký parní výkon. Vyprodukují tudíž méně páry a žehlení vám zabere více času a námahy. Méně kvalitní materiál žehlicí plochy se může časem a neopatrným zacházením poškodit a tím může docházet k připalování žehleného prádla. Opotřebením materiálu žehlícího povrchu dochází také ke zhoršení skluzu žehličky po látce.

Absence některých funkcí, jako jsou například systém odvápňování a samočištění vám přidělává práci. Žehlička pak vyžaduje pravidelnou údržbu a čištění, jinak se zanese vodním kamenem nebo nečistotami.

Oproti tomu žehličky s vyšší pořizovací cenou disponují kvalitním a odolným žehlicím povrchem, vysokou a rovnoměrnou produkcí páry a jejich nadstandardní funkce vás osvobodí od údržby a dokonce zvýší bezpečnost vaší domácnosti.


TIP: Jestli si nemůžete dovolit příliš drahý spotřebič a přesto byste rádi měli kvalitní a spolehlivou napařovací žehličku, zvolte žehličku s keramickou žehlicí plochou, příkonem kolem 2 000 W, výstupem páry kolem 40 g/min a s funkcemi automatického odvápňování a samočištění. Pořídíte je již za několik set korun.

Proč je dobré mít žehličku s odvápňovacím systémem?

Tato funkce řeší problém s usazováním vodního kamene v žehličce. S odvápňovacím systémem již nemusíte do zásobníku dávat destilovanou vodu, jak je někdy ze strany výrobců doporučováno. Odvápnění probíhá buď na chemické (změkčování vody), nebo na mechanické bázi (rozrušování vodního kamene). Vodní kámen je pak vyplaven párou skrze otvory v žehlicí ploše.

Jak předcházet vodnímu kameni u napařovací žehličky?

Pokud nemá vaše žehlička automatický odvápňovací systém, je potřeba o ni pravidelně pečovat. Jen tak vám bude dobře a dlouho sloužit. Nejlepším řešením, jak se vyhnout usazování vodního kamene je používání destilované vody. Pokud používáte vodu z kohoutku, usazování vodního kamene ovlivňuje zejména tvrdost vody. 

V každém návodu k žehličce najdete doporučený postup pro údržbu a čištění. Vždy je lepší držet se doporučených rad výrobce a k čištění používat speciální čisticí prostředky. Samozřejmě existují také různé babské rady, které jsou ovšem prověřené a pokud jste opatrní, můžou vám pomoct. Nejčastějším takovým pomocníkem je ocet, který pomůže odstranit nejen vodní kámen, ale také připáleniny. V našem článku jak vyčistit žehličku se o údržbě žehliček dozvíte více. 

Vytisknout
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací