Umíte si představit svoji kuchyň bez kvalitního odsavače par? Jistě nám dáte za pravdu, že při vaření se bez spolehlivé digestoře neobejdete. Společnost Concept nabízí propracované modely různých stylů a velikostí, které skvěle zapadnou do jakékoliv kuchyně, a díky svému designovému zpracování vytvoří i zajímavý interiérový doplněk. Jak ale vybrat odsavač par vhodný právě do vaší kuchyně?
Mezi hlavní a nejdůležitější funkce digestoří patří eliminace nepříjemných pachů a par, které vznikají při vaření. Kromě toho používáním kvalitní digestoře pomáháte předcházet vzniku plísní ve vaší domácnosti a celkově v ní udržujete čistý vzduch. Odpadá vám tak například nezbytné větrání při vaření v zimním období, takže zároveň šetříte energii. Příjemným bonusem pak může být například osvětlení varné desky.
Pokud se rozhodnete pro koupi nové digestoře, bylo by dobré vědět, na jaké parametry se při výběru zaměřit, a seznámit se se základním dělením digestoří. Ne každý typ digestoře se totiž hodí do každé kuchyně. Především záleží na velikosti vaší kuchyně a hlavně na prostoru, který je určený k samotnému vaření. Prakticky to znamená zaměřit se na velikost a umístění varné desky, nad kterou bude digestoř umístěna. Dále nezapomeňte zvážit možnosti, kudy je možné vést odtah vaší digestoře. Velkou roli hraje také požadovaný výkon či hlučnost. Při výběru odsavače par se zaměřte na tyto parametry:
Výkon odsavače by měl odpovídat minimálně destinásobně objemu místnosti, ze které má odvádět výpary. Pokud máte kuchyň propojenou s obývacím prostorem, musíte započítat oba pokoje. Platí, že čím větší má digestoř sací výkon, tím lépe si poradí se zápachem a párou. Nejvyšší stupeň sacího výkonu se vždy udává v kombinaci s maximální hlučností a rozhodně tu neplatí úměra, že hlasitější chod znamená větší sací výkon, a tím pádem i lepší odsávání.
U hlučnosti si všímejte hranice hodnoty 49 decibelů. Digestoře s touto, nebo nižší hodnotu, jsou tiché a nebudou provoz vás rušit ani při maximálním výkonu. Jestliže máte kuchyň spojenou s obývací částí, nebo máte při vaření rádi klid, rozhodně hlučnost digestoře nepodceňujte.
Důležité je správné umístění odsavače nad varnou plochu. Dle norem by se měla digestoř umístit minimálně 65 cm nad elektrickou varnou desku a 68 – 70 cm nad plynovou varnou desku. Na zřetel ale berte i své tělesné proporce, narážet při vaření do digestoře hlavou není nic příjemného.
Vybírat lze ze dvou možností odtahu par. Tou první je přímý odtah komínem, kdy je pára vedena odtahem ven z místnosti. Druhou variantou je recirkulace, kde se o pročištění vzduchu od pachů a pohlcení tuků postará uhlíkový a kovový filtr. U odsavače s odtahem je dobré ověřit, zda je vybaven zpětnou klapkou. Ta totiž zamezuje přístupu pachů a studeného vzduchu do kuchyně ve chvílích, kdy digestoř nepoužíváte.
Komínové digestoře vynikají hlavně svým výkonem a v kuchyni tvoří dominantní prvek. Pro svoji prostorovou náročnost jsou určené do větších kuchyní, ve kterých lze digestoř napojit na komínový odtah. Kromě klasického prostorného T typu si můžete pořídit také komínovou digestoř šikmého typu, která má zkosenou přední část. Ta vám zaručí bezproblémovou práci díky prostoru pro hlavu, zároveň se jedná o netradiční provedení, které oživí prostor vaší kuchyně.
Podobně jako komínová digestoř pracuje také digestoř ostrůvková. Jde rovněž o výrazný kuchyňský spotřebič a můžete u ní také počítat s vysokým výkonem. Tyto digestoře jsou určeny pro kuchyňské ostrůvky, instalují se proto nad kuchyňskou pracovní plochu stojící v prostoru.
Výsuvný odsavač par je ideální pro malé a středně velké kuchyňské prostory. Nevyniká sice tak velkým výkonem jako digestoř komínová, uvítáte však její prostorovou nenáročnost a možnost zasunutí digestoře v případě, že ji zrovna nevyužíváte.
Pokud chcete zvolit spíše nenápadný odsavač par, podstavná digestoř je vhodnou volbou. Instaluje se totiž pod kuchyňskou skříň a má většinou menší rozměry. Hodí se proto do takové kuchyně, která nenabízí moc prostoru a musíte v ní vhodně využít každé místo.
Jde o ideální volbu, pokud se chystáte k pořízení nové kuchyně nebo kompletně rekonstruujete kuchyň původní. Vestavnou digestoř lze zabudovat do kuchyňské linky, je však důležité prostor přizpůsobit přesným rozměrům vestavné digestoře. Výkonný spotřebič se tak stane nenápadnou součástí vaší kuchyně.
Společnost Concept se snaží o neustálou inovaci svých výrobků tak, aby co nejvíce šetřily čas a energii svých uživatelů. Při výběru digestoří si tedy všímejte také následujících funkcí, které jistě oceníte a využijete i ve vaší kuchyni.
Ideální funkce pro všechny, kteří chtějí být časově nezávislí. S časovačem si totiž jednoduše nastavíte program odložené vypnutí, takže se digestoř postará o nepříjemné pachy bez nutnosti vaší přítomnosti. Po vašem návratu můžete počítat s kuchyní bez zápachu.
Dotykové ovládání nabízí jak pohodlnou obsluhu, tak i jednodušší čištění než u spotřebičů s vystouplými ovládacími tlačítky. Ovládací panel pak zároveň působí moderním a atraktivním dojmem.
Led diody vynikají vysokou úsporou elektrické energie a delší životností oproti klasickým žárovkám. Vaši varnou plochu dokonale osvětlí a v kuchyni vytvoří zajímavý světelný doplněk.
Tukový filtr je třeba občas vyčistit a vymýt z něj nastřádané nečistoty. S touto funkcí ho jednoduše vložíte do myčky a zvolíte standardní mycí program. Lze jej také očistit pod tekoucí vodou, s pomocí jarové vody to zvládnete rychle a filtr tak můžete okamžitě znovu použít.
Recirkulace je funkce, která se hodí pro kuchyňské prostory, ze kterých není možné odvádět páry ven. Prakticky funguje recirkulace tak, že za klasický tukový filtr, který pohlcuje mastnotu, jednoduše přidáte filtr uhlíkový. Ten má za úkol pohlcovat pachy a dochází přes něj k přečištění vzduchu, který je posléze nafoukán zpět do kuchyňského prostoru. Při běžném provozu digestoře vydrží uhlíkový filtr až 4 měsíce.
Vyberte si tu nejvhodnější digestoř do vaší domácnosti a užívejte si pohodlné vaření bez nepříjemných pachů a par. Stylová digestoř Concept se může stát dominantním prvkem vaší kuchyně, který ji ozvláštní a dodá jí originální tvář.