Parní generátory neboli systémové žehličky či parní stanice představují luxus mezi žehličkami. Díky vysokému parnímu výkonu dokáží snížit čas žehlení až o polovinu, a to s minimální námahou. Jak ale takový parní generátor vybrat? Co znamenají jednotlivé parametry? My vám pomůžeme se v nich vyznat a poradíme vám, na co se při výběru parního generátoru zaměřit.
Na trhu jsou dva druhy parních stanic podle způsobu ohřevu vody. První disponuje velkým bojlerem, do kterého před začátkem žehlení nalijete vodu a s žehlením můžete začít, až se všechna tato voda ohřeje. V průběhu žehlení vodu již nelze dolévat. Počáteční zahřívání těmto typům tedy trvá déle (někdy až 10 min) a voda vám vystačí zhruba na hodinové žehlení.
Druhý typ je vysokotlaký parní generátor s velkou vyndavací nádržkou na vodu a malým bojlerem, do kterého přivádí vodu čerpadlo. Vodu tak můžete dolévat i v průběhu žehlení aniž byste museli spotřebič vypnout, podobně jako je tomu u napařovacích žehliček. Tyto typy parních stanic jsou připravené k provozu během dvou minut.
Stejně tak jako u všech žehliček, také u systémové žehličky je zásadní žehlicí plocha. Měli byste si všímat těchto dvou parametrů:
Na výběr máte povětšinou materiály jako hliník, nerez, keramika, durilium, safír. Hliník a nerez se řadí mezi méně kvalitní materiály žehlicí plochy. Naproti tomu keramika, durilium nebo safír patří díky své odolnosti, vynikající kluznosti a rychlému přizpůsobení zvolené teplotě k nejkvalitnějším materiálům.
Výrobci dnes přichází s vlastními patentovanými povrchy žehlicí plochy, jejichž přesné složení si střeží. V zásadě jde o jeden z používaných typů, např. smalt, keramika, nerez, který je vylepšen použitím dalších materiálů, jež přispívají k větší kvalitě žehlení (např. Durilium AirGlide od Tefalu nebo T-ionicGlide a SteamGlide od Philipsu).
Důležitou funkci na žehlicí ploše hrají také otvory pro přívod páry. Nezáleží přitom vyloženě na jejich počtu, i když čím více, tím lépe, je ale důležité, jak jsou rozložené. Ideálně by měly být rozmístěné po skupinách na různých místech plochy tak, aby se pára dostávala do tkanin rovnoměrně a pravidelně – ve špičce, na bocích a uprostřed.
Parní výkon udává množství konstantně produkované páry, což má významný vliv na rychlost žehlení, efektivnost vertikálního napařování a v neposlední řadě možnost žehlit rozměrné prádlo jako například povlečení přehnuté ve více vrstvách. Parní výkon se udává v gramech za minutu a u parních generátorů by neměl být nižší než 100 g/min. Nejnovější modely parních stanic disponují výstupem páry až 180 g/min. Pro srovnání můžeme uvést, že parní výkon výkonné napařovací žehličky je 50 g/min.
Parní ráz někdy nazývaný parní šok je jednorázové vypouštění většího množství páry na tkaninu. Jeho využití se uplatňuje především u vertikálního napařování nebo při žehlení obzvláště nepoddajných záhybů. Hodnoty parního rázu u systémových žehliček začínají na 130 g/min a ty nejmodernější modely parních generátorů se můžou pochlubit parním rázem až 600 g/min.
Parní generátory pracují nikoliv s teplotou žehlicí plochy, ale s párou pod velkým tlakem. Proto důležitým parametrem u parních generátorů je také to, pod jakým tlakem vydávají páru. Čím vyšší tlak, tím snadněji a efektivněji se pára dostane dovnitř tkanin. Tlak páry se u parních stanic běžně pohybuje od 4 barů do 8 barů. Pro představu, parní stanice disponující tlakem 6,5 barů patří již k těm vysoce výkonným.
V úvahu vezměte velikost nádoby na vodu podle množství prádla, které obvykle žehlíte. Parní generátory obecně mají velký zásobník vody, ale rozdíly se najdou. Objem nádržky může být 0,7 l, ale také 2,0 l. Dostatečně objemná nádržka, která vystačí na 2 hodiny žehlení by měla mít obsah 1,6 nebo 1,8 l.
Všímejte si také toho, zda lze nádržku na vodu vyjmout. Pokud ne, vodu budete muset dolévat z flašky a vylévat nakloněním celé základny, což není vyloženě praktické. Vyjmutelnou nádržku naplníte pod vodovodním kohoutkem a po skončení žehlení jednoduše vylijete.
Uvědomte si, kde budete nejčastěji žehlit a kde budete mít parní generátor umístěný. Podle toho si ohlídejte délku přívodního kabelu, která může být 1,6 m, ale také 2,5 m.
Při výběru parního generátoru je potřeba počítat s tím, že se v něm bude usazovat vodní kámen. Proto vám systémové žehličky s odvápňovacím systémem značně usnadní péči o žehličku. Odstranění vodního kamene v žehličce funguje buď na chemické (voda je změkčována), nebo na mechanické bázi (vodní kámen se rozruší). Stisknutím tlačítka pro odvápnění pak dojde k vyplavení vodního kamene skrze otvory v žehlicí ploše.
Aby nedocházelo k připalování jemných vláken, měla by mít žehlicí plocha také samočisticí schopnost, což prodlužuje její životnost a dlouhodobě vysokou kluznost.
Vertikální napařování umožňuje žehlení ve svislé poloze bez přímého kontaktu žehličky s látkou.
Funkce automatického bezpečnostního vypnutí zajistí, že žehlička se sama vypne, pokud ji nebudete pár minut používat. Tím ušetříte nejen energii, ale zvýšíte tím také bezpečnost vaší domácnosti.
Některé parní generátory nabízí systém žehlení při jedné bezpečné teplotě. Nemusíte se již zabývat nastavováním různých teplot, čekáním, až nastavení proběhne, ani tříděním oblečení před žehlením. S touto technologií můžete žehlit jakoukoli textilii od džínů až po hedvábí, aniž byste museli nastavovat teplotu. Žehličku můžete dokonce nechat ležet na žehlicím prkně a výrobce vám garantuje, že nedojde k žádnému spálení či poškození.
Funkci tichého režimu oceníte, pokud se u žehlení například díváte na televizi nebo posloucháte hudbu. Tlumicí filtry minimalizují hluk páry a platforma pohlcující zvuk snižuje hluk způsobovaný vibracemi v základní jednotce. Výkonné napařování tak nebude přehlušovat televizi nebo hudbu.
Systémové žehličce by neměl chybět bezpečnostní zámek pro přenášení. Využijete toho nejen při samotném přenosu spotřebiče, ale zamezíte tím také kontaktu vašeho dítěte s horkou žehlicí plochou.
Parní generátor neboli parní stanice či systémová žehlička patří k nejvýkonnějším žehlicím systémům vhodných do domácností. Dokáže vygenerovat několikanásobně víc páry než běžná žehlička a tím zkrátit dobu žehlení až o polovinu. Jednoduše si poradí s hedvábnou halenkou a zároveň vyžehlí přehnuté prádlo ve více vrstvách. Parní generátory tak ocení nejen domácnosti, kde se žehlí velké množství prádla, ale všichni, kdo chtějí žehlením trávit co nejméně času.
Žehličky s parním generátorem nabízí nejvyšší výkon ze všech typů žehliček. Intenzivní a konstantní tlak páry je mnohonásobně vyšší než u běžné napařovací žehličky. Navíc pára žehličky s parním generátorem má nejen větší tlak, je také sušší a stálá, takže vstupuje hluboko do textilních vláken a urychluje žehlení.
Důležitou vlastností parních generátorů je také to, že produkují páru nezávisle na teplotě žehlicí plochy. Zatímco u běžných napařovacích žehliček tvorba páry závisí na nastavené teplotě, se systémovou žehličkou můžete žehlit i ty nejjemnější materiály za využití maximální parního výkonu.
Nesporným plusem parních stanic je také nízká váha samotné žehličky oproti napařovací žehličce.
Určitou nevýhodou parních stanic je jejich celková velikost a váha. Pro uskladnění vyžadují více místa a vzhledem k jejich celkové váze kolem 5 kg nejsou ideální pro časté přenášení po bytě.
Dalším faktem, který může být vnímán jako nevýhoda je vyšší pořizovací cena proti běžným žehličkám. Nejlevnější parní generátory startují na ceně kolem 2 500 Kč a běžně končí na 13 000 Kč.
Parní generátory nejsou tak pohotové v porovnání s běžnými žehličkami a vyžadují delší dobu nahřívání. Jsou vhodné spíš do domácností, kde se najednou žehlí větší množství prádla.