Často nemáme možnost připojit napájecí kabel elektrického spotřebiče do elektrické zásuvky. Buď je příliš daleko, nebo je přívodní kabel od zařízení příliš krátký. V těchto případech pomůže prodlužovací kabel. Ne všechny jsou však stejné a vhodné pro daný spotřebič. Jak správně vybrat a na co si dát pozor?
Dopředu si rozmyslete, kolik zásuvek budete potřebovat. Je lepší počítat s rezervou, abyste nemuseli některé spotřebiče odpojovat pro zapojení jiného. Prodlužovací přívody mají buď jednu nebo až dvanáct zásuvek. Ty jsou na konci uspořádány nejčastěji ve známém podlouhlém tvaru.
Výrobce PowerCube však vyrábí stylové rozbočovače ve tvaru krychle. Jsou praktické a mají atraktivnější design než drtivá většina klasických modelů. K dispozici je několik verzí včetně modelů s USB konektory pro nabíjení mobilních zařízení. Atraktivní design však není jen na efekt, krychle má také své praktické výhody.
Zásuvky jsou rozložené po jednotlivých stranách kostky, tudíž je možné je využívat všechny současně. Připojená zařízení si nebudou navzájem překážet, jako je tomu u běžných rozbočovačů na prodlužovacích kabelech. Kostky PowerCube se vyrábí ve více variantách a barvách a dokonce je lze kombinovat, čímž získáte větší počet zásuvek.
Prodlužovací kabely se vyrábí v délkách 1,5 až 50 metrů. V domácnosti postačí modely do 10 metrů, na zahradě ale mnohdy využijete i ty nejdelší. Kabely o délce nad 10 metrů pořídíte zpravidla namontované na kabelovém navijáku, tzv. bubnu s držadlem. Příkladem může být prodlužovací kabel Emos, nebo HECHT. Celý smotaný kotouč snadno uchopíte, přenesete na místo použití a poté zpátky do garáže.
Kabel je na bubnu buď namotán volně, nebo je s ním pevně spojen. Zásuvky jsou pak umístěné na středu navijáku a je k nim dobrý přístup. Chcete-li se ale při odvíjení a navíjení kabelu na buben vyhnout přetáčení kabelu připojeného spotřebiče, vybírejte bubny s pevným středem. Takové modely jsou o něco dražší, ale v praxi tuto vychytávku jistě oceníte.
U dlouhých kabelů dávejte pozor na to, aby měl dostatečně velký průřez vodiče. Například motorová pila s příkonem přes 2 000 wattů představuje pro prodlužovačku s průřezem 0,7 mm2 příliš silné zatížení. Je tedy nutné v tomto případě zvolit alespoň přůřez 1 mm2 nebo raději ještě silnější. Čím tedy větší průřez vodiče, tím více elektrického proudu přenese. Prodlužovací kabely mají nejčastěji průměr vodiče 1–1,5 mm.
Průřez je plošná veličina, proto průměr větší o 50 % přinese více než 2× větší průřez a 2× větší průměr znamená 4× větší průřez.
Pro jak výkonné spotřebiče jsou vhodné jednotlivé přůřezy?
Průřez vodiče | Proud | Příkon spotřebiče |
0,7 mm2 | až 6 A | 1 380 W |
1 mm2 | až 10 A | 2 300 W |
1,5 mm2 | až 16 A | 3 680 W |
Údaj o hodnotách maximálního proudu nebo příkonu jsou vždy uvedené na vidlici a zásuvce. Po jejich překročení hrozí přehřátí prodlužovacího kabelu a v krajních případech i požár. Pokud údaje na výrobku nejsou uvedené, raději jej nekupujte.
Bezpečnost svých dětí zvýšíte prodlužovacím kabelem s dětskou pojistkou. Takové modely mají úpravu, která do nich nedovoluje zasunout nic jiného než vidlici od zásuvky.
Při použití v domácnosti je rovněž praktické, aby byl kabel barevně odlišen od okolního prostředí. Zamezíte tak tomu, aby o něj někdo zakopl nebo jej omylem přesekl či přeřízl. K dispozici jsou kabely různých barev, proto vybírejte co nejkontrastnější odstín.
Kabely s přepěťovou ochranou zabrání poškození izolace elektrických zařízení v důsledku příliš vysokého přepětí. U dlouhých kabelů na bubnech si pak dávejte pozor na přehřátí, které může být příčinou požáru. Kabel rozvinutý například v trávě se přirozeně chladí, ale svinutý na bubnu už nikoli. Riziko hrozí zejména v případě, že použijete nerozvinutý kabel s malým průřezem vodičů a do něj zapojíte spotřebič s příliš velkým příkonem. Proto je dobré si již před koupí promyslet, jak silné spotřebiče budete používat a jak dlouhý kabel budete potřebovat.
Kvalitní buben by měl mít také tepelnou pojistku, která zabraňuje přehřátí kabelu. Kdykoli dojde k nadměrnému zahřívání, připojené spotřebiče jsou odpojeny ze sítě, aby nedošlo k jejich zničení. Po vychladnutí se tepelná pojistka deaktivuje a připojení se opět obnoví.
Kabel může mít izolaci buď z PVC nebo gumy. PVC je méně odolný - s klesající teplotou (zhruba pod 5 °C) tvrdne, a poté často praská. Na domácí použití však plně postačuje. Výjimkou jsou mrazuvzdorné PVC kabely ve žlutém provedení. Pro každodenní a venkovní použití nebo tam, kde hrozí mechanické poškození, však doporučujeme odolnější gumovou izolaci. Při nízkých teplotách se vlastnosti kabelu tolik nemění. Není tedy divu, že právě gumovou izolací osazují kabeláž i výrobci profesionálního elektrického nářadí. Pro PVC však hraje nižší hmotnost a větší výběr barev.
Existuje několik stupňů odolnosti izolace, poznáte to podle čísla nalisovaného na kabelu. Čím vyšší, tím je kabel odolnější. Nejnáchylnější k poškození jsou kabely s označením 03, více namáhání snese 05 a nejtlustší a nejodolnější plášť indikuje 07.
O odolnosti však nejvíce vypovídá stupeň krytí IP, který označuje míru ochrany před vniknutím cizích těles a vody do celého prodlužovacího přívodu. Údaj bývá uveden na vidlici či zásuvce. Pokud není, kabel má krytí pouze IP20. Takový kabel je vhodný pouze pro použití v interiéru, protože není chráněn proti vniknutí vody. Nemáte-li ale jinou možnost, než jej použít venku, zajistěte jeho ochranu před vniknutím prachu, vody a dalších vlivů. Pro exteriér ale volte raději alespoň IP43 a vyšší. Hodnota IP65 již značí prachotěsnost a schopnost ustát proud vody.