AD schízovačka LEGO boost duben

Jak vybrat profesionální kameru

Zobrazit katalog

Poloprofesionální a profesionální videokamery jsou jasnou volbou pro firemní videa, svatby, reklamy, televizní pořady a další podobné využití. Mají pokročilý optický systém, citlivý snímač a výkonné zpracování obrazu. Nabízí nejvíce funkcí a nejširší možnosti nastavení ze všech typů kamer. Aby za obrazem nijak nezaostával ani zvuk, umožňují připojení profesionálních mikrofonů.

Jak vybrat profesionální kameru
Výhody a nevýhody
 • Kamery pro profesionální použití
 • Prvotřídní optický systém zachovává veškeré jemné nuance a stíny
 • Objektiv s vysokou světelností 
 • Senzor s vysokým rozlišením, vynikající citlivostí a přesnou barevnou reprodukcí
 • Záznam videa ve vysokém rozlišení
 • Zpracování velkých objemů dat 4K rychle a přesně
 • Víceosá stabilizace k potlačení rozmazání od širokoúhlých po zoomované snímky
 • Možnost připojení profesionálních mikrofonů
 • K záznamu dat využívají různá média
 • Široké možnosti nastavení a úpravy výsledného záznamu
 • Nutnost rychlejších paměťových karet
 • Méně kompaktní rozměry a vyšší hmotnost
 • Vyšší cena

Nejčastější otázky při výběru profesionálních kamer

Jaký zvolit typ paměťové karty?

K ukládání dat slouží několik typů paměťových karet. Pro poloprofesionální a profesionální videokamery jsou vhodné paměťové karty CF (Compact Flash). Novější verzi představují CFast 2.0 a XQD karty, jsou menší a rychlejší (až 440 MB/s) než původní CF. Nejrozšířenějším formátem paměťových karet je SD (Secure Digital). Jejich technologickými nástupci a novějšími a rychlejšími typy jsou SDHC a SDXC karty.

Jakou zvolit kapacitu a rychlost?

Kapacitu vybírejte s ohledem do budoucna, pohybuje se v rozmezí 512 MB až 512 GB. Video má velké datové objemy, jedna minuta Full HD videa se pohybuje v desítkách až stovkách MB. Proto doporučujeme si za kapacitu připlatit. Lepší je, když vám zůstane rezerva, než abyste byli omezováni.
 

Rychlost se rozlišuje na rychlost čtení (jak rychle se soubory přenáší z karty na jiné zařízení) a zápisu (jak rychle se soubory ukládají na kartu při natáčení). Minimální rychlost zápisu se dělí do několika tříd.

TřídaLogoMin. rychlost zápisVhodné pro
Třída 2

2 MB/s

nahrávání SD videa

Třída 4

4 MB/s

nahrávání HD videa

Třída 6

6 MB/s

nahrávání HD videa

Třída 10

10 MB/s

nahrávání Full HD videa

UHS-1

10 MB/s

vysílání videa v reálném čase a nahrávání dlouhých HD videí

UHS-1

30 MB/s

nahravání 4K videa

Jedná se o minimální garantované hodnoty, karty v praxi mohou dosahovat lepších výsledků.

Na co se zaměřit při výběru videokamery?

 • Snímková frekvence - uvádí se zkratkou fps (frames per second - snímků za vteřinu). Minimální přijatelná frekvence, při které naše oko již nerozezná blikání jednotlivých obrazů, je 30 fps.
   
 • Rozlišení - standardem je Full HD, stále častěji se však setkáváme se 4K, které má 4 krát více bodů než Full HD rozlišení.
   
 • Slot na karty - ne každá paměťová karta pasuje na každou kameru. Kamery mají slot na kartu CF, nebo SD (SDHC, SDXC, nebo microSDHC).
   
 • Filtry - patří sem UV filtr, SKY-filtry, šedý filtr, polarizační filtr, efektové filtry apod.
   
 • Výstupy - pro přenos videí do externích zařízení slouží rozhraní USB nebo WiFi. Do televizoru dostanete obsah přes HDMI, miniHDMI, microHDMI nebo A/V výstup.
   
 • Připojení externích baterií a příslušenství - při delším pobytu venku se hodí externí nebo náhradní baterie. V příslušenství naleznete také brašny a batohy.
Profesionální kamery
 • Pro ty, kdo se natáčením živí
 • Vysoká kvalita obrazu, široké možnosti nastavení
 • Cena od 35 990 Kč
Profesionální kamery

Důležité parametry

Rozlišení
Rozlišení

Rozlišení je počet obrazových bodů ve vodorobném i svislém směru, z nichž je tvořen obraz. Ačkoli to není jediný rozhodující parametr, platí, že čím větší rozlišení, tím lepší kvalita videa. 

HD rozlišení - 1280 × 720 pixelů - toto rozlišení je v dnešní době již slabé pro zobrazení na monitoru
Full HD rozlišení - 1920 × 1080 - dostatečné k zobrazení i na monitoru nebo televizoru
4K rozlišení - dnešní trend, postupně nahrazuje Full HD

Světelnost
Světelnost

Hodnota světelnosti se uvádí pomocí clonového čísla a určuje množství světla, které dopadne na snímač. Značí se písmenkem f a čím je tato hodnota menší, tím větší světelnost. V praxi se při natáčení ve zhoršených světelných podmínkách používají objektivy s co možná největší světelností. Velmi kvalitní objektivy mají světelnost kolem f/1.2 nebo f/1.4.

Ohnisková vzdálenost
Ohnisková vzdálenost

Vzdálenost mezi optickým středem objektivu a rovinou, na které je objektiv schopný zaostřit snímaný objekt. Uvádí se v milimetrech a podle ní dělíme objektivy na širokoúhlé, normální a teleobjektivy. Běžné kamery na natáčení rodinných oslav si vystačí s ohniskovou vzdáleností 40 mm.

Způsob ukládání dat
Způsob ukládání dat

Jedním z kritérií, podle kterých dělíme videokamery, je způsob ukládání dat, tedy natočených videí.

Paměťové karty - Nejpraktičtější řešení, neboť paměťové karty nezabírají takřka žádné místo, jsou tudíž dobře skladné. Jsou málo poruchové a vejdou se na ně záznamy v množství v řádu desítek GB, které do počítače přesunete prostým vložením karty do čtečky.

MiniDV pásky - Dřívější technologie, u níž není záznam komprimován, proto s ním lze následně provádět veškeré úpravy. Jedná se o nejkvalitnější záznam náročný na výkon počítače. Nevýhodou je množství místa, které takový záznam zabírá.

Kombinace miniDV pásky a paměťové karty - U kamer s kombinovaným ukládáním dat si můžeme zvolit metodu. S tímto řešením se setkáme u dražších kamer.

8cm DVD disky - Svého času byly oblíbené DVD disky, které se vkládaly se záznamem do přehrávače, pokud se s nimi už nadále nepracovalo. V opačném případě se vkládaly disky do počítače a přes program pro úpravu videa se zpracovávaly. Nevýhodou tohoto řešení byla větší hlučnost mechaniky.

Interní paměť - Pro ukládání slouží také interní paměť, Pevné disky najdeme nejen v počítači, ale i v kameře. Poskytnou kapacitu až pro několik hodin záznamu.

Displej
Displej

U displeje je rozhodující rozlišení, čitelnost a úhlopříčka, která je zpravidla kolem 3". Příjemností je možnost vyklápění umožňující natáčet z nevšedních úhlů. Kvůli odleskům se doporučují spíše matné než lesklé displeje, jinak toho na slunci moc neuvidíte.

Z hlediska ergonomie je vítanou vlastností, pokud je displej dotykový. Ten pak neslouží pouze ke sledování pořizovaného záznamu, ale také k ovládání. Nevýhodou je nutnost speciálních rukavic v zimě.

GPS
GPS

Pro ukládání souřadnic místa, kde probíhalo natáčení se používá systém GPS, neboli Global Positioning System. Jedná se o radionavigační systém k určení polohy. Využívají jej zejména dražší modely.

Slovník pojmů - profesionální kamery
Objektiv

Objektiv je nejdůležitější částí kamery, často také nejdražší. Dopravuje světlo na snímací čip a jeho parametry zásadně předurčují celkovou kvalitu záznamu i kamery jako takové.

Důležitým parametrem širokoúhlost objektivu, tedy maximální úhel, který kamera zachytí. Uvádí se v přepočtu na 35mm kinofilm. Za širokoúhlé objektivy se považují ty s širokoúhlostí menší než 35 mm, za méně širokoúhlé ty s hodnotou větší než 35 mm. Běžné rodinné kamery mají širokoúhlost zhruba 40 mm.

Snímač

Snímací čip je druhou nejdůležitější částí kamery, která ovlivňuje výslednou kvalitu obrazu. Důležitý aspekt představuje nejen velikost snímače, ale i počet pixelů, ze kterých se snímač skládá. Čím větší velikost jednotlivých pixelů, tím je přenášena kvalitnější obrazová informace. Platí tedy, že snímač určité velikosti s menším rozlišením je složen z větších pixelů, než druhý snímač stejné velikosti o větším rozlišení. Lze předpokládat, že první snímač přinese kvalitnější výsledné záběry.

Důležité parametry
- Velikost snímače [cm] – čím větší rozměr, tím kvalitnější výsledné video
- Rozlišení snímače [Mpx]

V dnešních kamerách se nejčastěji setkáme s 800 000pix čipem, který najdeme u základních modelů.

Oblíbená jsou tříčipová provedení, běžná u poloprofesionálních a profesionálních kamer. 3 čipy spolupracují se skleněným hranolem dělícím světlo do tří směrů, který je následně spojen. Každý čip má na starosti jednu barvu ze základního spektra RGB (zelená, červená a modrá).

CMOS snímač se vyznačuje lepší dynamikou barev a jejich věrnějším podáním. Zpravidla nedosahuje kvalit tříčipového systému, podává však lepší výkon v prostředích se zhoršeným osvětlením.

Stabilizátor

Stabilizace je eliminace třesu obrazu, když držíme kameru v ruce. Dělíme ji na elektronickou a optickou, která je součástí konstrukce objektivu. Elektronickou najdeme v každé kameře, funguje na principu vyrovnávání drobných pohybů jejich vyříznutím a následným posunutím. Účinnější je však optická stabilizace, založená na pohybu čoček v optické soustavě, které vyhlazuje otřesy kamery.

Slovník pojmů
Vytisknout
P-DC1-WEB11
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací