Nevíte, jak vybrat projektor pro domácí kino? Důležité je rozhodnout se pro jednu ze základních projektorových technologií (DLC, LCD či LED), zvolit rozlišení vhodné do vaší místnosti i dostatečný kontrast projektoru. Nic vám to neříká? Nevadí, vše se dozvíte v tomto článku, kde probereme výhody jednotlivých technologií, vysvětlíme technické parametry a nejdůležitější body přehledně shrneme.
Současné televize dokáží přehrávat filmy a hry v tak vysoké kvalitě, že projektory a promítání na plátno může pro někoho působit jako přežitek. A přesto se najde nemalé procento lidí, kteří na projektory nedají dopustit a jsou ochotni do nich investovat desítky až stovky tisíc korun.
Motivace těchto „projektorfandů“ bývají většinou dvě: i ty největší úhlopříčky televizí jim nestačí, a proto dávají přednost velkému plátnu. Druhá motivace je atmosféra. Promítání filmů či fotek na plátno vykouzlí jedinečné okamžiky – kór když je člověk s rodinou či přáteli.
Tyto uživatele můžeme považovat za skutečné fajnšmekry: jde o diváky, kteří u filmů a u her nezabíjí jen víkendový nebo večerní čas. Tito diváci nebo hráči si chtějí vychutnat každou vteřinu filmu či hry. U projektoru jde zkrátka o požitek, kterému se přizpůsobuje vše – včetně vynaložených peněz.
Chcete se mezi tyto fajnšmekry přidat také? Poradíme vám, jak při výběru projektoru postupovat.
První, čím začneme, jsou základní technologie projektorů. Jak sami uvidíte, každá technologie má svůj princip fungování, který má své silné a slabé stránky, a podle toho lze určit, jaká technologie je ideální pro běžná sledování a jaká třeba pro hraní her. Když ale víte, za jakým účelem a do jakých podmínek projektor kupujete, najdete svoji ideální technologii rychle a snadno.
První technologie, o níž si povíme, je DLP. Princip jejího fungování je následující: základní světelný paprsek je produkován projekční lampou. Paprsek z lampy prochází rychle rotující barevnou kuličkou, následně proletí čočkou a odráží se o čip s mikroskopickými zrcadly, odborně zvaný DMD čip. Takto zpracovaný výsledný paprsek je pak vyslán skrze objektiv přímo na plátno.
DLP projektory mají celou řadu výhod: díky zmíněné kuličce projekce vyvine velkou rychlost a tím pádem i vysokou snímkovou frekvenci. Obraz je tak plynulý a bez sebemenšího zasekávání.
Kvalitu obrazu navíc ještě můžete sami aktivně ovlivnit koupí projektoru s výkonnější optikou, jež zaručuje ostřejší obraz. Zmíněné přednosti dělají z DLP projektorů ideální přístroje nejen na sledování filmů, ale také na 3D projekce a hraní her.
Výhodou také je, že s výjimkou duhového efektu nemá DLP technologie téměř žádné slabé stránky.
Další u projektorů frekventovanou technologií je LCD. Stejně jako DLP i princip fungování LCD projektorů začíná u projekční lampy, jež vytváří paprsek. Ten je vzápětí v polarizačních filtrech roztrojen a každý ze tří paprsků je prohnán vlastním LCD panelem. Každý paprsek „obdrží“ svojí základní barvu (červená, modrá, zelená) a obarvené paprsky pak míří do optického hranolu, kde se všechny tři paprsky opět spojí v jeden a ten pak skrze objektiv putuje na plátno.
Hlavní výhodou této technologie je neroztřesený obraz: na rozdíl od DLP projektoru nemá LCD promítačka žádné pohyblivé části a tudíž není narušována vibracemi. V průměru LCD projektory rovněž disponují vyšším světelným tokem (hovorově též svítivost) a jsou tak vhodné i do světlejších místností. Oproti DLP projektorům u nich rovněž nehrozí riziko zmíněného duhového efektu.
Pokud jde o negativa, nemají LCD projektory oproti DLP takovou ostrost obrazu, což je dáno LCD panely, kvůli nimž je paprsek roztrojen a následně zase skládán.
Ve srovnání s DLP technologií s barevnou kuličkou nemá LCD paprsek takovou rychlost, a proto nejsou LCD projektory úplně ideální pro hraní her a 3D projekce. LCD panely po několika letech rovněž stárnou a barvy na plátně jsou pak bledší.
Nevýhodou také je, že optická jednotka u LCD projektorů není neprodyšně uzavřena: proto se musí pravidelně čistit od prachu a nedoporučuje se do zakouřených či prašných místností.
Na principu LCD fungují i LED projektory, akorát s tím rozdílem, že zdrojem paprsku je LED dioda. Ta má oproti projekční lampě velkou výhodu, jelikož vydrží dvacet až třicet tisíc hodin, což je třikrát až pětkrát více než projekční lampa u DLP a LCD projektorů (projekční lampy či diody ale lze u všech projektorů vyměnit). Dioda je spojena i s nižší energetickou spotřebou.
Dalším plusem je takzvaný Helmholtz-Kohlrausch efekt. Jedná se o optický klam, díky kterému lidské oko vnímá obraz světlejší a z hlediska barevného spektra stabilnější, než ve skutečnosti je (a to jak obecně, tak i ve srovnání s DLP a LCD projektory). S Helmholtz-Kohlrausch efektem se lze setkat právě jen u LED technologií.
Obecnou nevýhodou LED projektorů je nižší svítivost u levnějších typů. Ovšem pokud hledáte projektor do obýváku, kde dokážete vytvořit přítmí, není to zas takový problém.
Další technologií je LCoS, kterou si výrobci navíc nazývají po svém: Sony ji říká SXRD, JVC zase D-ILA. Tato technologie, podobně jako LCD projektor, pracuje na principu lampy a třech rozdělených paprsků na základní barvy, ale oproti LCD technologii se paprsky před kompletováním odráží o speciální LCoS zrcadla.
Největší výhodou LcOSu je nádherné provedení černé a šedé barvy, s kterým se ostatní technologie absolutně nemohou srovnávat. Ale i ostatní barvy u tohoto typu projektorů jsou mimořádně zdařilé.
Nevýhodou LCoSu je jistá pomalost, způsobená složitostí produkce paprsku, od čehož se odvíjí i další mínus: tyto projektory nejsou zrovna vhodné na hry a 3D projekce. Také je třeba zmínit, že LCoS technologie je z hlediska výroby mimořádně nákladná, což se logicky odráží na konečné ceně: tyto projektory většinou stojí v řádech statisíců korun.
Existují ale i různé kombinace technologií, nazývané hybridy. Například mix LED projektoru a laseru. U tohoto hybridu je primární světelný zdroj modrý laser, jenž putuje do fosforového panelu, kde se mění na zelený paprsek. Ten pak, společně s modrým a červeným paprskem z LED diod, putuje na plátno.
Výhodou tohoto hybridu je vyšší světelný tok než u klasického LED projektoru. Slabá stránka je horší barevný gamut, a to především u zelené barvy, což je způsobeno zmíněným fosforem.
Pokud chcete udělat ze svého obýváku minikino, vybírejte projektor s rozlišením Full HD (1 080 p), sedíte-li 2–3 metry od plátna, nebo Ultra HD / 4K (2 160 p), plánujete-li mít plátno ve vzdálenosti 4 a více metrů.
Jestli chcete koukat na filmy ve 3D, musíte si pořídit 3D projektor a speciální projektorové 3D brýle.
Obecně platí, že uhlopříčka plátna by měla být široká mezi polovinou a čtyřmi pětinami vzdálenosti mezi vámi a plátnem. Příklad: když budete sedět od plátna 2 metry, uhlopříčka by měla být v rozmezí 1–1,6 metrů.
Pro užití v běžně velkém obýváku většinou vybírejte projektory s krátkou či ultrakrátkou projekční vzdáleností. Ostatní projektory nemají pro domácí užití příliš význam, jelikož obraz by byl příliš velký a rozmazaný. Pokud tedy nemáte opravdu rozlehlý obývák a nebudete od plátna sedět 7 a více metrů.
Rozhodně si ale ohlídejte, aby nativní rozlišení projektoru sedělo na vaši velikost plátna.
Ohledně svítivosti je třeba brát ohled na místo, kde budete projektor používat. Pokud v zatemnělé místnosti, mělo by vám stačit i 1 000 lumenů. Jestliže ale máte v obýváku přes den světleji či dokonce světlo, budete potřebovat 2 000 až 3 000 lumenů, aby se paprsek na plátno prokousal.
Ještě je třeba zdůraznit, že v základních údajích výrobci vždy uvádí maximální hodnotu světelného toku, které projektor dosáhne jen v určitých případech a ještě na velmi krátkou dobu. U výběru projektorů s tím tedy počítejte, a pokud máte možnost, raději volte ty s vyšší svítivostí.
Hodnota kontrastu uvádí poměr mezi nejsvětlejším a nejtmavším bodem. Obecně platí, že čím vyšší číslo, tím lepší projektor, jelikož černá barva pak bude kvalitnější. Problémem ale je, že výrobci často uvádějí nadnesená čísla naměřená za specifických podmínek, což může mást. Proto údaje neberte doslovně a při výběru vždy počítejte s určitou rezervou. U projektoru pro domácí kino ale rozhodně nechoďte pod kontrast 10 000 : 1.
Obecně se dá ale říci, že DLP projektory mají lepší kontrast než ty s LCD technologií. Králové kontrastu ale jsou LCoS projektory, to je jasné.
Detailně jsme vám popsali, podle jakých kritérií projektor vybrat. Všechna hlediska si ještě jednou krátce zrekapitulujeme: