Jak vybrat nejlepší malou ledničku

Zobrazit katalog
Aktualizováno

Pultová lednička je využívaná především pro své kompaktní rozměry. Nabízí menší užitný objem chladicí části a miniaturní mrazicí box. Je ideální, pokud máte omezený prostor v kuchyni a uchováváte jen menší množství potravin. Dobře poslouží také studentům, v kanceláři nebo na chatě.

Jak vybrat pultovou ledničku?

Pár tipů pro výběr pultové lednice:

 1. Lednička bude v provozu neustále. Proto věnujte pozornost její spotřebě.

 2. Ohlídejte si hlučnost lednice, aby vás nerušila v noci nebo při odpočinku.

 3. Pokud plánujete chladničku přemisťovat nebo stěhovat, bude se vám hodit možnost změny otevírání dveří.

 4. Vybírat můžete i podle designu. Líbí se vám bílé, nerezové, černé nebo barevné provedení?

Základní parametry pro výběr pultové ledničky

Energetická třída a energetický štítek

Pro jednodušší výběr slouží energetický štítek, kterým je povinně označena každá lednice. Najdete na něm informace o energetické účinnosti výrobku doplněnou o údaj o roční spotřebě energie, dále informaci o užitném objemu chladničky i mrazáku a o jeho hlučnosti.

Energetický štítek

Energetická třída označuje zařazení do skupiny podle spotřeby energie. Spotřeba se odvozuje z provozu při ideálních podmínkách, tedy při teplotě okolí 20 °C a 70% zaplnění prostoru lednice. Na trhu najdete pultové chladničky v energetické třídě D, C (nejširší zastoupení na trhu), B nebo v nejúspornější třídě A.

Ilustrační roční spotřeba energie miniledniček podle energetických tříd**

Energetická třída Roční spotřeba v kWh Náklady v Kč/den* Náklady v Kč/rok*
A 100 1,32 482
B 138 1,82 664
C 178 2,34 855

* Počítáno s cenou 4,80 Kč/kWh
** Spotřebu energie ledničky ovlivňuje velikost užitného objemu, typ kompresoru, tloušťka izolace a další parametry.

Užitný objem

Užitný objem je u pultových ledniček malý a mrazicí část mnohdy až miniaturní, protože se počítá s jeho menším využitím. Užitný objem lednice vybírejte s ohledem na počet uživatelů, ale i na množství a druh skladovaných potravin.

U každého modelu najdete informace o celkovém užitném objemu, dále pak o objemu chladicí části a mrazicí části s tím, že pro mrazák je většinou vyhrazeno pouze 10-20 litrů. Pro jednu osobu se obecně doporučuje kolem 70 litrů chladicího prostoru, jedná se ale o doporučení pro běžnou domácnost, kde se i vaří a dělají se zásoby potravin.

1 uživatel

2 uživatelé

Vnější rozměry

Pultové chladničky mívají na výšku většinou 50 až 85 cm. Důležité je ohlídat si především šířku a hloubku lednice, abyste ji mohli umístit na předem určené místo. Před objednáním konkrétního modelu si tedy dobře změřte prostor, kam chcete chladničku umístit a myslete i na rezervu. Po stranách ji nechte volný prostor alespoň 1 cm a za lednicí 3-5 cm. Pouze tak může kolem ní volně proudit vzduch a nebude omezená její funkčnost.

Klimatická třída

Klimatická třída nás informuje o tom, jaká by měla být teplota okolního prostředí, ve kterém bude chladnička umístěna. Pokud by lednice byla v jiném klimatickém prostředí, než je doporučeno, může mít vyšší spotřebu energie a nemusí ani dostatečně dobře chladit. Jsou 4 klimatické třídy, ale některé lednice jsou uzpůsobené pro provoz ve více třídách, tedy v širším teplotním rozsahu.

Klimatická třída Teplotní rozsah okolního prostředí
SN (subnormální teploty) +10 až +32 °C
N (normální teploty) +16 až +32 °C
ST (subtropické teploty) +18 až +38 °C
T (tropické teploty) +18 až +43 °C

Mrazicí výkon a výkon mrazení

Při výběru ledničky s mrazákem zkontrolujte také mrazicí výkon a výkon mrazení. Mnoho lidí se domnívá, že se jedná o ten samý parametr. Opak je ovšem pravdou. Mrazicí výkon udává, kolik kilogramů potravin je mrazák schopný zamrazit za jeden den (za 24 hodin). Výkon mrazení uvádí, na jakou teplotu dokáže mrazák potraviny zmrazit, a tedy k jakému skladování se hodí. O tomto parametru nejčastěji informuje počet hvězdiček pod názvem třída mrazení.

Počet hvězdiček Teplota Doporučená délka skladování potravin
* - 6 °C V řádech dnů
** - 12 °C V řádech týdnů
*** - 18 °C V řádech měsíců
**** - 24 °C Dlouhodobé skladování

Akumulační doba

Akumulační doba udává, jak dlouho zůstanou potraviny zmražené i po výpadku proudu. V podstatě poukazuje na to, jak dobře je mrazák odizolovaný. Čím je tato doba vyšší, tím lépe.

Kompresor a počet okruhů

Pultové lednice se vyrábí s jedním kompresorem a jedním chladicím okruhem. To znamená, že pokud vypnete lednici, automaticky odstavíte od proudu i mrazicí část.

Hlučnost

Hlučnost pultové lednice je velmi důležitá hlavně z toho důvodu, že je často pořizovaná do malých bytů nebo do studentského pokoje. Tj. tam, kde vás její hluk může především v noci velmi obtěžovat. Obecně se za tiché považují lednice s hlučností 40 dB. Pokud ale budete chladničku umisťovat do místnosti, kde spíte, doporučujeme vybírat modely s provozním hlukem pod 40 dB. Lednice s hlučností 42 dB a více jsou již poměrně hlučné a měly by být umístěny v místnosti, kde nespíte a neodpočíváte.

Možnost změny otevírání dveří

Před nákupem chladničky je třeba si uvědomit, na kterou stranu potřebujete otevírání dvířek. Většina lednic se dnes vyrábí s možností změny otevírání dvířek, ale není to samozřejmostí a najde se jich na trhu mnoho i bez možnosti změny otevírání dvířek. U malé lednice je pravděpodobné, že ji budete stěhovat do jiného bytu, případně na jiné místo. V tom případě je možnost změny otevírání dveří výhodou, kterou jistě oceníte.

Funkce a technologie

Některé malé lednice jsou vybavené i nadstandardními funkcemi a technologiemi, které lépe uchovávají kvalitu potravin, mají vliv na nízkou spotřebu a ulehčují údržbu apod.

 • No Frost – moderní beznámrazová technologie, která chrání potraviny a šetří váš čas a námahu. Technologie No Frost totiž vytváří studený a suchý vzduch, který v lednici cirkuluje a je optimálně rozložený v celém jejím prostoru. Chladnička si tak udržuje konstantní teplotu a na potravinách ani na stěnách lednice nevzniká námraza. Neustálé proudění vzduchu zajišťuje i rychlejší chlazení/mrazení potravin. Nízká vlhkost v lednici minimalizuje výskyt bakterií a plísní.

 • Samoodmrazovací funkce – starší typ beznámrazové technologie, která zajistí, že odmrazování chladicí nebo i mrazicí části probíhá automaticky. Chladnička se obvykle jednou za 24 hodin na malou chvíli vypne a námraza, která se na stěnách vytvořila, zkapalní a odteče žlábkem do výparníku.

 • Super chlazení – ochrání již zchlazené potraviny před oteplováním. Například před vkládáním nákupu do lednice zapnete stiskem knoflíku tuto funkci nazývanou také SuperCool a teplota v lednici přechodně klesne na nižší teplotu. Nejenže se nové potraviny pak rychleji ochladí, ale předejde se tomu, aby teplota v lednici stoupla a uložené potraviny se zahřály. Po zchlazení se chladnička sama automaticky přepne na původní teplotu.

 • Ionizátor – obohacuje v lednici vzduch velkým množstvím záporně nabitých iontů a tím minimalizuje výskyt nežádoucích mikroorganismů. Ionizátor vytváří „zdravé“ mikroklima pro potraviny a prodlužuje tím jejich čerstvost. Zároveň účinně neutralizuje zápach z aromatických jídel.

 • Lednička s výparníkem – pokud má lednice zabudovaný výparník v chladicím prostoru, můžete ho krátkodobě využít i jako mrazicí prostor. V tomto zhruba 9-15 litrovém prostoru uvnitř chladničky je teplota do -6 °C. Výparník tak zastane po kratší dobu i funkci mrazničky.

Pultové lednice

Malé lednice bez mrazáku

Malé lednice bez mrazáku

 • Dokonale se hodí na místa, kde trvale nebydlíte
 • Lze ji bez problémů přemisťovat, stěhovat a přesouvat
 • Už při malém objemu ledničky dosáhnete slušné chladící kapacity

Malá lednice bez mrazáku nebo také monoklimatická lednice se výborně hodí všude tam, kam se klasická lednice s mrazákem nevejde, nebo by mrazák neměl využití. Absence mrazáku zvyšuje celkový užitný objem lednice a díky tomu už s malou ledničkou dosáhnete dostačující chladicí plochy. Tyto lednice jsou ideální do studentských bytů nebo na chaty a chalupy, kde stačí lednici při odjezdu jen vyprázdnit a vypnout.

Výhody a nevýhody
 • Umístění kdekoliv v prostoru
 • Plné využití chladícího prostoru
 • Praktická pro občasné použití
 • Hlučné modely mohou být rušivé
 • Některé modely mají větší spotřebu
Malé lednice s mrazákem

Malé lednice s mrazákem

 • Široký výběr velikostí, vnitřního uspořádání i vnějšího vzhledu
 • Možnost výběru mezi vestavnou a volně stojící

Malé lednice s mrazákem využijete ideálně v malých domácnostech, kde se příliš nevaří nebo není místo, na různých pracovištích a studentských kolejích. Mrazicí prostor bývá obvykle ve velikosti okolo 15 litrů, což sice není na vytváření velkých zásob, ale i tak vás určitě potěší. Ledničky bývají vybaveny řadou užitečných funkcí, aby jejich používání, uchovávání potravin a odmrazování bylo jednoduché, intuitivní a potraviny vydržely čerstvé co nejdéle. 

Výhody a nevýhody
 • Umístění kdekoliv v prostoru
 • Zabudovaný mrazák
 • Nízká spotřeba
 • Malé mrazicí prostory na pár kousků potravin
 • Hlučnost některých levnějších modelů
Minibary

Minibary

 • Kompaktní velikost
 • Možnost umístit téměř kamkoliv
 • Stylové designy

Pokud provozujete hotel, fitness centrum, restauraci nebo bar, určitě se vám bude hodit mít v nabídce minibar, abyste potěšili hosty možností občerstvit se chlazenými nápoji či drobným občerstvením. Některé minibary mohou mít prosklené dveře, bývají designově atraktivní a zaujmou tak na první pohled. Jejich výhodou je také poměrně nízká spotřeba.

Výhody a nevýhody
 • Umístění doslova kdekoliv budete chtít
 • Designově hezká provedení
 • Nízké provozní náklady
 • Jednoduché použití
 • Omezenost použití
 • Velmi malá chladicí plocha
 • Nevhodné na dlouhodobější uchování potravin
Malé volně stojící pultové lednice

Malé volně stojící pultové lednice

 • Lze je umístit kamkoliv dle potřeby 
 • Snadná manipulace při přemisťování 
 • Široký výběr velikostí, vnitřního uspořádání i vnějšího vzhledu

Pultové lednice volně stojící můžete umístit kamkoliv do prostoru, což vám umožňuje vybrat to nejvhodnější a nejpraktičtější místo. Na výběr máte mnoho modelů. Můžete si tak vybrat rozměr, vnitřní uspořádání i design podle vašich potřeb. Mnohé z nich se nachází v nejúspornějších energetických třídách. Jsou ideální do malých domácností, do studentských pokojů, do kanceláří nebo na chatu či chalupu.

Výhody a nevýhody
 • Umístění kdekoliv v prostoru
 • Velký výběr modelů
 • Energeticky úsporné 
 • Nadstandardní funkce (dle modelu)
 • Hlučné modely mohou být rušivé
Malé vestavné pultové lednice

Malé vestavné pultové lednice

 • Dokonale splynou s kuchyňskou linkou
 • Omezený výběr modelů
 • Splynutí díky instalaci kuchyňských dvířek v designu kuchyně

Malé vestavné ledničky jsou ideální do kuchyní, kde chcete ušetřit co nejvíce místa nebo ve kterých chcete mít spotřebiče zabudované do kuchyňské linky. Mají speciální úpravu stěn i otevírání a přímo na dvířka samotné ledničky se přidělávají dvířka kuchyňské linky. Po zabudování působí velmi elegantně. Samotná montáž dvířek je trošku náročnější, ale existují odborníci, kteří vám s tím rádi pomohou. Jsou ovšem dražší a v případě stěhování nebo přestavby vám již nemusí vyhovovat.

Výhody a nevýhody
 • Zajistí jednotný a minimalistický vzhled kuchyně
 • Méně hlučné díky zabudování do kuchyňské linky
 • Úspora místa v malé kuchyni
 • Náročnější odborná instalace
 • Malý výběr modelů
 • Vyšší cena
Podstavné malé lednice

Podstavné malé lednice

 • Možnost umístit na jakékoliv vámi vybrané místo
 • Nezaberou příliš mnoho prostoru v domácnosti
 • Bohatá nabídka

Podstavné lednice jsou takové, které můžete umístit jednoduše na vybrané místo bez nutnosti montáže, jako je tomu v případě vestavných lednic. Stanou se tak přirozenou součástí vaší kuchyně nebo vybraného prostoru, ale přitom budou stále vidět dvířka lednice. Tuto variantu oceníte určitě tam, kde nemáte místa nazbyt, a to díky kompaktním rozměrům podstavné lednice. Tyto lednice můžete najít v různých variantách a provedeních. Jsou také vybavené funkcemi pro to nejlepší uchování vašich potravin.

Výhody a nevýhody
 • Možnost využít volný prostor pro vložení ledničky
 • Velký výběr možností a kombinací
 • Jednoduchá instalace v podobě vložení na určené místo
 • Hlučnost některých vybraných modelů
 • Vyšší spotřeba u některých levnějších modelů
Retro pultové lednice

Pultové lednice Retro

 • Podtrhnou retro design kuchyňské linky
 • Dominantní stylový doplněk kuchyně

Pokud hledáte lednici k vaší kuchyňské lince v retro stylu, určitě vás zaujme pultová retro lednice. Tento funkční stylový doplněk se stane dominantou vaší kuchyně. Jsou typické svými zaoblenými tvary, výraznou barvou i velkými madly.

Výhody a nevýhody
 • Typické retro tvary a barvy poslouží i jako stylový doplněk kuchyně
 • Výběr z několika barevných provedení
 • Originální design
 • Vyšší cena
Přenosné ledničky

Přenosné ledničky

 • Ledničky s možností připojení ke zdroji
 • Samochladicí ledničky pro cesty mimo civilizaci
 • Zachování kvality potravin po tu nejdelší možnou dobu

Přenosné lednice jsou neocenitelní pomocníci pro lidi, kteří rádi cestují, stanují, vyráží na výlety nebo nakupují ve větších vzdálenostech a chtějí si uchovat tu nejvyšší kvalitu potravin. V této kategorii máte na výběr z ledniček do auta s připojením do zapalovače, chladicích boxů s dlouhou vydrží chlazení, absorpčních lednic s připojením na propan butan, chladicích tašek nebo termotašek.

Výhody a nevýhody
 • Široký výběr a možnosti použití
 • Chlazené potraviny všude kde potřebujete
 • Jednoduché přenášení
 • Malý užitný objem
 • Omezená doba chlazení u modelů bez napájení
 • Není to plnohodnotná náhrada lednice

Často kladené otázky

Jak velkou ledničku vybrat?

Pultová lednice je určená pro 1-2 osoby, na chatu, do studentského pokoje nebo do kanceláře, a proto se jejich užitný objem pohybuje nejčastěji od 70 do 150 litrů. Obecně se doporučuje na jednu osobu 70 litrů chladicího prostoru. Při výběru ovšem radíme přihlížet i k tomu, pro jaký druh potravin vám bude lednice sloužit. Je totiž rozdíl v tom, zda si do lednice budete odkládat pouze chlazené potraviny (sýr, uzeniny, mléčné výrobky), nebo také ovoce a zeleninu, uvařené jídlo či nápoje.

Skladování ovoce a zeleniny zabere více místa a v tomto případě je vhodné, pokud je lednice vybavená i speciálním boxem, ve kterém si nemytá zelenina a ovoce lépe udrží svoji čerstvost a nepřijde do styku s dalšími potravinami. Máte-li rádi chlazené nápoje, ve dveřích lednice by měl být dostatečný prostor pro vaše pití. Poličky by měly být výškově nastavitelné, aby se vám do chladničky vešly i objemnější potraviny, případně hrnec.

Při výběru lednice dle kapacity počítejte i s určitou rezervou, protože lednička by nikdy neměla být zcela naplněná, aby si zachovala dobré chladicí vlastnosti. Vyhovuje jí naplnění ze dvou třetin. Více o tom se dozvíte v článku Jak se starat o ledničku, kde najdete i doporučení pro správné rozložení potravin v chladničce.


TIP: Jestli chcete ušetřit, využít můžete při výběru malé ledničky bazar, kde najdete zcela funkční zboží v perfektním stavu a s garantovanou zárukou za výhodné ceny.

Kdy je lepší zvolit volně stojící a kdy vestavnou ledničku?

Pořizujete lednici do přechodného bydlení nebo plánujete v nejbližších letech výměnu kuchyňské linky? Pak je jasnou volbou volně stojící lednička, kterou snadno umístíte kamkoliv budete potřebovat. Pro volbu samostatně stojící lednice hovoří i cena, která bývá nižší. Kromě toho budete mít na výběr z většího množství modelů různých velikostí a vnitřního uspořádání.

Pokud zařizujete novou kuchyň, ve které máte vestavné i ostatní spotřebiče, zvolte vestavnou ledničku. Bude mít stejný zevnějšek, tudíž vaše kuchyň bude mít čistější design bez „rušivých“ elementů. Počítejte ale s vyšší cenou.

Jak vyčistit lednici?

Každá lednice se musí pravidelně čistit, protože ať už s moderními funkcemi nebo bez nich, při skladování jídla se do ní dostanou různé nečistoty. Ledničku je dobré vyčistit cca 1× za měsíc čistým hadříkem a neagresivním čisticím prostředkem na lednice. Jsou bezpečné pro styk s potravinami, výborně likvidují nečistoty a pohlcují nežádoucí pachy. Pomoci vám ale mohou i přírodní čistidla, například voda s jedlou sodou. Vhodný je i ocet, který platí i jako účinný pomocník proti pachům. Při mytí chladničky vždy vyndejte všechny potraviny a při čištění postupujte odshora dolů. Poté všechny poličky i stěny lednice vytřete dosucha.

Přibližně 2× do roka je vhodné důkladné umytí lednice, a pokud je v lednici či mrazáku námraza, je třeba ji odstranit (námraza způsobuje výrazný nárůst spotřeby energie a může vést i k poškození spotřebiče). Vyhraďte si na to chladnější den. Vyndejte nejen potraviny, ale také poličky a šuplíky, které důkladně umyjte třeba ve vaně. Pozor, myjte je ve vlažné vodě, abyste předešli teplotnímu šoku a prasknutí poličky. Nezapomeňte na těsnění kolem dveří a vývod kondenzované vody, což jsou ideální místa pro tvorbu plísní. Vše pak důkladně vysušte suchým a čistým hadříkem a ukliďte zpět na místo.


Více o tom, jak vyčistit chladničku nebo také jak odstranit zápach z lednice, se dozvíte v našem článku Jak se starat o ledničku

Vytisknout
P-DC1-WEB09
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací