Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká

Jak vybrat sáčkový vysavač

Zobrazit katalog

Sáčkové vysavače patří mezi klasiku ve vysávání. Jejich hlavní předností je, že sáček funguje jako další filtr, a tím zvyšuje účinnost filtrace.

Jak vybrat vysavač
Výhody a nevýhody
  • Vysoká účinnost vysávání
  • Sáček působí jako další filtr
  • Snadná údržba
  • S plněním sáčku klesá sací výkon
  • Investice v podobě sáčků

Nejčastější otázky při výběru vysavače

Který vysavač si vybrat? Sáčkový, nebo bezsáčkový?

Každý způsob sběru nečistot má svá pro a proti. U sáčkových vysavačů slouží sáček jako další filtr, a tedy zvyšuje účinnost vysávání. Nicméně čím je sáček plnější, tím se snižuje sací výkon vysavače. Sáček je nutné pravidelně měnit, což s sebou přináší dodatečné náklady v podobě nákupu sáčku (cca 50 Kč/ks). Tato starost však odpadá u  bezsáčkových vysavačů, které shromažďují nečistoty do speciální nádoby. Jejich další výhodou je stálý sací výkon. Ovšem nádobu je třeba po každém vysávání vysypat a filtr vyjmout a zbavit nečistot. Oproti sáčkovým vysavačům jsou bezsáčkové vysavače náročnější na údržbu. 

Máme v rodině alergika. Jaký vysavač je nejvhodnější?

Při výběru vysavače pro alergiky není až tak důležité, zda se jedná o sáčkový nebo bezsáčkový vysavač. Důležitá je především účinnost filtrace. Ta je dána jednak kvalitou sáčku (u sáčkových vysavačů) a druhak kvalitou výstupního filtru. Pro těžké alergiky jsou nejvhodnější filtry HEPA 12 a 13, které zachytí až 99,9 % nečistot. Důležitou roli hraje i vzduchotěsnost konstrukce.

Přestože není zásadní, kam ukládá vysavač nečistoty, se pro alergiky spíše doporučují vysavače sáčkové. Nejen že sáček funguje jako další filtr, ale i jeho výměna je oproti bezsáčkovým vysavačům hygieničtější.

Jak vybrat vysavač do domácnosti s domácími zvířaty?

Řada výrobců uvádí na trh speciální vysavače, které jsou navržené speciálně k odstraňování zvířecích chlupů. Nicméně se zvířecími chlupy si poradí jakýkoli vysavač s dostatečně silným sacím výkonem (alespoň 300 W). Pokud u vás v domácnsoti navíc máte i koberce určitě požadujte vysavač s turbokartáčem. Ten pomocí rotujících válců s tvrdými štětinami účinně odstraní zvířecí chlupy z vláken koberce. Pro vysávání chlupů z pohovek a čalounění doporučujeme mini turbokartáč.

Sáčkové vysavače

  • Klasika ve vysávání
  • Cenová relace: 900 - 16 000 Kč

Důležité parametry

Sací výkon

Sací výkon

Sací výkon je považován za jeden z nedůležitějších parametrů. Ovšem ne vždy je ze strany výrobců udáván, protože není jednotný systém jeho měření, a tedy údaje od jednotlivých výrobců nelze jednoznačně porovnat. Nicméně sací výkon obvykle odpovídá 1/3 až 1/5 příkonu vysavače.

Objem

Objem sáčku

Objem sáčku vysavače vybírejte s ohledem na velikost vysávané plochy.

Velikost vysávané plochy  

Objem sáčku

do 50 m22 až 2,5 l
50 až 150 m23 až 4 l
nad 150 m24 l a více
Energetická třída vysavače

Energetická třída

Energetický štítek nám udává jak celkovou energetickou třídu vysavače, tak i účinnost při jednotlivých aktivitách. 

Třída úspory energie: Vychází ze spotřeby energie a příkonu vysavače. Pro dosažení energetické třídy A je potřeba, aby vysavač měl příkon menší než 850 W. Pro třídu G je udáván příkon 1 600 W. Tento údaj hovoří pouze o energetické náročnosti vysavače, nikoli o jeho účinnosti. Tedy vysavač s energetickou třídou A nutně neznamená vysoce účinné vysávání nečistot.

Třída čistoty vyfukovaného vzduchu: Tento údaj důležitý především pro alergiky. Opět je udávána na stupnici od A do G, kde přístroj s označením třídy A vypustí pouze 0,02 % vysátehi vzduchu. 

Třída účinnosti čištění: Udává účinnost přístroje při vysávání, od A do G (A nabízí až 91 % účinnost, zatímco třída G nabízí pouze 71 % účinnost).

Spotřeba: Tento údaj udává roční spotřebu vysavače při čištění povrchu o 87 ma použití 50× za rok.

Hlučnost: Udává emisi hluku. Tichý provoz nabízí přístroje s hlučností 61 - 70 dB. Od 70 do 80 dB se jedná o komfortní provoz. Ovšem vysavače s hlučností vyšší než 80 dB jsou vnímané jako velmi hlučné.

Energetický štítek
Typ filtrace

Typ filtrace

Kvalitní filtrace ovlivňuje celkovou účinnost vysávání. Vysavače často využívají několikastupňový systém filtrace.

U sáčkových vysavačů se tak setkáme s třístupňovým systémem filtrace:

1. stupeň: sáček vysavače

2. stupěň: vstupní filtr

Jedná se o filtr mezi motorem vysavače a nádobou se sáčkem. Tyto filtry bývají většinou pěnové či molitanové a slouží primárně k ochraně motoru před nečistotami. Proto je nutné je pravidelně kontrolovat a měnit.

3. stupeň: výstupní filtr

Výstupní filtry jsou nejdůležtitější, protože zajišťují čistotu vyfukovaného vzduchu. Zde můžete vybírat mezi mikrofiltry (z tkaniny) nebo HEPA filtry. Ty jsou tvořeny skelným vláknem složeným do harmoniky. Tím zajišťují v současnosti nejúčinnější filtraci. HEPA filtry jsou rozděleny dle účinnosti v rozmězí 10 (85% účinnost) až 13 (99,9% účinnost). Pro jedince trpící silnými alergiemi či astmatem se doporučují HEPA filtry 12 a 13. 

Filtry je potřeba pravidelně čistit, popřípadě při velkém zanesení vyměnit. Snazší údržbu tak nabízí filtry omyvatelné.

Délka kabelu

Délka kabelu a akční rádius

Délka kabelu určuje dosah vysavače. Proto pokud máte větší prostory určitě věnujte tomuto parametru pozornost.

Někteří výrobci uvádí namísto délky kabelu tzv. akční rádius. Ten udává celkový dosah vysavače, tedy se jedná o součet délky kabelu, délky těla vysavače a délky hubice.

Příslušenství

Příslušenství

Přídavné nástavce vám mohou usnadnit nejen vysávání podlahy či koberců (nástavce na tvrdé podlahy), ale také úklid těžce dostupných míst (štěrbinový nástavec). Nástavec na tvrdé podlahy je vhodný na vysávání parket a dlaždic.

Pro efektivní odstranění zvířecích chlupů či vlasů z koberce je vhodný turbokartáč. Ten je tvořen jedním nebo více rotujícími kartáči s tvrdými štětinami. Turbokartáč může být poháněn buď nasávaným vzduchem, nebo vlastním motorem. Turbokartáč s vlastním motorem má vyšší výkon, ovšem spotřebovává navíc elektrickou energii.  

Slovník pojmů - vysavače

HEPA filtr

HEPA filtr (High Efficiency Particularte Air) patří mezi nejvýkonnější systém filtrace, který dokáže zachytit až 99,9 % nečistot. Jednotlivé stupně účinnosti jsou označeny číslicemi 10 až 14, kdy číslo 10 označuje 85% filtraci a číslo 14 představuje účinnost filtrace 99,9%. HEPA filtr bývá umístěn za motorem vysavače, kde zachycuje nasátý prach a nečistoty. Pokud máte v rodině alergika, vybírejte vysavač s tímto typem filtrace.

Turbokartáč

Turbokartáč je určen pro úklid koberců. Ideální je zejména pro odstranění zvířecích chlupů či vlasů, ale také účinně odstraní zašlapanou špínu. Obsahuje jeden nebo více rotačních válců s pevnými štětinami. Ty mohou být poháněny buď nasávaným vzduchem, nebo vlastním motorem. Turbokartáče s vlastním motorem nabízí vyšší výkon, ale za cenu vyšší spotřeby energie.

Slovník pojmů
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
WEB2
Váš osobní asistent
Alza Premium
Rád pro vás zjistím stav objednávky či pomohu s výběrem zboží.
Napsat dotaz
Zavolejte mi
Nová konverzace
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi