Emise pro AP+ v app - všechny segmenty Emise pro AP+ v app - všechny segmenty

Jak vybrat skener

Zobrazit katalog

Skenery jsou zařízení sloužící ke snímání předlohy, nejčastěji papíru s textem či obrázku, a jejich následnému převedení do digitální podoby. Výsledný dokument můžete dále zpracovávat, poslat e-mailem či zveřejnit na webové stránce. Nejrozšířenější jsou stolní skenery, které se připojují k počítači. Papír se u nich pokládá na skleněnou desku a mají pohybující se snímací rameno. Liší se zejména v rozlišení snímání, rychlosti a funkcích.

Zena u skeneru

Skenery

  • Nejrozšířenější jsou stolní plošné skenery
  • Vyšší rozlišení skeneru zajistí více detailů
  • Podporují formát A4, některé A3
Skener

Na jaké parametry se zaměřit při výběru skenerů?

Typ skeneru

Typ skeneru

Stolní plošné skenery
Oblíbený a hojně rozšířený typ skenerů. Na skleněnou plochu se pokládají listy papíru, ať už s textem nebo obrázky, a pod ní se pohybuje snímací mechanismus. Vyznačují se vysokou výslednou kvalitou. Většinou jsou konstruovány pro formát A4 a vybrané modely také A3. Zaberou více místa než protahovací skenery.

Stolní protahovací skenery s podavačem
Skenují na podobném principu jako faxové přístroje. Do zásobníku vložíte papír a ten následně projde snímacím mechanismem. Na stole zaberou méně místa než plošné skenery, zpravidla ale podporují skenování jen do formátu A4. Jsou vhodné pro skenování větších objemů, bývají totiž rychlejší než stolní plošné modely. Na druhou stranu se nehodí ke skenování knih a časopisů, jelikož do nich lze vkládat jen jednotlivé listy.

Filmové skenery
Skenery určené ke snímání diapozitivů. Jsou dražší než stolní skenery, nabízí ale vyšší barevnou hloubku a rozlišení.

Přenosné skenery
Menší skenery pro občasné skenování v kanceláři nebo na cestách. Napájeny jsou skrz USB konektor a hodí se například pro obchodní cestující. Nevýhodou je, že kompromisy v rozměrech se promítají v nižší kvalitě skenování, než je tomu u ostatních typů skenerů.

Čtečky čárových kódů
Vyrábí se ve formě pistolí a používají se v obchodech, skladech apod.

Stolní plošné skeneryStolní protahovací skenerFilmový skenerPřenosný skenerČtečka čárových kódů
Plošné skeneryProtahovací skeneryFilmové skeneryPřenosné skeneryČtečky čárových kódů
Snímací rozlišení

Snímací rozlišení

Uvádí se v jednotkách DPI (dots per inch, tedy množství obrazových bodů na palec). Čím vyšší rozlišení skener má, tím kvalitněji (detailněji) dokáže předlohu naskenovat. Většina modelů dnes nabízí rozlišení alespoň 1 200 × 2 400 DPI. Pro zpracování textových i grafických předloh při běžném použití doma nebo v kanceláři to zpravidla stačí. Náročnějším uživatelům pracujícím s detailnější grafikou doporučujeme vyšší rozlišení. Některé modely podporují například 4 800 × 9 600 DPI.


Tip: Vyšší rozlišení vždy znamená vyšší kvalitu, ale také větší velikost dokumentu v počítači i vyšší nároky na jeho hardwarovou výbavu. Pohodlnou práci s vysoce detailními obrázky dosáhnete na počítači s procesorem Intel Core i5 nebo i7 a grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX nebo Quadro.

Rychlost skenování

Rychlost skenování

Většina skenerů nasnímá předlohu za 20–30 sekund, rychlejší modely i během 10 sekund. Na rychlost skenování má ale vliv také rozlišení, ve kterém chcete předlohu naskenovat, a výkon počítače. V čím nižší kvalitě (rozlišení) skenujete a čím výkonnější počítač máte, tím dříve budete mít naskenováno.

Připojení k počítači

Připojení skeneru k počítači

Dnešní skenery mají standardně rozhraní USB, který podporuje vysokorychlostní komunikaci mezi skenerem a počítačem. USB mají téměř všechny dnešní počítače. Setkat se můžete také s konektorem SCSI. Některé modely jsou vybavené technologií WiFi, která umožňuje posílat skeny bezdrátově do počítače, chytrého telefonu nebo tabletu.


Tip: Vždy se pro jistotu přesvědčte, že vás počítač je vybaven odpovídajícími konektory pro připojení ke skeneru. V opačném případě byste museli použít redukci.

USB konektor USB
SCSI konektor SCSI
Funkce

Užitečné funkce a vlastnosti skenerů

  • OCR – softwarová funkce, která umožňuje převádění naskenovaných dokumentů do textové podoby. Ve výsledném souboru tedy budete moci vyhledávat či kopírovat části textu.
  • Rámeček na skenování diapozitivů – vybrané skenery se dodávají se speciálním rámečkem, do nějž vložíte film s diapozitivy. Tímto způsobem můžete dostat do digitální podoby například své staré fotografie.
  • Podavač – do něj vložíte štos dokumentů a skener si je bude sám brát a postupně skenovat. Práci vám ušetří, zejména potřebujete-li najednou naskenovat velké množství dokumentů.
  • Software pro editaci výsledných obrázků – někteří výrobci dodávají se skenery software umožňující úpravy výsledných obrázků.
  • Displej – zobrazuje zejména průběh skenování.
  • Vnitřní paměť – interní paměť mívají zpravidla přenosné skenery. Ty do ní ukládají zdigitalizované dokumenty, které lze následně přesunout do PC nebo notebooku. Některé modely mají slot pro paměťovou kartu, kterou lze interní paměť rozšířit.

Slovník pojmů - skenery

DPI

Množství obrazových bodů na palec (dots per inch) u naskenovaných dokumentů. S hodnotou DPI také stoupá datová velikost naskenovaného dokumentu.

Simplex

Jednostránkové skenování. Zařízení je tedy schopné vložený dokument naskenovat pouze z jedné stránky. Pro nasnímání i druhé strany je nutné list otočit.

Duplex

Oboustránkové skenování. Zařízení je tedy schopné vložený dokument naskenovat z obou stran bez potřeby otočení listu.

Slovník pojmů
Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací