Jak vybrat sluchátka k televizi

Zobrazit katalog

Sluchátka k televizi se hodí, pokud nechcete být rušeni okolním hlukem nebo nechcete rušit ostatní členy rodiny. Využijete je i v případě, že vaše televize nehraje dostatečně nahlas. K televizoru připojíte drátová sluchátka s konektorem 3,5mm Jack nebo WiFi (radiofrekvenční) sluchátka s vysílací stanicí.

Jak vybrat sluchátka k televizi

Sluchátka k televizi

  • Drátová i bezdrátová sluchátka
  • Drátové modely s kabelem od 3 metrů
  • Pohodlné i při delším poslechu
Sluchátka k televizi

Na co se při výběru sluchátek k televizi zaměřit?

Připojení

Nejdůležitějším parametrem je u sluchátek k TV připojení

Ne všechna sluchátka lze s televizi propojit. K televizoru připojíte pouze drátová sluchátka s 3,5mm Jack konektorem a většinu bezdrátových radiofrekvenčních (WiFi) sluchátek s vysílací stanicí.

Jaké výhody/nevýhody mají drátová a bezdrátová sluchátka?

Pokud budete srovnávat podobně drahá drátová a bezdrátová sluchátka, budou ta drátová pravděpodobně o něco lépe hrát (při bezdrátovém přenosu dochází ke ztrátě kvality). Drátová sluchátka také není potřeba dobíjet. Jsou napájená přímo z televize. Oproti tomu bezdrátová sluchátka poskytují větší svobodu v pohybu – nejste omezeni přívodním kabelem.

Jak přesně fungují radiofrekvenční sluchátka s vysílací stanicí a jak je k televizi připojit?

Vysílací stanice se připojí k televizi prostřednictvím RCA, nebo optického kabelu, případně skrze 3,5mm Jack. Poté bezdrátově přenáší zvuk do sluchátek až na vzdálenost 100 metrů. Sluchátka jako taková jsou napájená buď tužkovými, nebo mikrotužkovými bateriemi, nebo nabíjecím akumulátorem. Akumulátor se zpravidla dobíjí prostřednictvím vysílací stanice, kdy stačí umístit sluchátka do vysílací stanice a ona se začnou automaticky dobíjet.

RCA konektor Optický audio kabel 3,5mm Jack
RCA Optický audio kabel 3,5mm Jack

Tip: Před koupí sluchátek k televizi zkontrolujte, zda je váš televizor vybavený stejným konektorem jako sluchátka, případně vysílací stanice.

Délku kabelu

U drátových sluchátek se zaměřte na délku kabelu

Jestliže vybíráte mezi drátovými modely, volte takové, které mají kabel alespoň o 1 metr delší, než je vzdálenost mezi televizí a místem, ze kterého se na ní díváte. Vyhnete se tak nepříjemnému pnutí kabelu.

Provedení

K televizi doporučujeme sluchátka přes hlavu

K televizi se hodí sluchátka přes hlavu (okolo uší a na uši). Oproti podobně drahým sluchátkům do uší (pecky a špunty) lépe hrají a při delším poslechu bývají pohodlnější. Krom toho se pecky a špunty nevyrábí s dostatečně dlouhým kabelem. V podobě WiFi sluchátek se pak nevyrábí vůbec.

Sluchátka na uši Sluchátka okolo uší
Na uši Okolo uší
Konstrukce

Pozor si dejte i na konstrukci

Jedná se o konstrukční řešení mušlí sluchátek. Ty můžou být z vnější strany prodyšné (otevřená), neprodyšné (uzavřená), nebo částečně prodyšné (polouzavřená).

Sluchátka s otevřenou konstrukcí – oproti podobně drahým modelům s uzavřenou konstrukcí zpravidla lépe hrají. Propouští však zvuk ze sluchátek do okolí a zároveň netlumí okolní hluk. 

Sluchátka s uzavřenou konstrukcí – velmi dobře tlumí okolní hluk a zároveň nepropouští zvuky ze sluchátek ven. Oproti cenově srovnatelným otevřeným sluchátkám zpravidla o něco hůře hrají.

Polouzavřená sluchátka – polouzavřená konstrukce je kompromisem mezi otevřenými a uzavřenými sluchátky. Při běžné hlasitosti částečně tlumí okolní hluk a částečně propouští zvuk ze sluchátek ven.

Citlivost a impedance

Citlivost a impedance nejsou u sluchátek k TV až tak důležité

Citlivost je akustický výkon sluchátek. Uvádí se v dB/Wm. Sluchátka s vyšší citlivostí hrají hlasitěji. Také spotřebovávají méně energie, což ale není u sluchátek k televizi příliš důležité.

Impedance nebo také elektrický odpor měničů se udává v Ohm. Má vliv na hlasitost, kvalitu reprodukce i spotřebu elektrické energie. Čím nižší impedanci sluchátka mají, tím hlasitěji, ale méně přesně budou hrát. Pokud jde o spotřebu, s vyšší impedancí se pojí i vyšší spotřeba.

Je důležité brát na citlivost a impedanci nějaký zřetel?

Pokud vybíráte sluchátka čistě pro připojení k televizoru, není potřeba věnovat citlivosti a impedanci téměř žádnou pozornost. Pouze nevybírejte modely s impedancí vyšší než 150 Ohmů, pokud je neplánujete připojovat k zesilovači. Mohla by hrát velmi potichu nebo vůbec. 

Frekvenční rozsah

Jak je to s frekvenčním rozsahem

V dnešní době se jedná pouze o orientační parametr. Většina výrobců totiž nedodržuje uznávané metody měření frekvenčního rozsahu (při útlumu +/-3 dB). V takovém případě nemá frekvenční rozsah žádnou vypovídací hodnotu.

Slovník pojmů - sluchátka

Náušníky

Část sluchátek, která přichází do kontaktu s uchem. Náušníky jsou měkké, aby byly pohodlné i při poslechu několik hodin. Vyrábí se ze semiše, tkaniny nebo umělé kůže.

Hlavový most

Hlavový most spojuje mušle sluchátek. Může být vyroben ze železa nebo oceli, u levných sluchátek z plastu. Hlavový most je zpravidla konstruován tak, aby se dal posouvat, tedy aby pasoval na různé velikosti hlavy.

Mušle

Mušle je označení pro část sluchátek, ve které se nachází komponenty, prostřednictvím kterých vytváří zvuk. Mušle sluchátek se z vnitřní strany osazují náušníky, díky kterým je používání sluchátek pohodlné. Označení "mušle" se pojí primárně se sluchátky přes hlavu (s hlavovým mostem). U pecek a špuntů se toto označení nepoužívá.

Další pojmy
Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací