Omlouváme se, ale z technických důvodů bude naše prodejna v Opavě dne 15.9. uzavřena.

Jak vybrat switch domů nebo do firmy?

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Potřebujete doma nebo ve firmě připojit větší množství zařízení k internetu? V tom případě vám typický router s pěticí portů nemůže stačit, a proto se ke slovu dostává další zařízení zvané síťový switch (přepínač). Podle čeho se vlastně vybírá? A čím se jednotlivé modely od sebe liší?

switch; síťový prvek; počítačová síť; LAN;

Jak vybrat switch domů nebo do firmy? – OBSAH

  1. Co je to switch?
  2. Switch a počítačová síť
  3. Jak vybrat switch?
  4. Centrální správa switchů

Co je to switch?

Switch je síťový prvek, který má za úkol propojovat koncová zařízení nebo části sítě. Právě switch je zařízení, o kterém můžeme prohlásit, že vytváří sítě, protože stojí v jejich středu. Koordinuje síťový provoz tak, že přijaté datové rámce odesílá výhradně k jejich adresátovi, čímž vytěžuje připojená zařízení individuálně.

V typickém domácím prostředí byl switch nahrazen WiFi routerem, který tvoří pomyslný můstek mezi přípojkou do internetu a vaší lokální sítí. Nicméně v individuálních případech se switch používá i v domácnostech. Kdy? Například v okamžiku, kdy vám standardních 5 portů na WiFi routeru již nestačí k připojení všech zařízení. Ano, drtivá většina uživatelů volí bezdrátové připojení přes WiFi, ale takovou chytrou TV, stolní počítač, IP kameru, NAS server nebo tiskárnu je lepší připojit kabelem. V ten okamžik se ke slovu dostává zmíněný switch, který lze pořídit s až 48 volnými porty. Takový switch pak skvěle poslouží za účelem rozvětvení sítě, resp. kvůli připojení více zařízení prostřednictvím síťového kabelu namísto bezdrátové technologie.

Proč používat switch?

  • Máte již WiFi router a potřebujete kabelem připojit další zařízení.
  • Je nutné přes jednu datovou zásuvku připojit více počítačů.
  • Ve firemních sítích propojuje jednotlivé segmenty mezi sebou.
  • V základním provedení jde o cenově dobře dostupný síťový prvek.

Proč používat WiFi router?

  • Jde o základní aktivní prvek, bez kterého se v domácím prostředí nepřipojíte k internetu.
  • Typicky nabídne maximálně 5 volných zásuvek, což nemusí v řadě případů stačit.
  • Často osazený USB portem pro snadné nasdílení tiskárny nebo externího disku do sítě.

Switch a počítačová síť

Pokud chcete alespoň trochu pochopit, jak funguje komunikace v počítačových sítích, tak je nutná znalost několik základních principů. Můžeme začít od toho, co si vlastně běžný uživatel představí pod pojmem počítačová síť. Zjednodušeně lze za počítačovou síť považovat spojení dvou nebo více počítačů tak, aby mohly navzájem komunikovat a sdílet zdroje, například tiskárnu nebo přístup k internetu.

Takové sítě se však dají dělit podle celé řady parametrů. Určitě dle velikosti nebo účelu. Existují tak Local Area Network (LAN), Wide Area Network (WAN), Virtual Private Network (VPN), Storage Area Network (SAN) a samozřejmě mnoho dalších. V rámci sítí je také mimořádně důležitá jejich topologie, tedy způsob uspořádání. V současné době se používá zejména hvězdicový tvar, kdy uprostřed sítě stojí hlavní aktivní prvek, do kterého se napojují jednotlivé části sítě. V rámci počítačové sítě pak nesmíme opomenout ani dělení podle způsobu zapojení. Známe tak bezdrátové (wireless – WiFi) nebo drátové (wired) sítě používající kroucenou dvojlinku (twisted-pair) maximálně do 100metrové vzdálenosti nebo optické vlákno, které se hodí pro vysoké přenosové rychlosti na delší vzdálenosti.

switch; síťový prvek; počítačová síť; LAN;
Typické zapojení sítě, kde figuruje router, k němu připojený switch a z něj plynoucí kabeláž k jednotlivým síťovým prvkům.

Nejrozšířenější počítačovou síť známe jako lokální síť LAN, která využívá protokoly z rodiny TCP/IP. Samotnou síť je pochopitelně nutné postavit z určitých prvků. Primárně jde samozřejmě o počítače, notebooky, servery, tiskárny a další zařízení, kterým chceme umožnit vzájemnou komunikaci. Druhou částí jsou samotná zařízení zajišťující fyzické propojení. Zejména jde o patch kabely, aktivní síťové prvky. Jedná se o síťové adaptéry, přepínače (switche), směrovače (routery) nebo přístupové body bezdrátové sítě (WiFi AP).

Co je IP adresa?

IP adresa je unikátní číslo, které je přiděleno libovolnému zařízení komunikujícímu prostřednictvím internetového protokolu (IP). Svoji IP adresu tak mají nejen počítače, notebooky nebo tiskárny, ale také každý telefon, tablet nebo například nová pračka. Celá věc je pochopitelně mnohem složitější, protože drtivá většina zařízení bude mít vnitřní IP adresu získanou od nějakého WiFi routeru nebo switche v lokální síti. Jen vybraná zařízení pak mají veřejnou a současně pevnou IP adresu, na kterou je možné přistupovat odkudkoliv.

Znalost IP adresy je mimořádně důležitá pro komunikaci jednotlivých zařízení mezi sebou. Nicméně o samotné adresování se typický uživatel nemusí vůbec starat. V rámci vnitřní sítě se totiž používá tzv. DHCP server, který podle zadaných pravidel automaticky přiděluje IP adresy. Veřejnou pevnou IP adresu vám musí přidělit poskytovatel internetového připojení, a jak se dočtete dále v textu, za tuto dříve bezplatnou službu se nyní platí vysoké finanční částky.

nastavení sítě; LAN; IP adresa; DHCP server;
Příklad nastavení rozsahu IP adres, které má DHCP server přidělovat jednotlivým zařízením.

i

Co je IP adresa? Více informací v našem článku.

Dynamická vs. statická IP adresa

Poskytovatelé internetového připojení nabízejí různé typy IP adres. Tou základní je statická IP adresa, která je však prakticky vždy za výrazný příplatek. Váš počítač (router) vždy dostane přidělenou jednu a tu samou IP adresu. Oproti tomu dynamická IP adresa se mění v pravidelných intervalech. Při každém dalším připojení k internetu vám může být teoreticky přidělena jiná. Sice bývá obvyklé, že uživatelé mají na dlouhou dobu přidělenu tutéž IP adresu, ale u dynamického přidělování vám to nikdo negarantuje. U statické IP adresy ano.

Nastavení IP adresy
Pohled na nastavení statické IP adresy ve Windows 10. V dnešní době pracuje 99 % sítí na bázi dynamických IP adres, ve kterých není uživatel nucen složitě vyplňovat pro laiky nesrozumitelná čísla.

Jak zjistit IP adresu PC a routeru?

V operačním systému Windows naleznete IP adresu v Ovládacích panelech v sekci Centrum síťových připojení a sdílení. Zde najdete položku Změnit nastavení adaptéru, po jejímž otevření se vám zobrazí připojení k síti. Kliknutím pravého tlačítka myši na aktuální připojení k síti rozbalíte nabídku. V ní je zvýrazněná kolonka Stav. Po otevření dialogového okna zobrazte podrobnosti. Ve výpisu jsou informace o IP adrese zařízení i routeru, maska podsítě a další informace o připojení.

iLokální (neveřejná) a veřejná IP adresa
Jedná se o poměrně důležité rozdělení IP adres. Pro vnitřní sítě (jednoduše řečeno u vás doma v bytě) se používají adresy v rozsahu 10.*.*.*, dále 172.16-31.*.* nebo 192.168.*.*. Všechny ostatní IP adresy jsou veřejné. Například Alza.cz funguje na veřejné IP adrese 185.181.176.19.

Neveřejné IP adresy jsou celkově bezpečnější, protože nad nimi v lokální síti bdí několik dalších bezpečnostních vrstev. Jejich správné nastavení vás ochrání před přímými útoky hackerů. Tato zvýšená bezpečnost ale znamená, že například nemusí být možné provozovat vlastní FTP server, resp. že tento server není přístupný ostatním uživatelům internetu.

Co je to firewall?

Firewall je síťové zařízení, které slouží k řízení a zabezpečení provozu mezi vnitřní a venkovní sítí (internetem). Slouží vlastně jako takový kontrolní bod, který vás chrání před různými typy útoků, včetně těch, které umožní útočníkovi převzít kontrolu nad zařízením.

Základní firewall je součástí každého moderního operačního systému, ale v tom případě slouží k ochraně jen konkrétního PC a hlídá jeho komunikaci v rámci sítě. Nevýhodou je fakt, že v případě špatně nastavených práv jej může uživatel vypnout. Mnohem lepším řešením jsou hardwarové firewall, přes které je fyzicky zapojená přípojka do internetu. Takový firewall dokáže v komunikaci rozpoznat jednotlivé aplikace a často používané protokoly, jako je HTTP nebo VPN. Díky tomu dokáže detekovat útoky, které se snaží firewall obejít s pomocí povolených portů nebo zneužitím legitimního protokolu.

Instalace firewallu navýší celkové zabezpečení IT infrastruktury firmy či domácnosti. Pokud je firewall dobře nastaven, pak jde o jediné vstupní místo, přes které musí projít veškerá komunikace. Firewall pak chrání všechna zařízení uvnitř sítě před škodlivou příchozí komunikací.

Jak vybrat switch?

Pokud právě u vás nastane ta situace, že je nutné využít switch, tak jeho výběr není vůbec složitý. V zásadě si musíte položit dvě důležité otázky:

  • Kolik je potřeba portů (+ rezerva do budoucna)?
  • Jaká bude potřeba přenosová rychlost?

Právě počet portů je mimořádně důležitá vlastnost každého switche, a proto vám rovnou musíme z praxe doporučit, že vždy berte model s více volnými porty, než aktuálně potřebujete. Není nic horšího, než kvůli dvěma kablíkům pořizovat další switch. Typicky jsou dispozici 5portové, 8portové, 10portové, 12 portové, 16portové, 24portové a 48portové.

switch; síťový prvek; počítačová síť; LAN;
5portový switch.

Pokud jde o rychlost, tak dnešním standardem je v domácnosti i ve firmách 1 Gbit/s. Nicméně už dnes nabízí celá řada základních desek integrované síťové karty s podporou 2,5 Gbit/s. Pořízením switche s vyšší podporovanou rychlostí tak rozhodně nic nezkazíte, ale počítejte s vyšší počáteční investicí. Dobrou zprávou je fakt, že na tuto rychlost stále stačí ethernetové kabely odpovídající standardu Cat 5e. V případě ještě rychlejších switchů na úrovni 5Gbit/s a výše jsou již potřeba kvalitnější kabely Cat 6. Ale to se opravdu bavíme o serverovnách nebo jinak datově náročných prostorech.

V neposlední řadě je také dobré myslet na to, zda pořizujete switchů více, nebo jen jeden. V obou případech však vřele doporučujeme používat síťové prvky od jednoho výrobce. Například pokud do domácího prostředí pořizujete jeden switch, tak ho berte od stejného výrobce, jako máte WiFi router. Ve firmách je situace jistě složitější, ale i tam je dobré preferovat jednu značku. A samozřejmě při větší rozlehlosti sítě je dobré vsadit na osvědčené výrobce s podporou centrální správy switchů a routerů z jednoho místa.

Centrální správa switchů

Je jasné, že pokud do firmy plánujete nasadit hned několik switchů (klidně i desítky), tak se bude nutné porozhlédnout po nějaké centrální platformě, přes kterou budete mít nad celou sítí dohled. V ideálním případě si vyberete produktovou řadu jednoho konkrétního výrobce a od něj postupně pořizuje potřebné síťové prvky. Z praxe se nám docela líbí platforma od společnosti TP-Link s názvem Omada.

Centralizovaný systém TP-Link Omada SDN vám nabídne zcela sjednocené ovládání, unifikované nastavení a celkově jednoduché zprovoznění. Například majitelé ubytovacích zařízení ocení vysokou kvalitu až 48portových switchů nebo pokrytí vybraných prostor silným WiFi signálem. Stejně jednoduše lze implementovat další rozšiřující služby, jako je například speciální přihlašovací portál pro připojení zákazníků na jejich koncových zařízeních. Na ty lze mimochodem odeslat souběžně s přihlášením k síti i nějaké zajímavé reklamní sdělení. Díky možnosti nasadit zcela rozdílné přístupové prvky je možné bez problémů obsloužit méně zatížené prostory, ale i extrémně exponovaná místa v podobě stravovacích koutků ve firmách nebo obchodních centrech. 

TP-Link; Omada; správá sítě; WiFi; switche
Platforma Omada SDN (Software-defined networking) integruje síťová zařízení, včetně přístupových bodů, switchů a gateway, a poskytuje 100% centralizovanou správu.

Pohodlná cloudová správa celé sítě

Doba pokročila a vše míří do cloudu, proto je možné i vnitřní síť ovládat například prostřednictvím mobilu ze zahraniční dovolené. V platformě TP-Link Omada jsou jednotlivé síťové prvky v rámci interní sítě napojeny na hlavní cloudový kontrolér, můžete tak díky zabezpečenému propojení do cloudu na podnikovou síť dohlížet odkudkoliv na světě. Klidně i pomocí mobilní aplikace (je dostupná pro Android a iOS). Spravovat lze jednotlivé přístupové body, ale i cloudové kontroléry Omada bez nutnosti dalších nákladů na nákup a instalace dalšího hardwaru. A díky využití cloudu se nemusíte starat ani o žádný lokální server, na kterém by typická dohledová služba sítě běžela. Z pohledu bezpečnosti pak oceníte fakt, že na cloudu nejsou uložena žádná konfigurační data a ani přes něj neběží žádná firemní komunikace.

TP-Link; Omada; správá sítě; WiFi;mobilní aplikace; switch
Z kteréhokoli místa na světě můžete mít přístup k síti a konfigurovat vše potřebné pohodlně ze svého mobilního telefonu.

Chytrý a jednoduchý monitoring

Pro správu klidně i stovek zařízení v síti je nutné přehledné rozhraní. TP-Link i všichni ostatní výrobci podobných řešení sází na plně konfigurovatelný dashboard s možností rozsáhlých designových i funkčních úprav. Druhou variantou vzdáleného přístupu je již zmíněná mobilní aplikace, která vám zjednoduší práci a zároveň poskytuje reálný přehled o stavu sítě a jejího využití včetně samotného provozu. V rámci stejného dashboardu jste informováni o kondici sítě, varováních při nestandardních událostech a veškerých notifikacích nebo můžete sledovat klíčová data v přetížené lokalitě. Grafická topologie sítě totiž pomáhá IT administrátorům rychle identifikovat a lokalizovat jakýkoli problém. A stejně jednoduše můžete hromadně aktualizovat firmware více přístupových bodů současně, což je důležité například z pohledu bezpečnosti.

TP-Link; Omada; správá sítě; WiFi; switch
Přehledná centrální správa je dostupná i z webového prohlížeče.

Kybernetická bezpečnost

S ohledem na mimořádnou citlivost jsou vybrané switche vybavené robustní ochranou včetně lepšího soukromí uživatelů. Mezi klíčové prvky zabezpečení patří například vlastní VPN, silný firewall, URL/IP/MAC filtrování, kontrola přístupu, pokročilé šifrování WPA3 nebo speciální portál pro registraci dočasného přístupu. Vždy tak lze zpětně dohledat, co které zařízení v síti dělalo.

Optimalizace pro hlasové a video aplikace

Díky pokročilé technologii Quality of Service (QoS) je možné v rámci sítě lépe řídit tok dat. Například lze datům hlasových a video aplikací přiřadit vyšší prioritu na základě různých faktorů, jako jsou IP adresa, MAC adresa, číslo UDP portu a další vlastnosti. Díky QoS se je možné spolehnout na to, že hlasové a video aplikace poběží bez přerušování, a to i když se nedostává šířky pásma.

VLAN

V dávnějších dobách se pro vytvoření oddělených sítí musely používat různé switche (a tedy budovat souběžnou infrastrukturu). V dnešní době je ovšem naprosto běžné využití VLAN (Virtual LAN), které dovolí provozovat více oddělených sítí (subnetů) v rámci jednoho aktivního prvku. Zjednodušeně řečeno, switch můžeme rozdělit na několik logických switchů tak, že určité porty zařadíme do určité VLANy. Při tom je však bezpečně zajištěno, že není možno komunikovat přímo mezi VLANami.

POE napájení

Napájení přes ethernet (PoE) je technologie, která umožňuje síťovým switchům současné napájení a přenos dat přes ethernetový kabel. Výhody switchů podporující PoE nabízejí efektivnější řešení pro připojení zařízení, jako jsou VoIP, IP kamery a přístupové body. Díky PoE napájení tak třeba v případě IP telefonů ušetříte náklady, ale současně i zbytečnou kabeláž v podobě dalšího adaptéru.

i

Mohlo by vás zajímat

Switch je zajímavý síťový prvek, který najde uplatnění nejen v domácnostech, ale především ve firmách.

4,9 453×
TP-Link TL-SG105
Switch - rozměry 25 × 99,8 × 98 mm (V׊×H)
Koupit s kódem ALZADNY20 447,-
559,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TP666k
4,9 375×
TP-Link TL-SG108
Switch - rozměry 25 × 158 × 101 mm (V׊×H)
Koupit s kódem ALZADNY20 519,-
649,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TP666v
4,9 100×
TP-Link TL-SG108E
Switch - rozměry 25 × 158 × 101 mm (V׊×H)
719,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TP666w
4,8 60×
Ubiquiti USW-Flex-Mini
Switch - 5 portů s rychlostí 1 Gbit, rozměry 21 × 107 × 70 mm (V׊×H), hmotnost 150 g
879,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PW089p1
4,9 308×
D-Link DGS-105/E
Switch - 5× 10/100/1000Base-T, rozměry 22,4 × 90,9 × 85 mm (V׊×H)
699,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: NN310a
5,0
Ubiquiti USW-FLEX
Switch - 5 portů s rychlostí 1 Gbit, rozměry 28 × 123 × 107 mm (V׊×H), hmotnost 230 g
2 539,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PW089p2
4,7 17×
Ubiquiti UniFi Dream Machine Pro
Router 8 × LAN, procesor s frekvencí 1700 MHz, 4000 MB RAM, porty RJ-45 9 ×
10 990,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PW099b2
4,8 124×
Mercusys MS105G
Switch - desktop, 5× RJ-45, 5× 10/100/1000Base-T, rozměry 25 × 105 × 70 mm (V׊×H)
Cenová bomba
169,- Ušetříte 51,-
Skladem 2 ks
Objednací kód: TP648a1
4,8 155×
D-Link GO-SW-5G
Switch - rozměry 22,45 × 94 × 75 mm (V׊×H), hmotnost 75 g
429,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: NN310a2
3,9
D-LINK DGS-1016S
Switch 16 portový gigabitový switch, bezvětrákový, kovový, desktop nebo pro montáž na stěnu, tenké nízkoprofilové provedení
2 099,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: NN2020Mi022
Ubiquiti USW-Pro-48-POE Gen2 - Switch Doručení na
prodejnu zdarma
4,7
Ubiquiti USW-Pro-48-POE Gen2
Switch - 48× 10/100/1000Base-T, rozměry 44 × 442 × 400 mm (V׊×H), hmotnost 4300 g
27 990,-
Skladem 3 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: PW089k2
4,6 222×
TP-Link TL-SF1008D
Switch - 8 portů s rychlostí 100 Mbit, rozměry 22,5 × 134,5 × 79 mm (V׊×H)
319,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TP661
4,8 141×
D-Link GO-SW-5E
Switch - rozměry 21 × 87 × 47 mm (V׊×H)
299,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: NN310a3
4,8 396×
TP-Link TL-SG1005D
Switch - rozměry 28 × 165 × 108 mm (V׊×H)
Koupit s kódem ALZADNY20 319,-
399,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TP666
4,8 10×
D-Link GO-SW-24G
Switch - rozměry 44 × 280 × 178 mm (V׊×H), hmotnost 1350 g
1 999,-
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: NN310b2
4,9 25×
TP-Link LiteWave LS1008G
Switch - desktop, 8× RJ-45, 8× 10/100/1000Base-T, rozměry 66,5 × 127 × 23 mm (V׊×H)
529,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TpLNk2012
Vytisknout
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací