Tři opěrné nohy zajišťují vysokou stabilitu. Na přenášení jsou ovšem tripody těžší a jejich použití vyžaduje přípravu (rozložení a upevnění fotoaparátu). Nehodí se proto na sportovní nebo reportážní využití, jsou však nenahraditelné při focení situací, kde je třeba fotoaparát pevně zafixovat pro dosažení dlouhých expozičních časů.
Není pravidlem. Vybrané modely tripodů, zejména ty určené pro začátečníky, jsou stativovou hlavou vybaveny. Profesionální trojnožky pak často hlavu nemají a její volba je na fotografovi.
Nejuniverzálnější typem stativu je tripod. Monopod je určený na relativně specializované žánry - sportovní fotografii a reportáž. Využitelnost tripodu výrazně ovlivňuje volba správné stativové hlavy, a tak může zastat i funkci sportovního stativu.
Rozměry stativu ve složeném stavu jsou odvislé od počtu segmentů noh. Nejvhodnější jsou s ohledem na rozměry stativy s čtyřmi segmenty. Co se týče hmotnosti, tu lze minimalizovat při volbě lehkého materiálu - dural je nejtěžší, vaše záda proto ocení spíše kompozit nebo titan.
Pro komfort fotografa platí, že fotoaparát by měl být na stativu tak vysoko, aby se při náhledu do hledáčku nemusel hrbit. Vyšší maximální výška je však vykoupena nárůstem hmotnosti, a tak je někdy vhodné slevit ze svých požadavků. Pro některé fotografické disciplíny je zásadní naopak minimální výška – například pro makrofotografii. Proto vybrané stativy disponují převrátitelným středovým sloupkem. Ten umožňuje se k fotografovanému objektu bezprostředně přiblížit.
Maximální výška stativu a jeho rozměry ve složeném stavu spolu nemusí nutně přímo souviset. Vliv na rozměry má totiž ještě počet segmentů noh stativu. Čím vyšší počet segmentů, tím je nastavení výšky flexibilnější a stativ ve složeném stavu menší. Věc ovšem opět není černobílá – vyšší počet segmentů má negativní vliv na stabilitu a odolnost vůči vibracím. Nejčastěji se lze setkat se stativy se třemi a čtyřmi segmenty. Specializované ateliérové stativy pak mají segment pouze jeden.
Maximální zatížení udává, jak těžké vybavení stativ unese. Hodnota je to však mezní a nedoporučuje se v praxi jít kvůli zachování stability až nadoraz. Proto, abyste předešli pádům svého vybavení, se doporučuje pohybovat na 50 % maximálního zatížení stativu.
Vysoká nosnost je potřebná v prvé řadě při fotografování s těžkými objektivy, které se pojí zpravidla se sportovní a wildlife fotografii (zde mohou světelné objektivy s vysokou ohniskovou vzdáleností vážit i několik kilogramů). Naopak širokoúhlá skla vhodná pro focení krajiny či architektury bývají zpravidla lehčí.
Stativ je základní fotografickou pomůckou sloužící ke stabilizaci fotoaparátu a tím k prodloužení expozičních časů.
Hlava stativu, která se upevňuje na tělo stativu a drží samotný fotoaparát. Liší se zejména způsobem upínání a způsobem nastavení jednotlivých os.
Stabilizátor obrazu pomáhá zamezit rozostření snímků vlivem chvění fotoaparátu. Objektiv se stabilizátorem obrazu využijete nejvíce, pokud hodně přibližujete, nebo jen tak, když fotíte z ruky, ne ze stativu.
Materiál a hmotnost
Materiál se podepisuje v prvé řadě na hmotnosti stativu. Protože při toulkách po horách je každý gram navíc znát, není možno hmotnost marginalizovat. To platí zejména pro ty fotografické žánry, které je třeba „odchodit“. Při produktové fotografii vás vyšší hmotnost trápit nepochybně nebude, a to i díky pozitivním dopadům v podobě vyšší stability. Naneštěstí stabilita je kýžená vlastnost i při focení krajiny, kde se dlouhým toulkám nelze vyhnout. Jak z této schizofrenní pozice ven? Řešením může být například volba lehkého stativu s možností zavěšení dodatečného závaží na háček v dolní části sloupku.
Nejčastěji jsou stativy vyrobeny z hliníkových slitin, kompozitních materiálů či kovů. Raritně se lze setkat i s dřevěnými stativy. Ty jsou však pro běžného fotografa nevhodné.
Hliníkové slitiny (dural) - dural je nejčastěji používaný materiál. Vedle pevnosti vyniká i nízkou cenou.
Kompozitní materiály - oproti duralu jsou lehčí a zároveň i dražší.
Titan - lehký a pevný kov, nevýhodou je vysoká cena, proto se objevuje pouze v případě těch nejdražších stativů.