Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká
Během svátku 28.10. jsou uzavřeny pobočky v Děčíně, Kladně, Liberci a Frýdku-Místku. Všechny ostatní pobočky zůstávají otevřené pro výdej objednávek.

Naše pobočky jsou od 22. 10. otevřené pouze
pro výdej objednávek.

Využijte bezpečného nakupování z pohodlí domova nebo zkuste jeden z našich 306 AlzaBoxů.

Reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Vánoce HP, Media Spousta zábavy až domů

Jak vybrat TV držák | Jak připevnit televizi na zeď

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Televizní držáky představují účelné řešení, chcete-li ušetřit místo nebo vést designovou stránku vašich pokojů trochu jinak. Pokud sháníte TV držák, nejspíše vás zajímá, dle čeho vybrat správný model. Kritérií je hned několik a i tak zdánlivě jednoduchá věc jako koupě držáku může mít svá úskalí. V následujícím článku se dočtete, podle čeho TV držáky vybrat, a zjistíte, který je ideální právě pro vaši televizi.

Jak vybrat TV držák – OBSAH

 1. Proč si pořídit TV držák?
 2. Jaký typ držáku na televizi je pro vás ideální?
 3. Díky standardu VESA mohou být TV držáky univerzální
 4. Podle čeho vybírat ten správný TV držák?
 5. Kterou značku TV držáku zvolit?
 6. Jak připevnit televizi na zeď – umístění televize
 7. Jak připevnit televizi na zeď – vrtání a montáž

Proč si pořídit TV držák?

Důvodů k tomu, proč o TV držáku přemýšlet, může být hned několik. Tím prvním je úspora místa, případně šetření peněz za nábytek. S TV držákem na zeď totiž logicky můžete vynechat televizní stolek, případně jej využít jinak, třeba k umístění HiFi soustavy.

TV držák
TV držák vám v domácnosti ušetří spoustu místa.

Další výhodou TV držáků je pohodlí při manipulaci s televizí. Existuje totiž spousta držáků, které si můžete snadno natočit podle svých potřeb. Dražší modely je pak možno dokonce volně přesouvat z místnosti do místnosti díky kolečkům. Asi posledním z důvodů je čistě designová stránka. Televize visící na zdi bez jakékoliv viditelné podpory totiž vypadá zkrátka dobře.

Jaký typ držáku na televizi je pro vás ideální?

Držáky lze rozdělit na tři základní typy a každý z nich se hodí na něco trochu jiného.

 • Fixní – zpravidla jsou nejlevnější, ale nedají se polohovat. Navzdory tomu jsou ale asi nejvhodnější, pokud máte nouzi o prostor, protože zabírají nejméně místa.
 • Kloubové – pravý opak fixních. Můžete s nimi polohovat televizi do všech stran, ale zabírají více místa. Kloubové držáky jsou dispozici nejen nástěnné, ale také stropní.
 • Sklopné – představují zlatou střední cestu, co do typu držáku. Polohovat jdou sice jen nahoru a dolů, zároveň ale zabírají téměř stejný prostor jako fixní držáky. Pokud nemáte vhodné místo na stěně, i tak byste ale chtěli s televizí snadno manipulovat, můžete zvážit také sklopný stojan.
i

Jak vybrat držák do sloupu či sádrokartonu?

Pokud potřebujete držák na televizi připevnit do sloupu, do příčky v sádrokartonu nebo na jiné místo, kde jsou možnosti montáže omezené, měli byste si všímat parametru „šířka instalačního plátu“. Máte-li například na zdi k dispozici instalační prostor o šíři 100 mm, musíte tomu přizpůsobit i výběr držáku – určitě si nevyberete takový, jehož instalační plát je široký 263 mm.

TV Držák fixníTV Držák kloubovýTV Držák sklopný
Typ TV držáku je jedním z nejdůležitějších parametrů. Neberte jeho výběr na lehkou váhu. Zleva: fixní, kloubový, sklopný.

Díky standardu VESA mohou být TV držáky univerzální

Pravděpodobně vás napadlo, jak zjistíte, že daný držák sedí právě na vaši televizi. Kromě dalších způsobů, o kterých si povíme později, je to především tzv. standard VESA. Jedná se o velikostní údaj ve formátu např. 600 × 400 mm, který udává vzdálenost jednotlivých děr pro šrouby v televizi. Na zadní straně každé moderní televize tyto díry najdete a změřit jejich vzdálenost můžete úplně bez problému sami.

VESA Diagram
Měření VESA standardu zvládnete úplně bez problémů v domácích podmínkách.

Dávejte si ale pozor na pořadí hodnot. První číslo je vždy horizontální vzdálenost a druhé svislá (600 × 400 mm není to samé jako 400 × 600 mm). Standard VESA tak sjednocuje všechny držáky pod jednu univerzální hodnotu, díky čemuž je správný výběr mnohem snazší.

Podle čeho vybírat ten správný TV držák?

Už jsme si pověděli o třech typech držáků a standardu VESA. Stále tu ale je několik parametrů, které byste měli brát v potaz při výběru. Jedním z nich je úhlopříčka. Všechny držáky mají dané rozpětí úhlopříček televizí (např 40"–70"), které je na ně možno přidělat.

TV Držák sklopný TV Držák sklopný
Při správném výběru TV držáku můžete docílit zajímavých designových řešení.

Jako další je třeba mít na paměti hmotnost televize. Každý držák má totiž svoji určitou nosnost, a pokud ji překročíte, mohli byste ho strhnout. I tento údaj je tedy třeba brát v úvahu. Některé z držáků jsou pak i lépe uzpůsobeny pro určitý typ televize. Obecně by ale měly být univerzální.

Kterou značku TV držáku zvolit?

Tato otázka je poměrně ošemetná, ale obecně platí, že na značce příliš nezáleží. Nicméně s oficiálním držákem nemusíte řešit všechny parametry a zkrátka si jen vezmete držák, který je přesně nastaven pro váš model televize. Ne všichni výrobci ovšem ke svým televizím originální držáky vyrábí, a tak se k těm univerzálním možná přece jen nakonec dostanete. Na tom samozřejmě není nic špatného, výrobní kvalita je zpravidla srovnatelná. Jediným minusem je pak nutnost zkontrolovat všechny parametry.

i

Odborná instalace TV na zeď

Pokud se na montáž televize necítíte, můžete využít služeb našich odborníků, a to tak, že si při nákupu televize na Alza.cz přiobjednátat službu Odborná instalace TV na zeď. Po dokončení objednávky budete kontaktováni s termínem instalace. Její součástí je montáž na zeď včetně dodání potřebných materiálů, zapojení antény a kabelů, seznámení s funkcemi televize i naladění programů a připojení na internet.

Jak připevnit televizi na zeď – umístění televize

Montáž televize na zeď není nic složitého, měli byste se při ní ale řídit několika pravidly. Pokud jste si už pořídili kompatibilní držák, ještě před samotnou montáží je na čase vzít do ruky metr, vodováhu a umístění televize ještě jednou promyslet. Proč? Protože televize by neměla být umístěna na náhodně vybraném místě. Místo toho je třeba vzít v potaz zejména dvě důležité věci – optimální pozorovací vzdálenost a výšku umístění.

Jak připevnit televizi na zeď
Televizi byste určitě neměli připevňovat příliš vysoko.
i Pozorovací vzdálenost by měla být optimální proto, abyste měli ze sledování televize co nejvíce. Kdyby byla pozorovací vzdálenost moc velká, na televizi byste špatně viděli a o „vtahujícím filmovém zážitku“ by nemohla být žádná řeč. Kdyby byla pozorovací vzdálenost naopak příliš krátká, televize by se špatně vešla do vašeho zorného pole, takže byste museli při jejím sledování často otáčet hlavou, což rozhodně není pohodlné.

Je pravda, že pozorovací vzdálenost byste měli řešit už při výběru televize. Pokud jste však už nějakou TV koupili a nevejdete se do rozpětí vhodné pozorovací vzdálenosti, můžete se pokusit problém vyřešit přemístěním nábytku. Rozpětí pozorovacích vzdáleností najdete v následující tabulce.

Tabulka pozorovacích vzdáleností televize při 4K rozlišení
Úhlopříčka
Minimální
Optimální
Maximální
40" (100 cm)
0,7 m
1,7 m
2,5 m
43" (108 cm)
0,8 m
1,9 m
2,7 m
50" (127 cm)
0,9 m
2,1 m
3,2 m
55" (139 cm)
1 m
2,3 m
3,5 m
60" (152 cm)
1,2 m
2,5 m
3,8 m
65" (164 cm)
1,3 m
2,7 m
4,1 m
70" (177 cm)
1,4 m
2,9 m
4,4 m
75" (189 cm)
1,5 m
3,1 m
4,7 m
80" (200 cm)
1,6 m
3,3 m
5 m
85" (215 cm)
1,7 m
3,5 m
5,3 m

A proč by měla být televize ve vhodné výšce? Abyste se nemuseli příliš zaklánět, z čehož by vás brzy začalo bolet za krkem. Sedněte si na místo, z něhož se budete na televizi dívat nejčastěji a podívejte se přímo před sebe. Místo, na které budete koukat, by mělo být středem televize. Myslete na to, až budete řešit její výškové umístění.

Jak připevnit televizi na zeď – vrtání a montáž

Ať už jste si pořídili jakýkoliv držák, vždy je vhodné nakouknout do jeho manuálu, poskytne vám totiž velmi konkrétní představu o tom, jak se držák správně přidělává. Držáky na televize se obvykle skládají ze dvou hlavních dílů – dílu, jenž se připevní na televizi, a dílu, který přivrtáte ke zdi. Potom tyto dva díly spojíte, čímž televizi vlastně „nasadíte na držák“. Celý proces dokončíte sešroubováním obou dílů, a tedy zajištěním televize. Na co si však dát při montáži televize pozor?

Jak připevnit televizi na zeď
Obecný postup připevnění televize na zeď. Převzato z návodu k držáku AlzaErgo T310B.
 1. Závěsná televize na zeď není příliš vhodná v případě, že máte v obýváku sádrokartonovou stěnu. Televizi na ni sice zavěsit lze, často ale stěna potřebuje dodatečné zpevnění. Alternativně lze držák na televizi přivrtat přímo do kovových příček držících sádrokarton, musíte ale vědět, kde přesně je hledat. Pokud nepatříte mezi odhodlané kutily, nejsnazší bude kontaktovat sádrokartonáře.
 2. Body pro vrtání nejlépe vyberete tak, že děrovaný díl přiložíte ke zdi, pomocí vodováhy ho uvedete do perfektně horizontální polohy a body (obvykle čtyři) vyznačíte na zeď skrz otvory. K tomu stačí obyčejná tužka.
 3. Součástí balení jsou standardně i hmoždinky a šrouby do zdi. Při výběru vrtáku se přesvědčte o jeho správných rozměrech, abyste nemuseli otvor rozšiřovat, nebo ještě hůř, abyste ho neudělali příliš velký.
 4. Než začnete vrtat, ujistěte se, že máte hmoždinky správného typu. Nejběžnější jsou hmoždinky univerzální vhodné do většiny materiálů, pokud ale televizi připevňujete například do sádrokartonu, je lepší pořídit hmoždinky určené přímo do něj. Mají širokou rozpěrnou konstrukci, která zajišťuje pevnější ukotvení v sádrokartonové zdi.
 5. Vrtáte-li do dřeva, nepotřebujete hmoždinky, ale především správné šrouby. Pokud vrtáte například do dřevěných trámů, měli byste použít vruty do dřeva. Abyste předešli možnému prasknutí trámu, je vhodné do něj nejprve předvrtat otvory o šířce cca 0,5 cm a vruty připevnit až do nich. Při vrtání těchto otvorů nezapomeňte použít vrtáky do dřeva. Obvykle je poznáte podle ostrého hrotu.
 6. Pokud si nejste jisti, zda v místech, kde budete vrtat, není nějaké vedení (elektřina, voda, plyn), použijte nejprve detektor.
i Mohlo by vás zajímat

Výběr TV držáku není vůbec složitý a všechny důležité parametry si můžete bez problémů zjistit i v pohodlí domova. Pokud chcete do televizního držáku zainvestovat, jistě najdete takový, který vám bude plně vyhovovat. V nabídce najdete mj. i naše držáky AlzaErgo a pro vaše pohodlí je v kategorii držáků připraven průvodce jejich výběrem.

AlzaErgo F205B Frame fixní 32"-55"
Držák na TV 32" až 55" nástěnný, VESA 200×200, 300×300, 400×200 a 400×400, nosnost 40 kg, šířka instalačního plátu 479 mm, montážní sada, hmoždinky fischer, nízký profil a vhodný pro prohnutou televizi

od 276,- bez DPH 228,-
Koupit
Skladem > 10 ks
Můžete mít ihned na 21 prodejnách
Objednací kód: AEY0913
AlzaErgo M310B Convey kloubový 37"-70"
Držák na TV 37" až 70" nástěnný, VESA 200 × 200, 300 × 300, 400 × 200, 400 × 400 a 600 × 400, nosnost 50 kg, náklon -20° až 10°, natočení 120°, rotace 6°, šířka instalačního plátu 480 mm, montážní sada, hmoždinky fischer a vhodný pro prohnutou televizi

1 390,- bez DPH 1 149,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 18 prodejnách
Objednací kód: AEY0965
AlzaErgo T215B Curved sklopný 32"-55"
Držák na TV 32" až 55" nástěnný, VESA 200×200, 300×300, 400×200 a 400×400, nosnost 40 kg, náklon -12° až 12°, šířka instalačního plátu 433 mm, montážní sada, hmoždinky fischer a vhodný pro prohnutou televizi

590,- bez DPH 488,-
Koupit
Skladem > 10 ks
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Objednací kód: AEY0925
AlzaErgo M125B Nexus kloubový 23"-42"
Držák na TV 23" až 42" nástěnný, VESA 75×75, 100×100, 200×100 a 200×200, nosnost 30 kg, náklon -20° až 20°, natočení 60°, šířka instalačního plátu 65 mm, montážní sada a hmoždinky fischer

od 417,- bez DPH 345,-
Koupit
Skladem > 10 ks
Můžete mít ihned na prodejně Ostrava
Objednací kód: AEY0950
AlzaErgo E205B Electric 32"-60" - Držák na TV
-25%
AlzaErgo E205B Electric 32"-60"
Držák na TV 32" až 60" nástěnný, VESA 200 × 200, 300 × 300, 400 × 200 a 400 × 400, nosnost 40 kg, natočení 90°, šířka instalačního plátu 110 mm, montážní sada, systém pro uspořádání kabelů, hmoždinky fischer, nízký profil, vhodný pro prohnutou televizi a dálkové ovládání

-25% 3 990,-
2 999,- bez DPH 2 479,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes od 13:00
Objednací kód: AEY0945
AlzaErgo M505B Ceiling kloubový 23"-42"
Držák na TV 23" až 42" stropní, VESA 75×75, 100×100, 200×100 a 200×200, nosnost 30 kg, náklon -20° až 20°, natočení 180°, šířka instalačního plátu 160 mm, systém pro uspořádání kabelů, montážní sada a hmoždinky fischer

od 466,- bez DPH 385,-
Koupit
Skladem > 10 ks
Můžete mít ihned na 6 prodejnách
Objednací kód: AEY0944
AlzaErgo F520B fixní 37"-70"
Držák na TV 37" až 70" nástěnný, VESA 200×200, 300×300, 400×200, 400×400, 600×400 a 600×600, nosnost 40 kg, šířka instalačního plátu 660 mm, montážní sada, hmoždinky fischer a nízký profil

od 474,- bez DPH 392,-
Koupit
Skladem > 10 ks
Můžete mít dnes od 13:00
Objednací kód: AEY0938
AlzaErgo M230B Convey kloubový 32"-55"
Držák na TV 32" až 55" nástěnný, VESA 200 × 200, 300 × 300, 400 × 200 a 400 × 400, nosnost 50 kg, náklon -20° až 10°, natočení 180°, rotace 6°, šířka instalačního plátu 480 mm, montážní sada, systém pro uspořádání kabelů, hmoždinky fischer a vhodný pro prohnutou televizi

1 190,- bez DPH 983,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 17 prodejnách
Objednací kód: AEY0963
AlzaErgo T405B Big Load sklopný 37"- 70"
Držák na TV 37" až 70" nástěnný, VESA 200×200, 300×300, 400×200, 400×400, 600×400 a 800×400, nosnost 75 kg, náklon -10° až 0°, šířka instalačního plátu 864 mm, montážní sada, hmoždinky fischer, nízký profil a vhodný pro prohnutou televizi

590,- bez DPH 488,-
Koupit
Skladem > 10 ks
Můžete mít ihned na prodejně Praha - Holešovice
Objednací kód: AEY0932
AlzaErgo M225B Convey kloubový 32"-55"
Držák na TV 32" až 55" nástěnný, VESA 200 × 200, 300 × 300, 400 × 200 a 400 × 400, nosnost 50 kg, náklon -20° až 10°, natočení 180°, rotace 6°, šířka instalačního plátu 75 mm, montážní sada, systém pro uspořádání kabelů, hmoždinky fischer a vhodný pro prohnutou televizi

1 190,- bez DPH 983,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 8 prodejnách
Objednací kód: AEY0962
AlzaErgo M220B Convey kloubový 32"-70" - Držák na TV
AlzaErgo M220B Convey kloubový 32"-70"
Držák na TV 32" až 70" nástěnný, VESA 100×100, 200×100, 200×200, 300×200, 300×300, 400×200, 400×300 a 400×400, nosnost 50 kg, náklon -20° až 20°, natočení 180°, rotace 6°, šířka instalačního plátu 66 mm, systém pro uspořádání kabelů, montážní sada, hmoždinky fischer a vhodný pro prohnutou televizi

990,- bez DPH 818,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 29 prodejnách
Objednací kód: AEY0961
AlzaErgo M155B Allround kloubový 23"-42"
Držák na TV 23" až 42" nástěnný, VESA 75×75, 100×100, 200×100 a 200×200, nosnost 20 kg, náklon -20° až 20°, natočení 180°, šířka instalačního plátu 69 mm, systém pro uspořádání kabelů, montážní sada a hmoždinky fischer

od 371,- bez DPH 306,-
Koupit
Skladem > 10 ks
Můžete mít ihned na 21 prodejnách
Objednací kód: AEY0956
AlzaErgo TXL05B Frame XL sklopný 43"-90"
Držák na TV 43" až 90" nástěnný, VESA 200×200, 300×200, 300×300, 400×200, 400×300, 400×400, 600×400 a 800×400, nosnost 70 kg, náklon -12° až 3°, šířka instalačního plátu 890 mm, vodováha, montážní sada, hmoždinky fischer, nízký profil, vhodný pro prohnutou televizi a ochrana proti krádeži

990,- bez DPH 818,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 7 prodejnách
Objednací kód: AEY0916c
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi