Tyčové vysavače jsou vhodné především do menších domácností, ale pokud si pořídíte vhodný model, zvládne obstarat i větší byt. Dnes můžete vybírat z různých typů a modelů tyčových vysavačů. Např. tyčový a ruční vysavač v jednom nebo tyčový vysavač s mopem. A jak vybrat tyčový vysavač vhodný přesně do vaší domácnosti? Na to vám odpoví náš průvodce.
Typ napájení je jedním z rozhodujících faktorů výběru. U tyčových vysavačů máte vždy na výběr mezi modely napájenými ze sítě, tedy s kabelem nebo modely s provozem na baterii, tedy akumulátorové tyčové vysavače. Obě varianty mají své výhody a nevýhody.
Na trhu je těchto modelů již pomálu. Hlavní výhodou síťových vysavačů je neomezená doba provozu. Díky napájení ze sítě obvykle disponují i vyšším výkonem. Ale při práci jste limitováni kabelem. Proto si při výběru síťového vysavače ohlídejte délku přívodního kabelu, resp. akční rádius vysavače.
TIP: Když se rozhodnete pro síťový ruční vysavač, ohlídejte si délku kabelu, aby byla pro vaše účely dostačující.
S aku vysavačem se můžete pohybovat po bytě dle potřeby, což je jejich obrovskou výhodou, díky níž vedou v zastoupení na trhu tyčových vysavačů. Délka jejich provozu je ale omezena kapacitou baterie a díky nižšímu zásobování energií v případě hlavně levnějších modelů ztrácí část svého výkonu. Ovšem najdete i takové tyčové aku vysavače, které jsou svým výkonem srovnatelné s kabelovými.
Tyčové vysavače na baterii mohou být vybaveny buď Ni-Mh, nebo Li-ion baterií.
Jestli vybíráte bezdrátový tyčový vysavač, kapacita baterie je pro vás důležitý parametr. Jednak ovlivňuje výdrž vysavače na jedno nabití a jednak se promítá do jeho celkového výkonu.
O kapacitě baterie dobře vypovídá poměr doby nabíjení a doby provozu. Platí, že čím nižší je poměr doby provozu na jedno nabití a doby nabíjení, tím vyšší je kapacita baterie.
Pozn.: Pamatujte na to, že čím nižší je poměr mezi dobou provozu a dobou nabíjení, tím vyšší je kapacita baterie. A vyšší kapacita baterie má vliv na vyšší výkon samotného vysavače.
Tyčové vysavače naleznete jak v sáčkovém, tak v bezsáčkovém provedení. Obě varianty mají svá pro i proti, a proto je potřeba vybírat podle toho, komu co vyhovuje. Objem prachového sáčku nebo sběrné nádoby pak volte podle velikosti vysávané plochy. Čím menší objem bude, tím častěji musíte sáček měnit nebo nádobu vysypávat.
Sáčkový tyčový vysavač vyžaduje pravidelné dokupování a výměnu sáčků, čímž se zvyšují náklady na provoz vysavače. Je to ale hygieničtější varianta, která je vhodnější pro alergiky.
Uvádíme doporučovaný objem pro různé interiérové plochy. Ale berte v potaz i to, zda jsou v bytě děti nebo domácí mazlíček. To se totiž podstatně odráží na množství nečistot na podlaze.
Velikost vysávané plochy | Objem sáčku |
---|---|
do 50 m2 | 2 až 2,5 l |
50 až 150 m2 | 3 až 4 l |
nad 150 m2 | 4 l a více |
U bezsáčkového tyčového vysavače vám odpadá nutnost dokupování sáčku. Nečistoty jsou sbírány do průhledné nádoby, která by se měla po každém úklidu vysypávat. Cyklonová technologie se za předpokladu správné a pravidelné údržby vysavače může pochlubit stabilním sacím výkonem, který u sáčkových vysavačů může být snižován plností prachového sáčku.
Objem sběrné nádoby u cyklonových tyčových vysavačů se pohybuje od 0,5 l do 6 l. Pro běžnou domácnost je dostačující objem 1,2 až 2 litry.
TIP: U bezsáčkového tyčového vysavače si všímejte způsobu odejmutí a vyprazdňování nádoby na nečistoty. Měl by být rychlý a hlavně hygienický. Neměli byste přijít do styku s vyluxovanou špínou.
Příkon udává, kolik energie si vysavač odebírá. Za tyčové vysavače většinou na energiích utratíte ročně okolo stokoruny, takže ani energeticky náročnější modely neznamenají žádnou finanční zátěž. Pro výběr vysavače by příkon neměl být směrodatný údaj. Pokud vás podrobněji zajímá, proč tomu tak je, přečtěte si náš článek „Příkon vs. sací výkon vysavače. Jak se vyznat v pojmech?”.
Sací výkon vyjadřuje sílu, jakou je vysavač schopný vysávat. Takže čím je výkon vyšší, tím lépe. Ale nejde jen výkon samotný. Záleží na více parametrech, a hlavně jejich kombinaci. Velkou roli hraje celá konstrukce vysavače, síla motoru, kvalita filtrace a dobré těsnění.
Ještě před nedávnem jste si u tyčového vysavače s kabelem a obecně u všech vysavačů mohli udělat představu o sacím výkonu a efektivitě vysávání zcela jednoduše – dle hodnoty účinnosti vysávání podlah a vysávání koberců na energetickém štítku. V současné době je povinnost štítkování vysavačů dočasně zrušena. Akumulátorový tyčový vysavač ve většině případů postrádal energetický štítek už i dříve.
A jak tedy zjistit výkon tyčového vysavače? Soustřeďte se na kapacitu baterie, která má na výkon vysavače vliv. O kapacitě baterie vypovídá poměr mezi dobou provozu a dobou nabití. Čím nižší je tento poměr, tím vyšší je kapacita baterie. Stejně tak i efektivita filtračního systému, typ motoru a kvalita konstrukce se podílí na tom, jakou silou bude tyčový vysavač luxovat. Jistou zárukou může být i ověřená značka. Ke špičkám v tomto ohledu patří například tyčové vysavače Rowenta, Dyson či Electrolux.
Pozn.: Více se o sacím výkonu dovíte v našem článku „Příkon vs. sací výkon vysavače. Jak se vyznat v pojmech?”.
Filtrace ovlivňuje celkovou účinnost vysávání a odráží se i na životnosti vysavače. Filtr zajišťuje čistotu vyfukovaného vzduchu a systém filtrace je vícestupňový. V každém vysavači naleznete vstupní filtr, který chrání motor a výstupní filtr, který zajišťuje čistotu vyfukovaného vzduchu.
Filtrace u sáčkových vysavačů je třístupňová, protože hned první stupeň filtrace zajišťuje samotný prachový sáček. Následuje pak vstupní filtr a jako poslední a nejdůležitější filtr výstupní. U bezsáčkových vysavačů je běžný dvoustupňový filtrační systém.
Tyčové vysavače jsou nejčastěji vybavené těmito typy filtrů:
Mikrofiltr je vyrobený z molitanu nebo tkaniny a patří k méně účinným. Používá se u levnějších modelů.
HEPA a EPA filtry jsou vysoce účinné a dnes nejpoužívanější typy filtrů. Číslo za názvem označuje třídu účinnosti filtrace a platí, že čím vyšší číslo, tím vyšší stupeň filtrace. Setkáte se s EPA filtry třídy 10–12 a pak s HEPA filtrem třídy 13. Vyšší třída filtrace se u vysavačů běžně nepoužívá, protože filtr pak klade příliš velký odpor vzduchu.
EPA 10 | 85 % |
EPA 11 | 95 % |
EPA 12 | 95,5 % |
HEPA 13 | 99,95 % |
Filtry je potřeba pravidelně čistit, popřípadě při velkém zanesení vyměnit. Snazší údržbu tak nabízí filtry omyvatelné. Ty jednoduše omyjete pod proudem tekoucí vody. Jejich životnost je ale také omezená. Musíte je měnit zhruba po stejné době, jako filtr neomyvatelný, který se čistí vyklepáváním nebo ometáním metličkou.
U bezsáčkových vysavačů může filtraci zajišťovat také vodní filtr. Nasáté nečistoty jsou zachyceny vodním vírem, čímž je zabráněno jejich rozvíření a návratu zpět do ovzduší. Po skončení úklidu sesbíranou špínu jednoduše vylijete s vodou. Tyčový vysavač s touto filtrační technologií je doporučován alergikům.
Pozn.: Traduje se, že tyčové vysavače nejsou do domácnosti s alergikem vhodné, ale na trhu jsou modely, které vás přesvědčí o opaku, neboť se mohou pochlubit špičkovou cyklonovou technologií a efektivním filtračním systémem. Jedná se například o některé tyčové vysavače Electrolux, Rowenta nebo Dyson.
TIP: Lehký a úzký tyčový vysavač s výsuvnou teleskopickou tyčí lehce dostanete i ke stropu či do rohů. Snadno a rychle odstraníte prach a pavučiny.
Na tento parametr se zaměřte, pokud preferujete spíše tišší chod vysavače. Tyčové vysavače jsou obecně trochu hlučnější a většinou platí, že sáčkové verze nabízí tišší provoz než ty bezsáčkové. Rovněž dražší modely bývají zpravidla tišší než ty nejlevnější. Nejtišší tyčové vysavače se pohybují okolo 60 dB. Nejčastější hodnoty jsou ovšem v rozmezí 70-80 dB, přičemž hluk do 76 dB se nachází ještě v komfortní zóně. Výjimkou ovšem není ani tyčový vysavač s hlučností nad 80 dB, jedná se už ale o dost hlučný spotřebič.
Délka kabelu je důležitá u síťových vysavačů, abyste se mohli bez neustálého přepínání ze zásuvky do zásuvky soustředit jen na úklid. Délka přívodního kabelu začíná na 5 m, ale je to velmi hraniční. Pro běžné účely doporučujeme délku kabelu alespoň 7 m.
Akční rádius je skutečný dosah vysavače, tj. součet délky kabelu, sací tyče a hubice. Pokud vybíráte síťový tyčový vysavač, věnujte tomuto parametru pozornost, protože na tom závisí, jak často budete muset přepínat kabel z jedné zásuvky do druhé. U tyčových vysavačů se akční rádius pohybuje od 7 m do 14 m.
V domácnosti míváme z pravidla různé typy podlah a koberců a je potřeba tomu přizpůsobit také hubici. Úklid je pak jednak snadnější a také nehrozí poškození podlahy. Proto rozlišujte nástavec na koberec, nástavec na parkety či hubice na čalouněný nábytek. Existují i kombinované hubice, u kterých stačí přepnout typ podlahy tlačítkem na hubici nebo v lepším případě na rukojeti vysavače. Některé modely umožňují také regulaci sacího výkonu s ohledem na typ podlahy.
Štěrbinová hubice vám ulehčí úklid těžce dostupných míst.
Nábytek či jemnější předměty zbavíte prachu pomocí prachového kartáčku.
Majitelé chlupatých domácích mazlíčků by měli volit tyčový vysavač určený na zvířecí chlupy. Ovšem jakýkoliv výkonnější vysavač efektivně odstraní zvířecí chlupy či vlasy z koberce a z podlahy, pokud je vybaven kvalitním rotačním turbokartáčem s tvrdými štětinami. Máte možnost zvolit mezi rotačním turbokartáčem a motorovým kartáčem. Výhodou kartáče poháněného vlastním motůrkem je to, že s ním chlupy a vlasy vysajete důkladně i s vysavačem, který neoplývá zrovna vysokým výkonem.
Tato funkce se hodí pro sáčkové tyčové vysavače. Signalizuje zaplnění sáčku a nutnost ho vyměnit. Takže vám plný sáček nebude zbytečně snižovat výkon vysavače.
Indikátor stavu baterie na tyčovém vysavači signalizuje vybití baterie a rovněž vás informuje o procesu nabíjení.
Některé tyčové vysavače ať už sáčkové nebo bezsáčkové umožňují regulaci sacího výkonu. Ta je většinou umístěna na rukojeti. Můžete volit ze dvou, někdy ze tří úrovní rychlosti. Je to praktické hlavně při střídání povrchů jako koberce a hladké podlahy nebo při luxování choulostivých povrchů.
Některé modely tyčových vysavačů jsou vybaveny závěsným systémem na zeď. Ušetří vám tak ještě více prostoru a vysavač máte stále po ruce. Někdy je v nástěnném držáku zabudovaná nabíjecí stanice. Pak slouží držák nejen pro uložení vysavače a jeho nástavců, ale i pro nabíjení.
Pokud si chcete být jisti, že popojíždění vysavačem nepoškrábe vaši podlahu, vybírejte si tyčový vysavač s měkčenými kolečky.
Díky této funkci se tyčový vysavač sám vypne, jakmile dojde k jeho přehřátí nebo ucpání.
Pokud má tyčový vysavač tzv. parkovací plochu, můžete ho zaparkovat v horizontální poloze bez jakékoliv opory. Je to sice drobnost, ale praktická. Když si v průběhu vysávání potřebujete někam odběhnout, vysavač jednoduše necháte stát. Tento prvek usnadní i skladování v případě, že se tyčový vysavač nedá pověsit na zeď.
Jak vybrat tyčový vysavač pro malé prostory? Pokud máte hodně malý byt a je pro vás důležitý každý centimetr odkládacího prostoru, vybírejte tyčový vysavač se sklopnou rukojetí. Tím při uskladnění zmenšíte ještě více jeho rozměry.
LED světlo bývá umístěné přímo na hubici a slouží k tomu, aby posvítilo na hůře viditelná místa či za špatných světelných podmínek.
Pokud jsou hubice napojené na flexibilním kloubu, který spojuje hubici a tyč, zlepšuje to a usnadňuje manipulaci s tyčovým vysavačem. Díky ohebnému kloubu se tak dostanete i do nízkých prostor a rohů.
Tyčové aku vysavače jsou určené primárně pro úklid malých domácností. Jejich hlavní předností je snadná ovladatelnost a skladnost. Jsou vhodné také pro seniory, kteří ocení především vysávání bez ohýbání. Tyčové bezdrátové vysavače jsou mobilní a můžete je použít kdekoliv chcete. Daní za jejich mobilitu je omezení kapacitou baterie. Nicméně dnes již najdete i takové tyčové aku vysavače, které vydrží v provozu hodinu a více.
Elektrický tyčový vysavač je napájen ze sítě. Nemusíte tedy myslet na dobíjení a v případě potřeby můžete okamžitě začít vysávat. Na druhou stranu při výběru musíte zohlednit délku kabelu. Elektrické tyčové vysavače disponují silným motorem, který má vysoký výkon. Pořídit si můžete klasický vysavač pouze s funkcí vysávání nebo vysavač, který podlahy vysaje, vytře a vysuší. Možností máte v této kategorii více. Záleží na vašich osobních preferencích, jaký tyčový vysavač si zvolíte.
Koupí bezdrátového tyčového vysavače v provedení 2v1 získáte hned dva spotřebiče, které v domácnosti uplatníte. Zatímco tyčový vysavač použijete na podlahy, pro úklid sedaček, úzkých prostor či jakýchkoliv malých ploch můžete pohotově použít ruční vysavač. Ten jednoduše vyjmete z konstrukce tyčového vysavače a můžete ho použít tam, kde je potřeba. Takovéto tyčové vysavače 2v1 jsou vhodné například do rodin s dětmi, kde jsou drobky na denním pořádku.
Tyčový vysavač s mopem je dalším typem 2v1. Takovýto tyčový vysavač zvládne kombinaci vysávání a vytírání dohromady nebo zvlášť. Hubice na vysávání sbírá nečistoty do prachové nádoby a zvlhčený mop vytírá. Tyčový vysavač s mopem disponuje nádobou na sběr nečistot a nádobou na čistou vodu, která zvlhčuje mop. Tyto vysavače s funkcí mokrého vytírání jsou vhodné především na vysávání a vytírání tvrdých podlah, ale lze je použít i na koberce. Nástavec na vytírání jednoduše odpojíte a pokračujete v úklidu koberce. U některých modelů je to ještě snadnější. Pomocí digitálního tlačítka umístěného na rukojeti si typ podlahy jednoduše přepnete. A pokud jste ještě náročnější, můžete si pořídit tyčový vysavač s parním mopem. Ten vytírá za pomoci páry, jejíž intenzitu si sami regulujete. Tyčové vysavače s mopem jsou vhodné především pro ty, kteří nechtějí vytahovat vysavač, aby se zbavili prachu a chlupů na podlaze a poté kyblík s vodou, aby ještě vytřeli. Vše zvládnete jedním tahem a za polovinu času.
Přemýšlíte, jak vybrat tyčový vysavač, abyste zabili více much jednou ranou? Pořiďte si tyčový vysavač 3v1. Tento šikovný přístroj vám vysaje koberec, vytře podlahu a poskytne ruční vysavač pro úklid nábytku nebo drobků na stole. Získáváte tedy podlahový vysavač, mop a ruční vysavač v jediném spotřebiči. Doslova jednou rukou a jedním tahem podlahu vysáváte a vytíráte a v případě potřeby si z konstrukce vytáhnete ruční vysavač. Manipulace s tyčovým vysavačem 3v1 je velmi jednoduchá a ovládání intuitivní. Tyčový vysavač 3v1 výrazně šetří čas.
Samostatnou kategorií jsou zametače, které jednoduše řečeno nahradí smetáček a lopatku. Mají velmi jednoduchou a zpravidla lehkou konstrukci, která se v podstatě skládá z tyče, nádoby na nečistoty a rotačního kartáče. Zametače jsou ideální pro rychlé čištění tvrdých podlah, schodů, koberců a prostorů pod nábytkem. Vysají i zvířecí chlupy. Dobře se s nimi manipuluje a dostanete se s nimi i do hůře dostupných míst. Důležitou funkci plní rotující kartáč, který sbírá nečistoty a ukládá je do odnímatelné nádoby na prach. Tu po naplnění vysypete. Zametač, také označovaný jako mechanický vysavač nebo elektrické koště, můžete mít (jak již označení napovídá) v mechanické či elektrické verzi. V tom druhém případě se prakticky setkáte pouze s bezdrátovým elektrickým zametačem. Jeho doba provozu je 30 až 60 min.
Tyčové vysavače jsou vzhledem k nižšímu výkonu vhodnější spíše pro tvrdé podlahy. Ovšem výrobci své produkty stále zdokonalují a některé dražší modely (například tyčové vysavače Electrolux, Rowenta, Bosch, ETA) se dnes mohou pochlubit nejen docela slušným výkonem, ale také příslušenstvím pro dokonalejší čištění koberců a čalounění.
Tyčové vysavače se síťovým napájením nabízí vyšší výkon a jejich provoz není omezen výdrží baterie. Ta bývá u aku vysavačů běžně kolem 30 minut na jedno nabití, ovšem seženete i tyčové vysavače s delším provozem. Navíc akumulátorové tyčové vysavače nejsou omezeny délkou kabelu, tedy jsou připraveny ihned k použití.
Některé modely ano. Tyčové vysavač s vytíráním najdete většinou pod názvem tyčové vysavače 2v1 (tyčový vysavač a mop v jednom) nebo 3v1 (tyčový vysavač, mop a ruční vysavač v jednom). Tyto modely vysají a vytřou podlahu jedním tahem. Jedná se například o tyčový vysavač Philips SpeedPro Max Aqua 3v1, Rowenta RH9990WO X-Force Flex 14.60 Aqua nebo Concept VP4200 3v1 PERFECT CLEAN.
Na trhu najdete i tyčový vysavač, který je natolik multifunkční, že s ním bez obav můžete vyluxovat rozlitou tekutinu nebo třeba rozbité vajíčko na podlaze. Ovšem výrobce musí přímo a zřetelně uvádět, že daný model je vhodný i na vysávání tekutin, tj. že má funkci mokrého vysávání. Takovým příkladem je akumulátorový vysavač ETA AquaMaster 1230 90000.
Kromě vysavače s klasickým mopem pro mokré vytírání si můžete vybrat i tyčový vysavač s parním mopem. Rozdíl je v tom, že vysavač s mopem vytírá za pomoci studené vody, zatímco tyčový vysavač s parním mopem používá k úklidu horkou páru. Vysavač a parní mop v jednom tak zvládne vyčistit i zaschlou špínu a bez čisticích prostředků zlikviduje i bakterie a plísně.
Někdo může mít mylnou představu, že koupí bezsáčkového vysavače mu odpadá jakákoliv starost o jeho údržbu. Ta je ovšem i v tomto případě potřeba. Sběrnou nádobu nestačí pouze vysypávat, je nutné ji i pravidelně omývat. U cyklonových vysavačů může mít někdy nekvalitní konstrukce a špatné těsnění vliv na větší zanášení filtrů. Proto je u těchto modelů potřeba filtr častěji čistit a měnit.
Pravidelná výměna filtrů je důležitá jak pro správný chod vysavače a jeho míru hlučnosti, tak pro kvalitu ovzduší v domácnosti. Výměna filtru sáčkových vysavačů se doporučuje jednou za rok a u bezsáčkových jednou za půl roku. Filtr může být omyvatelný nebo neomyvatelný. Omyvatelný filtr jednoduše omyjete pod tekoucí vodou. Tato varianta je přívětivější pro alergické osoby. Neomyvatelný filtr musíte vyklepat nebo omést metličkou, což je pro alergiky zcela nevhodné.
K 18. 1. 2019 byla zrušena povinnost dodávat k vysavači energetický štítek a vystavovat ho u produktu v místě prodeje. Důvodem zrušení tohoto nařízení byla skutečnost, že metody měření energetické účinnosti vysavačů, na základě kterých byly vysavače zařazovány do energetických tříd, nebyly standardizované a někdy neodpovídaly skutečným podmínkám používání vysavačů. Nicméně zrušení této povinnosti je jen dočasné. Evropská komise připravuje nové nařízení, které stanoví jasné a sjednocené metody a podmínky, díky kterým budou mít údaje uváděné na energetickém štítku pro zákazníka lepší vypovídající hodnotu.