Uvažujete nad tím, jak zajistit venkovní osvětlení s pohybovým čidlem, a tím i bezpečný pohyb kolem svého domu nebo na příjezdové cestě? Rádi byste si pořídili venkovní osvětlení na terasu či do pergoly pro svá letní zahradní posezení? Nabídneme vám způsob, jak tento problém zdárně vyřešit a vybrat si to nejvhodnější dle vašich individuálních možností a požadavků. Poradíme vám, na co byste si při nakupování venkovního osvětlení měli dát pozor a také vám poskytneme inspiraci, abyste si mohli snadno vybrat opravdu vkusná a kvalitní zahradní světla.
Nejdříve byste si měli rozmyslet, jaký typ svítidel vlastně chcete. Od toho se pak bude odvíjet i jejich umístění. Vybírat lze z pěti základních druhů venkovního osvětlení, které se liší jak způsobem umístění, tak i designem, účelem a svítivostí.
Závěsná venkovní svítidla nejlépe využijete k osvětlení vchodů či zahradních pergol, přístřešků pro posezení, ale své místo si najdou třeba i na terasách. Volte je v případě, že nemáte příliš mnoho prostoru pro jejich umístění. Jejich výhoda spočívá zejména v tom, že vhodně zavěšené světlo vám vlastně žádný prostor nezabere. Proto bude také velmi praktické využít je jako osvětlení na zahradní party.
Nástěnná svítidla taktéž příliš nezasahují do prostoru, navíc si můžete vybírat z mnoha variant, od retro, vintage či rustikálních zahradních lamp až po stylová či velmi moderně pojatá zahradní světla. Designové provedení jednotlivých kousků je opravdu velmi pestré, a tak je dobře využijete v prostorech, kam často zvete k posezení své přátele. Ti pak jistě ocení nejen váš vytříbený vkus, ale po setmění i bezpečí, které jim poskytne vaše venkovní nástěnné osvětlení se senzorem pohybu.
Solární osvětlení nese svou jedinečnou výhodu v tom, že nespotřebuje vůbec žádnou energii. Můžete s ním rozzářit svou zahradu nebo vytvořit skvělou atmosféru při zahradní party. Pro podobné příležitosti bude ideální venkovní solární osvětlení s pohybovým čidlem či zahradní solární LED osvětlení. Večírky ovšem nepořádáme každý den, a tak bude výhodné pořídit si také solární zahradní osvětlení s vypínačem, spouštění si pak můžete zajistit pouze na potřebnou dobu.
Venkovní sloupková světla jsou další variantou, jak osvětlit cestičky a okolí domu, ať už v podobě sloupků, svítilen či oblíbených kovových zápichů. Nijak obtížné není ani instalovat tato venkovní osvětlení s čidlem pohybu. Výhoda tohoto typu venkovního osvětlení spočívá zejména ve velké praktičnosti, a to zejména díky variabilitě jeho umístění. S lampami můžete kdykoli snadno manipulovat, přemisťovat je dle potřeby a posvítit si na bazén, sochu či jiné dekorativní prvky vaší zahrady.
Venkovní osvětlení s pohybovým čidlem reaguje na pohyb a automaticky se vypíná a zapíná. Tím šetří energii, a zároveň zvyšuje bezpečnost v okolí vašeho domu. Tento typ osvětlení je k dostání v nejrůznějších variantách (nástěnné, stojací atd.), mezi nimiž nechybí ani oblíbené reflektory. Takovéto praktické venkovní svítidlo s čidlem vám může šikovně vyřešit osvětlení chodníku, příjezdové cesty či vchodu do domu.
Vytvořte si na zahradě barevnou kulisu podle vaší nálady, užívejte si nízkou spotřebu energie a ovládejte osvětlení na dálku. Všechny tyto možnosti přináší SMART venkovní osvětlení. K dostání jsou jak stmívatelné žárovky, tak i různé druhy lamp či stylové venkovní LED pásky. Pomocí tohoto chytrého osvětlení na zahradu si tak vytvoříte jedinečnou atmosféru na párty i na romantické chvilky.
Další otázkou, kterou byste si měli položit, než zakoupíte nové venkovní zahradní osvětlení, bude požadovaný způsob napájení. Máte-li v dosahu venkovní elektrické zásuvky, nebude problém světlo snadno zapojit, a budete si nejspíše vybírat ze svítidel s napájecím kabelem. Venkovní zásuvky ale ve stylově vyladěném prostředí zahrady nepůsobí vždy zrovna pěkně.
I na to máme řešení. Dnes na trhu nechybí ani „nenápadné“ zásuvky v podobě kamene či zásuvky pro zahradní svítidla vyvedené jako sloupky, které už do designu vaší zahrady přece jen lépe zapadnou. Samozřejmě v případě tohoto typu napájení je velmi důležité zajistit dohled nad dětmi a zvířaty, kterým by při neopatrnosti mohlo ublížit.
Jestliže však v blízkosti vaší pergoly či na příjezdové cestě nemáte zásuvku v dosahu svítidla, nevěšte hlavu, nabídneme vám ještě další dvě možnosti. Buď se rozhodnete pro napájení pomocí klasických baterií, nebo upřednostníte solární energii, která vaši zahradu pomocí solárních baterií rozsvítí zcela zdarma a hlavně bezpečně.
i
Jak je možné, že se solární světla se setměním automaticky rozsvěcí? Dochází k tomu díky fotorezistoru, jenž s nízkým okolním světlem „pobídne“ LED diody k rozsvícení.
Nyní, když jste si zvolili ideální způsob napájení, přistoupíme k dalšímu důležitému kroku, a tím bude výběr vhodné žárovky. Jaké jsou možnosti?
i
Kvůli energetické náročnosti klasických žárovek byl v roce 2012 z rozhodnutí EU jejich prodej ukončen. Postupně je nahrazují úspornější a pro přírodu šetrnější halogenové, kompaktní a LED žárovky.
Další poměrně důležitou záležitostí, kterou byste měli sledovat, když vybíráte zahradní osvětlení, je hodnota IP krytí. Ta pomocí dvouciferného označení udává, do jaké míry jsou zahradní světla chráněna před vniknutím předmětů (např. hmyz, prach) a vody. Platí zde přímá úměra – čím vyšší číslo, tím větší ochrana. První číslice označující ochranu před pevnými částicemi může mít hodnotu 0-6, druhá číslice symbolizující ochranu světla před vodou se pohybuje v rozmezí 0-8.
Neméně významným faktorem při zvažování koupě by pro vás měla být i intenzita osvětlení.
i
Intenzita osvětlení (udávaná v luxech) ovlivňuje osvětlenost plochy (v m2), na kterou z vašeho zařízení dopadá světelný tok (měřený v lumenech). Čím šikměji pak paprsky světla dopadají na plochu, tím je intenzita osvětlení nižší.
Doporučená intenzita osvětlení pro venkovní prostory se dle ČSN pohybuje od 50 do 300 lx. Hodnota okolo 50 lx vystačí pro chodníky kolem domu, dobře vám zde poslouží zahradní solární osvětlení. Vyšší číslo pak hledejte u osvětlení určeného pro vchodové dveře, kde budete potřebovat dobře vidět na zámek, nejlépe se zde vyplácí použít venkovní LED světlo s pohybovým čidlem. Pergoly a přístřešky určené k pracovním aktivitám či posezení s knihou by pak také měly disponovat intenzivnějším světlem, které nám nabídne například venkovní LED osvětlení či zahradní osvětlení v podobě stojící lampy.
A když už budete nakupovat nové zahradní osvětlení, nezapomeňte přibalit i potřebné příslušenství, jako jsou pohybové senzory, stativy pro zahradní lampy či venkovní baterie.
Nyní znáte vše potřebné k výběru a nákupu venkovního osvětlení z hlediska technických parametrů. Designové řešení má nespočet variant, takže zda zvolíte zahradní osvětlení ve tvaru koule, lampy či lucerny, to již necháme zcela na vás. Důležité je, že party může začít!