Samsung boost březen Samsung boost březen

Jak vybrat venkovní osvětlení (TIPY A TRIKY)

Zobrazit katalog

Článek

Uvažujete nad tím, jak zajistit venkovní osvětlení s pohybovým čidlem, a tím i bezpečný pohyb kolem svého domu nebo na příjezdové cestě? Rádi byste si pořídili venkovní osvětlení na terasu či do pergoly pro svá letní zahradní posezení? Nabídneme vám způsob, jak tento problém zdárně vyřešit a vybrat si to nejvhodnější dle vašich individuálních možností a požadavků. Poradíme vám, na co byste si při nakupování venkovního osvětlení měli dát pozor a také vám poskytneme inspiraci, abyste si mohli snadno vybrat opravdu vkusná a kvalitní zahradní světla.

Zahradní osvětlení; lampa

Jak vybrat venkovní osvětlení – OBSAH

  1. Jaký typ venkovního osvětlení bude ideální právě pro vás?
  2. Zahradní osvětlení vybírejte podle možností napájení
  3. Vhodná žárovka pro venkovní osvětlení pomůže šetřit
  4. Zahradní osvětlení by mělo mít ochranu proti vodě i prachu

Jaký typ venkovního osvětlení bude ideální právě pro vás?

Nejdříve byste si měli rozmyslet, jaký typ svítidel vlastně chcete. Od toho se pak bude odvíjet i jejich umístění. Vybírat lze z pěti základních druhů venkovního osvětlení, které se liší jak způsobem umístění, tak i designem, účelem a svítivostí.

Závěsná venkovní svítidla představují ideální osvětlení terasy či pergoly

Závěsná venkovní svítidla nejlépe využijete k osvětlení vchodů či zahradních pergol, přístřešků pro posezení, ale své místo si najdou třeba i na terasách. Volte je v případě, že nemáte příliš mnoho prostoru pro jejich umístění. Jejich výhoda spočívá zejména v tom, že vhodně zavěšené světlo vám vlastně žádný prostor nezabere. Proto bude také velmi praktické využít je jako osvětlení na zahradní party.

Osvětlení terasy inspirace
Jak na osvětlení terasy? Inspirace je k dohledání dostatek. Závěsná světla na zahradu jsou praktická, stylová a účelná.

Nástěnná svítidla potěší originálním designem

Nástěnná svítidla taktéž příliš nezasahují do prostoru, navíc si můžete vybírat z mnoha variant, od retro, vintage či rustikálních zahradních lamp až po stylová či velmi moderně pojatá zahradní světla. Designové provedení jednotlivých kousků je opravdu velmi pestré, a tak je dobře využijete v prostorech, kam často zvete k posezení své přátele. Ti pak jistě ocení nejen váš vytříbený vkus, ale po setmění i bezpečí, které jim poskytne vaše venkovní nástěnné osvětlení se senzorem pohybu.

Osvětlení terasy inspirace Světlo ke vchodu
Nástěnné osvětlení může být praktické a stylové zároveň.


Solární venkovní osvětlení můžete umístit i tam, kde není elektřina

Solární osvětlení nese svou jedinečnou výhodu v tom, že nespotřebuje vůbec žádnou energii. Můžete s ním rozzářit svou zahradu nebo vytvořit skvělou atmosféru při zahradní party. Pro podobné příležitosti bude ideální venkovní solární osvětlení s pohybovým čidlem či zahradní solární LED osvětlení. Večírky ovšem nepořádáme každý den, a tak bude výhodné pořídit si také solární zahradní osvětlení s vypínačem, spouštění si pak můžete zajistit pouze na potřebnou dobu.

Zahradní lampy dotvoří vzhled zahrady

Venkovní sloupková světla jsou další variantou, jak osvětlit cestičky a okolí domu, ať už v podobě sloupků, svítilen či oblíbených kovových zápichů. Nijak obtížné není ani instalovat tato venkovní osvětlení s čidlem pohybu. Výhoda tohoto typu venkovního osvětlení spočívá zejména ve velké praktičnosti, a to zejména díky variabilitě jeho umístění. S lampami můžete kdykoli snadno manipulovat, přemisťovat je dle potřeby a posvítit si na bazén, sochu či jiné dekorativní prvky vaší zahrady.

Zahradní solární osvětlení
Solární zahradní lampy zahradu rozzáří.

Venkovní osvětlení s pohybovým čidlem je praktické a zvyšuje bezpečnost

Venkovní osvětlení s pohybovým čidlem reaguje na pohyb a automaticky se vypíná a zapíná. Tím šetří energii, a zároveň zvyšuje bezpečnost v okolí vašeho domu. Tento typ osvětlení je k dostání v nejrůznějších variantách (nástěnné, stojací atd.), mezi nimiž nechybí ani oblíbené reflektory. Takovéto praktické venkovní svítidlo s čidlem vám může šikovně vyřešit osvětlení chodníku, příjezdové cesty či vchodu do domu.

Hitem posledních let je SMART venkovní osvětlení

Vytvořte si na zahradě barevnou kulisu podle vaší nálady, užívejte si nízkou spotřebu energie a ovládejte osvětlení na dálku. Všechny tyto možnosti přináší SMART venkovní osvětlení. K dostání jsou jak stmívatelné žárovky, tak i různé druhy lamp či stylové venkovní LED pásky. Pomocí tohoto chytrého osvětlení na zahradu si tak vytvoříte jedinečnou atmosféru na párty i na romantické chvilky.

Zahradní osvětlení vybírejte podle možností napájení

Další otázkou, kterou byste si měli položit, než zakoupíte nové venkovní zahradní osvětlení, bude požadovaný způsob napájení. Máte-li v dosahu venkovní elektrické zásuvky, nebude problém světlo snadno zapojit, a budete si nejspíše vybírat ze svítidel s napájecím kabelem. Venkovní zásuvky ale ve stylově vyladěném prostředí zahrady nepůsobí vždy zrovna pěkně.

I na to máme řešení. Dnes na trhu nechybí ani „nenápadné“ zásuvky v podobě kamene či zásuvky pro zahradní svítidla vyvedené jako sloupky, které už do designu vaší zahrady přece jen lépe zapadnou. Samozřejmě v případě tohoto typu napájení je velmi důležité zajistit dohled nad dětmi a zvířaty, kterým by při neopatrnosti mohlo ublížit.

Osvětlení zahrady inspirace Světlo ke vchodu
Chytré osvícení zahrady lze využít různými způsoby.


Jestliže však v blízkosti vaší pergoly či na příjezdové cestě nemáte zásuvku v dosahu svítidla, nevěšte hlavu, nabídneme vám ještě další dvě možnosti. Buď se rozhodnete pro napájení pomocí klasických baterií, nebo upřednostníte solární energii, která vaši zahradu pomocí solárních baterií rozsvítí zcela zdarma a hlavně bezpečně.

i

Jak je možné, že se solární světla se setměním automaticky rozsvěcí? Dochází k tomu díky fotorezistoru, jenž s nízkým okolním světlem „pobídne“ LED diody k rozsvícení.

Vhodná žárovka pro venkovní osvětlení pomůže šetřit 

Nyní, když jste si zvolili ideální způsob napájení, přistoupíme k dalšímu důležitému kroku, a tím bude výběr vhodné žárovky. Jaké jsou možnosti?

i

Kvůli energetické náročnosti klasických žárovek byl v roce 2012 z rozhodnutí EU jejich prodej ukončen. Postupně je nahrazují úspornější a pro přírodu šetrnější halogenové, kompaktní a LED žárovky.

  • Halogenové žárovky jsou o 30 % úspornější než „obyčejné“ žárovky, a to zejména díky své delší životnosti. Nejlépe se hodí pro krátkodobé rozsvěcení, jelikož se okamžitě po zapnutí rozsvítí na plný výkon. Využijete je tedy u vstupních dveří, na schodech či na příjezdové cestě.
  • Úsporné (kompaktní) žárovky vám ušetří až o 80 % více energie ve srovnání s klasickými a posvítíte si s nimi i 15 tisíc hodin. Jsou stále finančně dostupnější než LED žárovky, ale mají i své nevýhody. Nerozsvítí se hned naplno, nejsou vhodné do nízkých teplot a kvůli obsahu rtuti je nutné je dávat k recyklaci. Využijete je například pro noční světlo do zásuvky s čidlem pohybu.
  • LED žárovky vám přináší největší výhody, co se týče úspory. Využijete-li LED osvětlení, pak proti klasickým žárovkám ušetříte až 90 % elektrické energie a jejich životnost dosahuje až 50 tisíc hodin svícení. Jsou velmi bezpečné, ani při dlouhém provozu nevydávají teplo a také odolají i mrazivému počasí. Mohou tedy trvale zůstat ve venkovním prostředí, aniž bychom se museli obávat poškození. Jejich zdánlivou nevýhodou je prozatím vyšší cena, ale věřte, že vstupní investice se vám z dlouhodobého hlediska rozhodně vyplatí!

Zahradní osvětlení by mělo mít ochranu proti vodě i prachu

Další poměrně důležitou záležitostí, kterou byste měli sledovat, když vybíráte zahradní osvětlení, je hodnota IP krytí. Ta pomocí dvouciferného označení udává, do jaké míry jsou zahradní světla chráněna před vniknutím předmětů (např. hmyz, prach) a vody. Platí zde přímá úměra – čím vyšší číslo, tím větší ochrana. První číslice označující ochranu před pevnými částicemi může mít hodnotu 0-6, druhá číslice symbolizující ochranu světla před vodou se pohybuje v rozmezí 0-8.

Intenzitu venkovního osvětlení volte dle jeho umístění

Neméně významným faktorem při zvažování koupě by pro vás měla být i intenzita osvětlení.

i

Intenzita osvětlení (udávaná v luxech) ovlivňuje osvětlenost plochy (v m2), na kterou z vašeho zařízení dopadá světelný tok (měřený v lumenech). Čím šikměji pak paprsky světla dopadají na plochu, tím je intenzita osvětlení nižší.

Doporučená intenzita osvětlení pro venkovní prostory se dle ČSN pohybuje od 50 do 300 lx. Hodnota okolo 50 lx vystačí pro chodníky kolem domu, dobře vám zde poslouží zahradní solární osvětlení. Vyšší číslo pak hledejte u osvětlení určeného pro vchodové dveře, kde budete potřebovat dobře vidět na zámek, nejlépe se zde vyplácí použít venkovní LED světlo s pohybovým čidlem. Pergoly a přístřešky určené k pracovním aktivitám či posezení s knihou by pak také měly disponovat intenzivnějším světlem, které nám nabídne například venkovní LED osvětlení či zahradní osvětlení v podobě stojící lampy.

Osvětlení terasy inspirace
Osvětlení terasy dotvoří atmosféru při grilování, relaxaci i zahradní párty.

A když už budete nakupovat nové zahradní osvětlení, nezapomeňte přibalit i potřebné příslušenství, jako jsou pohybové senzory, stativy pro zahradní lampy či venkovní baterie. 

Nyní znáte vše potřebné k výběru a nákupu venkovního osvětlení z hlediska technických parametrů. Designové řešení má nespočet variant, takže zda zvolíte zahradní osvětlení ve tvaru koule, lampy či lucerny, to již necháme zcela na vás. Důležité je, že party může začít!

Eglo - Solární svítidlo se senzorem LED/2W/3,7V IP44
Nástěnná lampa - s žárovkou Zdroj světla je integrován, příkon 2 W, světelný tok 264 lm, studené světlo (6000 K), nastavitelná teplota světla (6000-6000K), výška 20 cm, šířka 9 cm, materiál: plast, IP44
1 090,-
Skladem 5 ks u dodavatele
Objednací kód: iGL21D189
4,8
Philips Bridge 16351/93/16
Nástěnná lampa - pro žárovku E27 (není součástí), světelný tok 970 lm, teplé světlo (2700 K), výška 21,2 cm, šířka 11,8 cm, materiál: kov a plast, IP44
1 119,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ESO2559v2
5,0
Philips - Venkovní lampa E27/60W/230V IP44
Zahradní osvětlení - zahradní sloupek pro žárovku E27 (není součástí), max. příkon 60 W, výška 89,9 cm, šířka 17,4 cm, materiál: kov, IP44, napájení do sítě
1 390,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: ESO415k4
FARO 75002 - VenKovní lustr na řetězu WILMA 1xE27/100W/230V IP44
Lustr - pro žárovku E27 (není součástí), max. příkon 15 W, výška 80 cm, materiál: kov, IP44
3 650,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: Faar21D402
4,5
Philips Border 16942/93/16
Nástěnná lampa - pro žárovku E27 (není součástí), světelný tok 1430 lm, teplé světlo (2700 K), výška 9,3 cm, šířka 26,8 cm, materiál: kov a plast, IP44
2 799,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: ESO2559v18
Rabalux - LED Solární nástěnné svítidlo se senzorem IP65
Nástěnná lampa - s žárovkou Zdroj světla je integrován, příkon 2,4 W, světelný tok 225 lm, neutrální světlo (4000 K), výška 11,5 cm, šířka 19 cm, materiál: plast, IP65
299,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: RbX21D86
Rabalux - VenKovní závěsné svítidlo 1xE27/60W IP44
Lustr - pro žárovku E27 (není součástí), max. příkon 60 W, světelný tok 12 lm, výška 83 cm, šířka 30 cm, materiál: kov, IP44
1 350,-
Skladem > 5 ks u dodavatele
Objednací kód: RbX21D964
FARO 70996 - VenKovní nástěnné svítidlo TIMON 1xE27/60W/230V IP44
Nástěnná lampa - pro žárovku E27 (není součástí), max. příkon 60 W, materiál: kov, IP44
3 490,-
Skladem 5 ks u dodavatele
Objednací kód: Faar21D388
Vytisknout
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací