Jak vybrat videokameru

Zobrazit katalog

Digitální videokamery jsou elektronická zařízení, která zachycují pohyblivý obraz a zvuk. Podstatné je u nich vysoké rozlišení, několikanásobný optický a digitální zoom a nejlépe i funkce stabilizace obrazu a přisvětlení pro natáčení za zhoršených světelných podmínek.

Jak vybrat videokameru
Výhody a nevýhody
 • Ideální pro natáčení dovolených a rodinných slavností
 • Vhodné pro domácí, ale i firemní využití
 • Kvalitní videa ve vysokém rozlišení
 • Funkce jako optická stabilizace nebo živé streamování na webu
 • Možnost dálkového ovládání pomocí mobilních aplikací přes WiFi
 • Bezdrátové spárování přes Bluetooth a NFC
 • Možnost zachycení prostorového zvuku
 • Výklopný displej umožní natáčení z nezvyklých úhlů
 • Jednodušší ovládání oproti profesionálním kamerám
 • Kompaktní rozměry - kamery se snadno vejdou do zavazadla
 • Nejsou určeny pro profesionální použití

Nejčastější otázky při výběru videokamer

Vyplatí se kupovat videokameru, když existují chytré telefony a fotoaparáty?

Dnešní chytré telefony odvádí při pořizování videa solidní práci, mnohem lepší výstupy však poskytují digitální zrcadlovky a kompaktní fotoaparáty s výměnnými objektivy. Všechny tyto přístroje se ale hodí jen na občasné pořizování videa. Pro toho, kdo natáčí často, je videokamera pohodlnější. Má uzpůsobenou ergonomii, uživatelské prostředí i kapacitu baterie. Výhodou je také lepší kvalita obrazu za zhoršených světelných podmínek a lepší záznam zvuku.

Jaký zvolit typ paměťové karty?

K ukládání dat slouží několik typů paměťových karet. Pro poloprofesionální a profesionální videokamery jsou vhodné paměťové karty CF (Compact Flash). Novější verzi představují CFast 2.0 a XQD karty, jsou menší a rychlejší (až 440 MB/s) než původní CF. Nejrozšířenějším formátem paměťových karet je SD (Secure Digital). Jejich technologickými nástupci a novějšími a rychlejšími typy jsou SDHC a SDXC karty.

Jakou zvolit kapacitu a rychlost?

Kapacitu vybírejte s ohledem do budoucna, pohybuje se v rozmezí 512 MB až 512 GB. Video má velké datové objemy, jedna minuta Full HD videa se pohybuje v desítkách až stovkách MB. Proto doporučujeme si za kapacitu připlatit. Lepší je, když vám zůstane rezerva, než abyste byli omezováni.
 

Rychlost se rozlišuje na rychlost čtení (jak rychle se soubory přenáší z karty na jiné zařízení) a zápisu (jak rychle se soubory ukládají na kartu při natáčení). Minimální rychlost zápisu se dělí do několika tříd.

Třída Logo Min. rychlost zápis Vhodné pro
Třída 2

2 MB/s

nahrávání SD videa

Třída 4

4 MB/s

nahrávání HD videa

Třída 6

6 MB/s

nahrávání HD videa

Třída 10

10 MB/s

nahrávání Full HD videa

UHS-1

10 MB/s

vysílání videa v reálném čase a nahrávání dlouhých HD videí

UHS-1

30 MB/s

nahravání 4K videa

Jedná se o minimální garantované hodnoty, karty v praxi mohou dosahovat lepších výsledků.

Na co se zaměřit při výběru videokamery?

 • Snímková frekvence - uvádí se zkratkou fps (frames per second - snímků za vteřinu). Minimální přijatelná frekvence, při které naše oko již nerozezná blikání jednotlivých obrazů, je 30 fps.
   
 • Rozlišení - standardem je Full HD, stále častěji se však setkáváme se 4K, které má 4 krát více bodů než Full HD rozlišení.
   
 • Slot na karty - ne každá paměťová karta pasuje na každou kameru. Kamery mají slot na kartu CF, nebo SD (SDHC, SDXC, nebo microSDHC).
   
 • Filtry - patří sem UV filtr, SKY-filtry, šedý filtr, polarizační filtr, efektové filtry apod.
   
 • Výstupy - pro přenos videí do externích zařízení slouží rozhraní USB nebo WiFi. Do televizoru dostanete obsah přes HDMI, miniHDMI, microHDMI nebo A/V výstup.
   
 • Připojení externích baterií a příslušenství - při delším pobytu venku se hodí externí nebo náhradní baterie. V příslušenství naleznete také brašny a batohy.

Videokamery

 • Ostrý záznam s věrným barevným podáním
 • Vhodné pro amatérské použití
 • Cena od 4 999 Kč
Videokamery

Důležité parametry

Rozlišení

Rozlišení

Rozlišení je počet obrazových bodů ve vodorobném i svislém směru, z nichž je tvořen obraz. Ačkoli to není jediný rozhodující parametr, platí, že čím větší rozlišení, tím lepší kvalita videa. 

HD rozlišení - 1280 × 720 pixelů - toto rozlišení je v dnešní době již slabé pro zobrazení na monitoru
Full HD rozlišení - 1920 × 1080 - dostatečné k zobrazení i na monitoru nebo televizoru
4K rozlišení - dnešní trend, postupně nahrazuje Full HD

Světelný tok

Světelnost

Hodnota světelnosti se uvádí pomocí clonového čísla a určuje množství světla, které dopadne na snímač. Značí se písmenkem f a čím je tato hodnota menší, tím větší světelnost. V praxi se při natáčení ve zhoršených světelných podmínkách používají objektivy s co možná největší světelností. Velmi kvalitní objektivy mají světelnost kolem f/1.2 nebo f/1.4.

Ohnisková vzdálenost

Ohnisková vzdálenost

Vzdálenost mezi optickým středem objektivu a rovinou, na které je objektiv schopný zaostřit snímaný objekt. Uvádí se v milimetrech a podle ní dělíme objektivy na širokoúhlé, normální a teleobjektivy. Běžné kamery na natáčení rodinných oslav si vystačí s ohniskovou vzdáleností 40 mm.

Způsob ukládání dat

Způsob ukládání dat

Jedním z kritérií, podle kterých dělíme videokamery, je způsob ukládání dat, tedy natočených videí.

Paměťové karty - Nejpraktičtější řešení, neboť paměťové karty nezabírají takřka žádné místo, jsou tudíž dobře skladné. Jsou málo poruchové a vejdou se na ně záznamy v množství v řádu desítek GB, které do počítače přesunete prostým vložením karty do čtečky.

MiniDV pásky - Dřívější technologie, u níž není záznam komprimován, proto s ním lze následně provádět veškeré úpravy. Jedná se o nejkvalitnější záznam náročný na výkon počítače. Nevýhodou je množství místa, které takový záznam zabírá.

Kombinace miniDV pásky a paměťové karty - U kamer s kombinovaným ukládáním dat si můžeme zvolit metodu. S tímto řešením se setkáme u dražších kamer.

8cm DVD disky - Svého času byly oblíbené DVD disky, které se vkládaly se záznamem do přehrávače, pokud se s nimi už nadále nepracovalo. V opačném případě se vkládaly disky do počítače a přes program pro úpravu videa se zpracovávaly. Nevýhodou tohoto řešení byla větší hlučnost mechaniky.

Interní paměť - Pro ukládání slouží také interní paměť, Pevné disky najdeme nejen v počítači, ale i v kameře. Poskytnou kapacitu až pro několik hodin záznamu.

Úhlopříčka displeje

Displej

U displeje je rozhodující rozlišení, čitelnost a úhlopříčka, která je zpravidla kolem 3". Příjemností je možnost vyklápění umožňující natáčet z nevšedních úhlů. Kvůli odleskům se doporučují spíše matné než lesklé displeje, jinak toho na slunci moc neuvidíte.

Z hlediska ergonomie je vítanou vlastností, pokud je displej dotykový. Ten pak neslouží pouze ke sledování pořizovaného záznamu, ale také k ovládání. Nevýhodou je nutnost speciálních rukavic v zimě.

GPS

GPS

Pro ukládání souřadnic místa, kde probíhalo natáčení se používá systém GPS, neboli Global Positioning System. Jedná se o radionavigační systém k určení polohy. Využívají jej zejména dražší modely.

Slovník pojmů - videokamery

Objektiv

Objektiv je nejdůležitější částí kamery, často také nejdražší. Dopravuje světlo na snímací čip a jeho parametry zásadně předurčují celkovou kvalitu záznamu i kamery jako takové.

Důležitým parametrem širokoúhlost objektivu, tedy maximální úhel, který kamera zachytí. Uvádí se v přepočtu na 35mm kinofilm. Za širokoúhlé objektivy se považují ty s širokoúhlostí menší než 35 mm, za méně širokoúhlé ty s hodnotou větší než 35 mm. Běžné rodinné kamery mají širokoúhlost zhruba 40 mm.

Snímač

Snímací čip je druhou nejdůležitější částí kamery, která ovlivňuje výslednou kvalitu obrazu. Důležitý aspekt představuje nejen velikost snímače, ale i počet pixelů, ze kterých se snímač skládá. Čím větší velikost jednotlivých pixelů, tím je přenášena kvalitnější obrazová informace. Platí tedy, že snímač určité velikosti s menším rozlišením je složen z větších pixelů, než druhý snímač stejné velikosti o větším rozlišení. Lze předpokládat, že první snímač přinese kvalitnější výsledné záběry.

Důležité parametry
- Velikost snímače [cm] – čím větší rozměr, tím kvalitnější výsledné video
- Rozlišení snímače [Mpx]

V dnešních kamerách se nejčastěji setkáme s 800 000pix čipem, který najdeme u základních modelů.

Oblíbená jsou tříčipová provedení, běžná u poloprofesionálních a profesionálních kamer. 3 čipy spolupracují se skleněným hranolem dělícím světlo do tří směrů, který je následně spojen. Každý čip má na starosti jednu barvu ze základního spektra RGB (zelená, červená a modrá).

CMOS snímač se vyznačuje lepší dynamikou barev a jejich věrnějším podáním. Zpravidla nedosahuje kvalit tříčipového systému, podává však lepší výkon v prostředích se zhoršeným osvětlením.

Stabilizátor

Stabilizace je eliminace třesu obrazu, když držíme kameru v ruce. Dělíme ji na elektronickou a optickou, která je součástí konstrukce objektivu. Elektronickou najdeme v každé kameře, funguje na principu vyrovnávání drobných pohybů jejich vyříznutím a následným posunutím. Účinnější je však optická stabilizace, založená na pohybu čoček v optické soustavě, které vyhlazuje otřesy kamery.

Slovník pojmů
Vytisknout
P-DC1-WEB19
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací