Alza.cz
Zobrazit katalog

Jak vybrat vinotéku?

Při výběru vinotéky je klíčové zorientovat se v nabídce a parametrech domácích chladniček na vína. Lámete si hlavu, kam umístit vinotéku, jakou velikost si pořídit, co je jednozónová a co dvouzónová vinotéka nebo jaká je její energetická spotřeba? Poradíme vám, jakou vinotéku vybrat a jak správně v ní víno chladit.

Jak vybrat vinotéku?

Pro výběr vinotéky je klíčové ujasnit si pár základních věcí:

  1. Vinotéka bude neustále v provozu. Proto věnujte pozornost zejména energetické třídě.

  2. Promyslete, kolik druhů vína budete ve vinotéce uskladňovat. Podle toho zvolte počet zón.

  3. Odhadněte počet lahví, které budete naráz chladit. Podle toho vyberte kapacitu vinotéky.

  4. Pokud potřebujete vinotéku zabudovat např. do kuchyňské linky, zvolte vestavný typ.

Základní parametry pro výběr vinotéky

Kapacita

Vinotéku vybírejte podle toho, kolik lahví vína chcete nebo potřebujete najednou chladit. Velikost vinotéky se totiž velmi často uvádí právě v počtu lahví. V nabídce najdete:

  • Malé vinotéky na 1 až 8 lahví pro milovníky kvalitního vína, kteří si dopřávají skleničku jen výjimečně.

  • Profesionální vinotéky na několik desítek lahví, pro profesionální vinaře, restaurace, bary i do domácnosti pro milovníky a znalce vína.

  • Modely vinoték vyšší třídy, do nichž se vejde i dvě stě a více lahví najednou.


Způsob chlazení

Tento parametr se promítá nejen do pořizovací ceny, ale i do provozních nákladů. Podle způsobu chlazení dělíme vinotéky na:

  • Vinotéky s chlazením za pomoci termoelektrického článku – nefungují na bázi chladicí kapaliny, ale pracují na principu Peltierova článku. Jsou levné, dlouho vydrží, vynikají tichým chodem i nulovými vibracemi. Jejich nevýhodou je menší výkon (proto se používají zejména u menších vinoték), vyšší spotřeba a delší doba chlazení (vína ochladí na požadovanou teplotu zpravidla za 24 hodin).

  • Vinotéky s chlazením za pomoci kompresoru – kompresorové vinotéky fungují podobně jako ledničky, tedy na bázi chladicí kapaliny. Jsou výkonnější, mají nízkou spotřebu a rychle chladí. Ochlazení vín na provozní teplotu netrvá mnohdy ani hodinu (zpravidla cca 30 minut). U levnějších modelů vinoték s kompresorovým chlazením je třeba počítat s vyšší hlučností, nicméně vyšší řady vinoték jsou naopak vybavené kompresorem s antivibračním systémem, který se postará o minimalizaci vibrací a snížení hluku na nejnižší možnou míru.

Konstrukce polic a jejich počet

Konstrukce polic

Lahve vína jsou do vinotéky ukládány na police do vodorovné polohy, aby nedošlo k vysychání korkové zátky, do lahve se nedostal vzduch a víno se „nezkazilo“. Police jsou vyráběny ve dvou variantách:

  • Kovové policechromované police mají typický prohnutý tvar a jsou finančně dostupnějším řešením

  • Dřevěné police dřevo je nejen elegantnější než police z kovu, ale také funkční. Dokáže totiž udržet ideální vlhkost. Na výrobu polic se často používá teak, třešeň, buk nebo dub.

Počet polic

Šířka vinotéky určuje i počet lahví vína, které je možné skladovat na jedné polici. Nejčastěji narazíte na vinotéky s kapacitou 3 až 13 lahví na jednu polici. Abyste nemuseli složitě počítat, kolik lahví můžete do vinotéky umístit, a tedy kolik polic potřebujete, výrobci toto číslo udávají.


TIP: Stává se vám, že lahev vína nedopijete? Pak vybírejte z vinoték s prostorem pro uchování otevřené lahve nebo karafy.

Umístění a hmotnost

Správné umístění vinotéky

Ať už si do své domácnosti vyberete vestavnou nebo volně stojící vinotéku, věnujte pozornost jejímu umístění.

  • Na vinotéku by neměly dopadat přímé sluneční paprsky. Nejen, že slunce přispívá ke znehodnocení vína, ale zvyšuje i teplotu uvnitř vinotéky. Ta pak musí vynaložit více úsilí na chlazení, což se odrazí ve vyúčtování za energie.

  • Pokud budete vinotéku zabudovávat do kuchyňské linky, umístěte ji co nejdál od trouby a varné desky. Teplo z ostatních spotřebičů by zbytečně navyšovalo teplotu uvnitř vinotéky.

  • U volně stojících vinoték vyberte místo co nejdál od krbových kamen či radiátorů.

Hmotnost vinotéky

Hmotnost vinotéky vás bude zajímat v případě, že máte chladničku na víno v plánu umístit na jiný kus nábytku. Doporučujeme nejprve prověřit jeho nosnost a podle toho vybírat spotřebič. Důležité je vzít v úvahu nejen hmotnost samotného spotřebiče, ale i hmotnost uskladněných vín.

Design

Důležitým kritériem při výběru vinotéky je jednoznačně design. Tady záleží nejen na vašem vkusu, ale také na interiéru, ve kterém bude vinotéka umístěna.

  • Pokud máte rádi čistý a moderní vzhled, dejte přednost vestavnému typu, u něhož vás bude zajímat design pouze přední strany spotřebiče. Zbytek bude schovaný ve skříňce kuchyňské linky, ostrůvku nebo v obývací stěně. V nabídce najdete vestavné vinotéky se skleněnými dvířky s úchytem nebo nerezovým rámem ve stříbrné či černé barvě nebo v jejich kombinaci.

  • Volně stojící vinotéku vybírejte nejen podle přední strany, ale také podle boků. Velmi oblíbené a zároveň vkusné je nerezové a černé provedení v kombinaci rám a sklo. Kromě tradičních a méně nápadných vinoték se ale na trhu čím dál častěji objevují barevné a retro kousky, které vytváří dominantu místnosti.

Počet zón

Počet zón vinotéky je přímo úměrný počtu druhů, které plánujete ve vinotéce uskladňovat. Kolika zónové vinotéky na trhu jsou a jaké mají výhody?

  • Jednozónové vinotéky umožňují nastavení pouze jedné teploty v celém spotřebiči. Proto slouží primárně na uskladnění jen jednoho druhu vína.

  • Dvouzónové vinotéky umožňují nastavit dvě odlišné teploty v jednotlivých zónách. Proto v nich můžete skladovat dva odlišné druhy vín.

  • Vícezónové vinotéky mají možnost nastavit různé teploty podle počtu jednotlivých zón. Jsou tedy určené pro více než dva druhy vín. Vybírat si můžete z trojzónové nebo šestizónové varianty. Existují dokonce modely vinoték bez oddělených zón. Teplota v nich se odshora směrem dolů snižuje. A tak si sami určíte, jaké víno do jakého patra uskladnit. Např. do vrchního patra uložíte víno červené, které nepotřebuje chladit na nízkou teplotu, do středu bílé a do spodní části šumivé víno.

Cenově nejdostupnější jsou jednozónové vinotéky. V závěsu za nimi dvouzónové a nejdražší vícezónové vinotéky. Rozdíly mezi jednotlivými typy jsou v řádek několika tisíc. A tak je důležité udělat si dopředu jasno, jaké víno budete v budoucnu skladovat.


TIP: Cenově výhodněji vám poskytne malé ledničky bazar, kde najdete vinotéky různých typů v bez vad, ve výborném stavu a s poskytnutou zárukou.

Spotřeba energie

Vinotéka je stejně jako lednice nebo mrazák spotřebič s celodenním provozem. Chladí 24 hodin denně, a proto je nutné počítat s určitou spotřebou elektrické energie.

S jakými provozními náklady při provozu vinotéky počítat vám nastíní energetický štítek a energetické třídy. Nejúspornější vinotéka ponese označení písmenem A, nejvíce energie spotřebuje vinotéka s označením G.

Jaké informace najdete na energetickém štítku vinoték?

Energetický štítek vinotéky

TIP: Abyste měli lepší představu o spotřebě vinotéky, orientační provozní náklady si můžete spočítat.

Příklad propočtu denní a roční spotřeby vinotéky s kapacitou cca 20 lahví

Energetická třída Roční spotřeba v kWh* Náklady v Kč/den** Náklady v Kč/rok**
A 106 1,39 509
B 140 1,84 672
C 171 2,25 821
D 226 2,97 1 085

* Roční spotřebu v kWh zjistíte na energetickém štítku, který najdete u každé vinotéky.
** Počítáno s cenou 4,80 Kč/kWh.
*** Spotřebu energie vinotéky ovlivňuje teplota okolního prostředí, velikost užitného objemu, typ kompresoru a další parametry.

Klimatická třída

Spotřeba energie je velmi často ovlivňována také teplotou v interiéru. Čím tepleji kolem vinotéky bude, tím více bude muset vinotéka chladit (a tudíž spotřebovávat více energie), aby udržela vína v optimální teplotě. A proto jsou vinotéky, stejně jako lednice nebo mrazáky koncipovány podle rozdílných klimatických podmínek a rozdělovány podle klimatických tříd.

Klimatická třída určuje optimální teplotu prostředí, při které bude vinotéka pracovat. U vinoték rozlišujeme čtyři klimatické třídy:  

  • Klimatická třída SN – od +10 °C do +32 °C
  • Klimatická třída N – od +16 °C do +32 °C
  • Klimatická třída ST – od +18 °C do +38 °C
  • Klimatická třída T – od +18 °C do + 43 °C

U některých vinoték se můžete setkat se zařazením dokonce do několika klimatických tříd najednou.

Hlučnost

Plánujete umístit novou vinotéku do obýváku či jiné místnosti, kterou běžně obýváte? Pak nezapomeňte při výběru zohlednit i její hlučnost. Ta by totiž neměla být v žádném případě protivná a obtěžující.

Už víme, že méně hlučné jsou vinotéky s termoelektrickým článkem a hlučnější vinotéky s kompresorovým chlazením. Čím méně dB (decibelů), tím tišší vinotéka bude. Hlučnost vinotéky zjistíte na energetickém štítku.

Abyste si dokázali představit, jak hlasitá vinotéka bude, uvedeme si pár příkladů hlučnosti v dB ze života:

  • 20 dB – šepot
  • 30 dB – tiché obydlí
  • 40 dB – tichá kancelář
  • 50 dB – normální hovor
  • 60 dB – hlasitý hovor

Rozměry

Pokud marně hledáte prostor, kam vinotéku umístit, nezoufejte. Na trhu jsou kousky s šířkou od 15 cm, které se vejdou do každé domácnosti. Tyto úzké vinotéky slouží k uchování zpravidla 1 až 7 lahví vín a lahve tu jsou umístěny nad sebou (v každé polici jedna lahev vína).

Čím větší prostor máte, tím více máte na výběr. Promyslete, kolik lahví budete chtít skladovat (některé vinotéky pojmou i přes 300 lahví vína) a pečlivě si změřte místo, kam vinotéku chcete umístit. Pak už stačí jen vybrat ideální chladničku na vína právě k vám domů.

Další užitečné funkce a parametry

U řady vinoték najdete i další užitečné doplňky a příslušenství, které vám poskytnou větší uživatelský komfort.

Vnitřní osvětlení

Osvětlení uvnitř vinotéky nesmí prohřívat lahve. Pokud nepotřebujete mít vinotéku osvětlenou neustále, bude se vám hodit osvětlení dotykem např. na madlu (tzv. Touchlight). To vám umožní na požadovanou dobu osvětlit prostor vinotéky a vybrat si vhodnou lahev, aniž byste museli vinotéku otevírat. Originálním interiérovým doplňkem je vinotéka s LED vnitřním osvětlením, které svítí neustále a nehřeje.  

LED displej

Zobrazuje aktuálně nastavenou teplotu, vlhkost a další důležité informace o vinotéce.

UV filtr

Sluneční paprsky v nemalé míře přispívají ke znehodnocení vína. Proto vybírejte vinotéky s UV filtrem ve skleněné výplni dvířek. Sklo pak může být čiré, ale lahve uvnitř jsou chráněny před sluncem.

Zámek

Některé modely vinoték můžete i zamknout. Díky tomu se k vínům uvnitř nedostanou nepovolané osoby nebo děti.

Antibakteriální ochrana

Často označována jako antiBacteria, odstraňuje nežádoucí bakterie uvnitř vinotéky.

Superchlazení

Funkce superchlazení umožní krátkodobě snížit teplotu ve vinotéce tak, aby teplota vína uvnitř lahví dosáhla rychleji optima.

Airfreshfilter

Funkce Airfreshfilter neutralizuje nežádoucí pachy uvnitř vinotéky a udržuje neustále čerstvý vzduch.

Jak správně skladovat víno ve vinotéce

Ideální vlhkost

Vlhkost je důležitá zejména pro správné těsnící vlastnosti korkové zátky. Ideální je v rozmezí 50–70 %. Jakmile vlhkost uvnitř vinotéky klesne pod 50 %, vystavujete se riziku, že zátka seschne, do vína se dostane vzduch a víno zoxiduje. Dlouhodobá vlhkost nad 70 % může na druhou stranu zapříčinit vznik plísní a pachů uvnitř vinotéky. Pachy pak mohou pronikat přes korek do lahve a víno znehodnotit. Stěny a police vinotéky umožňují udržet vlhkost uvnitř na ideální hladině.

Optimální teplota

Pro skladování vín je důležitá stálá teplota bez velkých výkyvů. I proto není vhodné uchovávat vína v klasické lednici, do které chodíte několikrát za den pro jídlo. Maximální výkyv by totiž neměl být více než 2 °C do plusu i mínusu. Jaká teplota je optimální pro jaké víno?

Optimální teplota pro skladování vína

Druh vína Ideální teplota
Bílé 7-12 °C
Červené 15-18 °C
Růžové 7-12 °C
Šumivé 5-7 °C
Perlivé 8-10 °C

Pokud chladíte více druhů vín, pořiďte si vícezónovou vinotéku, viz Parametry vinoték – Počet zón.

Klidné prostředí

Drobné otřesy, které často ani nemusíte cítit, mohou narušit zrání vína, a dokonce ho i znehodnotit. Vibrace totiž zabraňují pomalé tvorbě usazenin, které se kvůli nim rozpouští ve víně. A zatímco mladá vína vibracím odolávají, zralá a většinou i drahá vína mohou být jimi nenávratně poškozena.

Pokud ve své nové vinotéce plánujete dlouhodobě uchovávat zralá vína, vybírejte vinotéky opatřené gumovými nožičkami, ochranou proti vibracím, dřevěnými policemi a v případě kompresorového chlazení i speciálními gumovými silentbloky.

Typy vinoték

Domácí vinotéky

Domácí vinotéky

  • Stylové skladování vína v domácnosti
  • Pro správně vychlazené víno
  • Vínu zajistí optimální podmínky pro zachování jeho kvalit

Pro milovníky dobrého vína je domácí vinotéka takřka nezbytností. Zajistí správně vychlazené víno a vhodné podmínky pro jeho skladování – optimální vlhkost a teplotu. Sbírka vašich vín bude v dobrých rukou a vždy připravená k degustaci. Podle počtu chladicích zón můžete v domácí vinotéce skladovat jeden nebo více druhů vína. Každá zóna má jinou teplotu, kterou si přizpůsobíte vašemu oblíbenému druhu vína. Domácí vinotéka skvěle doplní i váš interiér a umožní flašky vína vkusně skladovat.

Výhody a nevýhody
  • Správně vychlazené víno
  • Optimální vlhkost
  • Vkusné skladování vína
  • Široký výběr objemu i designu
  • Menší kapacita
Profesionální vinotéky

Profesionální vinotéky

  • Pro profesionální vinaře a znalce dobrého vína
  • Vhodné do restaurací a barů
  • Skladování vína na profesionální úrovni

Jedná se o vinotéky, které umožní profesionální skladování vína a poskytnou výborné podmínky pro jeho zrání. Profesionální vinotéky mají větší kapacitu a poskytují prostor pro uskladnění několik desítek vín. Velmi přesné nastavení teploty je samozřejmostí, stejně tak jako možnost vinotéku uzamknout, což ostatně využijete nejen ve veřejných prostorách, ale také v domácnosti s dětmi. V jejich výbavě najdete i UV filtr, který zabrání pronikání slunečních paprsků do vinotéky nebo kompresor s antivibračním systémem, který minimalizuje vibrace i hluk.

Výhody a nevýhody
  • Profesionální skladování vína
  • Vhodné podmínky pro zrání vína
  • Vyšší kapacita
  • Mnoho funkcí
  • Vyšší pořizovací cena
Vestavné vinotéky 

Vestavné vinotéky

  • Nenarušují celistvost interiéru
  • Ideální k zabudování do kuchyňské linky či ostrůvku
  • Velký výběr velikostí a kapacity

Vestavné vinotéky se čím dál častěji stávají nedílnou součástí moderních kuchyní. Dokonale zapadnou do interiéru a na první pohled jsou k nerozeznání od ostatních elektrospotřebičů. Při výběru designu vás bude zajímat jen přední strana vinotéky, která by měla ladit s jinými spotřebiči ve vaší domácnosti. Zbytek vinotéky bude schovaný v nábytku.

Výhody a nevýhody
  • Splynou s interiérem
  • Viditelná jen přední strana
  • Mnoho velikostí
  • Jednozónové i vícezónové
  • Nelze je jednoduše přesouvat po bytě
Volně stojící vinotéky

Volně stojící vinotéky

  • Ideální do obývacího pokoje
  • Samostatný designový prvek
  • Velký výběr vzhledů, velikostí, kapacity atd.

Volně stojící vinotéky jsou perfektním řešením pro umístění chladničky na víno např. do obývacího pokoje nebo jiné obytné části. Obvykle jsou přístupné ze tří stran, a tak u nich hraje významnou roli vzhled. Na trhu najdete nerezové i černé vinotéky, ale také velmi oblíbený barevný retro styl, který tvoří nepřehlédnutelnou, ale elegantní dominantu místnosti.

Výhody a nevýhody
  • Možné umístit i do prostoru
  • Designový doplněk
  • Široký výběr dekorů, velikostí, kapacity atd.
  • Jednozónové i vícezónové
  • Nevhodné pro zabudování do nábytku

Slovník pojmů - vinotéky

Antibakteriální ochrana

Antibakteriální ochrana je povlak s účinnou látkou na vnitřních stěnách vinotéky či lednice, který zastavuje látkovou výměnu mikroorganismů (bakterií, plísní), a tím zabraňuje jejich růstu a množení. Díky antibakteriální ochraně (antiBacteria) se bakterie a plísně nemohou přenést na skladované víno. To platí po celou životnost vinotéky.

Superchlazení

Superchlazení je funkce, která umožňuje dočasně snížit teplotu uvnitř vinotéky tak, aby teplota vína v lahvích dosáhla rychleji optima.

AirFreshFilter

AirFreshFilter je systém, který neutralizuje nežádoucí pachy uvnitř vinotéky a udržuje neustále čerstvý vzduch, aniž byste ho v průběhu životnosti spotřebiče museli měnit.

Slovník pojmů
Vytisknout
P-DC1-WEB02
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon