AP+ nový vizuál Xiaomi 14

Chytré hodinky a voděodolnost

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Mýtus zvaný naprostá vodotěsnost hodinek je velmi rozšířený,  Voděodolnost může být klíčovou vlastností při výběru nových chytrých hodinek. A potřebujete-li takové, které přežijí víc než pár kapek vody při procházce v dešti, vyplatí se vědět, podle čeho takové hodinky poznáte. Vyberte si hodinky přesně na míru vašim sportovním aktivitám a zjistěte, jaký je rozdíl mezi voděodolností a vodotěsností a podle čeho se řídit při výběru voděodolných hodinek na plavání nebo potápění.

Vodotěsné hodinky

Jak vybrat hodinky na plavání nebo potápění – OBSAH

 1. Voděodolné vs. vodotěsné chytré hodinky
 2. Stupně vodotěsnosti chytrých hodinek
 3. Voděodolnost a stupně krytí
 4. Naše tipy pro výběr chytrých hodinek do vody
 5. Jak zachovat vodotěsnost hodinek?
 6. První pomoc při namočení chytrých hodinek, které nejsou vodotěsné

Voděodolné vs. vodotěsné chytré hodinky

Specifikem chytrých hodinek je fakt, že v rámci odolnosti proti vodě se výrobci rozhodli používat dva různé standardy. Konkrétně jde o vodotěsnost a voděodolnost.

 • Vodotěsnost: Udává tlak vodního sloupce, který může působit na zařízení, aniž by do něj pronikla voda. Vodotěsnost se vyjadřuje v barech (bar), atmosférách (atm) a metrech (m). Typicky jde například o označení ve tvaru 50 m (5 ATM). V některých případech se můžete setkat také s označením „water resistant“, což je však nejnižší možný stupeň vodotěsnosti s garancí odolnosti vůči vzdušné vlhkosti. 
 • Voděodolnost značí odolnost proti vniknutí kapaliny do chytrých hodinek. Vždy se udává ve tvaru IPXX, kdy první X je rezistence proti prachu a druhé X značí stupeň odolnosti proti vodě. Velmi často se setkáte s označením například IP67. To udává kompletní odolnost vůči prachu a 30minutovou odolnost proti vodě v hloubce jednoho metru.

smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables;
Při výběru hodinek vhodných na koupání nezapomeňte ani na správný typ řemínku. Silikonové řemínky jsou ideální na sport – odolné vůči opotřebení, potu, vodě a barevně sladěné třeba s tkaničkami od tenisek. Business a elegantní styl podtrhnou řemínky z kůže nebo její imitace, ale také kovové řemínky – zvlášť ženy s úzkým zápěstím nadchne decentní, tzv. milánský tah s magnetickým zapínáním. A pak jsou tu ještě univerzální tkané řemínky z nylonu – ideální na volný čas.

Stupně vodotěsnosti chytrých hodinek

Pojďme se blíže podívat na již zmíněnou vodotěsnost, která se v praxi označuje v jednotkách tlaku (ATM, BAR,) nebo v metrech (M). Právě údaj v metrech však může být pro celou řadu uživatelů matoucí, odpovídá totiž statickému tlaku v dané hloubce za laboratorních podmínek, nikoli potopení do této hloubky v podmínkách reálných. To znamená, že pokud se s hodinkami certifikovanými na vodotěsnost 30 M potopíte do hloubky 30 metrů, tak hodinky jednoduše přestanou fungovat.

Nicméně jde o naprosto klíčový údaj pro případ, že máte v plánu chytré hodinky používat ve vodě nebo dokonce pod její hladinou. Stupeň vodotěsnosti se řídí platnými mezinárodními normami a žádný z výrobců si nedovolí s danými parametry manipulovat ve svůj prospěch.

Označení Využití v praxi Možnost hlubinného potápění
Water resistant / 0 M Hodinky odolné vůči vzdušné vlhkosti, nesmí se dostat do přímého kontaktu s vodou (bazén, sprcha, voda).
3 ATM/ 3 BAR / 30 M Hodinky přečkají krátké setkání s vodou, například déšť, omytí rukou nebo jednorázové sprchování.
5 ATM/ 5 BAR / 50 M Můžete hodinky použít pro povrchové plavání nebo při sprchování.
10 ATM/ 10 BAR / 100 M Bez obav se můžete pustit do šnorchlování nebo vodních sportů na hladině. Nejnižší stupeň vodotěsnosti pro potápěčské hodinky (ISO 6425).
20 ATM/ 20 BAR / 200 M S těmito hodinkami můžete provádět všechny druhy vodních sportů včetně přístrojového potápění.
30 ATM/ 30 BAR / 300 M a více Takové hodinky jsou přímo navržené pro profesionální potápění s dýchacím přístrojem.

Vysvětlení označení stupňů vodotěsnosti chytrých hodinek

Celá problematika stupňů vodotěsnosti chytrých hodinek je tak komplikovaná, že si zaslouží bližší vysvětlení. I když zkušenosti s výrobou vodotěsných hodinek sahají až do roku 1926, kdy společnost Rolex uvedla přelomový model Oyster, tak je přesto nutné ke každým hodinkám přistupovat individuálně.

Water resistant / 0 M – je jasné, že pokud jde o nejnižší stupeň označení vodotěsnosti, tak to s tou ochranou proti vodě nebude moc slavné. Takové hodinky jsou navržené na na běžné využití. Bez problémů odolají nástrahám každodenního života. Mají tak zvýšenou odolnost vůči prachu nebo vlhkosti. S hodinkami však zacházejte opatrně, protože nejsou určené na přímý styk s vodou nebo náročnější sportovní aktivity.

3 ATM/ 3 BAR / 30 M – pokud je na hodinkách uvedeno 30 metrů nebo 3ATM (ATM znamená atmosféry), neznamená to, že jsou vodotěsné do 30 metrů pod hladinou moře. Ve skutečnosti hodnota udává, že hodinky vydrží stříkající vodu při mytí rukou nebo při dešti. A to je asi tak všechno, co vám v tomto stupni můžeme garantovat. Je také nutné, abyste si hodinky s takto malou vodotěsností nebrali sebou do sprchy, protože zejména horká natlakovaná voda má neuvěřitelně nepříjemný zvyk dostat se do míst, která by vás jinak ani nenapadla.

5 ATM/ 5 BAR / 50 M – hodinky s vodotěsností do 50 metrů (5ATM) jsou na tom již o něco lépe. V praxi je můžete použít pro povrchová plavání či koupání přímo na hladině. Nicméně v praxi se doporučuje zvážit, zda je potřebujete mít na sobě při sprchování. Upřímně je lepší neriskovat a zbytečně takové hodinky nevystavovat horské stříkající vodě.

10 ATM/ 10 BAR / 100 M – nyní to již začíná s voděodolností být zajímavější. Pokud jsou hodinky označeny vodotěsností 100 metrů nebo 10ATM, znamená to, že s nimi můžete jít bez jakéhokoli rozmýšlení plavat nebo dokonce šnorchlovat. Hodinky s odolností do 10ATM mají často také šroubovací korunku nebo šroubovací zadní stranu pouzdra, což zajišťuje vyšší úroveň vodotěsnosti ve srovnání s hodinkami, které tyto prvky nemají. Hodnota 10ATM však neznamená, že se s hodinkami můžete potápět 100 metrů pod hladinou moře.

20 ATM/ 20 BAR / 200 M – jakmile hodinky dosáhnou vodotěsnosti 200 metrů nebo 20 ATM, je vysoce pravděpodobné, že se jedná o hodinky navržené i pro potápění. To znamená, že aktivity, jako je plavání, šnorchlování nebo dokonce potápění jsou zcela v pořádku. U hodinek s touto úrovní odolnosti se také začínáme setkávat se zkratkami ISO, které jistě znáte z jiných oblastí. Například jde o ISO 6425, což je certifikace udělovaná potápěčským hodinkám, které vydrží například statické ponoření do 125 % své vodotěsnosti. Aby hodinky získaly certifikaci ISO, musí být každý kus nezávisle testován, což je pro výrobce mimořádně nákladné, takže není příliš běžné. I zde ovšem platí, že ve vodě se nesmí manipulovat s korunkou, případně s tlačítky chronografu.

30 ATM/ 30 BAR / 300 M a více – vítejte v první lize potápěčských hodinek, tedy v kategorii 300 metrů a více. Vůbec není neobvyklé vidět hodinky, které jsou dimenzovány na vodotěsnost 30 ATM a více a jsou doplněny heliovým únikovým ventilem. Tento jednosměrný ventil, vyvinutý společnostmi DOXA a Rolex v 60. letech, zajišťuje, že když se potápěči s nasyceným nebo smíšeným plynem vynořují z hlubokého ponoru, může helium zachycené v pouzdře během dekomprese uniknout. Pokud se helium zachytí uvnitř pouzdra a nemůže najít cestu ven, tlak uvnitř pouzdra je příliš velký a může způsobit vážné poškození hodinek, včetně přímého prasknutí krystalu. Stručně řečeno, pokud jsou vaše hodinky dimenzovány do hloubky 300 metrů nebo více, pak je pravděpodobné, že budou zcela v pořádku téměř v jakémkoli podvodním prostředí.

Co ta čísla znamenají v praxi? Velmi často totiž vzniká chybný předpoklad, že tabulková hodnota garantuje hodinkám bezpečné přežití v dané hloubce. Tuto informaci je však nutné uvést na pravou míru. V první řadě jde o laboratorní hodnoty statického tlaku naměřené v naprosto ideálních podmínkách (např. ponor do klidné čisté vody a při stálé teplotě). Tato situace však v praxi nikdy nenastane, obzvláště pokud máte ambici potápět se například v agresivní mořské vodě. Proto je nutné brát čísla reálně.

Hodinky na potápění
Na potápění potřebujete hodinky vodotěsné minimálně do 100 metrů / 10 ATM.

Dlouhodobé zkušenosti ukazují, že hodinky označené jako odolné do 3 ATM se hodí tak maximálně k mytí auta, ale na koupání rozhodně ne. Koupat byste se mohli teprve s hodinkami s označením 5 ATM, ale ani ty bychom vám do slané vody nedoporučili. A například na potápění s přístroji jsou vhodné teprve hodinky snášející 100 metrů hloubky, tedy 10 ATM. Zkušení potápěči však na své zápěstí nedají nic jiného než přístroje s certifikací 30 ATM.

i

Číst manuály se vyplácí!

Sami vidíte, že vodotěsnost chytrých hodinek je široký problém. Zejména proto doporučujeme v případě hodinek vždy číst manuál, který podrobně popisuje režimy používání. V samotných parametrech hodinek se totiž občas vyskytují nejasnosti, proto je dobré kromě webu výrobce pečlivě pročíst již zmíněný manuál.

Voděodolnost a stupně krytí

Aby nebyla situace úplně jednoduchá, někteří výrobci nevyužívají stupnici ATM, ale preferují tzv. stupně krytí udávané zkratkou IP a dvěma číslicemi (např. IP68). První číslo z této dvojice značí míru ochrany před vniknutím cizích předmětů a nebezpečným dotykem, zatímco druhá číslovka znamená rezistenci vůči vodě, což  je alternativou zmiňovaných atmosfér (ATM). Existuje celá řada parametrů, ale pro použití v rámci chytrých hodinek nás konkrétně zajímají následující certifikace.

Stupně krytí proti vniknutí vody (specifikace IPX)

Stupeň Vniknutí vody (specifikace IPX)
IP65 chráněno proti tryskající vodě
IP66 chráněno proti intenzivně tryskající vodě (vlnobití)
IP67 chráněno proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 metru
IP68 chráněno proti ponoření do vody v hloubce minimálně 1 metr

Při pohledu na tuto základní tabulku stupňů krytí je nutné zdůraznit, že nejde o navazující stupnici. To znamená, že hodinky s certifikací IP67 a IP 68 sice vydrží potopení do vody v malé hloubce, ale na druhou stranu nejsou chráněné proti tryskající vodě, což definuje standard IP65. Mnoho uživatelů si totiž chybně myslí, že nejvyšší stupeň krytí zahrnuje vlastnosti veškerých předchozích stupňů.

Podrobný popis významu číslic u stupně krytí

Stupeň krytí před Nebezpečným dotykem Vniknutím cizích předmětů
IP 0x bez ochrany bez ochrany
IP 1x dlaní velkých >50 mm
IP 2x prstem malých >12,5 mmm
IP 3x nástrojem drobných >2,5 mm)
IP 4x nástrojem, drátem velmi drobných >1mm)
IP 5x jakoukoliv pomůckou prachu částečně
IP 6x jakoukoliv pomůckou prachu úplně

Stupeň krytí před Vniknutím vody
IP x0 bez ochrany
IP x1 Chráněno proti svisle kapající vodě.
IP x2 Chráněno proti kapající vodě ve sklonu 15°.
IP x3 Chráněno proti vodní tříšti (kropení, déšť).
IP x4 Chráněno proti stříkající vodě.
IP x5 Chráněno proti tryskající vodě.
IP x6 Chráněno proti intenzivně tryskající vodě.
IP x7 Chráněno proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1,5 metru.
IP x8 Chráněno proti trvalému potopení do vody.
IP x9 Chráněno proti tlakové vodě.

Pokud se nad specifikací IPX zamyslíme do většího detailu, tak ani stupně krytí IP67 nebo IP68 vám nezaručí, že se můžete s takovými chytrými hodinkami potopit do libovolné hloubky. Odolnost proti vodě totiž zhruba odpovídá standardu 3 ATM, takže chytré hodinky jistě zvládnou namočení do vody v mírné hloubce, ale jakmile se přidá tryskající voda, tak může být zaděláno na velký problém. Ostatně například celá řada dětských chytrých hodinek je právě certifikovaná na stupeň krytí IP67, takže na blbnutí do bazénu se vážně nehodí. Na tento účel by se totiž lépe hodily chytré hodinky s certifikací IP65 nebo IP66.

Aby těch problémů nebylo kolem voděodolnosti málo, tak veškeré certifikace probíhají s čistou vodou. Mořská voda či jiné kapaliny jsou úplně jiný příběh, protože i když se hodinky zdají na první pohled v pořádku, tak agresivní tekutiny se časem projeví silnou korozí. Stejně tak je potřeba pamatovat na použití v extrémních teplotách, takže pozor na saunování nebo parní lázně.

i

I když najdete v parametrech u chytrých hodinek konkrétní stupeň voděodolnosti, tak je vždy nutné se řídit pokyny výrobce, které najdete v manuálu. Nerespektování těchto pokynů může vést k poškození hodinek, na což se záruka bohužel nevztahuje.

Naše tipy pro výběr chytrých hodinek do vody

Obecně musíme konstatovat, že velká většina chytrých hodinek se na pravidelné plavání nebo dokonce potápění vůbec nehodí. Samotná voděodolnost je totiž spíše pojistka proti náhodnému potopení a rozhodně není myšlená jako trvalá ochrana proti vniknutí vody. A samozřejmě všechno těsnění může poškodit zub času, takže díky každodennímu používání chytrých hodinek se postupně odolnost proti vodě dále snižuje.

 • Vodotěsné chytré hodinky do 50 M (5 ATM) – takové chytré hodinky lze doporučit pro občasné rekreační plavce, kteří však nejsou ve vodě každý den. Hodinky také přečkají sprchování nebo sportování v dešti. Svým designovým pojetím jde ve většině případů o hodinky vhodné na nošení i večer do společnosti. Do této kategorie například patří mimořádně oblíbené chytré hodinky Apple Watch.
 • Vodotěsné chytré hodinky do 100 M (10 ATM) – jde v podstatě o řešení pro nadšené adrenalinové sportovce, kteří se věnují například triatlonu nebo se občas podívají i pod vodní hladinu. Už od pohledu jde o chytré hodinky se zvýšenou fyzickou odolností v robustním provedení. Pokud často navštěvujete divadla nebo jiné společenské události, tak doporučujeme pro tyto účely pořídit další chytré hodinky.
 • Garmin;smartwatch; nositelná elektronika; chytré hodinky; wearables;
  Na trhu existují chytré hodinky vhodné i pro hlubinné potápění. Vždy hledejte co možná nejvyšší stupeň vodotěsnosti na úrovni 20 nebo 30 ATM.

  Jak zachovat vodotěsnost hodinek?

  Před potápěním ve vodě si vždy zkontrolujte, zda je korunka zasunutá, některé modely totiž umožňují zasunutí korunky dovnitř pouzdra hodinek. S korunkou ani ovládacími prvky také nikdy nemanipulujte pod vodou nebo pokud jsou hodinky vlhké. Právě korunka a tlačítka jsou místem, kde nejčastěji dochází k porušení vodotěsnosti.

  Pozor je také třeba dávat na prudké střídání teplot, které hodinkám nesvědčí. Vlivem změny teplot může dojít k porušení těsnění, vznikne tak prostor, kterým může do hodinek vniknout voda. Před návštěvou sauny je proto lepší hodinky raději sundat. Současně je důležité zmínit, že není dobrý nápad se s hodinkami naložit do vířivky. Ve vířivce je totiž extrémně teplá voda, což snižuje účinnost těsnění. A současně je tlak trysek tak velký, že často odpovídá hodnotám pro ponoření do několikametrové hloubky.

  i

  Jak je to se sprchováním?

  Z našich dlouholetých praktických zkušeností můžeme konstatovat, že kvalitní chytré hodinky s odolností 5 nebo 10 ATM pravidelné sprchování nijak nepoškodí. Nicméně je třeba se vyvarovat záměrnému vystavování hodinek přímé tryskající vodě. V případě nižší vodotěsnosti doporučujeme hodinky před sprchováním odkládat. Jednorázové vysprchování jistě vydrží, ale pravidelným sprchováním se může jejich životnost citelně zkrátit.

  Zvýšenou péči věnujte hodinkám rovněž po namočení ve slané vodě. Ta je mimořádně agresivní, takže je velmi vhodné hodinky následně opláchnout sladkou vodou. Podobně jako sprchujete sami sebe po vykoupání v moři.

  Pro zachování voděodolnosti je vhodné provést zkoušku vodotěsnosti a tlakovou zkoušku každý rok až dva roky. Hodinky je také potřeba překontrolovat po jakémkoli servisním úkonu, jakým je například výměna baterie. Vodotěsnost hodinek se testuje pomocí suché nebo mokré metody, popřípadě jejich kombinací, pomocí speciálních přístrojů.

  Hodinky k bazénu a na plavání
  Hodinky k bazénu by měly být vodotěsné minimálně do 50 metrů.

  První pomoc při namočení chytrých hodinek, které nejsou vodotěsné

  A co dělat v případě, že omylem při plavání zapomenete na ruce hodinky, které nejsou do vody určené?

  Abyste zabránili těm největším škodám, rozhodně hodinky okamžitě vypněte. A snad ani nemusíme připomínat, že se v žádném případě nepokoušejte hodinky nabíjet nebo připojovat k PC. Následně se pokuste hodinky zbavit povrchové vlhkosti důkladným osušením například papírovou utěrkou. Rozhodně se nepokoušejte vysušit hodinky fénem nebo nějakým jiným zdrojem přímého tepla. Také lze doporučit připnutí hodinek zpátky na zápěstí, kdy teplo vašeho těla rozhodně nemůže ničemu uškodit. Pokud mají hodinky vyšší pořizovací hodnotu, zkuste oslovit specializovaný servis, který se profesionálně pokusí zachránit vzniklé škody. V případě, že jde o obyčejné hodinky, zkuste je s odstupem několika dní zapnout.

  i Mohlo by vás zajímat
  Voděodolnost Voděodolný
  Voděodolnost znamená, že předmět je schopen odolat pronikání vody do určité míry, ale ne zcela. Označuje nízkou ochranu před vodou. Voděodolný znamená, že výrobek je zcela chráněn před účinky vody a je nepropustný pro vodu. Označuje vysokou ochranu před vodou.

  Vodotěsnost hodinek je velmi často udávána chybně, a z tohoto důvodu může dojít k neúmyslnému poškození hodinek. Proto si vždy raději ověřte, co přesně vaše hodinky splňují, než s nimi skočíte do vody.

Vytisknout
P-DC1-WEB01
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací