Sleva 15 % na Whirpool a Indesit Velké zboží doručíme zdarma

Jak vybrat zdroj do PC? (NÁVOD)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Víte, jak moc výkonný PC zdroj potřebujete do svého počítače? Stačí vám ten nejlevnější, když budete hrát hry jen občas? Má smysl kupovat zdroj za mnoho tisíc a případně proč? Na všechny tyto, ale i na další otázky se vám pokusíme v našem článku odpovědět.

Jak vybrat zdroj do PC? – OBSAH

  1. Počítačové zdroje – nejprve trocha nezbytné teorie
  2. Jak zjistit zdroj v PC?
  3. Jak otestovat PC zdroj?
  4. Výběr nového zdroje – jak postupovat
  5. Bezpečí PC zajistí přepěťová ochrana nebo UPS

Počítačové zdroje – nejprve trocha nezbytné teorie

Počítačový zdroj typu ATX je zařízení sloužící ke zpracování střídavého zdroje (v ČR 230 V / 50 Hz) na nízké napětí, které je potřebné k napájení jednotlivých komponent počítače. Napájecí zdroje jsou v první řadě hodnocené na základě maximálního výkonu (udávaný ve wattech). Nicméně kvůli rozdílným výrobním procesům u jednotlivých výrobců se nedá orientovat pouze na základě této vlastnosti.

počítačový ATX zdroj – zevnitř
Pohled do nitra počítačového zdroje.

Zde vstupuje na scénu účinnost zdroje, která by měla být v principu co nejvyšší. I proto se už v roce 2008 zavedlo certifikování energetické účinnosti počítačových zdrojů. Čím lepší kategorie, tím více elektrické energie je k dispozici pro napájení počítače. Zároveň, pokud byste měli dva stejně výkonné zdroje, avšak s jinou účinností, ten účinnější spotřebuje méně elektrické energie. Účinnější zdroj se bude také daleko méně zahřívat a pravděpodobně bude i tišší.

Certifikované účinnosti
Zatížení zdroje 10 % 20 % 50 % 100 %
80 PLUS Bronze
81 % 85 % 81 %
80 PLUS Silver
85 % 89 % 85 %
80 PLUS Gold
88 % 92 % 88 %
80 PLUS Platinum
90 % 94 % 91 %
80 PLUS Titanium 90 % 94 % 96 % 91 %

Z tabulky je patrné, že nejvyšší účinnost mají zdroje při typickém zatížení kolem 50 %, na což je nutné myslet při výběru konkrétního zdroje.

účinnosti počítačového zdroje
Účinnost zdroje má několik úrovní.

Občas se ještě můžete setkat s rozdělením zdrojů dle verze standardu ATX. Nejnovější je verze 2.4 a aktuálně je vyhrazena pro ty nejdražší modely. Oproti verzi 2.3 má více dimenzované jednotlivé vodiče, případně zvýšené výkony na jednotlivých napájecích větvích. V podstatě se vždy jedná o nové revize ATX standardu, který musí pružně reagovat na měnící se požadavky napájení nejmodernějších procesorů apod.

Jak zjistit zdroj v PC?

Vůbec netušíte, jaký máte uvnitř počítače napájecí zdroj? V tom případě si připravte do ruky šroubovák, počítač vypněte a raději i vytáhněte z elektřiny. Následně sundejte z počítače bočnici a pozorně si prohlédněte vnitřek počítačové skříně. Zdroj poznáte jednoduše – právě jste z něj z druhé strany odpojili napájení od elektřiny. Typicky jde o takový obdélník s perforovaným středem, za kterým je ukrytý ventilátor. Ve starších PC skříních se zdroj nachází v horní části. Konkrétně přímo nad procesorem. V posledních letech se však postupně přešlo na umístění zdroje ve spodní části skříně, což podporuje lepší proudění vzduchu uvnitř skříně.

Vnitřní prostor PC
Po sundání bočnice se vám naskytne pohled na jednotlivé komponenty. Povšimněte si, že napájecí zdroj se nachází v levé spodní části. Jde o typické umístění u většiny PC.

Pokud zdroj vidíte, opište si jeho značku a přesný typ. Většinou už podle názvu poznáte jeho výkon. Ten je důležitý s ohledem na napájení všech komponent. Zejména moderní grafické karty. Pokud se o svém zdroji chcete dozvědět více, zadejte jeho název do oblíbeného vyhledávače a je dost pravděpodobné, že ho najdete na některých stránkách věnujících se hardwarovým recenzím. Z jejich výsledku lze jednoduše odvodit, jak moc dobrý, nebo naopak nekvalitní máte zdroj.

Jak otestovat PC zdroj?

Možná právě rozmýšlíte citelný upgrade svého herního počítače a nevíte, jaký vybrat počítačový zdroj. Možná půjde použít váš stávající. Nicméně s ohledem na požadovaný odběr moderních komponent se výkon používaného zdroje musí pohybovat někde kolem 600 W. Také je dobré otestovat jeho stabilitu vytížením komponent na maximum. Toho docílíte například pomocí aplikace Geeks3D FurMark, případně OCCT. Během testování je nutné sledovat stav počítače. Pokud by právě v tento okamžik docházelo k nečekaným pádům operačního systému, případně by se počítač opakovaně restartoval, rozhodně nelze tento zdroj nadále používat.

FurMark
Rozhraní populární testovací aplikace Geeks3D FurMark. Citelně zatíží klíčové komponenty, čímž vzrostou nároky na dodávanou energii pomocí napájecího zdroje.

Samozřejmě existuje celá řada testů stability PC, proto je dobré si najít nějaký svůj mix, kterým čas od času otestujete své PC. Samozřejmostí je tzv. zahořování právě postaveného PC. Právě v ten okamžik poznáte, zda jste například výběr počítačového zdroje nepodcenili.

Ostatně na trhu jsou docela energeticky žravé nové generace grafických karet v podobě NVIDIA GeForce RTX 3070, GeForce RTX 3080 a GeForce RTX 3090. I AMD nabízí svá želízka v ohni v podobě Radeon RX 6800 a Radeon RX 6800 XT. A pokud necílíte na nejvyšší možný výkon, současně s nástupem nových GPU došlo k citelným slevám u těch starších. S takovou GeForce RTX 2080 rozjedete všechny hry bez omezení ve 4K rozlišení.

Pro tak masivní výkon je však nutné spolehlivé a dostatečně stabilní napájení. Jako naprosté minimum pro herní počítač s novou generací grafických karet doporučujeme zdroj s výkonem minimálně 600 W.

Enermax DigiFanless – balení
Mnoho luxusnějších zdrojů má i modulární kabeláž.
Samozřejmě při přestavbě počítače lze vřele doporučit zdroj vyčistit od prachu například pomocí stlačeného vzduchu. Dbejte však zvýšené opatrnosti po kompletaci vylepšeného PC. Jistě budete výkon testovat pomocí různých aplikací, které maximálně zatěžují současně CPU, GPU i RAM. Pokud by právě v tento okamžik docházelo k nečekaným pádům operačního systému, případně by se počítač opakovaně restartoval, na vině může být právě starší zdroj, který již nedokáže komponenty stabilně zásobovat energií.


Výběr nového zdroje – jak postupovat

  1. Plánovaný výkon
    V základu je nutné určit si priority, ze kterých lze vyřazovací metodou postupně dojít ke kýženému cíli. Důležitý je alespoň odhad maximálního výkonu PC, s nímž vám pomůže například stránka www.outervision.com/power-supply-calculator.
  2. Rezerva do budoucnosti
    Plánujete upgrade herního počítače a chcete mít rezervu do budoucna? I když je každý procesor většinou úspornější než ten z minulé generace, vůbec není špatné se pojistit větší rezervou. Třeba vás totiž napadne přidat druhou grafickou kartu, která svojí spotřebou zdroj výrazně zatíží. Z našich zkušeností je vhodné investovat své peníze do modelu od některého z prémiových výrobců. Do této skupiny patří zejména SilverStoneSeasonic nebo EVGA.
  3. Účinnost
    Jak už bylo zmíněno dříve, zdroj má nejvyšší efektivitu okolo 50% zatížení. Při plánovaném maximálním výkonu například 250 W je tedy vhodné pořídit zdroj s výkonem 500 W. Nejlépe opatřený některou z vyšších certifikací (80 Plus Silver, Gold…). Na toto pravidlo je dobré myslet i při výběru zdroje do kancelářského PC. Díky použití modelu s vysokou účinností lze uspořit docela zajímavou finanční částku za odběr elektrické energie v řádech stokorun za jedno PC ročně.
  4. Druh kabeláže
    Většina moderních zdrojů poskytuje dostatek konektorů pro připojení SATA disků a mechanik s obvyklou délkou. Nesmí samozřejmě chybět napájení grafických karet i samotné základní desky a procesoru. V součtu se jedná o docela početné klubko kabelů, které je vhodné uvnitř PC nějak rozumně uspořádat. V tento okamžik vám jistě vyvstane na mysli, že by bylo dobré některé kabely odpojit, když nejsou potřeba. I proto se vyrábí zdroje s modulární kabeláží, jež jsou díky svému složitějšímu provedení o něco dražší než ty klasické. Ve skříni však budete mít pořádek a bude v ní daleko lépe proudit vzduch.
  5. Chlazení
    Použitý ventilátor je prvním ukazatelem výsledné hlučnosti. U těch lepších zdrojů najdete klidně i verze o průměru 140 mm, které se při zátěži točí pomaleji (oproti menším ventilátorům). Kvalitní výrobci však nešetří ani u 120mm verzí a často nasazují i teplotní čidlo, které reguluje rychlost otáček. Naopak u velmi levných zdrojů lze počítat s vyšší hlučností i během nízké zátěže. Trendem posledních let jsou pak pasivně chlazené zdroje, kde ventilátor vůbec není. Dokonalému technickému zpracování samozřejmě odpovídá i vyšší cena. Tyto zdroje však rozhodně nejsou určeny do těch nejvyšších hardwarových konfigurací (dvě grafické karty apod.).
Enermax DigiFanless 550W – počítačový zdroj
Enermax DigiFanless 550W neobsahuje žádný ventilátor.

Bezpečí PC zajistí přepěťová ochrana nebo UPS

I když si pořídíte sebelepší zdroj, stačí jedna větší bouřka a je vymalováno. Proto neváhejte a pořiďte si minimálně přepěťovou ochranu, která v drtivé většině případů dokáže ochránit citlivou elektroniku vůči nečekanému přepětí v síti. Ceny začínají již na několika málo stokorunách.

AEG Protect PDU-FR7 – přepěťová ochrana
Přepěťová ochrana s dostatkem zásuvek.

Sofistikovanější ochranu pak poskytují záložní zdoje – UPS. Zdroj funguje na principu akumulátoru, a pokud není dodávka elektrického proudu přerušena, baterie se udržuje neustále v nabitém stavu. V okamžiku přerušení napájení se s minimální prodlevou (v řádech milisekund) přepne napájení právě na tento záložní zdroj. V závislosti na výkonu PC a kapacitě baterie je počítač nadále udržován ve funkčním stavu. Ty nejvýkonnější UPS vám standardní domácí PC vydrží napájet i 60 minut.

UPS – EATON Ellipse
Záložní zdroj EATON Ellipse s informačním displejem.

UPS rovněž chrání vaše PC před poškozením v důsledku přepětí či napěťových špiček přenášených po elektrické síti. Dodávaný software umí v případě rozsáhlejšího výpadku automaticky a bezpečně vypnout systém. Mezi další funkce patří hlasitý alarm v případě výpadku nebo indikátory stavu baterie.

i Mohlo by vás zajímat

Počítačový zdroj je nezbytnou součástí každého PC a vyplatí se na něm nešetřit. Jeho dobrým výběrem prodloužíte nejen životnost vašeho PC, ale zaručíte i to, že nebude do skříně přinášet přebytečné teplo kvůli nízké účinnosti.

4,7 125×
GIGABYTE P550B
Počítačový zdroj 550W, ATX, 80 PLUS Bronze, účinnost 85%, 2 ks PCIe (8-pin / 6+2-pin), 6 × SATA, aktivní PFC, tepelná regulace otáček a síťový vypínač, 120 mm ventilátor, ne modulární, hloubka 140 mm

1 219,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: GBZ005
4,8 37×
SilverStone Strider Essential 80Plus ST40F-ES230 400W
Počítačový zdroj 400W, ATX, 80 PLUS, účinnost 85%, 2 ks PCIe (8-pin / 6+2-pin), 4 × SATA, aktivní PFC, tepelná regulace otáček a síťový vypínač, 120 mm ventilátor, hloubka 140 mm

959,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: UB090k2b
4,8 50×
SilverStone Strider Essential 80Plus ST60F-ES230 600W
Počítačový zdroj 600W, ATX, 80 PLUS, účinnost 85%, 2 ks PCIe (8-pin / 6+2-pin), 4 × SATA, aktivní PFC, tepelná regulace otáček a síťový vypínač, 120 mm ventilátor, hloubka 140 mm

1 299,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: UB090k2c
Vytisknout
P-DC1-WEB04
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací