Suchá žehlička, napařovací žehlička, nebo parní generátor? Co bude pro vaši domácnost nejvhodnější a na co se při výběru žehličky zaměřit? Každý typ žehličky má své specifické vlastnosti, parametry a funkce. My vám pomůžeme se v nich zorientovat a poradíme vám, jak vybrat tu ideální žehličku právě pro vás, tak aby žehlení bylo ještě jednodušší a rychlejší.
Jednou z hlavních věcí, na které byste se při výběru žehličky měli zaměřit, je žehlicí plocha. Ta by měla být vyrobena z kvalitního materiálu, protože musí splňovat podmínky jako jsou vysoká odolnost, dobré kluzné vlastnosti, ale také optimální rozvod páry. Pokud se totiž žehlicí plocha poškodí, je vyšší riziko připálení žehleného prádla a také mnohem hůře klouže po povrchu látky.
U levnějších modelů jsou nejčastěji využívány nerez, hliník nebo teflon. Tyto povrchy jsou méně odolné vůči poškrábání, pomaleji reagují na změnu teploty a mají kratší životnost.
Mezi vysoce kvalitní žehlicí povrchy se řadí keramika, smalt a safír. Jsou odolné, mají výborný skluz po materiálu, dobře a stejnoměrně vedou teplo.
Příkon je dalším parametrem, který významně ovlivňuje kvalitu žehlení. Čím větší příkon, tím rychlejší nažhavení žehlicí plochy a více uvolňované páry v případě parních žehliček. Spodní hranice příkonu žehličky by neměla být nižší než 1400 W, ovšem ideální hodnoty pro pohodlné žehlení jsou nad 2000 W. Vyžadujete-li od své žehličky opravdu vynikající výkonnost, může příkon dosahovat až 3 000 W. S příkonem úměrně roste také spotřeba elektrické energie.
U napařovacích žehliček s příkonem úzce souvisí také parní výkon, což je intenzita a množství produkované páry. Parní výkon udává, kolik gramů páry žehlička vypouští během jedné minuty provozu. Pro efektivní žehlení doporučujeme parní výkon v rozmezí 40-50 g/min. Při vertikálním žehlení by to mělo být nad 100 g/min.
Kromě parního výkonu čili stálé produkci páry, mají žehličky také funkci zvanou parní ráz. Využijete ho v případě obzvláště pomačkaného prádla. Parní ráz jednorázově vypouští větší množství páry a tím vlákna ještě více uvolní a uhladí. Tlačítko pro tuto funkci najdete na madle žehličky, kde ho lze dle potřeby pohodlně zmáčknout. Hodnota parního rázu by měla být v rozmezí od 100 do 200 g/ min. U žehliček s možností vertikálního žehlení klidně vyšší.
I když se to může zdát jako banalita, délce přívodního kabelu určitě věnujte pozornost. Určuje totiž dosah žehličky a příliš krátký kabel by vám mohl ztížit samotné žehlení. Dnes již většina žehliček má kabel dlouhý od 2 do 2,5 m, což je dostatečná délka pro většinu domácností.
Nepodceňujte ani hmotnost žehličky. Pokud máte ve zvyku žehlit více prádla najednou, váha žehličky se projeví.
TIP: V tomto případě hrají největší roli zásobníky vody u napařovacích žehliček. Pokud vám těžká žehlička při delším žehlení vadí a nebaví vás přitom chodit neustále dolévat vodu do nádržky, zvažte i jiné varianty, např. žehličku s parním generátorem.
Je to užitečná funkce pro všechny, kdo chtějí mít bezpečnou domácnost. Automatické vypnutí žehličky oceníte v případě, kdy nechtěně ponecháte žehličku zapnutou. Žehlička se po určité době klidu sama vypne, ačkoliv nebyl přístroj odpojen z elektrické zásuvky.
Dnes už asi málo kdo napouští do žehličky destilovanou vodu. Drtivá většina z nás ji napouští rovnou z vodovodního kohoutku. Aby nedocházelo k usazování vodního kamene, disponují žehličky odvápňovacím systémem, nazývaným Anti Calc nebo Calc clean. Tento systém může mít podobu chemickou nebo mechanickou, čili buď dojde k změkčení vody, nebo k narušení vodního kamene, který se po stisknutí tlačítka vyplavuje skrze otvory v žehlicí ploše. Každopádně díky odvápňovacímu systému máte jistotu, že se vám žehlička nezanese, aniž byste ji museli sami pravidelně odvápňovat.
S vodou se do přístroje dostávají také různé nečistoty, proto bývají moderní žehličky vybavené funkcí samočištění. Zapnutím této funkce se voda žehličky ohřeje na maximum, poté ji nad dřezem pouze vypustíte a nečistoty se skrze dírky v žehlicí ploše vyplaví ven.
Anti-drip systém (nebo také Drip Stop) zamezuje odkapávání vody, ke kterému dochází u napařovacích žehliček při žehlení na nízkou teplotu. Jakmile snížíte teplotu žehličky, zastaví se tvorba páry, a tím se zabrání vytékání vody z žehlicí plochy.
Vertikální napařování umožňuje žehlit prádlo ve svislé poloze. Tento způsob žehlení oceníte zejména při narovnávání záclon, závěsů, žehlení košil, halenek a dalšího oblečení z jemného materiálu, které by se při kontaktu s žehlicí plochou mohlo poškodit.
Napařovací žehličky jsou velmi oblíbené a není divu. Díky páře je žehlení rychlejší a jednodušší, a přitom se cena těchto žehliček pohybuje v rozumných mezích. Navíc výrobci přichází se stále novými doplňkovými funkcemi, které žehlení nejen usnadňují, ale také prodlužují životnost a bezpečnost žehličky.
Parní generátory neboli tzv. parní stanice ocení především ti, kteří žehlí velmi často a ve velkém množství. Vyznačují se nadstandartním parním výkonem a kontinuálním výdejem páry. Vysoký tlak dopraví páru až do vnitra vláken a žehlení se tak zrychlí o třetinu nebo až o polovinu. Díky oddělenému zásobníku na vodu je samotná žehlička výrazně lehčí a lépe se s ní manipuluje.
Cestovní žehličky jsou vhodné pro rychlé vyžehlení malého množství prádla mimo domov. Často disponují přepínačem napětí, což vám dává možnost využívat je při cestování po celém světě. Jsou k dostání v napařovací variantě, přičemž umožňují i suché žehlení. Většina cestovních napařovacích žehliček má také funkci vertikálního napařování. Součástí balení některých cestovních žehliček je i praktické cestovní pouzdro.
Parní napařovače oděvů umožňují vertikální žehlení na ramínku a jsou ideální pomůckou pro choulostivé nebo nepoddajné materiály. Vyhladí a osvěží také závěsy či potahy. Disponují vysokou a konstantní produkcí páry, díky níž lehce a rychle vyžehlí záhyby. Prádlo osvěží a desinfikují. K dispozici jsou napařovače ruční nebo se stojanem, které mohou nahradit i žehličku a poradí si i s hodně silnými materiály.
Suché žehličky jsou ideální pro vyznavače klasického žehlení bez páry. Tato metoda žehlení je vhodná do domácností, kde se žehlí jen občas a méně kusů prádla. Suché žehličky mají nízkou pořizovací cenu a snadnou údržbu, protože se na nich neusazuje vodní kámen. Jsou lehké a snadno ovladatelné. Žehlení se suchou žehličkou ovšem trvá delší dobu a některé syntetické materiály a potisky se mohou lepit na povrch žehlicí plochy.
Mandl si dnes můžete pořídit i do domácnosti. Své prádlo díky němu vyžehlíte za zlomek času oproti žehlení s klasickými žehličkami. Domácí mandl je v podstatě žehlicí válec, který se otáčí kolem své osy. Prádlo žehlí tlakem, teplem, ale i párou. Je vhodný především tam, kde je potřeba žehlit velký objem prádla nebo rozměrnější kusy. Po skončení žehlení lze mandl jednoduše složit a díky kolečkům kamkoliv odvézt.
Žehlicí plocha je z odolného materiálu, přesto jí hrozí poškození, které má pak vliv na celé žehlení. Nejčastěji hrozí poškrábání od kovových zipů, knoflíků a dalších doplňků na oblečení, kterým je třeba se vyhýbat. Základem je také použití žehlicího prkna, nežehlete na improvizovaném povrchu, který není k žehlení určen. Odkládací plochu na žehličku, pokud není součástí žehlicího prkna, doporučujeme dokoupit ze silikonu. Ten zabrání propálení, je šetrný k žehličce a protiskluzový. Pro čištění žehlicí plochy od nečistot používejte čistící prostředky přímo na to určené.
I přes veškerou snahu se někdy nedodržením pokynů na štítku oblečení podaří textil žehličkou připálit. Přestože oblečení zachránit již nepůjde, při rychlé a vhodné péči zajistíte žehličce opět čistou a funkční žehlicí plochu. Co nejdříve odstraňte připálené zbytky vlhkým hadrem a nechte žehličku vychladnout. Poté můžete použít speciální přípravky pro ošetření žehlicí plochy anebo zkusit některé domácí triky, jak vyčistit žehličku, které opravdu fungují.
Vyšší modely napařovacích žehliček disponují funkcí odvápnění či samočištění, které pomáhají udržet žehličku v dobrém stavu. Pokud nemá vaše žehlička tuto funkci, je nejlepší prevencí použití destilované vody. Jestliže používáte vodu z kohoutku, záleží především na tvrdosti vody, jak moc se kámen bude v žehličce usazovat. V každém návodu k žehličce najdete doporučený postup pro údržbu a čištění. Vždy je lepší držet se doporučených rad výrobce a k čištění používat speciální čisticí prostředky.