Pro výběr žehličky na vlasy je klíčové zorientovat se v nabídce a základních parametrech. Lámete si hlavu, jaký je rozdíl mezi klasickou, parní či ionizační žehličkou na vlasy, která žehlička vám bude nejméně namáhat vlasy či zda zvolit keramický nebo turmalínový povrch? Pomůžeme vám vyznat se v základních pojmech a vybrat tu správnou žehličku přímo pro vaše vlasy.
Povrch žehlicí plochy je jeden z nejdůležitějších parametrů při výběru žehličky. Proto se vyplatí věnovat mu velkou pozornost. Na trhu existují žehličky na vlasy s žehlicími plochami z:
Některé žehlicí plochy jsou navíc napuštěny oleji, které se při žehlení uvolňují do vlasů. Díky tomu budou vypadat vaše vlasy zdravější a lesklejší.
Žehličky na vlasy se dělí na dva typy podle šířky ramen:
S klasickou žehličkou na vlasy s úzkými rameny tedy dosáhnete jak perfektně vyžehlených vlasů, tak i zvlnění. Proto pokud nemáte příliš nepoddajné a husté vlasy, zvolte úzkou žehličku.
Zatímco některé žehličky na vlasy mají pouze jednu přednastavenou teplotu, na kterou se žehlicí plochy rozžhaví, u jiných můžete teplotu regulovat pomocí tlačítka.
Doporučujeme vybírat žehličky na vlasy s nastavitelnou teplotou. Pokud máte vlasy jemnější, barvené nebo nepříliš kvalitní, mohla by jim vysoká teplota spíše uškodit. Proto je dobré, nastavit si teplotu tak, aby bylo žehlení účinné a zároveň jste si vlasy zbytečně nepoškozovali.
Teploty u běžných žehliček by se měly pohybovat v rozmezí od 100 do 230 °C, přitom:
Nižší teploty zpravidla najdete u keramických žehliček, vyšší zase u titanových. Na trhu můžete narazit dokonce i na inteligentní žehličky, které dokáží přizpůsobit teplotu vašim vlasům přímo na míru.
TIP: Nastavitelná teplota se vám bude hodit také v případě, že doma žehličku využíváte ve více lidech. Každý si může nastavit takový stupeň, jaký mu vyhovuje. Pamatujte, že čím nižší teplotě vlasy vystavujete, tím méně je poškozujete.
Při výběru žehličky na vlasy se nezapomeňte podívat na čas, který bude potřeba pro nahřátí žehlicí plochy. Zatímco u méně výkonných žehliček na vlasy se doba nahřátí pohybuje v řádech minut, u výkonných žehliček budete čekat zpravidla jen pár vteřin.
Tento údaj pro vás bude důležitý zejména v budoucnu, kdy vám přijde vhod téměř okamžité nahřátí žehličky. Ženám, které si žehlí vlasy denně, ušetří rychlé nahřívání mnoho času v koupelně.
Aby se vám se žehličkou v koupelně dobře manipulovalo, věnujte pozornost délce jejího kabelu. A protože vzdálenost zásuvky od zrcadla bývá v každé koupelně jiná, odhadněte ideální délku kabelu žehličky např. podle délky kabelu vašeho fénu. Zpravidla to bývá kolem 2 metrů.
Moderní žehličky mají ve výbavě i užitečné funkce, které vám zjednoduší žehlení, a zároveň pomohou předejít poškození vašich vlasů.
Kladně nabité ionty vyskytující se ve vlasech způsobují jejich vysušování, kvůli čemuž se vlasy lámou a ničí. Žehličky na vlasy s funkcí ionizace vytvářejí záporně nabité ionty, které se při žehlení přenášejí do vlasů. Tam neutralizují kladně nabité ionty a zároveň dodávají vlasům vlhkost, lesk a odstraňují statickou elektřinu.
Funkce automatického vypnutí je u žehliček na vlasy užitečným bonusem. Díky ní vám odpadnou obavy, zda jste žehličku vypnuli, nebo ne. Protože i když žehličku necháte zapnutou a odejdete z domu, sama se po čase vypne.
Díky displeji bezpečně poznáte, na jakou teplotu je žehlička nastavená. Dále vám může signalizovat i nahřívání. Funkce, které se zobrazují na displeji se liší podle výrobce a typu žehličky.
Zda je žehlička nahřátá na správný stupeň vám u některých modelů žehliček na vlasy prozradí dioda. Pokud bliká, žehlička se nahřívá. Pokud svítí, žehlička je připravena k žehlení vlasů. To se opět liší podle výrobce a typu žehličky.
Hodit se vám může i otočný kabel na konci žehličky, a to zejména pokud plánujete pravidelně své vlasy vlnit. Kabel se vám nebude zamotávat či kroutit a se žehličkou budete moci mnohem lépe manipulovat.
Správnými postupy při žehlení vlasů minimalizujete riziko jejich poškození. Jaké zásady je potřeba dodržovat?
Nesnažte se mokré nebo vlhké vlasy sušit žehličkou. Mohli byste je spálit a nenávratně poškodit. Žehlete skutečně jen perfektně vysušené vlasy.
Než si začnete vlasy žehlit, rozčešte je. Teplo ze žehličky by mohlo vlasy v uzlíkách polámat. Aby se vám vlasy lépe žehlily, rovnou je rozdělte na 3 části – na každé straně a vzadu.
Jakmile vlasy rozčešete a rozdělíte, použijte ochranný prostředek určený pro ochranu vlasů před teplem.
Rozhodně nežehlete vlasy, které předem nalakujete nebo natužíte. Přípravek by se do vlasů mohl zapéct a těžko by se vám vyčesával.
Zlaté pravidlo při žehlení zní, čím vyšší teplota, tím větší zátěž pro vlasy. Proto doporučujeme žehličku nastavit na:
Snažte se vyvarovat teplotám nad 200 °C. To si skutečně mohou dovolit jen majitelky či majitelé nepoddajných, nebarvených a silných vlasů.
Žehlení se nesnažte urychlit a žehlete skutečně tenké prameny. Bude vám stačit přejet po nich žehličkou jednou, max. dvakrát, díky čemuž je ušetříte opakovanému vystavování tepla a poškozování. Pramínek vlasů žehlete od hlavy až ke konečkům.
Každodenní žehlení se na kvalitě vašich vlasů zaručeně podepíše. Proto buďte ohleduplní a nechte vlasy čas od času odpočinout.
Klasické žehličky na vlasy jsou ideální pro běžné žehlení, ale zvládnou i vlasy navlnit. Vybírat můžete nejen ze všech možných materiálů a šířek žehlicích ploch, teplotního rozpětí a dalších funkcí, ale také z různých barev a designových zpracování. I cenové rozpětí je v řádu několika tisíc. A tak se sami můžete rozhodnout, zda vám stačí obyčejnější žehlička na vlasy, nebo chcete investovat do dražšího kousku se speciálním vybavením.
Máte kudrnaté nebo silné vlasy, se kterými si klasická žehlička jen těžko poradí? Pak se vám bude hodit parní neboli napařovací žehlička. Dokáže vyžehlit vlasy pomocí páry, která minimalizuje teplotní šok a zároveň urychluje žehlení. Díky tomu dokáže vyžehlit vlasy téměř bez poškození. Parní žehličku lze dokonce kombinovat i se speciálními přípravky s Pro-keratinem. Pára ze žehličky dopraví výživu do hloubky vlasového vlákna, a tím vrátí vlasům zašlý lesk a kvalitu.
Ionizační neboli iontová žehlička je ideální pro všechny, kterým záleží na kvalitě svých vlasů. Záporné ionty, které žehlička vytváří, totiž dokáží neutralizovat kladné, škodlivé ionty ve vlasech, a tím zvlhčovat vlasy, omezit jejich lámavost a zvýšit lesk. Vlasy jsou po použití ionizační žehličky na první pohled zdravější, krásnější a hladší. Proto se vyplatí do ní investovat.
Vyrážíte na dovolenou nebo na služební cestu a zabírá vám vaše žehlička na vlasy hodně místa v kufru? Pak se vám bude hodit cestovní žehlička na vlasy. Díky svým malým rozměrům se s přehledem vejde do cestovního zavazadla nebo do kabelky. I když je mini žehlička o poznání menší než klasická, neubírá jí to na kvalitě. Na výběr máte ze stejně kvalitních materiálů i dalších funkcí jako u klasických žehliček na vlasy.
Profesionální žehličky na vlasy jsou pravou rukou kadeřníků a stylistů. Jsou vyrobeny z kvalitních a odolných materiálů, vydrží pracovat i několik hodin v kuse a mají mnohem větší životnost než žehličky pro domácí použití. Často vynikají i delším kabelem a speciálními funkcemi, které usnadňují profesionálům práci. Na výběr máte z klasických, parních i ionizačních profesionálních žehliček s různými materiály žehlicích ploch.
Máte rádi nejen hladce vyžehlené vlasy, ale i romantické vlny? Vybírejte z úzkých žehliček na vlny a lokny. Konstrukce těchto žehliček je speciálně přizpůsobena k jednodušší manipulaci při natáčení vlasů, než je tomu u klasických žehliček na vlasy. Ramena žehliček jsou zaoblena, aby po nich vlasy lépe klouzaly. Žehlicí plochy jsou úzké, a tak snadněji vytvoří přirozené vlny. Žehličky na vlasy a lokny jsou ideální pro slabší a normální vlasy.
Žehlicí kartáče na vlasy jsou navrženy tak, aby udržely přirozený objem vlasů během jejich žehlení. Kombinují žehličku na vlasy s kartáčem. A proto je výsledkem hebký a rovný účes s objemem, který se samotnou žehličkou na vlasy nikdy nevytvoříte. Žehlicím kartáčem jednoduše vytvoříte objem u jemných vlasů a zkrotíte i silné, nepoddajné vlasy. A to rychle, šetrně a bez statické elektřiny ve vlasech.
Závěsné očko je příslušenství mnoha žehliček na vlasy. Nachází se na konci rukojeti žehličky a slouží k uskladnění přístroje v zavěšené poloze. Možnost zavěšení žehličky na vlasy na háček využijí zejména ti, kteří nemají v koupelně mnoho místa nazbyt.
Ionizace je funkce, díky které jsou neutralizovány škodlivé kationty ve vlasech. Anionty neboli záporné ionty vydávané žehličkou na vlasy zároveň dodávají vlasům vlhkost a eliminují nežádoucí statickou elektřinu. Vlasy jsou po vyžehlení žehličkou na vlasy s funkcí ionizátoru lesklejší, hladší a vypadají zdravěji.
Otočná šňůra je nadstandardní vychytávkou, díky které se s žehličkou na vlasy lépe manipuluje. Šňůra se při žehlení či natáčení vlasů nekroutí a nezamotává. Tím se zároveň značně snižuje riziko poškození kabelu a zničení žehličky.
Slovník pojmů