Vánoční rychlost doručení: Prodejny AlzaBoxy Partnerská odběrná místa Doručení na adresu Více
0-2 dny 0-2 dny 1-3 pracovní dny 1-3 pracovní dny
Zobrazit katalog

Jak vyčistit digestoř (TIPY A TRIKY)

Článek

Aktualizováno

Špinavá a mastná digestoř působí dost odpudivě. Není to ale „jen“ estetický problém. Takto zanesený spotřebič neplní svou základní funkci. Digestoř je odsavač par a výparů z vaření. Pokud chcete, aby byla co nejefektivnější, nesmíte podcenit její údržbu. Pokud navíc vlastníte recirkulační digestoř, pravidelné čištění filtru je naprosto zásadní. Naštěstí čištění digestoří není nic složitého. S naším návodem zvládnete pravidelnou vnější a vnitřní údržbu levou zadní. Jak na to?

Jak vyčistit digestoř

Jak vyčistit digestoř – OBSAH

  1. Proč čistit digestoř?
  2. Vnější čištění digestoře
  3. Jak čistit filtr digestoře?
  4. Montáž – jak nainstalovat digestoř
  5. Jaká digestoř se hodí do vaší kuchyně?

Proč čistit digestoř?

Jakmile je filtr zanesený, digestoř netáhne a její funkčnost klesá. V kuchyni se pak drží výpary a pachy. Odsavač par ale neodsává pouze páry vznikající při vaření. Máte-li plynový sporák, odvádí z místnosti rovněž oxidy dusíku, které vznikají při hoření plynu. V případě odtahové digestoře se zbavujete rovněž horka, které kolem sporáku vzniká. Čistění digestoře tedy nezanedbávejte.

Čištění digestoře má dvě části:

  • čištění vnějšího pláště digestoře,
  • čištění filtru digestoře.

Díky tomu bude krásně vypadat, a zároveň účinně a efektivně odsávat výpary při vaření.

Vnější čištění digestoře

Vnější čištění digestoře, při němž se zbavíte mastných usazenin, se doporučuje provádět alespoň 1× za měsíc. Při čištění vnějšího pláště nikdy nepoužívejte agresivní chemické prostředky. Zcela se vyhněte přípravkům, které obsahují chlor, alkohol či různá rozpouštědla. Stejně tak se vyvarujte ostrých předmětům na odstranění zaschlé špíny, abyste plášť digestoře nepoškrábali. Na mytí digestoře používejte měkký hadřík nebo houbičku. Nikdy ne drátěnku. Lakované povrchy omývejte teplou vodou se saponátem.

Jak vyčistit nerezovou digestoř

Plášť digestoře z nerezové oceli omývejte šetrně tak, abyste mechanicky nebo chemicky nenarušili vrstvu oxidu chromu, který brání přístupu kyslíku k oceli a zajišťuje tak, aby ocel nekorodovala. Povrch myjte jemným hadříkem namočeným v čisticím prostředku určeným na nerez, případně namočeným v teplé vodě a saponátu. Na leštění povrchu je ideální volbou prostředek s obsahem parafínu, který vytvoří neviditelný film odolný proti otiskům prstů, který zároveň eliminuje usazování prachu. Prostředky pro čištění nerezových dřezů či vodovodních baterií nejsou vhodné pro čištění digestoří z nerezu.

Jak vyčistit digestoř bez použití chemie

Perfektního výsledku lze dosáhnout i bez kapky průmyslově vyrobeného čisticího prostředku. Přírodní čisticí přípravky jsou účinné, zdravotně nezávadné, ekologické a levné. Navíc jsou lehko dostupné a je také dost pravděpodobné, že už je máte doma ve spíži. Pro čištění digestoře nejlépe využijete jedlou sodu, která má vynikající odmašťovací schopnosti. Postup je jednoduchý: nachystejte si velký hrnec nebo hluboký plech, teplou vodu a jedlou sodu, kterou v teplé vodě rozpustíte a poté do směsi vložíte mřížku. Nechte několik minut působit. Větší nečistoty odstraňte měkkou houbičkou. Jemnou houbičkou namočenou v roztoku vody a jedlé sody můžete omýt také povrch pláště.

iMastná a zanesená digestoř nejenže vypadá neesteticky, ale hlavně ohrožuje naše zdraví. Výpary z takového spotřebiče mohou vyvolat alergické reakce nebo dusivý kašel a způsobit problémy s dýcháním. Mřížku digestoře proto čistěte v pravidelných intervalech podle toho, jak často vaříte. Optimální frekvence je jednou za měsíc.
Jak vyčistit nerezovou digestoř
Nerezovou digestoř myjte pouze jemným hadříkem a čističem na nerezové povrchy, který nejen odstraní špínu, ale zanechá i ochranný film proti otiskům prstů.

Jak čistit filtr digestoře

Druhou důležitou částí údržby odsávače par je čištění filtru digestoře. Všechny odtahové i recirkulační digestoře jsou vybaveny tukovými filtry, ve většině případů kovovými. Setkat se můžete ale i s textilními. Recirkulační digestoře mají navíc uhlíkový filtr. Jak tedy vyčistit filtry digestoře?

Jak vyčistit vnitřek digestoře opravdu důkladně – čištění různých typů tukových filtrů

  • Kovový tukový filtr – pára z vaření stoupající do digestoře obsahuje tukové částice. Tukový filtr je zachytí, aby se nedostaly do motoru. Kovové tukové filtry jsou omyvatelné a můžete je dát i do myčky. Stačí je ale i vyčistit v teplé vodě se saponátem. Po důkladném osušení vraťte filtr zpět na místo. Kovové tukové filtry vydrží po celou dobu životnosti digestoře. Nemusí se měnit.
  • Textilní tukový filtr – plní stejnou funkci jako kovový tukový filtr a můžete se s ním setkat u levnějších modelů digestoří. Textilní tukové filtry doporučujeme čistit cca po 100 hodinách provozu. Můžete je jednou vyprat v ruce, ale počítejte s tím, že se po vyprání začnou pravděpodobně trhat. Pokud se tak stane, je nutná výměna. Textilní tukové filtry se prodávají jako náhradní díly.
Jak vyčistit digestoř
Jen čistý tukový filtr efektivně zadrží mastnotu a nepříjemné pachy vznikající při vaření.

Čištění uhlíkového filtru digestoře

S uhlíkovým filtrem se setkáte u recirkulačních digestoří. Klasický uhlíkový filtr lze čistit ručně v teplé vodě (pokud je filtr zasazen v plastovém rámu, vyjměte jej z něj), případně v myčce při 65 °C, ale nedávejte k němu žádné nádobí. Potom ho sušte deset minut v elektrické troubě při 100 °C nebo na topení. Uhlíkový filtr je potřeba čistit jednou za dva nebo tři měsíce (cca po 200 provozních hodinách). Jednou nebo dvakrát za rok v závislosti na tom, jak často digestoř používáte, je potřeba uhlíkový filtr vyměnit. Po čase totiž přestává plnit svoji funkci a pachy již nepohlcuje.

Filtr s aktivním uhlím

Pokud je vaše recirkulační digestoř vybavena filtrem s aktivním uhlím, myjte ho přibližně jednou do měsíce (podle intenzity používání digestoře) v myčce při nejvyšší teplotě běžným mycím prostředkem. Opět platí, že nesmíte k filtru přidat žádné nádobí. Po umytí jej usušte v elektrické troubě při 100 °C po dobu 10 minut, aby došlo k opětovné aktivaci. Filtr s aktivním uhlím je třeba měnit zhruba po třech letech běžného používání.

iNež se pustíte do pravidelné údržby uhlíkového filtru, nastudujte si, jak jej správně vyjmout a poté zase vložit. Návod a detailnější informace o čištění uhlíkových filtrů najdete v našem článku: Jak vyčistit a vložit uhlíkový filtr do digestoře.
Jak odmastit digestoř
Některé filtry jsou vybaveny indikátorem, který vás změnou barvy upozorní na to, že filtr je plně nasycen a je čas ho vyměnit.

Montáž – jak nainstalovat digestoř

Ať už zařizujete novou kuchyň nebo renovujete tu původní, budete potřebovat zapojit novou digestoř. Rozhodnete-li se pro montáž svépomocí, máme pro vás pár rad, jak na to.

Správná výška umístění digestoře

Při montáži digestoře je důležitá výška umístění. Jde o to, aby byla zajištěna co nejvyšší efektivita odsávání s ohledem na bezpečnou vzdálenost od sporáku. Výška umístění digestoře je závislá na tom, jaký typ sporáku máte. U elektrického sporáku je optimální vzdálenost 65 cm a u plynového sporáku 75 cm. U modelů, které mají šikmé sklo, je možné tuto výšku o něco snížit. Dbejte také na to, abyste měli mezi sporákem a digestoří dostatek místa pro manipulaci s nádobím a kuchyňským náčiním.

Montáž recirkulační digestoře

Montáž digestoře bez odtahu je naprosto jednoduchá. Digestoř pověsíte pod horní skřínku nebo do volného prostoru nad sporák do doporučené výšky. Pak digestoř již jen zapojíte do zásuvky. V průběhu následujících měsíců a let nezapomínejte na pravidelnou výměnu uhlíkového filtru.

Jak vyčistit motor digestoře
Na trhu je nepřeberné množství recirkulačních odsavačů par, které vyhoví designu každé kuchyňské linky.

Montáž digestoře s odtahem

Už při výběru digestoře myslete na to, kde bude digestoř umístěná a jak ji budete zapojovat. Odtahová digestoř vás zbaví nejen výparů a zápachů při vaření, ale také horka, které u plotny vzniká. Sporák by v tomto případě neměl být daleko od vstupu do komína (odtahové šachty). Pokud je vzdálenost mezi odtahovou šachtou a sporákem příliš velká, zvolte raději recirkulační digestoř.

Stejně tak počítejte s tím, že každý pravý úhel u odtahového potrubí sníží výkon digestoře o přibližně 30 % a zároveň se zvýší hlučnost. Proto mějte na paměti, že odtahové potrubí by mělo být co nejkratší a mělo by mít co nejméně ohybů. Doporučovaný maximální počet ohybů jsou 2. Více ohybů brání volnému proudění odsávaného vzduchu.

Napojení digestoře do komína

Před instalací digestoře s odtahem je potřeba nejdříve vyřešit správné napojení do komína. Digestoře disponují bočním a horním vývodem pro odtah, abyste si mohli vybrat ten, který nejlépe vyhovuje dispozici vaší kuchyňské linky a umístění odtahového vývodu. Otvor, který nepoužijete, zaslepíte krytem, který je součástí balení digestoře.

Nezapomeňte také zkontrolovat velikost potrubí. Ideální průměr odtahového potrubí je stejný jako maximální průměr instalovaný na digestoři. Nejčastěji se setkáte s odtahovým průměrem 120 nebo 150 mm. Nedoporučujeme tyto průměry zmenšovat, protože pak riskujete snížení výkonu odtahu a zvýšení hlučnosti. 

iPokud jste manuálně zruční, zvládnete i náročnější montáž komínové digestoře. Nicméně zapojení odsavače par do elektroinstalace byste měli vždy přenechat certifikovanému elektrikáři.
Jak vyčistit nerezovou digestoř Jak vyčistit digestoř
Komínový odsavač par odsaje nejen výpary a pachy vznikající při vaření, ale také horko tvořící se u sporáku. Možnost recirkulace je u většiny modelů samozřejmostí. Instalace digestoře s odtahem vyžaduje ovšem co nejkratší a nejpřímější cestu do komína či odtahové šachty.

Jaká digestoř se hodí do vaší kuchyně?

Před nákupem digestoře musíte zohlednit hned několik zásadních technických parametrů. Potřebujete výkonný, praktický spotřebič, který nevyžaduje složitou údržbu. Estetika je také důležitá, ale design by rozhodně neměl být rozhodujícím faktorem výběru. Vybírat můžete hned z několika typů digestoří dle vašich individuálních požadavků.

i Vybrat optimální digestoř z široké nabídky produktů různých značek není vůbec snadné. Pokud nevíte, na jaké technické parametry byste se měli zaměřit, nebo si nejste jistí, jaké řešení je vhodné právě pro vaši kuchyň, přínosné informace najdete v našem průvodci Jak vybrat digestoř.

Typy odsavačů par

  • Komínové digestoře odvádí páry přes komín či odvětrávací šachtu. Potřebují tedy co nejkratší přístup do komína a dostatečný prostor nad pracovní plochou pro připevnění. Komínové digestoře se vyznačují vysokým výkonem a dokáží odvádět nejen páru a pachy, ale také horko.
  • Recirkulační digestoře jsou ideální volbou, pokud není možné odvádět odsávaný vzduch mimo dům nebo byt. Většinu moderních digestoří lze používat jako recirkulační, respektive filtrační zařízení. Stačí digestoř vybavit uhlíkovým filtrem. Ten pohltí nepříjemné aroma a vůně a vyčištěný vzduch je poté vháněn zpět do místnosti.
  • Ostrůvkové digestoře jsou určené pro instalaci nad kuchyňský ostrůvek. Ostrůvkové odsavače par jsou vysoce výkonné, protože zajišťují odsávání par z většího prostoru.
  • Výsuvné digestoře jsou diskrétní odsavače par, které se ukrývají ve skříňce nad varnou deskou a jsou viditelné pouze tehdy, když je potřebujete. Výsuvné digestoře jsou vhodné spíše do menší kuchyně, protože obvykle nemají tak silný výkon.
  • Podstavné digestoře jsou kompaktní zařízení určená k instalaci pod závěsnou skříňku nebo volně nad sporák. Jsou vhodným řešením do menších kuchyní vzhledem ke své kompaktnosti a nižšímu výkonu.
  • Vestavné digestoře jsou určené k zabudování do kuchyňské linky, díky čemuž dokonale splynou s celkovým designem kuchyně. Vestavné odsavače par jsou výkonné a hodí se do středně velkých až velkých kuchyní.
i Mohlo by vás zajímat

Odsavače par účinně eliminují výpary, nepříjemné pachy a škodlivé látky, které vznikají během vaření. Zároveň dotváří design kuchyňské linky. Aby vám digestoř dlouho a dobře sloužila, nepodceňujte její údržbu.

Vytisknout
P-DC1-WEB30
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon