Může se to stát i té nejlepší hospodyňce. Čas v kuchyni kvapí stejně rychle jako jinde, stačí chvilka nepozornosti a najednou máte na plotně připálený hrnec. A ačkoliv může být připravované jídlo stále k snědku, pohled na černé dno nádoby ve vás radostný pocit jistě nezanechá. Abyste nemuseli spálený hrnec házet rovnou do koše, bude potřeba jej pro další použití vyčistit. Nevíte, jak na to? Díky několika jednoduchým trikům může být postup rychlý a takřka bezproblémový. Čtěte dále a dozvíte se, jak vyčistit připálený hrnec, pánev či plech pomocí toho, co máte běžně doma ve spíži.
Když vám po dovaření zbude na plotně připálený hrnec, není třeba jej hned vyhazovat. Léty osvědčenou metodou, jak se zbavit připálenin a uvést nádobí do původního stavu, je nechat jej odmočit ve vodě. Nádobí jednoduše zalijete horkou vodou, přidáte saponát a necháte několik hodin či přes noc odstát.
Většina připečených kousků vodu nasaje a uvolní se. K dočištění pak stačí použit houbičku a je hotovo. Pokud však samotné odmočení nepomáhá a připáleniny se hrnce drží jako klíště, vsaďte na některý z níže uvedených tipů.
i
Jak odmastit nádobí? Pohromou v kuchyni nemusí být jen silně připálený hrnec. Všudypřítomná mastnota dokáže také pěkně potrápit. Nejúčinnějším řešením je sáhnout po kvalitním odmašťovači do kuchyně. K dispozici jsou extra účinné nano odmašťovače, ekologické varianty pro vaši domácnost i antibakteriální či prostředky bez chlóru.
Drátěnka se spolu houbičkou a mycím prostředkem běžně používá pro usnadnění mytí nádobí a odstranění velmi odolných připálenin. Leckteré povrchy však může při uspěchaném a necitlivém použití nenávratně poškodit.
Abyste předešli škrábancům, kvůli kterým by se jídlo v nádobě připalovalo, zohledněte požadavky daného materiálu a pokud je to možné, výběr drátěnky jemu přizpůsobte. K dostání jsou dnes i varianty vhodné pro extrémně citlivý povrch teflonového, skleněného či porcelánové nádobí.
Při vaření je běžně spousta shonu a když se do toho navíc přidá plačící dítko nebo sousedka žadonící o chybějící ingredienci, může se během chvíle domácností rozvinout nepříjemný zápach signalizující spálený hrnec. Pokud pak připálená mastnota nejde z nádobí jen tak smýt, je namístě vyzkoušet účinnější metodu. Níže pro vás máme 5 praktických tipů, jak vyčistit připálený hrnec a jednoduše se zbavit i těch nejodolnějších připálenin.
Čím vyčistit připálený hrnec, aniž byste byli nuceni utratit více než 10 Kč? Neexistuje snad žádná hospodyňka, která by doma neměla sůl. I tato zdánlivě obyčejná surovina vám v kuchyni pomůže více než jen při dochucování pokrmů. Přečtěte si, jak použít sůl na připálený hrnec a odstranit nečistoty z povrchu. Jedná se sice o zdlouhavý, ale velmi účinný proces. Co vše budete potřebovat?
Postup není nijak složitý, zásadou je nešetřit se solí. Vezměte onen připálený hrnec a nalijte do něj vodu tak, aby byly veškeré připáleniny ponořené. Přiveďte k varu a následně vmíchejte odvážené množství soli. Nezapomeňte, že je vždy potřeba dodržet poměr soli a vody minimálně 1:1.
Jak umýt připálený hrnec? Jakmile se sůl rozpustí, nechejte hrnec spolu s roztokem odstát třeba i přes noc. Po uplynutí alespoň 20 hodin přiveďte obsah k varu a chvíli povařte. Za chvíli již můžete pomocí dřevěné či plastové pomůcky nečistoty z povrchu odškrabovat. Nakonec nádobí umyjte běžným přípravkem a uskladněte jako obvykle.
Na extrémní připáleniny na nádobí z nerezové oceli a hliníku již nemusíte vytahovat drátěnku. Zvolte raději šetrnější postup s pomocí běžného kuchyňského octa, jehož náklady na pořízení jsou v porovnání s jeho účinky zanedbatelné. Jak vyzrát na silně připálený hrnec a co vše k tomu budete potřebovat?
Oproti použití kuchyňské soli je tento postup o něco rychlejší. Spálený hrnec naplňte směsí vody a octa v poměru 1:1. Dbejte na to, aby byly všechny připáleniny řádně ponořené, sebemenší pozůstatek může totiž při vaření nadělat velkou neplechu. Nádobu poté postavte na plotnu a její obsah přiveďte k varu.
Zhruba po 10 minutách pobublávání uvidíte první výsledky. Připáleniny se začnou odlupovat a těm, kterým to nepůjde, můžete pomoci starou houbičkou. Poté nádobí umyjte, jak je zvykem, aby bylo čisté a připravené na další použití.
Kyselina citronová je podobně agresivní jako ocet, a není proto vhodná k použití na smaltované nádobí. S ostatními materiály si však poradí – a to nejen co se týče připálenin, dokáže odstranit i vodní kámen. Postup je podobný. Co budete potřebovat?
Jak umýt připálený hrnec s pomocí kyseliny citronové? Hrnec naplňte směsí vody a zmíněné kyseliny v prášku, zamíchejte a přiveďte k varu. Jakmile voda začne vřít, plamen stáhněte a na mírný stupeň vařte po dobu 15 minut. Poté nechejte spálený hrnec chvíli odstát a následně omyjte jako obvykle.
Tento věhlasný nápoj je plný cukru a chemických látek, které ve velkém množství dělají s tělem doslova divy. Využít jej však můžete i v domácnosti, a to při mytí nádobí a odstraňování čerstvých připálenin. Jak na to ve 3 krocích?
Vaření mléka je choulostivá záležitost a žádá si nepřetržitou kontrolu. Mléko totiž začne vřít velice brzo a stejně tak rychle se začne připalovat. Vyčistit připálený hrnec od mléka pak může být záležitostí několika hodin či celého dne, není to však nemožné. Nepřemýšlejte dále nad tím, čím vyčistit připálený hrnec, rovnou si přečtěte, co vše budete potřebovat:
Jak umýt připálený hrnec od mléka pomocí stolního oleje? Vezměte si měkký hadřík či houbičku a naneste několik kapek oleje, který doma zrovna máte. Následně potřete připálený hrnec od mléka a naolejovanou vrstvu nechejte působit po dobu 10–15 minut. Spálenina mléka povolí a půjde snáze smýt běžným mycím prostředkem na nádobí a houbičkou.
i
Věděli jste, že čištění kečupem funguje na měděné nádobí? Měď je docela specifický materiál, na který byste neměli používat úplně vše, co vám zrovna přijde pod ruku. Kečup je však vhodnou alternativou, s jejíž pomocí bude čištění měděného nádobí a jeho vyleštění snadné.
Pořízení kuchyňského nádobí s sebou přináší řadu otázek. Zajímat vás bude mimo jiné i údržba a náchylnost materiálu. Abyste nádobí udrželi dlouho ve stavu, kdy bude vypadat jako nové, je důležité o něj správně pečovat. Taková péče obnáší i odstraňování nejrůznějších přípečků jídla a nečistot, které na nádobí při vaření ulpívají. Přečtěte si, jak vyčistit spálený hrnec či jiný kousek z vaší výbavy, aniž byste poškodili jeho povrch.
Nerezové nádobí je oblíbené pro svou odolnost proti rzi. Jinak je však tento materiál docela citlivý. Při vaření musíte myslet na to, že tuk patří až do správně rozehřátého nádobí. Pokud však nerezový hrnec, plech či pánev přehřejete, materiál se začne vykalovat a objeví se nevzhledné barevné skvrny.
Stejně tak je zapotřebí obezřetnost při práci se solí, která patří, pokud možno vždy, až do vroucí vody či pokrmu. Sama o sobě totiž dokáže hladký nerezový povrch během okamžiku poškodit.
I přesto, že tyto zásady dodržíte, může se vám při vaření přihodit ještě jedna nepříjemnost, a to připálení. Nerezové hrnce ani jiné nádobí si však s drátěnkou či drsným povrchem mycí houby příliš nerozumí. Jak tedy vyčistit připálený nerezový hrnec? Jedlá soda s octem jsou tou pravou volbou. Řiďte se postupem uvedeným o pár řádků výše.
i
Pro čištění grilů a grilovacích roštů existuje spousta náčiní, s jehož pomocí se zbavíte i odolných připálenin, a zajistíte si tak jistotu zdravých a chutných pokrmů na další grilování.
Litinové nádobí stále patří mezi oblíbené vybavení do kuchyně. Ve skutečnosti se jedná o čisté železo, které se odlévá do forem – a právě proto má nádobí z litiny vždy silné stěny a dno. K dostání je buďto v přírodním povedení, tedy bez povrchové úpravy, nebo smaltované. Čím se od sebe liší přírodní a smaltovaná litina?
I přesto, že se litina relativně snadno udržuje, mohou na ni po použití zůstat připečené kousky masa, zeleniny či jiných dobrot. Připálený litinový hrnec, pekáč či pánev můžete vyčistit pomocí soli či vody, a to podle návodu, který najdete výše ve článku. Výhodou litinového nádobí je fakt, že k odstranění extrémně odolných připálenin můžete použít také hrubou houbičku či ocelovou drátěnku. A to vše bez obav z poničení povrchu.
i
Pokud není železo chráněné olejovou vrstvou, tak přirozeně rezne, což hrozí i litinovému nádobí. Pokud se tak stane, vydrhněte jej kartáčem v teplé vodě a po oschnutí aplikujte velmi tenkou vrstvu slunečnicového či palmového oleje na celý vnitřní i vnější povrch. Poté umístěte nádobí dnem vzhůru do trouby vyhřáté na 180–200 °C a nechte vypéct alespoň po dobu jedné hodiny. Následně jej nechejte vychladnout a skladujte odkryté na suchém místě.
Smalt má coby materiál velmi dobré tepelné vlastnosti, teplo rozvádí rychle a rovnoměrně. Kromě toho je však také oblíbený pro svou designovou rozmanitost. Smaltované nádobí, nebo chcete-li litinové nádobí se smaltovaným povrchem, je krásné a při správné péči vám vydrží po dlouhé roky. Co vše ale taková péče obnáší a jak vyčistit připálený smaltovaný hrnec, aby se neponičil? Máme pro vás 5 tipů.
Keramické pánve jsou oblíbené pro svůj povrch, který je vůči připáleninám hodně odolný. Po čase používání však na odolnosti ztrácí a vyžaduje podobnou údržbu jako nádobí z litiny, tedy vypečení. Jak na to?
Hliník je poměrně měkký materiál a při jeho čištění je potřeba dávat pozor na jeho poškrábání. Hrubé houbičky, ocelové kartáče ani drátěnky proto rozhodně nejsou vhodné. Jak umýt připálený hrnec či jiné nádobí z hliníku, aniž by se poškodilo? Pro čištění hliníkového nádobí využijte jedlou sodu s octem či kuchyňskou sůl podle návodů v článku výše. K odstranění připálenin je vhodné také použití kyseliny citronové, s jejíž pomocí se můžete snadno zbavit i vodního kamene v konvici.
i
Mohlo by vás zajímat:
Věříme, že připáleného nádobí bude ve vaší domácnosti co možná nejméně. Pokud se vám však podobná nepříjemnost přihodí, nevyhazujte jej. Díky jednoduchým tipům v našem článku se připálenin jistě brzy zbavíte a nádobí bude opět zářit jako nové.