Respirátory na rozdíl od roušky chrání vás, tedy vaše dýchací cesty před nebezpečnými částicemi ve formě prachu, aerosolu, par, ale i před bakteriemi a (korona)viry.
Jednou z výhod sklokeramické desky je její snadná údržba. Ovšem to neznamená, že byste se jejímu čištění vyhnuli. Ať už si podle designu své kuchyně vyberete černou nebo bílou sklokeramickou desku, tak jako tak na ní budou nečistoty vidět, jako na kterékoliv jiné varné desce. A skvrny a připáleniny samozřejmě nevypadají vůbec hezky. Jak tedy na efektivní a rychlé čištění sklokeramické desky? Poradíme vám.
O varnou desku je potřeba pečovat, aby neztratila na kráse. A to platí i pro tu sklokeramickou. Nedostatečnou údržbou byste jen zbytečně zkrátili délku její životnosti a navíc by svou špinavostí hyzdila půvab vaší kuchyně. Naopak správnou péčí zamezíte jejímu poškození z hlediska funkčnosti a předejdete nebezpečným situacím v podobě zkratů.
Jak vyčistit sklokeramickou desku
Čištění sklokeramických desek je snadné a zvládnete jej bez větší námahy, protože mají hladký povrch. Ovšem jednoduše to jde zejména v případě pravidelné údržby. To si vystačíte s hadříkem namočeným v teplé vodě a s kapkou kuchyňského jaru. V případě zaschlých kapek mastnoty a připečených zbytků jídla bude potřeba zakročit trochu svérázněji a použít čisticí prostředky do kuchyně se silnějším účinkem.
iSklokeramickou desku čistěte ihned po každém vaření. Když nenecháte skvrny zaschnout, bude odstraňování nečistot o poznání snazší a příjemnější.
Pravidelnou údržbu sklokeramické desky zvládnete s použitím kuchyňské houbičky nebo jemného hadříku.
Jak vyčistit sklokeramickou desku krok za krokem
Nechte varnou desku vychladnout – varné zóny na sklokeramické desce zůstávají po vaření dlouho horké. Nezapomeňte proto desku nechat dostatečně vychladnout, než se pustíte do čištění.
Zbavte varnou desku nečistot – přetřete sklokeramickou desku měkkou tkaninou nebo houbičkou na nádobí a čisticím prostředkem vhodným pro sklokeramické povrchy.
Odstraňte z varné desky přípeky a zaschlou špínu – pokud se na varné desky nacházejí připečené nečistoty, použijte škrabku speciálně určenou na čištění sklokeramické desky, která by měla být součástí balení varné desky.
iNa povrch sklokeramické desky nikdy nepoužívejte drátěnku nebo jiné ostré předměty, nenávratně by varnou desku poškodily. Do rýh by se mohly usazovat nečistoty a tím by se zhoršila i funkčnost celé desky.
Škrabka speciálně určená na sklokeramickou desku vám pomůže rychle a pohodlně odstranit zaschlé nečistoty.
Prostředky na čištění sklokeramické desky
Na čištění sklokeramické desky jsou nejvhodnější čisticí prostředky a nástroje k tomu přímo určené. Jsou ale i takové, kterým byste se měli vyhnout. K účinnému čištění však můžete použít i domácí prostředky, které vás také zbaví zaschlé špíny.
Co používat na čištění sklokeramických desek
Špachtlička, která i když má ostrou hranu, tak se nemusíte při jejím použití nemusíte bát, že by vaši varnou desku poškodila. Díky speciálnímu úhlu po povrchu sklokeramické desky krásně klouže.
Speciální přípravky pro čištění sklokeramických desek jsou nejlepší volbou. Jsou odpovědí na otázku, jak vyčistit připálenou sklokeramickou desku. Na varné desce zanechávají ochranný film, díky němuž na ní nečistoty nepřilnou a její čištění je ještě jednodušší.
Co nepoužívat na čištění sklokeramických desek
Čisticí písky.
Drátěnky a drsné houby na mytí nádobí.
Nože ani jiné ostré předměty.
Domácí prostředky na čištění sklokeramické desky
Vymačkaná citronová šťáva, která dokáže zaschlou špínu naleptat a vy ji pak snadno odstraníte. Stačí ji nechat působit jen pár minut.
Směs mycího prostředku, prášku do pečiva a peroxidu vodíku účinně odstraní i opravdu odolnou špínu.
Řídká pasta ze sodovky a kuchyňské soli nebo jedlé sody je velmi šetrným domácím čističem. Po půl hodině působení nečistoty snadno setřete jemným hadříkem. Místo sodovky můžete použít také ocet.
Domácí čisticí prostředky si umí také velmi dobře poradit se zašlou špínou na sklokeramické desce.
Jak vybrat sklokeramickou desku
Výběr sklokeramické desky není žádná věda, ale i v tomto případě najdete několik různých variant. K dostání jsou dvě barvy sklokeramické desky s různým ovládáním a speciálními funkcemi pro ještě větší bezpečnost. O co přesně se jedná a co zvolit?
Do vaší kuchyně se nabízí dvě varianty – černá a bílá. Ne každý si troufne na bílou, proto se černá používá nejčastěji. Nicméně bílá sklokeramická deska se hodí jak do moderní, tak do tradiční kuchyně. Vybírejte především podle doplňků, zda jsou spíše světlé nebo tmavé. Tomu přizpůsobte sklokeramickou desku.
Sklokeramická deska se dvěma nebo čtyřmi plotýnkami
Se čtyřplotýnkovou sklokeramickou deskou se setkáme asi nejčastěji. Hodí se do domácností, kde se připravuje i více jídel zároveň. Jednotlivci nebo páry, které vaří pouze občas, si vystačí se sklokeramickou deskou se dvěma plotýnkami. Tato varianta se výborně hodí zejména do garsonky nebo na chatu, kde je vítaná úspora místa.
Ovládání sklokeramické varné desky a její speciální funkce
Při výběru sklokeramické desky věnujte pozornost jejímu ovládání. Vaření pak pro vás bude o mnoho příjemnější. K dostání jsou moderní varné desky s dotykovým ovládáním se zvukovou odezvou při každém dotyku. Tradiční modely disponují otočnými knoflíky, které vystupují z varné desky ve srovnání s těmi dotykovými. U obou typů sklokeramických desek samozřejmě nechybí intuitivní regulace teploty. Sklokeramické desky bývají vybaveny doplňkovými funkcemi, z nichž můžeme zmínit například:
iJaké jsou nejčastější typy varných desek, na co se při výběru zaměřit, a tedy jak vybrat varnou desku, vám pomůže odhalit náš průvodce výběrem.
Sklokeramické desky s ochranou před poškozením
Jak už jsme výše uvedli, sklokeramické desky se velmi dobře udržují a snadno se čistí díky svému hladkému povrchu. Nabízí se však ještě jedna varianta, která vaši varnou desku ochrání před mechanickým poškozením, respektive její okraje. Jedná se o sklokeramickou desku s nerezovým rámečkem.
Sklokeramická deska se snadno udržuje a díky nerezovému rámečku je chráněna před mechanickým poškozením.
Při zapojení elektrické varné desky záleží na hodnotě proudového jističe, který máte na rozvodové desce, a průřezu kabelu vedení. Pokud si ani po pečlivé přečtení postupu instalace varné desky nejste jistí, jak na to, raději zavolejte odborníka. Především z hlediska bezpečnosti.
Sklokeramická deska se snadno udržuje, má odolný povrch a je cenově dostupná. Připravíte na ní chutné pokrmy bez mrknutí oka a po vaření ji přetřete vlhkým hadříkem a je hotovo. Vyberte si takovou sklokeramickou desku, která bude přesně vyhovovat vašim potřebám.
Varná deska sklokeramická, počet plotýnek 4, booster, dotykové ovládání a ukazatel zbytkového tepla, broušené hrany, bez rámečku, vzhled černé sklo, povrch sklo, připojení 220 - 240 V a 400 V, VxŠxH: 5,5 x 60 x 51cm, barva černá
Škrabka z odolného plastu, čepel z nerezavějící oceli, odstraní nečistoty ze sklokeramických varných desek, hladkých skleněných a porcelánových ploch apod., dodáváno s náhradní čepelí, nemyjte v myčce
Varná deska sklokeramická, počet plotýnek 4, booster, dětská pojistka, dotykové ovládání a ukazatel zbytkového tepla, zkosené hrany, s rámečkem, vzhled černé sklo, povrch sklo, připojení 220 - 240 V, VxŠxH: 4,8 x 58,3 x 51,3cm, barva černá
Varná deska sklokeramická, počet plotýnek 4, časovač, dětská pojistka, dotykové ovládání a ukazatel zbytkového tepla, s rámečkem, vzhled černé sklo, povrch sklo, připojení 220 - 240 V, VxŠxH: 4,6 x 58 x 51cm, barva černá