Jak vyčistit sušičku (TIPY A TRIKY)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Sušení prádla v sušičce je rychlé a téměř bezpracné. Při každém sušení se ale v útrobách sušičky usazuje prach, textilní vlákna a zbytky pracích prostředků, které při nahromadění ovlivňují nejen kvalitu a vůni vysušeného prádla, ale také výkon a spotřebu sušičky. Pravidelná údržba je proto velmi důležitá. Víte ale, jak na čištění sušičky? Nebo co dělat, když prádlo ze sušičky nevoní? To vše se dozvíte v našem článku.

jak čistit sušičku

Jak vyčistit sušičku – OBSAH

  1. Proč je čištění sušičky nezbytné
  2. Jak vyčistit sušičku krok za krokem
  3. Co dělat, když prádlo ze sušičky nevoní

Proč je čištění sušičky nezbytné

Při pořízení nového spotřebiče byste se měli seznámit také s jeho požadovanou údržbou. Pravidelné čištění sušičky, stejně jako jiných spotřebičů, je totiž nezbytné pro udržení vysokého výkonu a optimální spotřeby energie. Díky odpovídající péči minimalizujete vznik závad, a prodloužíte tím životnost sušičky.

Čištění sušičky prádla však nezahrnuje pouze vyleštění skleněných dvířek a údržbu nerezového bubnu. Ty nejdůležitější komponenty se nacházejí až v útrobách spotřebiče. Nejvíce nečistot zachytí přední a spodní filtr – v případě, že se zanesou textilními vlákny a zbytky pracích prostředků, bývají nejčastějším důvodem, proč prádlo ze sušičky nevoní. Nečistoty v sobě navíc často drží vlhkost, a vytváří tak ideální prostředí pro vznik plísní. Důležité je také čištění kondenzátoru (eventuálně i výparníku) sušičky a pravidelné vylévání kondenzační nádobky v případě, že nemáte kondenzační sušičku napojenou na odpad.

jak vyčistit sušičku prádla a její útroby
Komponenty, kterým je při čištění sušičky potřeba věnovat pozornost, se nachází až v jejích útrobách.

Pokud se čištěním nebudete delší dobu zabývat, objeví se zápach ze sušičky a prádlo bude nerovnoměrně vysušené, navíc riskujete i její možné poškození. Představa, že množící se bakterie a plísně se dostávají při sušení zpět do načechraného a svěžího prádla, by vás proto od zanedbání údržby měla jednoznačně odradit.

Jak vyčistit sušičku krok za krokem

Ventilační nebo též odvětrávací sušičky se pro běžné domácí použití již příliš nepoužívají, a tak se níže uvedené tipy na čištění sušičky vztahují na ty kondenzační. Rozmístění jednotlivých komponentů se může dle typu a výrobce lišit, proto při pořízení neváhejte nahlédnout do manuálu. V každém případě sušičku před čištěním vypněte a odpojte ze zásuvky.

Čištění filtrů sušičky

Filtry budete čistit nejčastěji. Rozlišujeme dva typy filtrů:

Horní prachový filtr (též filtr textilních vláken) byste měli čistit ideálně po každém sušení. Zde se totiž zachytávají drobná vlákna, zbytky textilií a jiné nečistoty, které jsou hnízdem nejrůznějších mikroorganismů. Přístup k němu je snadný, najdete jej nejčastěji hned za dvířky. K očištění od hrubých nečistot vám postačí ruka či vlhký hadřík, na ty jemnější nečistoty a prach pak použijte vysavač.

čištění filtru sušičky Jak vyčistit filtr u sušičky
Vyjmutí horního filtru není nijak složité u žádného typu sušičky. Jeho údržba je tak otázkou několika málo minut.
i Jestliže máte horní filtr zalepený zbytky pracího prášku či aviváže, použijte k očištění kartáček a vlažnou vodu.

Spodní filtr naleznete ve spodní části spotřebiče, bývá schovaný za plastovým krytem. Běžně v něm najdete molitanovou výplň, díky které filtr zachycuje ty nejjemnější nečistoty, jež nezachytil horní filtr textilních vláken. Při menším znečištění stačí spodní filtr a molitanovou výplň přesát vysavačem, k vyčištění od odolných nečistot jej propláchněte proudem vlažné vody a poté nechejte důkladně proschnout, než jej vložíte zpět do sušičky. Na potřebu jeho údržby vás moderní sušičky upozorní svítícím indikátorem čištění filtru, pro dokonale suché a voňavé prádlo jej ale doporučujeme čistit častěji.

Čištění bubnu sušičky

Při pravidelném čištění sušičky nezapomeňte také na buben a těsnění kolem dveří. Na obojí můžete použít navlhčený hadřík spolu s neabrazivním prostředkem.

Čištění kondenzační nádobky

Kondenzační sušičky jsou zpravidla opatřené kondenzační nádobkou, o kterou se musíte starat pouze v případě, kdy sušičku nemáte napojenou na odpad. Jestliže vodu ze sušičky neodvádíte do odpadu, je potřeba myslet na pravidelné vylévání vody z kondenzační nádobky. Většina moderních sušiček vás na její naplnění sice upozorní, ale je vhodné si její vylévání zažít spolu s čištěním filtru po každém sušicím cyklu. Stojatá voda v nádržce se totiž po několika málo dnech stává rodištěm mikroorganismů, a kromě jejich množení a vzniku plísní se pak může objevit také nepříjemný zápach ze sušičky.

jak vyčistit filtr u sušičky - spodní filtr čištění výparníku sušičky Whirlpool předchází vylití kondenzátu
Přístup ke spodnímu filtru (vlevo). Umístění kondenzační nádobky (vpravo).

Čištění výparníku sušičky

Do výparníku cirkuluje z bubnu ohřívaný vzduch, ještě předtím ale projde přes systém filtrů, které mají za úkol zachytit nečistoty uvolněné z prádla. Ty, které skrze ně projdou do útrob dále, se zachytí na výparníku. Jeho zanesení však způsobuje zvýšenou spotřebu energie či nerovnoměrné sušení prádla. Těmto nepříjemnostem předejdete pravidelným čištěním výparníku, které je vhodné provádět dle znečištění spolu s údržbou kondenzátoru.

Čištění kondenzátoru sušičky

Dalším komponentem, kterého se čištění sušičky týká, je kondenzátor nebo též výměník tepla. Najdete jej v každé kondenzační sušičce s tepelným čerpadlem, zpravidla pod plastovým krytem ve spodní části spotřebiče, hned za výparníkem. Existují také kondenzované sušičky se samočisticím kondenzátorem, u kterých vám jeho údržba zcela odpadá.

Čištění kondenzátoru sušičky byste měli provádět dle četnosti sušení alespoň jedenkrát za měsíc. Údržba se liší dle toho, zda se jedná o sušičku s topným tělesem, nebo s tepelným čerpadlem:

  1. Kondenzační sušička s topným tělesem mívá zpravidla vyjímatelný kondenzátor, což jeho údržbu značně usnadňuje. Můžete jej omýt proudem vody či profouknout vzduchem pomocí kompresoru.
  2. Naopak kondenzační sušička s tepelným čerpadlem mívá výparník spojený spolu s kondenzátorem v jednom nevyjímatelném bloku, tím je jeho údržba nepatrně obtížnější. Neobejdete se bez vysavače, který je navíc vhodné opatřit nástavcem s malým kartáčkem, jenž se používá například k čištění klávesnic. Jestliže je kondenzátor silně zanesený a odsátí vysavačem není efektivní, svěřte raději jeho čištění odborníkům.
i

Je lepší sušička s tepelným čerpadlem, nebo kondenzační s topným tělesem?

Oba typy sušiček jsou ve skutečnosti kondenzační. Sušička s tepelným čerpadlem nevypouští tolik tepla a vlhkosti do okolí, její pořízení je sice finančně nákladnější, avšak je více úsporná oproti sušičce bez tepelného čerpadla.

Čištění čidla vlhkosti

Čidlo vlhkosti najdete nejčastěji u dvířek sušičky. Má za úkol pohlídat, aby bylo prádlo správně usušené. Pokud není čisté, snižuje se výkon sušičky a prodlužuje doba sušení. Jeho povrch je náchylný k tvorbě vodního kamene, proto jej jednou za čas očistěte měkkou houbičkou. Vyhněte se použití drátěnky a abrazivních prostředků, které by mohly čidlo poškodit. Tvorbě vodního kamene můžete předcházet pomocí změkčovačů vody do sušičky.

i Čištění pračky se sušičkou je prakticky totožné jako údržba kondenzované sušičky.

Co dělat, když prádlo ze sušičky nevoní

#1 Zajistěte správné umístění sušičky a přísun vzduchu

Sušička zkrátka potřebuje čerstvý vzduch. Při sušení jej totiž vypouští teplý a suchý a při nesprávném odvětrávání by se mohla snížit účinnost sušení. V malých a chladných místnostech pak navíc hrozí i vznik plísní. Během sušicího cyklu proto nechávejte pootevřené dveře do koupelny či místnosti, ve které máte sušičku umístěnou, moderním kondenzačním sušičkám zpravidla taková výměna vzduchu stačí.

i Po sušení nechávejte dvířka bubnu otevřená, sušička díky tomu rychleji vychladne a dobře proschne, což jen sníží riziko vzniku vlhkého prostředí svědčícího plísním a bakteriím.
prádlo ze sušičky nevoní
Důsledky zanedbaného čištění sušičky na sebe nenechají dlouho čekat. Kromě nepříjemného zápachu oblečení očekávejte také snížený výkon či vyšší spotřebu sušičky.

#2 Sušička není bezúdržbová, čistěte ji pravidelně

Údržba sušičky není nijak náročná, jen je potřeba na ni myslet. Samozřejmostí by mělo být zejména pravidelné čištění filtrů sušičky. Stačí je otřít vlhkou rukou či propláchnout pod tekoucí vodou. Jednou za čas pak vysajete či omyjete kondenzátor případně i výparník sušičky, a pokud ji nemáte napojenou na odpad, je nutné také pravidelné vylévání kondenzátu.

#3 Pozor na odložený start

Funkce odložený start může být při nesprávném načasování docela zákeřná. Je totiž potřeba si uvědomit, že s největší pravděpodobností vložíte prádlo do bubnu mokré. To po několika hodinách v uzavřené sušičce jednoduše zatuchne (pochopitelně záleží na množství prádla a jeho materiálu, teplotě praní či typu sušičky). Pokud prádlo ze sušičky nevoní, pak zvažte, zda nemůže být na vině funkce dlouho odloženého startu.

zápach ze sušičky
Odložený start si raději dobře promyslete, aby jeho výsledkem nebylo zapáchající zatuchlé prádlo.

#4 Používejte vůně a vonné ubrousky do sušičky

Aviváž sušičce nesvědčí. Její použití na prádlo, které poté putuje do sušičky, není vůbec potřeba. Spíše naopak. Opakované používání aviváže zanáší sušičku, která se následkem toho ničí. Navíc je pravděpodobné, že se vůně při sušení z prádla vyfouká. Namísto aviváže proto zkuste vůně a vonné ubrousky do sušičky.

Vonné ubrousky do sušičky

Jedním z dostupných řešení k provonění prádla jsou vonné ubrousky. Jejich použití je jednoduché, před sušením je pouze vložíte do bubnu s prádlem a po skončení cyklu vyhodíte. Při sušení se vůně z ubrousku rozptýlí a pronikne hluboko do prádla, výsledkem je pak jeho dlouhotrvající svěžest. Výhodou je dostupnost pestré škály vůní, naopak za nevýhodu můžeme označit fakt, že vzhledem k jednorázovému použití nejsou příliš ekologické.

iDůležité je také správné dávkování pracích prostředků. Pokud jich použijete nadmíru, zůstanou zbytky v prádle a při sušení následně zanášejí filtry. Prach ze sušičky pak odstraňujete ve velkém.

Vůně do sušičky

Namísto neekologických jednorázových ubrousků se jako vhodnější řešení jeví tuhé vůně do sušičky. Nejen že vydrží vonět třeba 20 nebo i 50 cyklů, ale zároveň nemusíte při každém sušení myslet na vložení vůně k prádlu. Díky několikatýdenní výdrži si můžete pořídit například vůně pro zimní a letní období zvlášť.

#5 Nepřeplňujte sušičku prádlem

Aby bylo prádlo vždy rovnoměrně usušené a nemělo tendenci zatuchat ani po delší době, kdy jej necháte po skončení cyklu v sušičce, je důležité jím spotřebič nepřeplňovat. Kromě nepříjemného zápachu byste však s největší pravděpodobností vytáhli prádlo zmuchlané a doslova bez života.

Nadýchané prádlo můžete ještě podpořit přidáním balónků do sušičky, které se postarají o přirozené změkčení vláken a o efektivní přenos tepla. Díky tomu dokážou zkrátit dobu sušení až o 25 %, čímž sníží náklady za spotřebu elektrické energie.

zápach ze sušičky
Balónky do sušičky zkracují dobu sušení až o 25 %, navíc prádlo hezky načechrají.
i Mohlo by vás zajímat:

Se sušičkou prádla vám odpadne starost s jeho neustálým věšením a žehlením. Aby bylo vždy dokonale usušené a bez zápachu, nepodceňujte pravidelné čištění sušičky. Nyní už víte, že to není žádna věda.

4,9 39×
BOSCH WQG233D0BY Serie 6
Sušička prádla - kondenzační, samostatně stojicí, energetická třída A+++, účinnost sušení A, maximální množství prádla 8 kg, hlučnost 64 dB, odhadovaná roční spotřeba energie 176 kWh, napojení na odpad, odložený start, tepelné čerpadlo, displej, rychlý program, vnitřní osvětlení, systém proti mačkání prádla a dětský zámek, rozměry 84,2 × 59,8 × 59,9 cm (V׊×H), hmotnost 56,163 kg, nádoba na kondenzát a sada na připojení odpadu součástí balení
Zlevněno -10 %
15 490,- 17 290,-
Skladem
Vyneseme. Namontujeme. Vyber si čas.
Info
Objednací kód: BOSU025
4,9 28×
SAMSUNG DV80T5220AW/S7 + 20 let záruka na motor
Sušička prádla - kondenzační, samostatně stojicí, energetická třída A+++, účinnost sušení B, maximální množství prádla 8 kg, hlučnost 63 dB, odhadovaná roční spotřeba energie 176 kWh, napojení na odpad, odložený start, tepelné čerpadlo, displej, rychlý program, vnitřní osvětlení, systém proti mačkání prádla, volitelný směr otevírání dvířek, dětská pojistka a ovládání mobilem, možnost připojení skrze Wi-Fi, kompatibilní s SmartThings, dálkové ovládání, nahrávání programů, informace o stavu, monitoring spotřeby, hlasové ovládání a mobilní aplikace, rozměry 85 × 60 × 60 cm (V׊×H), hmotnost 50 kg, nádoba na kondenzát a sada na připojení odpadu součástí balení
15 990,-
Skladem > 5 ks
Vyneseme. Namontujeme. Vyber si čas.
Info
Objednací kód: SASU018
4,7 75×
BEKO DPS 7405 G B5
Sušička prádla - úzká, kondenzační, samostatně stojicí, energetická třída A++, účinnost sušení B, maximální množství prádla 7 kg, hlučnost 65 dB, odhadovaná roční spotřeba energie 209 kWh, napojení na odpad, odložený start, displej, vnitřní osvětlení a dětská pojistka, rozměry 85 × 60 × 54 cm (V׊×H), hmotnost 48,5 kg, nádoba na kondenzát a sada na připojení odpadu součástí balení
8 349,-
Na objednávku – termín upřesníme > 5 ks
Očekáváme 20.06.2024
Objednací kód: FAP3476a
4,9 30×
BOSCH WQG233D1BY Serie 6
Sušička prádla - kondenzační, samostatně stojicí, energetická třída A+++, účinnost sušení A, maximální množství prádla 8 kg, hlučnost 64 dB, odhadovaná roční spotřeba energie 176 kWh, napojení na odpad, odložený start, tepelné čerpadlo, displej, rychlý program, systém proti mačkání prádla a dětský zámek, rozměry 84,2 × 59,8 × 59,9 cm (V׊×H), hmotnost 53,763 kg, sada na připojení odpadu není součástí balení, nádoba na kondenzát součástí balení
15 890,-
Skladem > 5 ks
Vyneseme. Namontujeme. Vyber si čas.
Info
Objednací kód: BOSU024
4,8 24×
LG RC91V5AV6N + 10 let záruka na duální invertorový motor a kompresor
Sušička prádla - kondenzační, samostatně stojicí, energetická třída A++, účinnost sušení A, maximální množství prádla 9 kg, hlučnost 64 dB, odhadovaná roční spotřeba energie 228 kWh, samočisticí kondenzátor, možnost připojení skrze Wi-Fi, dálkové ovládání, nahrávání programů, diagnostika závad, informace o stavu, návod v aplikaci a monitoring spotřeby, rozměry 85 × 60 × 69 cm (V׊×H), hmotnost 57 kg, sada na připojení odpadu není součástí balení, nádoba na kondenzát součástí balení
13 790,-
Skladem > 5 ks
Vyneseme. Namontujeme. Vyber si čas.
Info
Objednací kód: LGSU016
4,8 39×
SAMSUNG DV90T5240AE/S7 + 20 let záruka na motor
Sušička prádla - kondenzační, samostatně stojicí, energetická třída A+++, účinnost sušení B, maximální množství prádla 9 kg, hlučnost 63 dB, odhadovaná roční spotřeba energie 194 kWh, napojení na odpad, odložený start, tepelné čerpadlo, displej, rychlý program, vnitřní osvětlení, systém proti mačkání prádla, volitelný směr otevírání dvířek, dětská pojistka a ovládání mobilem, možnost připojení skrze Wi-Fi, kompatibilní s SmartThings, dálkové ovládání, nahrávání programů, informace o stavu, monitoring spotřeby, hlasové ovládání a mobilní aplikace, rozměry 85 × 60 × 60 cm (V׊×H), hmotnost 50 kg, nádoba na kondenzát a sada na připojení odpadu součástí balení
17 990,-
Skladem > 5 ks
Vyneseme. Namontujeme. Vyber si čas.
Info
Objednací kód: SASU014
4,8 39×
SAMSUNG DV90T5240AX/S7 + 20 let záruka na motor
Sušička prádla - kondenzační, samostatně stojicí, energetická třída A+++, účinnost sušení B, maximální množství prádla 9 kg, hlučnost 63 dB, odhadovaná roční spotřeba energie 194 kWh, napojení na odpad, odložený start, tepelné čerpadlo, displej, rychlý program, vnitřní osvětlení, systém proti mačkání prádla, volitelný směr otevírání dvířek, dětská pojistka a ovládání mobilem, možnost připojení skrze Wi-Fi, kompatibilní s SmartThings, dálkové ovládání, nahrávání programů, informace o stavu, monitoring spotřeby, hlasové ovládání a mobilní aplikace, rozměry 85 × 60 × 60 cm (V׊×H), hmotnost 50 kg, nádoba na kondenzát a sada na připojení odpadu součástí balení
19 690,-
Skladem > 5 ks
Vyneseme. Namontujeme. Vyber si čas.
Info
Objednací kód: SASU015
Vytisknout
P-DC1-WEB08
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací