Čištění trouby je zcela jistě jednou z nejméně oblíbených činností v kuchyni, která nás ale po pečení všech těch výtečných pokrmů prostě nemine. Odstranit připálený tuk a seškvařené kousky jídla může být pořádná dřina a není proto divu, že to odkládáme, dokud to jde. Ale čištění trouby nemusí být noční můra, pokud víte, jak na to. Čím vyčistit troubu nebo jak umýt troubu, aby to šlo snadno a rychle? Jak vyčistit elektrickou troubu s co nejmenší námahou, aby byla opět jako nová? Máme pro vás praktické rady a tipy.
Přes veškerou opatrnost při pečení se nikdy nevyhnete tomu, aby se vnitřek trouby nezašpinil a neumastil. Ideální je, když provedete vyčištění trouby po každém pečení, a ještě dokud zcela nevychladne. Protože čím déle zbytky jídla v troubě zůstávají, tím více se připečou a hůře čistí. V takovém případě si vystačíte s hadříkem namočeným v teplé vodě a s trochou mycího prostředku na nádobí a máte to doslova za chviličku.
Ale kdo by si chtěl kazit požitek z dobrého jídla tím, že se po stolování pustí do čištění trouby? Proto se většina z nás přinutí do čištění trouby jednou za čas. Ale to už na nás čekají důkladně zaschlé a připečené nečistoty a tuk. Ale jak vyčistit troubu bez dřiny a námahy? A jak vyčistit sklo u trouby, které se při pečení zanáší? A jak vyčistit hodně špinavou troubu? Chce to především správný čisticí prostředek, který bude efektivní a zároveň šetrný a bezpečný.
Při odstraňovaní tak odolné špíny a mastnoty, jaká je mnohdy uvnitř trouby, je nejdůležitější použití toho správného čisticího prostředku, který bude efektivní a zároveň šetrný a bezpečný. Na čištění elektrické trouby můžete využít osvědčené a v domácnosti často využívané pomocníky, jako jsou jedlá soda nebo ocet. Ovšem jak vyčistit troubu od připálenin po větším pečení? S připáleninami a mastnotou si lépe poradí speciální čisticí prostředky na čištění trub.
Nejjednodušší a zaručený způsob, jak odstranit i tu nejodolnější mastnotu a připáleniny, jsou čističe na troubu. Stačí je nastříkat na vnitřek trouby nebo elektrický gril a chvíli počkat. Stejně tak je lze použít při čištění skla u trouby. Mastnota i připálené usazeniny se rozpustí a vy je pak jen jednoduše setřete vlhkým hadříkem. Tím, že čističe trouby jsou k dostání ve spreji, vyčistíte troubu snadno i v hůře přístupných místech.
Čističe trouby jsou určené k tomu, aby i odolné nečistoty vyčistily šetrně a přitom efektivně. Nejen že vám výrazně usnadní práci, ale máte i jistotu, že si nezničíte povrch drahého spotřebiče. Navíc je většina čističů trouby ověřených značek zdravotně nezávadná a lze je použít bez nutnosti oplachování.
Jestliže vás zajímá, jak vyčistit troubu bez chemie, jednou z možností je vyzkoušet čištění trouby jedlou sodou. Při čištění trouby sodou si potřebujeme nejdříve vytvořit jakousi pastu. Nasypte tedy do hrnku cca 5 lžic jedlé sody a přilévejte postupně teplou vodu, dokud nevznikne hustá pasta. Tou pak potřete stěny vnitřku trouby, ale vyhněte se ventilátoru. Nechte působit několik hodin, ideálně přes noc. Poté vlhkým hadříkem důsledně setřete špínu i zbytky jedlé sody.
Pro lepší účinek při čištění trouby sodou můžete ráno ještě troubu potřenou pastou z jedlé sody postříkat octem z rozprašovače. Soda s octem bude reagovat a začne pěnit. Pak stíráte pěnu z vnitřku trouby, dokud nebude trouba úplně čistá.
Pokud podporujete čištění trouby bez chemie, můžete na vyčištění vnitřku trouby zkusit také ocet. Připáleniny na stěnách a roštech potřete hadříkem namočeným v octu. Troubu rozehřejte na cca 150 °C. Výsledný efekt při čištění trouby octem ještě umocníte trochou vody v hrnci nebo v pekáči, která při odpařování připáleniny pomůže ještě více zjemnit. Po dosažení požadované teploty troubu vypněte a nechte ji vychladnout na mírnou teplotu, abyste mohli nečistoty bezpečně odstranit.
Dalším způsobem, jak vyčistit připálenou troubu, je čištění trouby citrónem, což byl oblíbený způsob našich babiček. I když čištění trouby citrónem není tak účinné jako předchozí varianty, dokáže kromě uvolněné mastnoty také krásně pohltit pachy uvnitř trouby. Stačí jen do pekáče s vodou vložit na plátky pokrájené 2-3 citróny a následně troubu zapnout na teplotu cca 250 °C po dobu jedné hodiny nebo dokud se voda z pekáče nevypaří. Následné čištění trouby provádějte ještě před úplným vychladnutím trouby.
Tableta do myčky může také pomoci při čištění trouby. Osvědčený způsob radí nechat dvě tablety do myčky rozpustit ve vlažné vodě a vzniklou pastou postupně potřít vnitřek trouby. Mastnota a nečistoty by se měly uvolnit a trouba opět zazářit čistotou.
Jak nejlépe vyčistit troubu? Než se pustíte do čištění elektrické trouby, je dobré připomenout si dvě důležité zásady. Základním pravidlem je, že trouba by se vždy měla čistit ještě teplá. Usnadní vám to práci. I účinek čisticího prostředku zvýšíte tím, že troubu nebo gril mírně nahřejete (cca 30 °C). I když to může někdy při pohledu na vnitřek trouby svádět k uchopení drátěnky nebo nějakého ostrého a tvrdého předmětu, nikdy to nedělejte. Moderní trouby a grily jsou totiž opatřeny speciálním povrchem, který můžete mechanickým čištěním znehodnotit. Nepoužívejte ani žádné agresivní čisticí prostředky či tekutý písek s ostrými částečkami.
Parní trouby jsou čím dál tím oblíbenější. Mají mnoho výhod a jednou z nich je i to, že se tolik nezanášejí nečistotami. Přesto, pokud chceme zajistit bezproblémový chod parní trouby a její dlouhou životnost, pravidelná údržba je nevyhnutná. Týká se to nejen čištění vnitřku trouby a skleněných dvířek, ale také prevence či odstraňování vodního kamene. K tomu poslouží odvápňovač parní trouby, který účinně, a přitom šetrně parní troubu odvápní. Pro zajištění kompletní péče skvěle poslouží čisticí sada pro parní trouby. Obsahuje odstraňovač vodního kamene a sprej pro čištění trouby od zbytku jídel a mastnoty. Sada je navíc doplněna speciálním hadříkem pro důkladné leštění bez poškrábání.
Jaký je nejjednodušší způsob čištění? Když se trouba vyčistí sama, tedy samočištění trouby. Pokud tedy plánujete koupi nové trouby a chcete se vyhnout jejímu čištění, řešením je pro vás trouba se samočisticí funkcí. Vybrat si můžete ze dvou typů samočisticích trub, které nabízejí pyrolytické čištění nebo katalytické čištění.
Pyrolytické čištění neboli pyrolýza je fyzikálně-chemický proces, při kterém dochází k rozkladu organických i anorganických látek za působení tepla a k tepelnému štěpení. Trouby s pyrolytickým čištěním jsou vybaveny na vnitřních stěnách samočisticími vložkami či panely a speciálním smaltovým povrchem. Pro pyrolytické čištění jednoduše stisknete tlačítko a teplota uvnitř trouby stoupne až k 500 °C. Při takto vysoké teplotě se veškeré připečené a zaschlé zbytky jídla spálí na popel, který už jen jednoduše setřete mokrým hadříkem (ideálně ještě když je trouba mírně zahřátá). Celá pyrolýza trvá zhruba hodinu a půl.
Stěny trub s katalytickým čištěním jsou vyrobeny ze speciálního pórovitého materiálu absorbujícího tuky a další nečistoty. Při katalytickém čištění nemusíte troubu zahřívat na vysokou teplotu. Samočištění probíhá vždy, když pečete na více než 200 °C. Nečistoty samy zoxidují, promění se na vodní páru a zcela zmizí. Úplná pohádka pro ty, kteří se chtějí čištění trouby zcela vyhnout. Nutno ovšem dodat, že katalytické stěny je třeba po několika letech vyměnit za nové.
Vybíráte troubu do své nové kuchyně nebo vám dosluhuje vaše stará trouba a vy prostě uvažujete o nové, modernější? Ať už vybíráte novou pečicí troubu z jakéhokoliv důvodu, nebude to snadný úkol. Jedná se o důležitou investici na mnoho let dopředu a při tak široké nabídce různých druhů pečicích trub a moderních technologií i funkcí není jednoduché rozmyslet, jakou troubu vybrat. Co při výběru nové trouby zohlednit? Jaké jsou výhody jednotlivých druhů trub? Jaké moderní funkce a technologie dnešní trouby nabízí a které by se vám hodily do vaší kuchyně? Nechte si poradit odborníkem a udělejte si přehled.
Moderní trouby nabízí mnoho funkcí a způsobů pečení, které jsou označené symboly na troubě. Pokud rádi a často připravujete v troubě různé pochoutky, můžete díky správně zvolenému způsobu přípravy dosáhnout ještě lepších výsledků. Pro úplnost tedy na závěr uvádíme přehled nejčastějších symbolů na troubě, abyste mohli všechny její funkce správně a naplno využít.
Uvažujete o koupi nové trouby? Horkovzdušná trouba, parní trouba či trouba s mikrovlnným ohřevem? Nebo třeba chytrá trouba, která se o vše sama postará? Vyberte si přesně takovou, která bude vyhovovat vašim přáním a potřebám.