Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká

Naše pobočky jsou od 22. 10. otevřené pouze
pro výdej objednávek.

Využijte bezpečného nakupování z pohodlí domova nebo zkuste jeden z našich 346 AlzaBoxů.

Reklamace a vrácení zboží fungují beze změny.

Alzabox Vánoce HP, média Domácí pohoda pěkně v teplíčku

Jak vyčistit troubu

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Čištění trouby je zcela jistě jednou z nejméně oblíbených činností v kuchyni, která nás ale po pečení všech těch výtečných pokrmů prostě nemine. Odstranit připálený tuk a seškvařené kousky jídla může být pořádná dřina a není proto divu, že to odkládáme, dokud to jde. Ale čištění trouby nemusí být noční můra pokud víte, jak na to. Čím vyčistit troubu, aby to šlo snadno a rychle? Jak vyčistit elektrickou troubu s co nejmenší námahou, aby byla opět jako nová? Máme pro vás praktické rady a tipy. 

Jak vyčistit troubu

Jak vyčistit troubu – OBSAH

 1. Čištění trouby po každém pečení
 2. Čím vyčistit troubu
 3. Jak vyčistit troubu krok za krokem 
 4. Samočisticí trouba se vyčistí sama
 5. Jak vybrat troubu 
 6. Symboly na troubě

Čištění trouby po každém pečení

Přes veškerou opatrnost při pečení se nikdy nevyhnete tomu, aby se vnitřek trouby nezašpinil a neumastil. Ideální je, když troubu vyčistíte po každém pečení, a ještě dokud zcela nevychladne. Protože čím déle zbytky jídla v troubě zůstávají, tím více se připečou a hůře čistí. V takovém případě si vystačíte s hadříkem namočeným v teplé vodě a s trochou mycího prostředku na nádobí a máte to doslova za chviličku.

Ale kdo by si chtěl kazit požitek z dobrého jídla tím, že se po stolování pustí do čištění trouby? Proto se většina z nás přinutí do čištění trouby jednou za čas. Ale to už na nás čekají důkladně zaschlé a připečené nečistoty a tuk. A jak vyčistit troubu bez dřiny a námahy? Chce to především správný čisticí prostředek, který bude efektivní a zároveň šetrný a bezpečný.

Jak vyčistit troubu
Ideální je umýt troubu po každém pečení. Ovšem takových „nadšenců” je málo a většinou čištění trouby odkládáme na neurčito.

Čím vyčistit troubu

Při odstraňovaní tak odolné špíny a mastnoty, jaká je mnohdy uvnitř trouby, je nejdůležitější použití toho správného čisticího prostředku, který bude efektivní a zároveň šetrný a bezpečný. Na čištění elektrické trouby můžete využít osvědčené a v domácnosti často využívané pomocníky jako jsou jedlá soda nebo ocet. Ovšem pokud je vaše trouba znečištěná po větším pečení, s připáleninami a mastnotou si lépe poradí speciální čisticí prostředky na čištění trub

Čistič na trouby 

Nejjednodušší a zaručený způsob, jak odstranit i tu nejodolnější mastnotu a připáleniny, jsou čističe na troubu. Stačí je nastříkat na vnitřek trouby nebo elektrický gril a chvíli počkat. Mastnota i připálené usazeniny se rozpustí a vy je pak jen jednoduše setřete vlhkým hadříkem. Tím, že čističe trouby jsou k dostání ve spreji, vyčistíte troubu snadno i v hůře přístupných místech. 

Jak vyčistit troubu Jak vyčistit troubu Jak vyčistit troubu
S mastnotou i odolnými a připečenými nečistotami si nejlépe poradí čističe trouby

Čističe trouby jsou určené k tomu, aby i odolné nečistoty vyčistili šetrně a přitom efektivně. Nejen že vám výrazně usnadní práci, ale máte i jistotu, že si nezničíte povrch drahého spotřebiče. Navíc je většina čističů trouby ověřených značek zdravotně nezávadná a lze je použít bez nutnosti oplachování.

Sprej na čištění trouby můžete využít jak na vnitřek trouby včetně roštů a grilu, tak i na čištění mikrovlnné trouby nebo pečicího plechu. Ale pozor, nepoužívejte je na samočisticí trouby nebo katalytické povrchy. 

Jak vyčistit troubu jedlou sodou

Při použití jedlé sody jakožto čistidla na trouby si potřebujeme nejdříve vytvořit jakousi pastu. Nasypte tedy do hrnku cca 5 lžic jedlé sody a přilévejte postupně teplou vodu, dokud nevznikne hustá pasta. Tou pak potřete stěny vnitřku trouby, ale vyhněte se ventilátoru. Nechte působit několik hodin, ideálně přes noc. Poté vlhkým hadříkem důsledně setřete špínu i zbytky jedlé sody. 

Pro lepší účinek můžete ráno ještě troubu potřenou pastou z jedlé sody postříkat octem z rozprašovače. Soda s octem bude reagovat a začne pěnit. Pak stíráte pěnu z vnitřku trouby dokud nebude trouba úplně čistá. 

Jak vyčistit troubu octem

Na vyčištění vnitřku trouby můžete zkusit také ocet. Připáleniny na stěnách a roštech potřete hadříkem namočeným v octu. Troubu rozehřejte na cca 150°C. Efekt ještě umocníte trochou vody v hrnci nebo v pekáči, která při odpařování připáleniny pomůže ještě více zjemnit. Po dosažení požadované teploty troubu vypněte a nechte ji vychladnout na mírnou teplotu, abyste mohli nečistoty bezpečně odstranit. 

Jak vyčistit troubu
Při čištění trouby používejte pouze měkkou houbičku nebo hadřík abyste předešli poškrábání povrchu

Jak vyčistit troubu krok za krokem 

Než se pustíte do čištění elektrické trouby, je dobré připomenout si dvě důležité zásady. Základním pravidlem je, že trouba by se vždy měla čistit ještě teplá. Usnadní vám to práci. I účinek čisticího prostředku zvýšíte tím, že troubu nebo gril mírně nahřejete (cca 30 °C). I když to může někdy při pohledu na vnitřek trouby svádět k uchopení drátěnky nebo jakékoliv ostrého a tvrdého předmětu, nikdy to nedělejte. Moderní trouby a grily jsou totiž opatřeny speciálním povrchem, který můžete mechanickým čištěním znehodnotit. Nepoužívejte ani žádné agresivní čisticí prostředky či tekutý písek s ostrými částečky. 

Jak vyčistit elektrickou troubu – postup 

 1. Nejdříve vyndejte z trouby plechy a rošty. Plechy umyjte horkou vodou a saponátem a nechte oschnout, zatím co budete čistit vnitřek trouby. 
 2. Rošty budou zřejmě zanesené od připáleného tuku či kousků jídla. Můžete je tedy nechat odmočit v horké vodě a poté houbičkou a saponátem umýt. Snadnější varianta je použití čističe trouby, který odstraní i mastnotu.
 3. Dříve než se pustíte do čištění vnitřku trouby, mírně ji předehřejte na cca 30°. Poté nastříkejte na povrch interiéru čistič trouby. Nezapomeňte na skleněná dvířka.
 4. Po aplikaci spreje se většinou vytvoří hustá pěna, která tvoří přilnavý povlak, aby důkladně rozpustila mastnotu i odolné připáleniny. Po uplynutí dostatečné doby důkladně setřete všechny nečistoty i zbytky pěny vlhkým hadříkem za použití rukavic. 
 5. Při čistění trouby neopomeňte ovládací tlačítka a knoflíky. Ty můžete vyčistit zatím co se budou rozpouštět usazeniny uvnitř trouby. Použijte k tomu malý kartáček nebo starý zubní kartáček s trochou čisticího přípravku. 

Čištění parní trouby

Parní trouby jsou čím dál tím oblíbenější. Mají mnoho výhod a jednou z nich je i to, že se tolik nezanášejí nečistotami. Přesto, pokud chceme zajistit bezproblémový chod parní trouby a její dlouhou životnost, pravidelná údržba je nevyhnutná. Týká se to nejen čištění vnitřku trouby a skleněných dvířek, ale také prevence či odstraňování vodního kamene. K tomu poslouží odvápňovač parní trouby, který účinně, a přitom šetrně parní troubu odvápní. Pro zajištění kompletní péče skvěle poslouží čisticí sada pro parní trouby. Obsahuje odstraňovač vodního kamene a sprej pro čištění trouby od zbytku jídel a mastnoty. Sada je navíc doplněna speciálním hadříkem pro důkladné leštění bez poškrábání.

Jak vyčistit troubu Jak vyčistit troubu
Kompletní péči o parní trouby zajistí sada obsahující odvápňovač parních trub, čisticí sprej i speciální hadřík pro důkladné a šetrné leštění. 
i Hledáte inspiraci pro nové a chutné recepty? Jednoduché italské recepty, inspirace pro zdravé a lahodné pečení v parní troubě, ale i slavností menu najdete v magazínu Vaříme s Alzou.

Samočisticí trouba se vyčistí sama

Jaký je nejjednodušší způsob čištění? Když se trouba vyčistí sama. Pokud tedy plánujete koupi nové trouby a chcete se vyhnout jejímu čištění, řešením je pro vás trouba se samočisticí funkcí. Vybrat si můžete ze dvou typů samočisticích trub. Troubu s pyrolytickým čištěním nebo troubu s katalytickým čištěním. 

Pyrolytické čištění trouby

Pyrolýza je fyzikálně-chemický proces, při kterém dochází k rozkladu organických i anorganických látek za působení tepla a k tepelnému štěpení. Trouby s pyrolytickým čištěním jsou vybaveny na vnitřních stěnách samočisticími vložkami či panely a speciálním smaltovým povrchem. Při pyrolytickém čištění jednoduše stisknete tlačítko a teplota uvnitř trouby stoupne až k 500 °C. Při takto vysoké teplotě se veškeré připečené a zaschlé zbytky jídla spálí na popel, který už jen jednoduše setřete mokrým hadříkem (ideálně ještě když je trouba mírně zahřátá). Celý cyklus samočištění trvá zhruba hodinu a půl. 

Katalytické čištění trouby

Stěny trub s katalytickým čištěním jsou vyrobeny ze speciálního pórovitého materiálu absorbujícího tuky a další nečistoty. Při katalytickém čištění nemusíte troubu zahřívat na vysokou teplotu. Samočištění probíhá vždy, když pečete na více než 200 °C. Nečistoty sami zoxidují, promění se na vodní páru a zcela zmizí. Úplná pohádka pro ty, kteří se chtějí čištění trouby zcela vyhnout. Nutno ovšem dodat, že katalytické stěny je třeba po několika letech vyměnit za nové. 

Jak vyčistit troubu Jak vyčistit troubu
Pokud si pořídíte troubu se samočisticí funkcí, nemusí vás čištění špinavé trouby už nikdy děsit. Trouba s funkcí pyrolytického samočištění nebo trouba vybavená se samočisticím katalytickým smaltem se vyčistí sama.

Jak vybrat troubu 

Vybíráte troubu do své nové kuchyně nebo vám dosluhuje vaše stará trouba a vy prostě uvažujete o nové, modernější? Ať už vybíráte novou pečicí troubu z jakéhokoliv důvodu, nebude to snadný úkol. Jedná se o důležitou investici na mnoho let dopředu a při tak široké nabídce různých druhů pečicích trub a moderních technologií i funkcí není jednoduché rozmyslet, jakou troubu vybrat. Co při výběru nové trouby zohlednit? Jaké jsou výhody jednotlivých druhů trub? Jaké moderní funkce a technologie dnešní trouby nabízí a které by se vám hodily do vaší kuchyně? Nechte si poradit odborníkem a udělejte si přehled. 

i Všechny informace důležité pro výběr trouby přehledně a na jednom místě naleznete také v článku Jak vybrat vestavnou troubu.

Symboly na troubě

Moderní trouby nabízí mnoho funkcí a způsobů pečení, které jsou označené symboly na troubě. Pokud rádi a často připravujete v troubě různé pochoutky, můžete díky správně zvolenému způsobu přípravy dosáhnout ještě lepších výsledků. Pro úplnost tedy na závěr uvádíme přehled nejčastějších symbolů na troubě, abyste mohli všechny její funkce správně a naplno využít. 

Symboly na troubě
Symboly na troubě
Symboly na troubě
Symboly na troubě
Symboly na troubě
Symboly na troubě
Symboly na troubě
Symboly na troubě
Symboly na troubě
Symboly na troubě
Symboly na troubě
Symboly na troubě
Symboly na troubě
i Mohlo by vás zajímat:

Uvažujete o koupi nové trouby? Horkovzdušná trouba, parní trouba či trouba s mikrovlnným ohřevem? Nebo třeba chytrá trouba, která se o vše sama postará? Vyberte si přesně takovou, která bude vyhovovat vašim přáním a potřebám.

BEKO BIM 36300 XCS
Vestavná trouba energetická třída A, objem 82 l, horní ohřev, spodní ohřev, gril, ventilátor, pravý horký vzduch a rozmrazování, 3vrstvé sklo dvířek, dětská pojistka a ochlazovací systém, čištění trouby katalytické, V׊×H 59,5 × 59,4 × 56,7 cm, nerez

7 990,- bez DPH 6 603,-
Koupit
Skladem 4 ks
Můžete mít dnes od 9:30
Objednací kód: BEK006u
SIEMENS HB 635 GNS1 - Vestavná trouba
A+
-5%
SIEMENS HB 635 GNS1
Vestavná trouba energetická třída A+, objem 71 l, horní ohřev, spodní ohřev, gril, ventilátor, pravý horký vzduch, kruhové topné těleso a rozmrazování, dětská pojistka, dotykové ovládání a ochlazovací systém, čištění trouby vodou, V׊×H 59,5 × 59,5 × 54,8 cm, nerez

+ ZDARMA Digitální předplatné Gurmet

-5% 15 790,-
14 999,- bez DPH 12 396,-
Koupit
Akční cena
Skladem 3 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: FBT1571g
MIELE pro kombinované parní trouby DGClean
Čisticí prostředek pro účinné čištění odolných nečistot, intenzivní síla rozpouštění tuků bez vzniku rušivých pachů.

499,- bez DPH 412,-
Koupit
Skladem > 10 ks
Můžete mít dnes od 8:00
Objednací kód: Mie354
AEG pekáč s víkem A9KLLC0
bohaté chutě uchováte uvnitř restovacího hrnce a vždy dosáhnete šťavnatého a měkkého výsledku

6 995,- bez DPH 5 781,-
Koupit
Na cestě 1 ks
Očekáváme 03.11.2020
Objednací kód: AEGPRIS024
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB28
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi