Čištění vodního kamene uvnitř záchodové mísy patří k nejméně oblíbeným činnostem. Pokud ale víte, jak na to, zabere vám pravidelný úklid jen pár minut. Vodní kámen vytváří na ploše záchodové mísy neestetický povlak, který je nutné odstraňovat v rámci pravidelné údržby. Přečtěte si, jak vyčistit záchod od vodního kamene a dalších usazenin snadno a rychle.
Vodní kámen v záchodě vzniká jako důsledek odpařování vody, která obsahuje velké množství minerálů (především hořčíku a vápníku). Četnost a odolnost vodního kamene nejen v záchodové míse, ale také na dalších keramických površích nebo třeba uvnitř bubnu pračky závisí na druhu vody. Vodní kámen se objevuje velmi často v lokalitách, kde je tvrdá voda. Nejhůře jsou pak na tom domácnosti, které odebírají studniční vodu v lokalitách s vápencovým podložím nebo v krasových oblastech. Kromě vodního kamene se mohou na povrchu mísy usazovat i další usazeniny, které mohou vytvořit zbarvený povlak na stěnách mísy.
Vodní kámen v záchodě není jen estetickým, popřípadě hygienickým problémem. Neřešený vodní kámen může po čase ucpat potrubí. Vodní kámen nelze odstranit mechanickým čištěním (pokud se o to pokusíte, s největší pravděpodobností poškrábete keramický povrch mísy). Vápenaté usazeniny efektivně odstraníte kyselými roztoky.
V toaletní míse se usazuje vodní kámen, popřípadě další organické usazeniny. Močový kámen (označuje se také jako ledvinový) je zdravotní komplikace, kterou je nutné léčit nejčastěji podáváním preparátu s obsahem citrátu draselného nebo bikarbonátu sodného. Kameny se díky nim začnou zmenšovat a pacient je časem z těla vyloučí močí. Podobným způsobem se přistupuje také k léčbě písku v ledvinách.
Močový kámen se často používá také v souvislosti s čištěním záchodové mísy, nicméně nejedná se o močový kámen v jeho pravém slova smyslu, ale o vodní kámen, který vzniká odpařováním vody, popřípadě dalších usazenin.
Odstraňování vodního kamene je nutné provádět v pravidelných intervalech, a to především v oblastech, které mají tvrdou vodu. Pokud neradi používáte chemické čističe, můžete zkusit osvědčené tipy a rady, které používaly již naše babičky. Tyto přírodní čističe jsou běžně dostupné, levné a najdete je u sebe doma ve spíži.
Připravte si hrnek kyseliny citronové (asi 200 g) a ten poté vysypte do záchodové mísy. Dávejte přitom pozor na to, aby se kyselina nedopatřením nedostala do kontaktu s očima. Kyselinu uvnitř mísy nechte alespoň 30 minut působit. Poté spláchněte a povrch dočistěte s pomocí štětky.
Bílý ocet je univerzální přírodní čistič a dezinfekce, který využijete nejen pro odstranění vodního kamene v záchodové míse. Ocet je ideální nechat působit přes noc. Nejprve spláchněte a zavřete přívod vody. Ocet nalijte do prázdné nádržky i do záchodové mísy a nechte působit celou noc. Poté otevřete přívod vody, spláchněte a vnitřek záchodové mísy dočistěte štětkou. Ocet můžete čas od času nalít do nádržky, protože zabraňuje opětovnému usazení vodního kamene.
Coca-cola obsahuje kyselinu citronovou a fosforečnou. Díky složení tohoto populárního nápoje odstraníte z toaletní mísy nejen vodní kámen, ale také mastnotu. Mísa získá navíc i oslnivý lesk. Postupujte stejně jako v případě bílého octu. Colu nalijte do nádržky a mísy a nechte působit minimálně přes noc (ideálně pak po dobu 24 hodin). Poté spláchněte a dočistěte záchod štětkou.
Chemické čističe vás efektivně zbaví nejen vodního kamene, ale zajistí také takřka dokonalou eliminaci nebezpečných bakterií a virů. Mají taktéž odmašťovací a lešticí účinky a příjemnou vůni. Čističe toalet mají praktický aplikátor, díky kterému se dostane prostředek i do těžce přístupných míst. Speciální prostředky pro čištění vodního kamene v toaletě zpravidla obsahují kyselinu chlorovodíkovou, která odstraňuje vodní kámen, usazeniny a močovinu.
Pro odstranění velké vrstvy vodního kamene použijte speciální chemické čističe, které obsahují vysokou koncentraci kyseliny chlorovodíkové. Popřípadě použijte kyselinu citronovou, bílý ocet nebo jejich roztok, který necháte působit až 24 hodin.
Močový kámen je označení, které se v souvislosti s čištěním toalet používá pro vodní kámen. Lze jej účinně odstranit s pomocí přírodních i chemických čističů viz. Konkrétní tipy výše.
Usazeniny zahrnují nejen vodní kamen, ale také další pevné, mastné složky, které na povrchu mísy mohou vytvořit tmavou skvrnu. Na usazeniny můžete použít kromě již zmíněných přírodních prostředků, jako jsou ocet, kyselina citronová nebo cola také citron nebo limetku. Popřípadě účinné čističe s obsahem kyseliny chlorovodíkové nebo šetrnější ekologické prostředky.
i
Mohlo by vás zajímat
Silná vrstva vodního kamene se pravidelně objevuje v záchodové míse, na různých površích v záchodě či v koupelně a také uvnitř bubnu pračky v oblastech s tvrdou vodou. Vodní kámen a další usazeniny můžete jednoduše odstranit s pomocí bílého octu, kyseliny citronové nebo coca-coly. Zvolit si můžete také účinné chemické čističe s obsahem kyseliny chlorovodíkové.