Skvrny od krve patří k těm nejodolnějším. Neznamená to ale, že se jich už nikdy nezbavíte. Odstraňování čerstvých i zaschlých skvrn od krve má svá pravidla. Pokud se jimi budete řídit, ve většině případů se obejdete i bez drahých speciálních čističů. V našem článku najdete jednoduché návody krok za krokem, jak odstranit skvrny od krve nejen z oblečení a povlečení, ale také z matrací nebo pohovek a další užitečné tipy a informace, které oceníte při čištění různých druhů textilií.
Krev je životadárná tekutina, která má velmi specifické složení. Možná vám vrtá hlavou, proč jsou právě skvrny od krve takto „tvrdohlavé“ a v některých případech prakticky neodstranitelné. Přirozenou vlastností krve je její srážlivost. Při kontaktu s tkaninou započne proces srážení, a to v praxi znamená, že se krev usazuje hlouběji v jednotlivých vláknech. Jinými slovy čas je váš nepřítel. Pokud se stane nehoda, měli byste okamžitě jednat, aby nedošlo k zaschnutí krve. Čím dříve textilii začnete čistit, tím lépe. Jaký je správný postup?
Pokud máte tu možnost, ihned po ušpinění textilie skvrnu přeperte pod tekoucí studenou vodou. V případě, že je skvrna zcela čerstvá, postačí k úplnému odstranění jen tekoucí studená voda. Nemáte čas? Pak potřísněné oblečení, povlečení a jiné prádlo alespoň namočte do studené vody, tím zabráníte zaschnutí krve a hlubší penetraci do vláken.
i
Při odstraňování čerstvých skvrn od krve můžete kromě studené tekoucí vody využít taky kostku ledu. Tato chytrá vychytávka působí skvěle nejen na krev, ale také na další odolné skvrny bílkovinového původu. Kostku ledu navíc uplatníte i při čištění textilií, které nelze propláchnout pod tekoucí vodou, jako jsou matrace, koberce nebo čalounění nábytku.
Odstranit zaschlou krev z oblečení či jiných textilií není snadné. Běžné prací prášky samy o sobě nejsou dostatečně efektivní. Bělidla nejsou vhodnou volbou pro barevné prádlo a vyvářka nebo praní na vysoký stupeň může situaci ještě zhoršit. Jak tedy postupovat, abyste danou textilii zachránili nebo alespoň minimalizovali následky? Zkuste si namíchat vlastní odstraňovač skvrn z běžně dostupných ingrediencí (optimální především pro bílé a světlé barvy). Budete potřebovat následující složky: 200 až 300 ml peroxidu vodíku, 1 lžičku jedlé sody, 1 lžičku prostředku na mytí nádobí, prázdnou láhev s rozprašovačem.
Pozor! Roztok s obsahem peroxidu vodíku není vhodný pro odstranění skvrn z tmavých textilií nebo džínoviny (v daném místě může původní barva zesvětlit). Alternativou může být šampon, mýdlo nebo jen prostředek na nádobí.
Krev na oblečení odstraňujte s ohledem na barvy a druh tkaniny. První krok čištění je ale ve všech případech stejný, a to namočení nebo oplachování ve studené vodě. Výhodou skvrn na oblečení (čerstvých i zaschlých) je fakt, že oblečení lze jednoduše čistit pod tekoucí vodou nebo namáčet. S ohledem na druh oděvu a textilii, ze které byl vyrobený, si můžete namíchat účinný čistič z běžně dostupných prostředků. Níže najdete pár tipů, jak postupovat:
Skvrny od krve na povlečení odstraníte stejným způsobem jako v případě oblečení. Opět platí, že peroxid vodíku je vhodným prostředkem pouze pro bílé a světlé povlečení. V případě povlečení se velmi osvědčil bílý ocet, který nejenže odstraní krvavé skvrny, ale zároveň prádlo krásně změkčí, takže nemusíte používat aviváž. Typický octový zápach zmizí po uschnutí prádla. Perte ložní prádlo maximálně na 40 °C, v případě potřeby prací cyklus zopakujte (opět při nízkých teplotách).
Zaschlá krev na matraci je nejen neestetická, ale také nehygienická. Matraci, bohužel, nelze jednoduše propláchnout pod studenou tekoucí vodou jako v případě oblečení nebo povlečení. V tomto případě určitě využijete trik s kostkami ledu. Použít můžete také již mnohokrát zmíněný roztok peroxidu vodíku, sody a čisticího prostředku na nádobí a vyzkoušet můžete také čištění s pomocí zubní pasty. Domácí čističe nechte vždy působit (alespoň 30 minut). Poté místo ručně očistěte hadříkem namočeným v studené vodě. V případě zaschlých skvrn budete muset tento postup dle potřeby opakovat.
Skvrnu od krve namočte s pomocí kostky ledu a posypte solí. Poté nechte alespoň 30 minut působit a následně dočistěte ručně s pomocí hadříku a studené vody (Pozor! Hrubší sůl může poškodit senzitivní tkaniny). V případě, že si na čištění pohovky nebo koberce netroufáte, můžete využít služeb profesionálních firem, které mají s odstraňováním odolných skvrn z čalouněného nábytku a koberců bohaté zkušenosti a jsou vybaveni technikou a čisticími prostředky, které jsou šetrné i k velmi jemným textiliím.
Odstranit skvrny od krve není snadné. Ideální je nenechat skvrny zaschnout. Prádlo co nejdříve vyperte v tekoucí studené vodě nebo alespoň namočte ve studené vodě. Krev účinně odstraníte s pomocí peroxidu vodíku, sody, šamponu, zubní pasty, jádrového mýdla nebo čisticího prostředku na nádobí. Po předeprání perte prádlo v pračce maximálně na 40 °C.