Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká
Sdílej a ušetři Vypadejte skvěle

Jak zacházet s mobilem ve vedru?

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Mobilním telefonům jakékoliv extrémní teploty, v současné době zejména vedra, nijak neprospívají. Pokud je telefon horký, trpí zejména citlivé komponenty jako procesor či baterie. Na to je potřeba v letních vedrech myslet a mobil před nebezpečím chránit. Pokud tak neučiníte, může dojít ke zhoršení výkonu a v některých případech i k nenávratnému poškození mobilu. Máme pro vás tipy a triky, jak chladit telefon a co s přehřátým mobilem.

Smartphone horko

Jak zacházet s mobilem ve vedru? – OBSAH

 1. Víte, jaká je provozní teplota telefonu?
 2. Mobil na slunci? Raději ne
 3. V horku dochází k přehřívání baterie v mobilu
 4. Jaké činnosti zahřívají mobilní telefon?
 5. Teplota telefonu: Jak zjistit, že se mobil přehřál?
 6. Jak chladit telefon
 7. I přesto mám přehřátý mobil. Co teď?

Víte, jaká je provozní teplota telefonu?

Jednoduchou radou pro to, abyste udrželi svůj mobil bezpečně chladný, je dodržovat jeho maximální provozní teplotu. Teplota telefonu se běžně pohybuje okolo 40 °C, některé odolnější typy telefonů vydrží až 60 °C. Pozor však, teplota je to maximální a k přehřívání telefonu dochází již před jejím dosažením. Ideální teplota se pohybuje níže, okolo 20 °C.

Mobil ve vedru

V letních měsících je potřeba zabránit přehřívání mobilního telefonu, a to nejen v exteriérech.

Nezapomeňte na to, že tyto limity platí nejen pro mobil v provozu, ale i pro jeho skladování. A pokud telefon používáte nebo je zařízení uložené v místě s vyšší teplotou, než je ta ideální, je nutné počítat s případnými problémy.

i Mobilní telefony (Novinky a zprávy)

Mobil na slunci? Raději ne

Držet mobil při teplotě okolo 20 °C má dobrý důvod. Drobné komponenty v telefonu – od baterie přes procesor až k vodičům – totiž nemají teplo nijak v lásce. To přitom vzniká nejen vlivem vysokých okolních teplot, ale i vlastním přičiněním, protože každé elektronické zařízení při svém chodu produkuje odpadní teplo. Není proto vhodné nechávat telefon na přímém slunci, třeba venku na pláži či na palubní desce auta.

Mobilní součástky

Zahřívání mobilního telefonu škodí zejména jeho vnitřním součástkám. Mobily totiž na rozdíl od počítačů nemají vlastní chlazení.

A přebytečné teplo je třeba odvádět, ať už vzniká jakkoli. V počítačích a noteboocích řeší problém zahřívání ventilátory, ale telefony nic takového nemají a pro chlazení se spoléhají jen na okolní vzduch.

Moderní jsou dnes i nejrůznější kryty telefonů. Z pohledu chlazení vnitřních komponentů telefonu je to ale další vrstva, která zabraňuje odvodu tepla z těla telefonu. První obranou proti přehřívání telefonu v těchto letních vedrech je proto vyndat jej z jeho ochranného obalu.

i Některé telefony jsou vůči horku odolnější. Obecně vzato, nejlépe jsou na tom herní telefony. Jejich komponenty jsou konstruovány tak, aby vydržely vyšší teploty. Ale ani ty však nejsou nezničitelné.

V horku dochází k přehřívání baterie v mobilu

Baterie se vlivem velkého horka nejen rychleji vybíjí, ale snižuje se i její životnost. Možná jste se setkali s tím, že když ponecháte svůj telefon dlouho vypnutý, po delší době se nějaké to procento baterie ztratí. To se může dít i v důsledku nevhodné skladovací teploty. Když mobil dokonce položíte třeba na rozpálené zábradlí nebo palubní desku, baterie se může i nevratně poškodit. Jednou z rad, jak co nejvíce prodloužit životnost baterie, je tedy telefon chránit před vysokými teplotami.

Mobil ve vedru

Pálící letní slunce telefonu rozhodně dobře neudělá.

Je třeba si dát také pozor na situaci, kdy mobil nabíjíte na slunci. Při nabíjení se totiž baterie zahřívá a spolu s vysokou okolní teplotou je to téměř vražedná kombinace, při níž snadno dojde k přehřívání baterie v telefonu. Řidiči by si měli dávat pozor také v případě, kdy mají na mobilu spuštěnou navigaci. Protože se telefon rychleji vybíjí, mají jej připojený do autonabíječky, a navíc na telefon svítí slunce. To rozhodně baterii ani telefonu neprospěje.  Pokud je skutečně nezbytné tuto činnost s telefonem vykonávat, alespoň na něj nasměrujte výdech klimatizace.

i 8 tipů, jak prodloužit výdrž baterie telefonu.

Jaké činnosti zahřívají mobilní telefon?

Jak jsme naznačili výše, slunce a vysoká teplota okolního vzduchu nejsou jedinými spouštěči zahřívání telefonu. Dalším je třeba způsob používání telefonu a to, co na něm děláme.

 • Hraní her – mobil spolehlivě zahřejete hraním graficky náročných her. Hry, zejména ty nové bývají velmi náročné na procesor, který se navíc zahřívá velice rád.
 • Focení a natáčení videí, jejich postprodukce – jistě, focení či natáčení videí patří k častým činnostem na dovolené, ale když už nic jiného, alespoň s jejich úpravou počkejte do stínu hotelového pokoje. Úprava fotek či střih videa jsou totiž podobně jako hry náročné na komponenty telefonu a vedou k jeho velkému (a zbytečnému) zahřívání.
 • Zapnutá mobilní data – dalším viníkem, který má na přehřívání telefonů svůj podíl, jsou zapnutá mobilní data. Nejenže mobil přehřívají, ale některé aplikace data využívají i na pozadí. Data si tedy zapínejte, jenom když mobil používáte.
 • Zapnuté určování polohy pomocí GPS – výše uvedené platí i pro GPS, které se rovněž podílí na zahřívání mobilu.
 • Další náročné aplikace – také ostatní aplikace jako Facebook nebo Snapchat dávají telefonu zabrat. To se projevuje v mnoha případech ve zpomalení telefonu, rychlém vybíjení baterie nebo zahřívání.
 • Vkládání mobilu do obalu či zavazadla – z pohledu zahřívání mobilu je nevhodné jej dávat nejen do obalu, ale i do batohu nebo do tašky. Právě tam bývá teplota vyšší.
 • Virus či porucha – nezávisle na činnostech či okolní teplotě se někdy může stát, že se vám začne telefon přehřívat. V tu chvíli není od věci odnést jej do odborného servisu. Může to totiž indikovat vir nebo poruchu.

Teplota telefonu: Jak zjistit, že se mobil přehřál?

Otázka to není vůbec zbytečná, protože jak píšeme výše, telefony se přehřívají již při teplotě nižší než 40 °C. A tuto teplotu uživatel jednoduše nemusí v některých situacích zaregistrovat. Přesto je dobré dávat si pozor na situace, kdy vás začne telefon v ruce pálit. Dobře to poznáte u těch, které mají kovová nebo skleněná záda. 

Mobil ve vedru

Přehřívání mobilního telefonu můžete zabránit vypnutím náročných aplikací či dat a Wi-Fi

Většina chytrých telefonů má teplotní senzor a zabudovanou ochranu před přehřátím. Mobily mají nastavené své teplotní limity a v prvé řadě samy zpomalí procesor tak, aby vyvíjel menší množství zbytkového tepla. Děje se tak bez vědomí uživatele, aby ho to zbytečně neděsilo, nezdržovalo a zároveň neomezilo v používání telefonu. V případě větších teplot už telefony uživatele upozorní a případně jej nepustí k další činnosti, dokud se telefon neochladí. 

Pokud chcete sami sledovat, jak je na tom váš telefon, existují na to i aplikace. Ty nabízejí komplexní pohled na vytížení vašeho přístroje – sledují třeba využití procesoru a frekvenci, na které pracuje, využití paměti RAM, ale hlavně – a to nás zajímá nejvíce – i teplotu baterie a teplotu CPU. To vše zvládne například appka Tinycore pro Android. O stavu telefonu máte přehled neustále, do horní části obrazovky se totiž integruje drobná lišta. Obdobnou aplikací je i DevCheck, ta je navíc k dispozici zdarma a bez reklam. Jednoduchou aplikací, která se prioritně soustředí na baterii, je Battery Monitor, ale pro základní přehled rozhodně postačí. Všechny předešlé aplikace jsou dostupné pro Android. Uživatelé iPhonů podobné aplikace k dispozici nemají a musí se spolehnout na to, že telefon sám hlídá svou teplotu a účinně brání svému přehřátí.

i Záloha a obnova telefonu (PODROBNÝ NÁVOD)

Mnohdy však není přehřívání telefonu snadno rozpoznatelné, či si jej jednoduše nevšimnete. Stačí ale použít selský rozum. Když telefonu problikává displej, vůbec nefunguje nebo je telefon horký, zpozorněte. V této chvíli už dost možná dochází k poškození telefonu.

iPhone Přehřátí

Teplota telefonu je snadno zjistitelná pomocí nejrůznějších aplikací.

Jak chladit telefon

 • Nenechávejte telefon v uzavřeném autě. Tam totiž může teplota dosáhnout až hodnoty přes 50 °C. To by váš telefon nemusel zvládnout.
 • Ze stejného důvodu skryjte telefon před přímým sluncem. Ve stínu bude vašemu telefonu určitě lépe.
 • Když je venku horko, používejte telefon co možná nejméně. Hry a aplikace přidávají mobilu práci s chlazením, a té má i tak nad hlavu.
 • Nepokládejte svůj mobil na kovové a matné předměty. Právě ty jsou nejvíce rozpálené a tvoří jednu z největších hrozeb pro vaše zařízení.
 • Pokud máte v pokoji vysokou teplotu, použijte pro nabíjení méně výkonnou nabíječku. Mobil se sice bude nabíjet déle, ale je to lepší než kupovat nový. 
 • V autě je zajímavým řešením pořízení držáku mobilního telefonu, který se zasouvá do výdechu klimatizace. Proudící vzduch tak ochladí nejen cestující v autě, ale pomůže snížit teplotu mobilu. Jednoduchým a levným řešením je například Celly Ghostvent. Pokud hledáte něco sofistikovanějšího, vyzkoušejte například Fixed iCON.
Natáčení v teple

Krátkodobě může mobil na slunci být, ale rozhodně mu to nesvědčí.

I přesto mám přehřátý mobil. Co teď?

Když se vám telefon i přesto přehřeje, nesnažte se jej okamžitě zchladit. Nikdy jej nedávejte do ledničky nebo mrazáku. Náhlá změna teploty spolu s vlhkostí je pro něj zničující.

Mobil ve vedru

Velkým rizikem je i to, když máte telefon v batohu. Tam bývá teplota ještě vyšší.

Ze všeho nejdříve telefon vypněte, aby nedošlo k dalšímu poškození jeho součástek. Teprve potom jej položte někam, kde je chladněji a kam se dostane vzduch. Mobil pozvolna ochladne, a poté jej můžete zapnout. Pokud nebyl přehřátý příliš dlouho, bude opět v pořádku fungovat. Jak jsme zmínili výše, dobré je telefon vyndat z ochranného obalu či pouzdra.

i Mohlo by vás zajímat

Vysoké letní teploty jsou zničující nejen pro vás, ale i pro vaši elektroniku. Tím, že omezíte chod některých aplikací a nebo si budete zapínat data jen ve chvíli, kdy to skutečně potřebujete, můžete svému smartphonu velmi pomoci. Obecná rada však je – nevystavujte svůj telefon přímému slunci, držte jej, stejně jako sami sebe, ve stínu. 

iPhone 11 Pro 64GB vesmírně šedá - Mobilní telefon
iPhone 11 Pro 64GB vesmírně šedá
Mobilní telefon 5,8" OLED 2436 × 1125, procesor Apple A13 Bionic 6jádrový, RAM 4 GB, interní paměť 64 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2) + 12 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 12 Mpx, optická a elektronická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 18W, bezdrátové nabíjení, baterie 3046 mAh, iOS 13

+ ZDARMA Předplatné HBO GO na 2 měsíce ZDARMA - registrace na HBOGO.CZ
+ ZDARMA Poukaz Apple TV+ na rok zdarma

29 990,- bez DPH 24 785,-
Koupit
Pronájem elektroniky
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 32 prodejnách
Objednací kód: RI029b3
iPhone 11 Pro 256GB půlnoční zelená
Mobilní telefon 5,8" OLED 2436 × 1125, procesor Apple A13 Bionic 6jádrový, RAM 4 GB, interní paměť 256 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2) + 12 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 12 Mpx, optická a elektronická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 18W, bezdrátové nabíjení, baterie 3046 mAh, iOS 13

+ ZDARMA Předplatné HBO GO na 2 měsíce ZDARMA - registrace na HBOGO.CZ
+ ZDARMA Poukaz Apple TV+ na rok zdarma

34 590,- bez DPH 28 587,-
Koupit
Pronájem elektroniky
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: RI029c1
iPhone 11 128GB bílá - Mobilní telefon
Více než98%spolehlivost
iPhone 11 128GB bílá
Mobilní telefon 6,1" IPS 1792 × 828, procesor Apple A13 Bionic 6jádrový, RAM 4 GB, interní paměť 128 GB, zadní fotoaparát s optickým zoomem 12 Mpx (f/1,8) + 12 Mpx (f/2,4), přední fotoaparát 12 Mpx, optická a elektronická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, Lightning port, voděodolný dle IP68, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 18W, bezdrátové nabíjení, baterie 3110 mAh, iOS 13

+ ZDARMA Předplatné HBO GO na 2 měsíce ZDARMA - registrace na HBOGO.CZ
+ ZDARMA Poukaz Apple TV+ na rok zdarma

22 490,- bez DPH 18 587,-
Koupit
Pronájem elektroniky
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 4 prodejnách
Objednací kód: RI028c1
iPhone Xr 64GB bílá - Mobilní telefon
Více než98%spolehlivost
iPhone Xr 64GB bílá
Mobilní telefon 6,1" IPS 1792 × 828, procesor Apple A12 Bionic 6jádrový, RAM 3 GB, interní paměť 64 GB, zadní fotoaparát 12 Mpx (f/1,8), přední fotoaparát 7 Mpx, optická stabilizace, GPS, Glonass, NFC, LTE, Lightning port, voděodolný dle IP67, single SIM + eSIM, neblokovaný, rychlé nabíjení 15W, bezdrátové nabíjení, baterie 2942 mAh, iOS 12

+ ZDARMA Předplatné HBO GO na 2 měsíce ZDARMA - registrace na HBOGO.CZ
+ ZDARMA Poukaz Apple TV+ na rok zdarma

-3% 16 999,-
16 499,- bez DPH 13 636,-
Koupit
Pronájem elektroniky
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 7 prodejnách
Objednací kód: RI027b1
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
P-DC1-WEB29
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi