AlzaBoxy Q1 Aplikace

Když je venku jako v kamnech. Jak zacházet s mobilem ve vedru?

Zobrazit katalog

Článek

• Autor: Redakce

Není žádnou novinkou, že mobilním telefonům extrémní teploty, v současné době zejména vedra, nijak neprospívají. Ba dokonce jim mohou přímo škodit. V horkém počasí trpí zejména procesor či baterie a pokud svůj telefon nebudeme chránit, může dojít ke zhoršení jeho výkonu a v některých případech i k nenávratnému poškození. Máme však pro vás tipy a triky, jak chladit telefon a co s přehřátým mobilem.

Jak zacházet s mobilem ve vedru

Jak zchladit telefon – OBSAH

 1. Milujete teplo? Mobily nikoli
 2. Horko může poškodit například baterii, a to i nenávratně
 3. Chlazení telefonu – jak zajistit jeho optimální teplotu
 4. Jak zjistit teplotu telefonu
 5. I přesto mám přehřátý mobil. Co teď?

Milujete teplo? Mobily nikoli

Základem pro to, aby váš mobil zůstal dlouho plně funkční a v dobré kondici, je dodržovat jeho běžnou provozní teplotu. Tato hodnota se zpravidla pohybuje maximálně do 40 °C, byť některé odolnější typy telefonů vydrží fungovat i při teplotě až 60 °C.

Pozor však, teplota je to maximální a k přehřívání telefonu dochází již před jejím dosažením. Ideální teplota se tak pohybuje níže, okolo 20 °C. Důležité přitom je, že tyto limity platí nejen pro mobil v provozu, ale i pro dobu, kdy ho zrovna nepoužíváte.

Mobil ve vedru

V letních měsících je potřeba zabránit přehřívání mobilního telefonu, a to nejen v exteriérech.

Horko může poškodit například baterii, a to i nenávratně

Držet mobil při teplotě okolo 20 °C má dobrý důvod – drobné komponenty v jeho útrobách jako třeba baterie, procesor či vodiče totiž nemají teplo nijak v lásce.

i Nejlepší mobilní telefony 2023

Například vlivem velkého horka se rychleji vybíjí baterie, přičemž se zároveň snižuje i její životnost. A pokud mobil dokonce položíte třeba na rozpálené zábradlí nebo palubní desku, akumulátor se může odporoučet i nevratně.

Mobilní součástky

Zahřívání mobilního telefonu škodí zejména jeho vnitřním součástkám. Mobily totiž na rozdíl od počítačů nemají vlastní chlazení.

Chlazení telefonu – jak zajistit jeho optimální teplotu

Již víme, že životnost baterie, komponent i samotného telefonu prodloužíme tím, že je budeme chránit před vysokými teplotami. Jak ale telefon zchladit?

 • Nenechávejte telefon v uzavřeném autě. Tam totiž může teplota dosáhnout až hodnoty přes 50 °C. To by nemusel ustát bez úhony.
 • Ze stejného důvodu skryjte telefon před přímým sluncem. Ve stínu mu bude, ale jako kterékoli jiné elektronice, o poznání lépe.
 • Samozřejmě také telefon nenabíjejte na slunci. Při nabíjení se baterie zahřívá i ve stínu a za pokojové teploty, takže na přímém slunci je to takřka vražedná kombinace.
 • Smartphone vám pak rozhodně nepoděkuje ani za to, když na něm v autě zapnete navigaci, připojíte jej do autonabíječky a zároveň na něj svítí slunce. Pokud to ale nejde jinak, snažte se alespoň na něj nasměrovat výdech klimatizace.
 • Používáte-li telefon jako navigaci a víte, že máte před sebou dlouhé kilometry bez odbočky, dejte telefonu příležitost si odpočinout. Z držáku ho vyndejte a dejte do stínu. Dáte mu tak šanci alespoň trochu vychladnout.
 • Nepokládejte svůj mobil v horku na kovové a matné předměty. Právě ty jsou nejrozpálenější a tvoří jednu z největších hrozeb pro vaše zařízení.
 • Pokud máte v pokoji vysokou teplotu, použijte pro nabíjení méně výkonnou nabíječku. Mobil se sice bude nabíjet déle, ale nebude se tolik zahřívat.
 • V autě je vhodným řešením pořízení držáku mobilního telefonu, který se zasouvá do výdechu klimatizace. Proudící vzduch ochladí nejen cestující v autě, ale i samotný mobil.
 • Teplotu telefonů ale zvyšují například i ochranné kryty či pouzdra. Představují totiž jen další vrstvu, která zabraňuje odvodu tepla z těla zařízení. Proto pokud chcete mobil rychleji ochladit nebo zabránit jeho přehřívání, z ochranného obalu jej vyndejte.
Mobil ve vedru

Pálící letní slunce telefonu rozhodně dobře neudělá.

Svůj mobilní telefon však můžete proměnit v rozpálená kamna i prostým používáním bez ochranného krytu či nabíjením na přímém slunci. A proměna může být o to rychlejší a výraznější, pokud je okolní teplota vysoká. Proto když je venku horko, používejte telefon co nejméně. Hry a aplikace přidávají mobilu práci s chlazením, a té má i tak nad hlavu. V některých situacích jej odložit nejde, pokud ale chcete extrémní zahřívání omezit, vyvarujte se těchto činností:

 • Nehrajte na něm hry – mobil spolehlivě zahřejete hraním graficky náročných her. Zejména ty nové bývají velmi náročné na procesor, který se navíc zahřívá velice rád.
 • Nefoťte, netočte videa a snímky neupravujte – bez focení či natáčení videí to sice na dovolené většinou nejde, pokud ale chcete zabránit extrémnímu přehřátí svého mobilu, na chvíli pokušení zachytit situaci odolejte a telefon nechte v kapse. Rovněž s jejich úpravou počkejte do stínu hotelového pokoje. Focení, natáčení či úprava obojího jsou totiž rovněž velmi náročné na komponenty telefonu a vedou k jeho rychlému zahřívání.
 • Vypněte si mobilní data – dalším viníkem, který má na přehřívání telefonů svůj podíl, jsou zapnutá mobilní data. Nejenže mobil přehřívají, ale některé aplikace data využívají i na pozadí. Data si tedy zapínejte jenom, když mobil používáte.
 • Vypněte určování polohy pomocí GPS – výše uvedené platí i pro GPS, které se rovněž podílí na zahřívání mobilu.
 • Nepoužívejte další náročné aplikace – také ostatní aplikace jako YouTube, TikTok, Snapchat či další dávají telefonu zabrat. To se projevuje v mnoha případech ve zpomalení telefonu, rychlém vybíjení baterie nebo zahřívání.
 • Virus či porucha – nezávisle na činnostech či okolní teplotě se někdy může stát, že se vám začne telefon přehřívat. V tu chvíli není od věci odnést jej do odborného servisu. Může to totiž indikovat vir nebo poruchu.
i 8 tipů, jak prodloužit výdrž baterie telefonu

Jak zjistit teplotu telefonu

Jak vůbec zjistit, že se váš mobil přehřál? Otázka to není vůbec zbytečná, protože jak píšeme výše, telefony se přehřívají již při teplotě nižší než 40 °C. A tuto teplotu uživatel jednoduše nemusí v některých situacích zaregistrovat. Přesto je dobré dávat si pozor na situace, kdy vás začne telefon v ruce pálit. Dobře to poznáte u těch, které mají kovová nebo skleněná záda.

Mobil ve vedru

Přehřívání mobilního telefonu můžete zabránit vypnutím náročných aplikací či dat a WiFi

Většina chytrých telefonů má teplotní senzor a zabudovanou ochranu před přehřátím. Mají nastavené své teplotní limity a v případě potřeby v prvé řadě samy zpomalí procesor tak, aby vyvíjel menší množství zbytkového tepla. Děje se tak bez vědomí uživatele, aby ho to zbytečně neděsilo, nezdržovalo a zároveň neomezilo v používání zařízení. V případě větších teplot už telefony uživatele upozorní a případně jej nepustí k další činnosti, dokud se telefon neochladí. 

Pokud chcete sami sledovat teplotu telefonu, existují k tomu i aplikace. Ty nabízejí komplexní pohled na vytížení vašeho přístroje – sledují třeba využití procesoru a frekvenci, na které pracuje, využití paměti RAM, ale hlavně – a to nás zajímá nejvíce – i teplotu baterie a teplotu CPU.

i Záloha a obnova telefonu (PODROBNÝ NÁVOD)

To vše zvládne například appka System Tools Lab pro Android. O stavu telefonu budete mít díky ní přehled neustále, jelikož do horní části obrazovky se integruje drobná lišta. Obdobně funguje i appka DevCheck, která je navíc zdarma a bez reklam.

iPhone Přehřátí

Teplota telefonu je snadno zjistitelná pomocí nejrůznějších aplikací.

Jednoduchou aplikací, prioritně soustředící na baterii, je Battery Monitor, ale pro základní přehled rozhodně postačí. Všechny předešlé aplikace jsou dostupné pouze pro Android. Uživatelé iPhonů podobné aplikace k dispozici nemají a musí se spolehnout na to, že telefon sám hlídá svou teplotu a účinně brání svému přehřátí.

Mnohdy však není přehřívání telefonu snadno rozpoznatelné, či si jej jednoduše nevšimnete. Stačí ale použít selský rozum. Když je mobil horký, problikává mu displej nebo vůbec nefunguje, zpozorněte. V této chvíli už lze hovořit o přehřívání telefonu a dost možná už dochází k jeho poškození.

Natáčení v teple

Krátkodobě může mobil na slunci být, ale rozhodně mu to nesvědčí.

I přesto mám přehřátý mobil. Co teď?

Když se vám telefon i přesto přehřeje, nesnažte se jej okamžitě zchladit. Nikdy jej nedávejte do ledničky nebo mrazáku. Náhlá změna teploty spolu s vlhkostí je pro něj zničující.

Mobil ve vedru

Velkým rizikem je i to, když máte telefon v batohu. Tam bývá teplota ještě vyšší.

Ze všeho nejdříve telefon vypněte, aby nedošlo k dalšímu poškození jeho součástek. Teprve potom jej položte někam, kde je chladněji a kam se dostane vzduch. Mobil pozvolna ochladne, a poté jej můžete zapnout. Pokud nebyl přehřátý příliš dlouho, bude opět v pořádku fungovat. A jak jsme zmínili výše, telefon vyndejte z ochranného obalu či pouzdra.
i Mohlo by vás zajímat

Vysoké letní teploty mohou být nepříjemné nejen pro nás, ale i pro naši elektroniku. Tím, že omezíte chod některých aplikací nebo si budete zapínat data jen ve chvíli, kdy to skutečně potřebujete, můžete svému smartphonu velmi pomoci. Obecná rada však je – nevystavujte svůj telefon přímému slunci, držte jej, stejně jako sami sebe, ve stínu. 

4,7 269×
Samsung Galaxy A54 5G 8GB/128GB grafitová
Mobilní telefon - 6,4" AMOLED 2340 x 1080 (120Hz), operační paměť 8 GB, vnitřní paměť 128 GB, hybridní slot + eSIM, procesor Samsung Exynos 1380, fotoaparát: 50Mpx (f/1,8) hlavní + 12Mpx širokoúhlý + 5Mpx makro, přední kamera 32Mpx, čtečka otisků prstů, GPS, NFC, LTE, 5G, USB-C, voděodolný dle IP67, rychlé nabíjení 25W, baterie 5000 mAh, model 2023, Android
9 990,-
Na objednávku – termín upřesníme > 5 ks
Očekáváme 26.02.2024
Objednací kód: SAMO0250b3
4,7 269×
Samsung Galaxy A54 5G 8GB/128GB limetková
Mobilní telefon - 6,4" AMOLED 2340 x 1080 (120Hz), operační paměť 8 GB, vnitřní paměť 128 GB, hybridní slot + eSIM, procesor Samsung Exynos 1380, fotoaparát: 50Mpx (f/1,8) hlavní + 12Mpx širokoúhlý + 5Mpx makro, přední kamera 32Mpx, čtečka otisků prstů, GPS, NFC, LTE, 5G, USB-C, voděodolný dle IP67, rychlé nabíjení 25W, baterie 5000 mAh, model 2023, Android
9 990,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SAMO0250b1
4,7 269×
Samsung Galaxy A54 5G 8GB/128GB fialová
Mobilní telefon - 6,4" AMOLED 2340 x 1080 (120Hz), operační paměť 8 GB, vnitřní paměť 128 GB, hybridní slot + eSIM, procesor Samsung Exynos 1380, fotoaparát: 50Mpx (f/1,8) hlavní + 12Mpx širokoúhlý + 5Mpx makro, přední kamera 32Mpx, čtečka otisků prstů, GPS, NFC, LTE, 5G, USB-C, voděodolný dle IP67, rychlé nabíjení 25W, baterie 5000 mAh, model 2023, Android
9 990,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SAMO0250b2
4,7 130×
Xiaomi Redmi Note 12 Pro 5G 6GB/128GB černá
Mobilní telefon - 6,67" AMOLED 2400 × 1080 (120Hz), operační paměť 6 GB, vnitřní paměť 128 GB, dual SIM, procesor MediaTek Dimensity 1080, fotoaparát: 50Mpx (f/1,88) hlavní + 8Mpx širokoúhlý + 2Mpx makro, přední kamera 16Mpx, čtečka otisků prstů, GPS, NFC, LTE, 5G, Jack (3,5mm) a USB-C, rychlé nabíjení 67W, SOS tlačítko, baterie 5000 mAh, model 2023, Android
Cenová bomba
5 949,- Ušetříte 1 041,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: XI265b1
Motorola Razr 40 8GB/256GB béžová - Mobilní telefon
Doručení do
Alzaboxu zdarma
4,9
Motorola Razr 40 8GB/256GB béžová
Mobilní telefon - 6,9" P-OLED 2640 × 1080 (144Hz), operační paměť 8 GB, vnitřní paměť 256 GB, single SIM + eSIM, procesor Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1, fotoaparát: 64Mpx (f/1,7) hlavní + 13Mpx makro, přední kamera 32Mpx, čtečka otisků prstů, GPS, NFC, LTE, 5G, USB-C, rychlé nabíjení 33W, bezdrátové nabíjení, baterie 4200 mAh, model 2023, Android
16 990,-
Na objednávku – termín upřesníme > 5 ks
Očekáváme 22.02.2024
Objednací kód: SMTR525b1
Motorola Razr 40 8GB/256GB zelená - Mobilní telefon
Doručení do
Alzaboxu zdarma
4,9
Motorola Razr 40 8GB/256GB zelená
Mobilní telefon - 6,9" P-OLED 2640 × 1080 (144Hz), operační paměť 8 GB, vnitřní paměť 256 GB, single SIM + eSIM, procesor Qualcomm Snapdragon 7 Gen 1, fotoaparát: 64Mpx (f/1,7) hlavní + 13Mpx makro, přední kamera 32Mpx, čtečka otisků prstů, GPS, NFC, LTE, 5G, USB-C, rychlé nabíjení 33W, bezdrátové nabíjení, baterie 4200 mAh, model 2023, Android
Cenová bomba
16 990,- Ušetříte 4 609,-
Na objednávku – termín upřesníme > 5 ks
Očekáváme 22.02.2024
Objednací kód: SMTR525b2
4,9 11×
VIVO V29 Lite 5G 8GB/128GB zlatá
Mobilní telefon - 6,78" AMOLED 2400 × 1080 (120Hz), operační paměť 8 GB, vnitřní paměť 128 GB, Dual SIM + eSIM, procesor Qualcomm Snapdragon 695, fotoaparát: 64Mpx (f/1,79) hlavní + 2Mpx makro, přední kamera 16Mpx, GPS, NFC, LTE, 5G, USB-C, rychlé nabíjení 44W, baterie 5000 mAh, model 2023, Android
+Dárek Bezdrátová sluchátka Vivo Wireless Sport Lite Blue headset v hodnotě 899,-
5 990,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: VIV117b2
Vivo X90 Pro 5G 12GB/256GB černá - Mobilní telefon Doručení do
Alzaboxu zdarma
4,8
Vivo X90 Pro 5G 12GB/256GB černá
Mobilní telefon - 6,78" AMOLED 2800 × 1260 (120Hz), operační paměť 12 GB, vnitřní paměť 256 GB, dual SIM, procesor MediaTek Dimensity 9200 5G, fotoaparát: 50Mpx (f/2,45) hlavní + 50Mpx širokoúhlý + 12Mpx makro, přední kamera 32Mpx, čtečka otisků prstů, GPS, NFC, LTE, 5G, USB-C, rychlé nabíjení 120W, bezdrátové nabíjení 50W, baterie 4870 mAh, model 2023, Android
19 999,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: VIV116b1
Sony Xperia 1 V 5G 12GB/256GB stříbná - Mobilní telefon Doručení do
Alzaboxu zdarma
4,7 28×
Sony Xperia 1 V 5G 12GB/256GB stříbná + Předplatné Sony BRAVIA CORE na 12 měsíců
Mobilní telefon - 6,5" OLED 3840 × 1644 (120Hz), operační paměť 12 GB, vnitřní paměť 256 GB, hybridní slot + eSIM, procesor Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, fotoaparát: 52Mpx (f/1,9) hlavní + 12Mpx širokoúhlý, přední kamera 12Mpx, čtečka otisků prstů, GPS, NFC, LTE, 5G, Jack (3,5mm) a USB-C, voděodolný dle IP68, rychlé nabíjení, bezdrátové nabíjení, baterie 5000 mAh, model 2023, Android
+Dárek Předplatné Sony BRAVIA CORE na 12 měsíců v hodnotě 1 645,-
33 990,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SOM0103b2
Google Pixel Fold 12GB/256GB černý - Mobilní telefon Doručení do
Alzaboxu zdarma
5,0
Google Pixel Fold 12GB/256GB černý
Mobilní telefon - 5,8" OLED 2040 × 1080 (120Hz), operační paměť 12 GB, vnitřní paměť 256 GB, single SIM + eSIM, procesor Google Tensor G2, fotoaparát: 48Mpx (f/1,7) hlavní + 10,8Mpx širokoúhlý + 10,8Mpx teleobjektiv, přední kamera 9,5Mpx, GPS, NFC, LTE, 5G, USB-C, voděodolný dle IPX8, rychlé nabíjení, bezdrátové nabíjení, baterie 4821 mAh, model 2023, Android
50 990,-
Skladem 3 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: GPX1073b1
Vytisknout
P-DC1-WEB12
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací