Není žádnou novinkou, že mobilním telefonům extrémní teploty, v současné době zejména vedra, nijak neprospívají. Ba dokonce jim mohou přímo škodit. V horkém počasí trpí zejména procesor či baterie a pokud svůj telefon nebudeme chránit, může dojít ke zhoršení jeho výkonu a v některých případech i k nenávratnému poškození. Máme však pro vás tipy a triky, jak chladit telefon a co s přehřátým mobilem.
Základem pro to, aby váš mobil zůstal dlouho plně funkční a v dobré kondici, je dodržovat jeho běžnou provozní teplotu. Tato hodnota se zpravidla pohybuje maximálně do 40 °C, byť některé odolnější typy telefonů vydrží fungovat i při teplotě až 60 °C.
Pozor však, teplota je to maximální a k přehřívání telefonu dochází již před jejím dosažením. Ideální teplota se tak pohybuje níže, okolo 20 °C. Důležité přitom je, že tyto limity platí nejen pro mobil v provozu, ale i pro dobu, kdy ho zrovna nepoužíváte.
Držet mobil při teplotě okolo 20 °C má dobrý důvod – drobné komponenty v jeho útrobách jako třeba baterie, procesor či vodiče totiž nemají teplo nijak v lásce.
Například vlivem velkého horka se rychleji vybíjí baterie, přičemž se zároveň snižuje i její životnost. A pokud mobil dokonce položíte třeba na rozpálené zábradlí nebo palubní desku, akumulátor se může odporoučet i nevratně.
Již víme, že životnost baterie, komponent i samotného telefonu prodloužíme tím, že je budeme chránit před vysokými teplotami. Jak ale telefon zchladit?
Svůj mobilní telefon však můžete proměnit v rozpálená kamna i prostým používáním bez ochranného krytu či nabíjením na přímém slunci. A proměna může být o to rychlejší a výraznější, pokud je okolní teplota vysoká. Proto když je venku horko, používejte telefon co nejméně. Hry a aplikace přidávají mobilu práci s chlazením, a té má i tak nad hlavu. V některých situacích jej odložit nejde, pokud ale chcete extrémní zahřívání omezit, vyvarujte se těchto činností:
Jak vůbec zjistit, že se váš mobil přehřál? Otázka to není vůbec zbytečná, protože jak píšeme výše, telefony se přehřívají již při teplotě nižší než 40 °C. A tuto teplotu uživatel jednoduše nemusí v některých situacích zaregistrovat. Přesto je dobré dávat si pozor na situace, kdy vás začne telefon v ruce pálit. Dobře to poznáte u těch, které mají kovová nebo skleněná záda.
Většina chytrých telefonů má teplotní senzor a zabudovanou ochranu před přehřátím. Mají nastavené své teplotní limity a v případě potřeby v prvé řadě samy zpomalí procesor tak, aby vyvíjel menší množství zbytkového tepla. Děje se tak bez vědomí uživatele, aby ho to zbytečně neděsilo, nezdržovalo a zároveň neomezilo v používání zařízení. V případě větších teplot už telefony uživatele upozorní a případně jej nepustí k další činnosti, dokud se telefon neochladí.
Pokud chcete sami sledovat teplotu telefonu, existují k tomu i aplikace. Ty nabízejí komplexní pohled na vytížení vašeho přístroje – sledují třeba využití procesoru a frekvenci, na které pracuje, využití paměti RAM, ale hlavně – a to nás zajímá nejvíce – i teplotu baterie a teplotu CPU.
To vše zvládne například appka System Tools Lab pro Android. O stavu telefonu budete mít díky ní přehled neustále, jelikož do horní části obrazovky se integruje drobná lišta. Obdobně funguje i appka DevCheck, která je navíc zdarma a bez reklam.
Jednoduchou aplikací, prioritně soustředící na baterii, je Battery Monitor, ale pro základní přehled rozhodně postačí. Všechny předešlé aplikace jsou dostupné pouze pro Android. Uživatelé iPhonů podobné aplikace k dispozici nemají a musí se spolehnout na to, že telefon sám hlídá svou teplotu a účinně brání svému přehřátí.
Mnohdy však není přehřívání telefonu snadno rozpoznatelné, či si jej jednoduše nevšimnete. Stačí ale použít selský rozum. Když je mobil horký, problikává mu displej nebo vůbec nefunguje, zpozorněte. V této chvíli už lze hovořit o přehřívání telefonu a dost možná už dochází k jeho poškození.
Když se vám telefon i přesto přehřeje, nesnažte se jej okamžitě zchladit. Nikdy jej nedávejte do ledničky nebo mrazáku. Náhlá změna teploty spolu s vlhkostí je pro něj zničující.
Ze všeho nejdříve telefon vypněte, aby nedošlo k dalšímu poškození jeho součástek. Teprve potom jej položte někam, kde je chladněji a kam se dostane vzduch. Mobil pozvolna ochladne, a poté jej můžete zapnout. Pokud nebyl přehřátý příliš dlouho, bude opět v pořádku fungovat. A jak jsme zmínili výše, telefon vyndejte z ochranného obalu či pouzdra.Vysoké letní teploty mohou být nepříjemné nejen pro nás, ale i pro naši elektroniku. Tím, že omezíte chod některých aplikací nebo si budete zapínat data jen ve chvíli, kdy to skutečně potřebujete, můžete svému smartphonu velmi pomoci. Obecná rada však je – nevystavujte svůj telefon přímému slunci, držte jej, stejně jako sami sebe, ve stínu.