Během svátku 28. 9. mají všechny pobočky otevřeno, kromě prodejen Čakovice (otevřen pouze AlzaDrive), Brno-Bystrc, Děčín, Frýdek-Místek, Příbram a Kladno.

Omlouváme se, ale z technických důvodů momentálně nelze vyzvedávat objednávky na našich pobočkách. Na opravě usilovně pracujeme. Děkujeme za pochopení.
Dvouletá záruka pro firmy AlzaErgo

Jak zapojit pračku a sušičku (NÁVOD)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Máte nový spotřebič a hledáte návod, jak zapojit pračku nebo sušičku? Zapojení pračky či sušičky není nic složitého, stačí jen dodržet pár důležitých zásad a postupovat krok za krokem. Jak řešit přívod vody do pračky, zapojení sušičky, napojení pračky a sušičky na odpad, jak vypustit pračku nebo odpojit starou pračku od přívodu vody? Odpovědi na tyto otázky, ale i další rady a tipy najdete v našem článku.

Jak zapojit pračku a sušičku

Jak zapojit pračku a sušičku – OBSAH

 1. Kam umístit pračku a sušičku 
 2. Instalace a napojení pračky 
 3. Jak vypustit vodu z pračky
 4. Jak odpojit pračku
 5. Jak zapojit motor z pračky aneb jak využít starou pračku 
 6. Zapojení sušičky a napojení pračky a sušičky na jeden odpad
 7. Chytrá pračka a sušička 

Kam umístit pračku a sušičku

Už před výběrem nového spotřebiče je třeba myslet na to, kam pračku, případě i sušičku umístit. Pračka i sušička musí především stát na rovném a pevném povrchu. Dále je potřeba vzít v potaz velikost místnosti a pokud umisťujete pračku do malé koupelny, doporučujeme pračku s vrchním plněním. Kupujete-li do malých prostor pračku i sušičku, ideální je zvolit kombinovaný spotřebič pračka se sušičkou 2v1 nebo set pračky a sušičky, který se dá postavit na sebe.

Umístění pračky a sušičky by pak mělo být v bezprostřední blízkosti přívodu vody, zdroje elektřiny a samozřejmě je třeba myslet na napojení pračky na odpad. Odpad na pračku by měl být v co nejtěsnější blízkosti pračky. Jakékoliv nastavování hadic totiž zvyšuje riziko úniku vody.

Napojení pračky a zapojení sušičky
Přívod vody do pračky a odpad na pračku musí být v co nejtěsnější blízkosti spotřebiče. Pak lze velmi dobře vymyslet i způsob, jak umístit pračku nejen prakticky, ale i esteticky.

Instalace a napojení pračky

Po rozbalení pračky najdete v přiloženém příslušenství napouštěcí hadici a servisní klíč. S jeho pomocí odšroubujete 4 aretační šroubky na zadní straně pračky, které slouží jako pojistka proti poškození bubnu při převozu.

Jak zapojit pračku – návod

 1. Umístění ve zcela rovné poloze
 2. Rovná a pevná podlaha jsou základ. Důkladně zkontrolujte, zda pračka stojí skutečně rovně a pokud ne, pomocí šroubovacích nožiček ji vyrovnejte. Jen tak se vyhnete přílišným vibracím a poskakování.

 3. Odstranění pojistky 
 4. Odstraňte pojistku proti poškození bubnu. Řiďte se návodem konkrétního modelu, ve kterém je umístění pojistky zvýrazněno. Aretační šroubky uschovejte pro případ dalšího převozu pračky.

 5. Přívod vody do pračky
 6. Napouštěcí hadice pro přívod vody bývá součástí vybavení pračky. Jeden konec hadice upevněte na zadní stranu pračky, druhý přišroubujte k přívodu vody. Zkontrolujte si těsnění a pak už jen důkladně dotáhněte hadici. Pokud vám délka hadice nevyhovuje, můžete dokoupit větší. Doporučujeme však použít pouze jednu hadici a neprodlužovat krátkou, aby ve spojích nedocházelo k úniku vody.

  Bezpečnostní přívodní hadice Electrolux XAVAX Hadice s pojistkou
  Přívodní hadice je klíčovým komponentem každé pračky. S kvalitní hadicí vybavenou bezpečnostním ventilem a barevným indikátorem, jako například bezpečnostní přívodní hadice ELECTROLUX či hadice XAVAX s pojistkou, se vám nestane, že si vytopíte koupelnu.
 7. Připojení pračky na odpad
 8. Napojení pračky na odpad můžete vyřešit několika způsoby:

  Přímé připojení pračky na odtok odpadu ve zdi

  Jedná se o nejlepší a nejbezpečnější způsob připojení pračky na odpad. Už při výstavbě bytu či při rekonstrukci koupelny je třeba myslet na to, že výška odpadu pro pračku by měla být cca 60-100 cm a průměr odtokového potrubí by měl činit alespoň 4 cm. Pak už jen odtokovou hadici pračky pomocí svorek a plastového kolena k potrubí napevno napojte.

  Napojení pračky k sifonu

  Jednou z dalších možností, jak poměrně elegantně napojit pračku na odpad je připojení k sifonu umyvadla nebo vany. Dokoupíte pouze mezikus ve tvaru T, ke kterému připojíte odpadní hadici z pračky. Pračka však musí stát v blízkosti umyvadla nebo vany a nastavování hadic nepřipadá v úvahu.

  Zavěšení odtokové hadice přes okraj vany či umyvadla

  Nejméně doporučovaný a značně neestetický způsob je vypouštění vody z pračky pomocí hadice, která je zavěšená na okraj vany či umyvadla. Z hlediska nebezpečí vytopení bytu je to nejrizikovější řešení. Trochu eliminovat se dá tím, že pro jištění hadice použijete plastové koleno.

  i Přítok i odvod vody u pračky by měl být dobře přístupný pro případné opravy. 
 9. Zapojení pračky do elektrické sítě
 10. Pračku zapojte do elektrické zásuvky 230 V se samostatným jističem 16 A. Především z hlediska bezpečnosti si vyhraňte samostatnou zásuvku pro pračku a přímé napájení, prodlužovačku nebo rozdvojku nedoporučujeme. Důležitou bezpečnostní pojistkou jsou proudové chráničky, kterými by ostatně měly být vybaveny všechny elektrické zásuvky v koupelně.

i Po dokončení instalace pračky si její rovné postavení zkontrolujte vodováhou. Pokud vám ve vaší domácí výbavě chybí, najdete ji v sekci ruční nářadí.

Jak vypustit vodu z pračky

Může dojít k situaci, že vypadne elektrický proud nebo nastane porucha pračky a vy budete hledat způsob, jak vypustit pračku, aniž byste si udělali v koupelně potopu. Zde je stručný návod:

 1. Odpojte napájecí kabel z elektrické zásuvky.
 2. Prádlo nevytahujte z pračky dříve, než z ní vypustíte vodu.
 3. K pračce si připravte nádobu pro vypuštění vody.
 4. Otevřete spodní panel skříňky pračky.
 5. Vyjměte malou nouzovou hadici pro vypouštění.
 6. Přidržte ji a otevřete její uzávěr.
 7. Vodu vypusťte do připravené nádoby.
 8. Hadičku opět uzavřete a vložte zpět do spodního panelu pračky.
 9. Otevřete pračku a vyjměte z ní prádlo.
AEG pračka ProSteam_L7FEE48WC – jak vypustit vodu z pračky
Pro nouzové vypuštění vody z pračky slouží hadice ve spodním panelu skříňky.

Jak odpojit pračku

Před čištěním nebo opravami je nutné pračku vždy odpojit od zdroje energie. Jsou však případy, kdy musíte s pračkou hnout ať už kvůli přemístění nebo odvozu a v takovém případě je potřeba pračku bezpečně odpojit od přívodu vody.

Jak odpojit pračku – návod

 1. Připravte si kbelík pro vypuštění vody a suchý hadr pro případ, že se voda rozlije na podlahu.
 2. V první řadě uzavřete přívod vody do pračky a odpojte pračku z elektrické sítě.
 3. Odsuňte pračku dál od zdi, abyste se dobře dostali do spotřebiče.
 4. Odpojte od pračky vypouštěcí hadici odšroubováním matice proti směru hodinových ručiček. Pokud má hadice na obou koncích plastové kování a matice, demontujte ji ručně. Na hadici s kovovou maticí můžete použít kleště nebo klíč, pokud jsou již hrdlo a trubka zrezavělé.
 5. Konec hadice naklopte do kbelíku a vypusťte z ní zbytkovou vodu.
 6. Odšroubujte hadici z odpadového potrubí.
 7. Hadici osušte, stočte a připevněte na zadní stranu pračky.
 
i Chcete, aby byla vaše pračka co nejtišší a nerušila vás ani vaše sousedy? Vyzkoušejte univerzální tlumící nohy, které maximálně eliminují vibrace a snižují tak hlučnost a díky svému provedení chrání i podlahu před poškrábáním.

Jak zapojit motor z pračky aneb jak využít starou pračku

Pokud máte doma vysloužilou pračku, jejíž motor je v pořádku, můžete využít zapojení motoru pračky pro účel pohonu nějakého jiného zařízení. Vyrobit si tak lze například sekačku na trávu, brusku či frézu. Motor pračky je potřeba zapojit k vhodnému regulátoru otáček, který bude kompatibilní s motorem. Návody i schéma zapojení pro elektrický motor pračky naleznete na internetu, kde kutilové nabízí návod nebo instruktážní video.

Napojení pračky a zapojení sušičky
Samostatná pračka a sušička nabídnou velkou kapacitu i pestrý výběr programů. Pračku a sušičku lze navíc pořídit v setu za výhodnější cenu.

Zapojení sušičky a napojení pračky a sušičky na jeden odpad

Způsob, jak připojit sušičku záleží na tom, jaký typ sušičky koupíte. Jedná-li se o kombinovanou pračku se sušičkou, připojení je stejné, jako u pračky. Ventilační sušička vyžaduje stavební úpravy, aby byl horký vzduch odváděný ventilací pryč z místnosti.

Kondenzační sušička prádla je naproti tomu samostatný spotřebič, jehož velkou výhodou je, že nevyžaduje žádné stavební úpravy, a dokonce není nutné ani připojení sušičky na odpad. Horká pára se v kondenzačních sušičkách přeměňuje na vodu a hromadí se v zásobníku. Ten pak stačí pravidelně vyprazdňovat.

i Před samotným sušením prádla je nutné sledovat znak sušičky na prádle, abychom do ní vkládali jen oděvy k tomu určené.

Jak zapojit sušičku

 • Při zapojení sušičky myslete na dostatečnou cirkulaci vzduchu za spotřebičem. Nechte tedy mezi zadní stěnou sušičky a zdí alespoň 10 cm volného prostoru.
 • Pokud máte set pračky a sušičky, který postavíte na sebe, budete potřebovat spojovací mezikus, díky kterému sušičku na pračce pevně zafixujete.
 • Sušička bez připojení na odpad vyžaduje pouze zapojení do elektrické zásuvky.
Napojení pračky a zapojení sušičky
Šetříte-li místem v bytě, ideální řešení nabízí set pračky a sušičky umístěný na sebe. Spojovací mezikus se instaluje snadno a rychle a většina modelů má i výsuv, jenž slouží jako praktická polička, kde si můžete odkládat prádlo.

Napojení pračky a sušičky na odpad

Pokud vyžaduje vaše sušička odvod kondenzátu do odpadu, budete potřebovat pro připojení sušičky na odpad sadu pro odvod kondenzátu. Není třeba se obávat, že bude třeba kvůli tomu plánovat druhý odpad. Napojení tenké hadičky vyřeší dvojité kolínko, které se namontuje místo stávající přípojky na 1" závit. Dvojité kolínko jednak umožňuje napojení dvou spotřebičů (instalace pračky, sušičky, myčky apod.) a jednak zabraňuje zpětnému proudění vody do jednotlivých spotřebičů, neboť je vybaveno zpětnou klapkou.

Vypouštěcí hadici instalujte tak, aby se nacházela ve výšce 50 až 100 cm od podlahy a ohlídejte, aby na ní nezůstal oblouk.

i Ačkoliv je instalace pračky a sušičky jednoduchá, přesto ji můžete svěřit do rukou odborníků a být zcela bez starostí. V rámci služby AlzaExpres totiž získáte nejen komfortní doručení velkých domácích spotřebičů až domů, ale také zapojení pračky či sušičky a odvoz starého spotřebiče. 
Napojení pračky a zapojení sušičky
Chytrá technologie vám usnadní život. Napojení pračky a sušičky na Wi-Fi je uživatelsky velmi pohodlné a poskytne vám stále nové a nové možnosti při praní a sušení prádla.

Chytrá pračka a sušička

Smart pračky a sušičky čím dál více získávají na popularitě, neboť významně zvyšují komfort uživatele a poskytují špičkovou péči prádlu díky inteligentním funkcím, které maximálně optimalizují jejich výkon. Po připojení pračky či sušičky k Wi-Fi je lze ovládat přes mobilní telefon nebo tablet. Jejich činnost tak můžete řídit a sledovat, aniž byste byli doma. Chytrá pračka a sušička si sama zvolí vhodný program, teplotu i délku cyklu, kterou si dle potřeby upraví i v průběhu a postará se tak o co nejmenší opotřebení prádla. V mobilu si můžete zkontrolovat, kolik času zbývá do konce programu a samozřejmě dostanete i notifikaci o jeho ukončení. V případě technických potíží umí chytrá pračka či chytrá sušička spustit diagnostiku a do vašeho mobilního telefonu odeslat hlášení o problému i jeho řešení.

Prostřednictvím aplikace si u některých smart praček a sušiček můžete stáhnout aktualizace a nahrávat nové prací a sušicí programy. Takto propracovanou technologii mají například pračky a sušičky LG, které patří v propojení a ovládání domácích chytrých spotřebičů dlouhodobě ke špičce. Způsob, jak připojit pračku LG k Wi-Fi je velmi jednoduchý. Na chytrém telefonu si stáhnete aplikaci Smart ThinQ, nastavíte připojení k Wi-Fi síti a po zapnutí rozhraní Wi-Fi se na ovládacím panelu rozsvítí ikona Wi-Fi.

i Mohlo by vás zajímat

Zapojení pračky či sušičky je posledním krokem pro pravidelnou péči o vaše prádlo. Aby tato péče byla co nejlepší a nejšetrnější, vyberte si spotřebič, na který se budete moci plně spolehnout.

4,5 70×
AEG tlumící nohy pro pračky A4WZPA02
Tlumící nohy 4 kusy
229,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AEGPRIS052
1 523,-
Momentálně nedostupné
Objednací kód: BOFAC8a37
5,0
MELICONI 656143 Base space Basket
Podstavec univerzální, s výsuvným košem, vyvýší spotřebič o 31cm, lze použít pod pračku či sušičku, kompatibilní se všemi pračkami s hloubkou minimálně 45cm a maximálně 60cm, usnadnění používání spotřebiče, maximální hmotnost spotřebiče 250kg
Zlevněno -6 %
2 059,- 2 199,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MELIPR015
4,9 61×
ELECTROLUX Přívodní hadice 2.5m E2WII250A2
Přívodní hadice pračka a myčka, délka 2,5 m
Zlevněno -23 %
199,- 259,-
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: ELUXAC0061
5,0 15×
WPro SIH 250
Přívodní hadice pračka a myčka, pro vnější závit G3/4 a vnitřní závit G3/4, délka 2,5 m
779,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: WPRO027
4,8 32×
XAVAX hadicová sponka, 20-32 mm, 2 ks
Hadicové spony pro přívodní a odtokové hadice, materiál nerezová ocel, pozinkované šrouby
Skladem > 20 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: EAN3144j
4,8 11×
MELICONI 656154
Změkčovač vody proti vodnímu kameni
349,-
Skladem 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MELIPR010
Zlevněno -14 %
1 239,- 1 449,-
Skladem 5 ks
Objednací kód: YAT065
4,6 14×
XAVAX Přívodní hadice na studenou vodu pro pračky a myčky - 1.5 m
Přívodní hadice pračka a myčka, pro vnější závit G3/4 a vnitřní závit G3/4, délka 1,5 m
239,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: EAN3144d
MERABELL Aqua G3/8"–M10x1, dlouhý závit, 35cm - 2 ks + perlátor
Přívodní hadice vodovodní baterie, pro vnější závit G3/8 a vnitřní závit M10x1, délka 0,35 m
1 319,-
Skladem 3 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MERHA013
4,6 20×
AEG vak na jemné prádlo A4WZWB31
Sáčky na praní - na prádlo z jemných a citlivých tkanin, ponožky apod., zapínání na zip, v balení 2 sáčky o rozměrech 40 × 60 a 30 × 40 cm
199,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: AEGPRIS053
4,3 21×
MELICONI 656102
Tlumící nohy 4ks, pro pračky/myčky/sušičky, účinně tlumí zvuky a nárazy, maximální hmotnost spotřebiče je 250kg
199,-
Skladem > 10 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: MELIPR006
Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací