Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká
Aktuální rychlost doručení Alza prodejny Alzaboxy AlzaExpres Nejvýhodnější doručení domů Partnerská odběrná místa Česká pošta
dnes nebo zítra dnes nebo zítra 1-2 dny 1-2 dny 1-2 dny 1-2 dny
Black Friday je zpět a s ním až 80% slevy! Nepropásněte ideální čas na nákup, nyní navíc s dopravou zdarma!

Kryptoměny v účetnictví a v daních

Zobrazit katalog
Kryptoměny v účetnictví a v daních

Článek

Aktualizováno

Kryptoměny jsou považovány ze strany státních orgánů za nehmotný movitý majetek. Česká národní banka se vyjádřila, že kryptoměny nejsou peněžní prostředky a že nákup a prodej kryptoměn nepředstavuje žádnou platební službu, elektronické peníze, ani cizí měnu. Kryptoměny nemají ani povahu cenného papíru. Proto příjmy z prodeje kryptoměn nemůžou být druhem kapitálových příjmů. Všechny obchody na burzách se vejdou pod §10 Zákona o daních z příjmů – Ostatní příjmy. V našem článku se o kryptoměnách v daních a účetnictví dozvíte vše, co chcete vědět!

alza, kryptomeny, dane, ucetnictvi

Kryptoměny v účetnictví a v daních – OBSAH

  1. Kryptoměny a zákony v České republice
  2. Které operace s kryptoměnami podléhají dani z příjmu?
  3. Jak danit směňování kryptoměn na burze
  4. Jak danit těžbu kryptoměn
  5. Jak danit nákup zboží za získané kryptoměny
  6. Jak danit příjem kryptoměn za své služby či zboží
  7. Jak vyplácet zaměstnancům mzdy v kryptoměnách?
  8. Co dělat, pokud jsem plátce DPH?

Kryptoměny a zákony v České republice

Evropský soudní dvůr v roce 2015 rozhodl, že bitcoinové transakce jsou osvobozeny od DPH, protože je prohlásil za oběživo. Ani toto rozhodnutí nemění pohled českého státu na kryptoměny. Úprava DPH je celoevropská a může být (a často i bývá) odlišná od úpravy Zákona o dani z příjmu, kterou si spravuje každý stát sám.

bitcoin, česká republika

Z toho všeho nám plyne, že pro účely Zákona o dani z příjmu v ČR nemají kryptoměny žádné vlastní výjimky, úpravy a osvobození na rozdíl třeba od zlata, cenných papírů, akcií, nemovitostí apod. Jediné vlastní úpravy se dočkaly kryptoměny v zákoně o EET, kdy tyto „platby ve virtuální měně“ podléhají povinnosti EET a další zmínka v zákoně je v „Daňovém balíčku“ z roku 2017 – Novela zákona o DPH, kdy příjemce plnění ručí za neodvedenou daň z tohoto plnění, pokud je úplata poskytnuta zcela nebo částečně v kryptoměně (vysvětlím později).

i Užitečné odkazy
Tisková zpráva k Rozhodnutí ESD 2015 je C-264/14, 22.10.2015
Stanovisko ČNB k Obchodování s bitcoiny
Zákon o dani z přidané hodnoty
Zákon o daních z příjmu

Které operace s kryptoměnami podléhají dani z příjmu?

Pomocí kryptoměn můžu nakupovat jiné zboží, můžu samotné kryptoměny směňovat mezi sebou, můžu je těžit. Můžu v kryptoměnách vyplácet část mzdy zaměstnancům, můžu ji dlouhodobě držet a spořit na důchod. Je docela velký okruh možností, kdy kryptoměnu používat, a stále se zvětšuje. Mezi nejčastější patří asi směna za jiné kryptoměny na burze nebo směna za zboží a služby, případně za řádné peníze (FIAT). Můžu jako podnikatel pracovat s kryptoměnami – přijímat platby, sám nakupovat, vyplácet mzdu, držet si část jako investici a obchodovat na burze a případně těžit. Bohužel zatím u nás pomocí kryptoměn nelze platit daně ani pojištění. Každá směna podléhá dani z příjmu. Zisk z každé směny je nutno zdanit.

i Zajímají vás kryptoměny a rádi byste se o nich dozvěděli více? Pak nepřehlédněte naše články, kde se mimo jiné dočtete, v čem se navzájem liší jedny z nejpopulárnějších kryptoměn současnosti – Bitcoin, Litecoin a Ethereum.

Jak danit obchodování s kryptoměnami na burze

Nakoupím nějaké krypto a vložím na burzu, kde budu různě směňovat za jinou kryptoměnu podle výhodnosti kurzu. Zisk z těchto transakcí podléhá dani z příjmu. A je jedno, zda zisk bude ve FIAT nebo nějaké kryptoměně (bude to peněžní nebo nepeněžní příjem). Důležité je, že prostředky máte k dispozici a můžete s nimi sami nakládat – tedy v okamžiku, kdy vám je burza připíše na váš účet (účet u burzy, peněženka na burze, vaše softwarová peněženka, bankovní účet apod.).

kryptomeny, burza, dane

Tento příjem zdaníte v rámci §10 Ostatní příjmy Zákona o dani z příjmu. Daň je zde 15 % pro fyzické osoby. Tyto příjmy nepodléhají zdravotnímu a sociálnímu pojištění, ale náklady si můžete uplatnit jen přímé na pořízení kryptoměny – tedy hodnotu nákupu. Nelze zde uplatňovat ztrátu. Pokud obchody vyjdou do mínusu, základ daně je nula.

Jak danit těžbu kryptoměn

Mám zaměstnání, případně jiné podnikání, a začínám těžit. Tato činnost se už netýká pouze správy vlastního majetku, už je to nějaká poskytovaná služba, naplňuje to znaky podnikání. Zde už je nutné zřídit si živnostenské oprávnění a přihlásit se k sociálnímu a zdravotnímu pojištění. Příjem se už zdaňuje §7 Zákona o dani z příjmu. Druh živnosti je živnost volná, konkrétně třeba č. 56 Poskytování software, poradenství, zpracování dat.

i Mohlo by vás zajímat
1. Ripple (XRP). Kryptoměna, která budí vášně.
2. Dash (DASH). Rychlé transakce a volitelná anonymita.
3. Monero (XMR). Plnohodnotná, anonymní alternativa k bitcoinu.
4. ZenCash (ZEN). Platforma s důrazem na soukromí.
5. Vertcoin (VTC). Kryptoměna vhodná i pro malé těžaře.
6. STORJ. Decentralizace tak trochu jinak, než jsme zvyklí.
7. Co je to blockchain? Zjistěte více o základním stavebním kamenu kryptoměn.

Zdaňuje se jako při získávání věcí vlastní činností. Zdanitelný příjem je až směna (za FIAT nebo něco jiného) vytěžené kryptoměny, tedy ne vše, co vytěžíte, ale následné zhodnocení. Náklady proti příjmům lze použít paušální, ve výši 60 % dle § 7, odst. 7 b) nebo náklady skutečné – náklady na těžbu: elektrická energie, hardware apod. V tomto případě (těžba a podnikání dle §7) lze už uplatnit ztrátu, a i v budoucnu případně odečítat (po dobu pěti let – viz §34 Zákona o dani z příjmu). Případný zisk se daní také 15 %. Sazba daně pro fyzické osoby na všechny příjmy, co může mít, je zatím stále 15 %. Jsou návrhy na zvýšení této daně až na 24 %, ale zatím to schválené není.

Jak danit nákup zboží za získané kryptoměny

Získám nějaké kryptoměny – těžbou, výhodnou směnou na burze a místo, abych se vyplácel, tak koupím nějaké zboží – auto, nemovitost apod. I toto podléhá dani. Koupit větší a nový majetek si můžete díky nějakému zisku – příjmu. Ubyde nám zde práce s hledáním kurzu a oceněním našeho zdanitelného příjmu – ten je roven hodnotě pořízeného majetku. Zdaňujeme dle povahy získání kryptoměn (těžba nebo směna na burze).

Jak danit příjem kryptoměn za své služby či zboží

Doklad vystavuji v českých korunách a můžu dopsat ekvivalent v nějaké kryptoměně nebo jen větu, že je možné takto platit. Základ daně z podnikání je pro mne hodnota v českých korunách. V okamžiku platby je hodnota CZK a kryptoměny stejná. Následné zhodnocení nebo ztráta už s podnikáním nemá nic společného. Případné zhodnocení budu muset zdanit – dle případů uvedených výše §10 a už nebude podléhat zdravotnímu a sociálnímu pojištění. Bohužel není zde žádná výjimka, jako je např. pro cizí měny a jejich kurzové rozdíly. Je možné, že k tomu bodu se ministerstvo financí nějak vyjádří a vydá do té doby nějakou úpravu, ale není tu žádná výjimka, a je nutné postupovat podle zákona.

i Nakupujte bitcoin a litecoin ve kterékoliv naší prodejně! Alza.cz spouští největší nákupní síť v České republice.

Jak vyplácet zaměstnancům mzdy v kryptoměnách? 

Vyplácím svým zaměstnancům kryptoměny nebo mi zaměstnavatel platí v kryptoměnách. Mzdu, respektive její část, lze vyplácet v kryptoměnách za určitých podmínek. Musí jít pouze o část mzdy nad minimální/zaručenou mzdu – v opačném případě by se tím bránilo oběhu zákonného platidla. A dále se pokračuje dle §119 Zákoníku práce o naturální mzdě.

alza, kryptomeny, dane, ucetnictvi

Mzda jako taková se celá spočítá v českých korunách, daň i odvody se pošlou v českých korunách a část čisté mzdy se po dohodě se zaměstnancem vyplatí dle dohody v kryptoměně. Je vhodné vše písemně dojednat, upravit datum, kurz apod. Vyplacená mzda v kryptoměně, co dostane zaměstnanec, je už zdaněná a pouze případné zhodnocení bude zase potřeba řešit jako výše.

Co dělat, pokud jsem plátce DPH?

Jsem plátce DPH. V případě příjmu plateb za své služby/zboží v kryptoměně od jiného plátce DPH ručím za to, že on odvede včas a správně DPH státu. V nejkrajnějším případě se může stát, že já přijmu platbu za své zboží v kryptoměně od jiného plátce, on nezaplatí státu, bude nekontaktní ze strany FÚ a FÚ mít bude oprávněnou pochybnost, že dostane zaplaceno DPH, tak dostanu já zajišťovací příkaz na své účty. Většinou ale platby v kryptoměnách probíhají po vzájemné dohodě a často svou protistranu znáte.

i Jak vlastně začít s těžbou kryptoměn? Vyzkoušejte uživatelsky velmi přívětivou cestu. V našem podrobném návodu se dozvíte, jak na těžbu kryptoměn se službou Simplemining.net.

Příjmy plynoucí z kryptoměn a DPH

Dle ustanovení Evropského soudního dvora nepodléhá směna kryptoměn na burze DPH, je osvobozená. Těžba kryptoměn jako taková pravděpodobně DPH také nepodléhá – není jasné, kdo je koncový zákazník, není jasné místo uskutečněného plnění, nelze moc ovlivnit svou činností výši příjmu. Těžba v poolu naopak už by mohla DPH podléhat – váš zákazník je provozovatel poolu, odměna se jistým způsobem navýší při zvýšení výkonu, místo se dá s určitou snahou také najít.

kryptomeny, dane, alza

Nezapomeňte, že pokud vaše příjmy DPH nepodléhají, tak ani DPH z nákladů na tyto příjmy se nedá uplatnit. Pokud máte více různých příjmů (s DPH a osvobozené), pak musíte všechny náklady krátit tzv. koeficientem (viz Zákon o DPH).

Ještě upozornění, osvobození příjmů příležitostné činnosti do 30.000,- Kč (§10 odst. 3a) Zákona o dani z příjmu zde neplatí. Ani směny na burze ani těžba nejsou příležitostné činnosti. Kryptoměny se můžou i dědit a darovat a zde se postupuje dle Zákona o dani z příjmu. Samostatná ustanovení a Zákon o dani darovací a dědické už neexistuje.

i Užitečné odkazy
1.
Bitperia. Mějte informace z prostředí kryptoměn stále v kapse s jednoduchou aplikací pro vaše Android či iOS zařízení.
2. BTCtip.cz – pravidelné analýzy trhu bitcoinu a poutavé články ze světa kryptoměn na jednom místě.

To byly základní příklady získání kryptoměn a zdanění. Pokud budou kryptoměny v obchodním majetku právnické osoby, tak činnosti budou vesměs obdobné jako u fyzické osoby, ohledně DPH je to úplně stejné. Jiný rozdíl bude, že u právnických osob se musí o kryptoměnách účtovat.

Martin Polívka

Hana Trnková Kocourková

Hana Trnková Kocourková má za sebou 15letou účetní praxi, kryptoměnám se pak věnuje poslední 2 roky. Je majitelkou účetní kanceláře Daněhned s.r.o.

WD Green 3D NAND SSD 120GB 2.5"
SSD disk 2.5", SATA III, čtení až 545MB/s, zápis až 430MB/s, 7mm

WD Green 3D NAND SSD 120GB 2.5" - SSD disk
Více než98%spolehlivost
-55%
-55% 1 499,-
679,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 14 prodejnách
Objednací kód: FW137b2b
YubiKey 4C Nano
Autentikační token, šifrovací multifunkční USB-C mini token

2 099,-
Koupit
Skladem 1 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: YUBIa05
YubiKey 4C
Autentizační token, šifrovací multifunkční USB-C mini token

1 799,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: YUBIa04
YubiKey Neo
Autentizační token, šifrovací multifunkční USB-A token s podporou NFC

1 799,-
Koupit
Skladem 1 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: YUBIa03
GIGABYTE H110-D3A
Základní deska Intel H110, PCIe x16, 5x PCIe x1, DDR4 2133, M.2, SATA III, USB 3.1 Gen 1, ATX, sc1151

1 399,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: AG169u5
KeepKey Bitcoin Wallet
Hardware peněženka šifrovací, OLED displej 256x64, ARM cortex M3, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, Android, micro USB

KeepKey Bitcoin Wallet - Hardware peněženka
-22%
-22% 4 399,-
3 439,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: TREZBIT7
Ledger Bitcoin Wallet Nano S
Hardware peněženka šifrovací, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, BIP39/ BIP44, micro USB

Ledger Bitcoin Wallet Nano S - Hardware peněženka
-20%
-20% 2 499,-
1 990,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 4 prodejnách
Objednací kód: TREZBIT6
ADATA UV310 16GB
Flash disk USB 3.1 Gen1

ADATA UV310 16GB - Flash disk
Více než99%spolehlivost
-15%
-15% 329,-
279,-
Koupit
Skladem > 10 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: DU080f1a1
Intel Pentium G4560
Procesor Dual-Core, HT, 3.5GHz (54W), Intel HD Graphics 610 (1050MHz), 3MB L3 cache, socket 1151, Kaby Lake 14nm, BOX

1 749,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: BO421u5d
CyberPower BU600E-FR
Záložní zdroj 600VA / 360W, 3x zásuvka

CyberPower BU600E-FR - Záložní zdroj
-10%
-10% 1 099,-
990,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: NZ991a
Ledger Bitcoin Wallet Blue
Hardware peněženka šifrovací, displej 320x480 LED, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, BIP39/ BIP44, USB 2.0, Bluetooth 4.1, baterie 500mA

Cena nebyla stanovena
Hlídat
Těšíme se
Objednací kód: TREZBIT5
0
Vytisknout
Pomohla vám tato informace?
Tento formulář slouží pouze k hodnocení informací na stránce.
Pokud máte dotaz, či požadavek, využijte zákaznické podpory.
Chybí Vám něco? Je něco uvedeno špatně?
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
WEB19
Váš osobní asistent
Alza Premium
Rád pro vás zjistím stav objednávky či pomohu s výběrem zboží.
Napsat dotaz
Zavolejte mi
Nová konverzace
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi