LEGO boost duben AD schízovačka

Kryptoměny v účetnictví a v daních

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Kryptoměny jsou považovány ze strany státních orgánů za nehmotný movitý majetek. Všechny obchody na burzách se vejdou pod §10 Zákona o daních z příjmů – Ostatní příjmy. V první části našeho článku vám představíme nástroj EveryTrade.io spolu s přehledným návodem, díky kterému dokážete rychle a pohodlně připravit dokumenty pro daňové přiznání. Druhá část článku je pak věnovaná obecným informacím o kryptoměnách v účetnictví, daních a českých zákonech. Tak pojďme na to!

alza; kryptomeny; dane; ucetnictvi; EveryTrade.io

Pomocí nové aplikace EveryTrade.io si můžete jednoduše připravit přehledy všech svých trading operací během uplynulého roku, kde uvidíte nejen skutečné příjmy a výdaje, ale také získáte patřičný dokument o tom, jakým způsobem jste vše spočítali. Výsledky se pak již snadno zanesou do daňového přiznání nebo klasického účetního softwaru.

Jak funguje aplikace EveryTrade.io – OBSAH

 1. EveryTrade.io – chytré kryptoúčetnictví
 2. Jak použít EveryTrade.io – založení účtu a první portfolio
 3. EveryTrade.io z pohledu fyzické osoby nepodnikající
 4. EveryTrade.io – správce dat
 5. EveryTrade.io – portfolio a jeho opis
 6. Reporty – Ready-To-Use podklad pro daňové přiznání
 7. EveryTrade.io z pohledu podnikající osoby
 8. Závěrečné hodnocení platformy EveryTrade.io

EveryTrade.io – chytré kryptoúčetnictví

EveryTrade.io se netýká jen daňových přiznání, ale slouží ke komplexní evidenci obchodů s kryptoměnami. Obchodníkům umožní na jednom místě přehledně kontrolovat vývoj svého portfolia na burze nebo více burzách a sledovat tak uceleně svůj krypto business. EveryTrade.io nabízí elegantní online interface, který umožňuje vidět celou historii a vývoj majetku. Umožňuje evidovat USD, CAD, EUR, CZK, GBP, AUD a 10 základních kryptoměn (USDT, BTC, ETH, BNB, LTC, BCH, XMR, XRP, DAI, DASH). Aplikace je kromě základní angličtiny přeložená také do češtiny a slovenštiny.

everytrade;portfolio

Layout portfolia vytvořeného na EveryTrade.io.

Funkce, které pomáhají s kvalitní evidencí pro účetní potřeby, jsou zejména tyto tři:

 • Časové omezení portfolií – obvykle je portfolio neomezené. Pokud se však má vést účetnictví, je třeba stanovit uzavřené účetní období, ze kterého se odvádí daně (například kalendářní rok lze rozdělit na několik portfolií, navazujících na sebe).
 • Přesouvání „balances” – přenáší stavy z jednoho portfolia do druhého, což je pro účetnictví důležité. Začíná se vždy tam, kde se skončilo minulý měsíc nebo rok.
 • Fiat/Fiat – umožňuje nastavit pevný kurz fiat/fiat. Tím se myslí, že se provádí obchody ve více fiat měnách BTC-CZK, BTC-USD, ale účtuje se v CZK. Směnu na účetní měnu je třeba provádět účetním kurzem, nikoli tržním.
everytrade;portfolio;edit

Úprava portfolia vytvořeného na EveryTrade.io.

EveryTrade.io eviduje každou uskutečněnou transakci a počítá realizované zisky. Podnikající fyzická osoba a právnická osoba musí ze zákona vést daňové účetnictví a údaje tak mohou čerpat z výsledků EveryTrade.io.

Pokud by například chtěla firma, která udělá každý den desítky nebo řádově více transakcí, tyto operace zavést do svého standardního účetního programu, bude to trvat dlouho, údaje budou nepřesné (většinou počítá pouze na dvě desetinná místa) a pravděpodobně se jí to vůbec nepodaří. Řešením je zavést tyto transakce do EveryTrade.io, velmi jednoduše spočítat stavy krypta, fiatu, realizovaný zisk/ztrátu za celý den, a tyto stavy jednou denně zapsat do účetního programu.

everytrade;portfolio;transakce

Přiřazení transakcí k portfoliu.

K dispozici jsou čtyři reporty. První - “Potvrzení o obchodech” - je spíše informační, obsahuje přehled potvrzených transakcí. Druhý - “Výkaz prodejů a nákladů” - počítá realizovaný zisk po každé transakci a navíc stav krypta a fiatu na začátku a konci stanoveného období. Lze jej právě využít jako podklad pro daňové přiznání, respektive pro finanční úřad. Třetí - “Výkaz prodejů a nákladů v účetní měně” - jak název napovídá jedná se o stejný report jako je ten druhý s tím, že počítá s pevnými fiat / fiat kurzy, které používáte. Čtvrtý - “Výkaz pozic, zůstatků a zisků” - zobrazuje čistou hodnotu aktiv a zůstatků v tabulkové formě s jasným přehledem počátečních a koncových stavů pro fiaty i krypta.

everytrade;report;potvrzeni;obchody everytrade;report;vykaz;prodeje;naklady

Reporty, které lze získat jako výstup z EveryTrade.io.

i

Aplikace EveryTrade.io byla vytvořena v úzké spolupráci se společností General Bytes, největším výrobcem krypto bankomatů na světě.

„Uživatelé EveryTrade.io, kterými mohou být malí i velcí investoři a blockchain či krypto společnosti, získávají cenově přístupný a užitečný software, díky němuž během roku mohou sledovat tržní hodnotu svého majetku a na jeho konci dostanou solidní podklady pro svá daňové přiznání,” doplňuje Karel Kyovský, zakladatel společnosti General Bytes.

Jak použít EveryTrade.io – založení účtu a první portfolio

Pojďme si představit návod, jak použít EveryTrade.io z pohledu zákazníků, pro které je aplikace určená. Rozdělit si je můžeme na dvě skupiny:

 • Fyzická osoba nepodnikající.
 • Podnikající osoby = Fyzická osoba podnikající a Právnická osoba (s. r. o., a. s. , a další).

EveryTrade.io z pohledu fyzické osoby nepodnikající

Typickým představitelem této skupiny jsou obchodníci, kteří obchodují na burzách s cílem vydělat na směně kurzu kryptoměn. Pokud se jedná o správu vlastního majetku, tak nepodnikají, a tudíž platí jen daň z příjmu. Primárně chceme získat podklady pro daňové přiznání a zadruhé chceme začít sledovat vývoj svého majetku a vést si evidenci v EveryTrade.io. Pojďme na to.

 1. Založíme si účet na EveryTrade.io

  everytrade;registrace

  Náhled registrace do EveryTrade.io.

 2. Po registraci se nám automaticky vytvoří portfolio, které si můžeme libovolně editovat tlačítkem „Upravit Portfolio". Máme možnost si vybrat jednu z šesti fiat měn USD, CAD, EUR, CZK, GBP, AUD. Můžeme si ohraničit svá portfolia také časově, v našem případě rok 2019 a tedy od 1. 1. 2019 do 31. 12. 2019 (to se hodí, protože do takto časově limitovaného portfolia se nám nedostane omylem transakce, která by tam jinak neměla co dělat). Pokud portfolio nevytvoříme pomocí úvodního průvodce, můžeme si jej vytvořit sami tlačítkem „Nové portfolio". Z pokročilých funkcí bychom mohli využít zápis vlastních fiat/fiat kurzů a přesun balancí, ale řekněme, že to teď nechceme řešit.

  everytrade;portfolio;upravit

  Možnosti úpravy portfolia.

EveryTrade.io – správce dat

Když máme vytvořené portfolio, je čas k němu přiřadit datové kontejnery. Vše se děje v „Správci Dat”. Do něj se dostaneme přes horní menu, kde kliknete na „Správce Dat”. Zobrazí se datové kontejnery a jejich transakce, které jsou přiřazené k portfoliu. Když máme portfolio časově omezené a nebo máme aktivní jiné nastavení tak se nám nabízí zaškrtávací políčko „Použít filtr portfolia”. Ten slouží na zapínaní a vypínaní filtrů portfolia což znamená, že pokud je neaktivní tak se ve správci dat zobrazí celý obsah přiřazených datových kontejnerů. Naopak když je aktivní tak se zobrazuje obsah spadající do omezení filtrů na portfoliu. V případě, že máme stále demo transakce z úvodního portfolia, můžeme datový kontejner klidně smazat nebo vyřadit. Podstatné je mít prázdné portfolio připravené pro reálné transakce.

Smazání datových kontejnerů se dá provést kliknutím na ikonu popelnice po označení vybraného. Následně už jen potvrdit akci.

everytrade;portfolio;upravit everytrade;portfolio;upravit

Postup smazání datových kontejnerů v portfoliu.

Řekneme, že chceme smazání úvodního datového kontejneru a chceme si nahrát své vlastní transakce. EveryTrade.io momentálne umožňuje nahrát a zpracovat transakce z Binance, Bitstamp, Bitfinex, Bittrex, Coinbase PRO, Coinmate, Coinsquare, General Bytes, HitBTC, Huobi Global, Kraken, Localbitcoins, Paxful, Poloniex, Shakepay a vlastní EveryTrade formát. Vše se nahrává formou CSV souborů. API napojení na burzy, servisy a peněženky jsou ve vývoji a budou v dohledné době k dispozici také. Pojďme tedy na nahrání transakcí za rok 2019 například z burzy Coinmate. Zde probíhaly obchody a bude proto třeba z toho zaplatit daň. EveryTrade.io zvládne nahrát a zpočítat tisíce transakcí, takže se nebojte nahrát opravdu všechno. Nahrání CSV se dá udělat klasicky přes „Nahrajte soubor” tlačítko vlevo nebo jednoduše drag & drop.

everytrade

Nahrátí transakcí do portfolia skrze Správce dat.

Přiřazení datových kontejnerů můžeme upravovat dvěma způsoby. Kliknutím na upravit přiřazení jednoduše vybereme, které chceme přiřadit nebo vyřadit a uložíme. Další možností jak přiřadit nebo vyřadit vybraný kontejner je po jeho nakliknutí vybrat ikonu a vybrat portfolio kam ho chceme přiřadit. Pokud máme zájem datový kontejner přesunout z vybraného portfolia do jiného portfolia tak použijeme zaškrtávací políčko „Zrušit přiřazení ze stávajícího portfolia”.

everytrade;portfolio;upravit everytrade;portfolio;upravit

Přiřazení datových kontejnerů.

EveryTrade.io – portfolio a jeho opis

Z transakcí, které jsme udělali, vyplývá, že jsme obchodovali celý rok a na konci jsme vše prodali a držíme už jen fiat. Náš realizovaný zisk, z něhož budeme platit daň, se rovná 244 369 CZK.

everytrade;portfolio

Tvorba podkladů pro daňové přiznání.

Vývoj toho, jak jsme nakupovali a prodávali, nám ukazuje graf „Historie portfolia". Zdá se, že nákupy jsme prováděli ve správné momenty a dosáhli jsme zisku, což je pro nás dobře.

everytrade;portfolio;historie

Graf Historie portfolia.

Vývoj čistě zisku si můžeme prohlédnout na další záložce grafu „Historie zisku". Zde uvidíme, jak jsme na tom oproti tomu, kdybychom jen drželi a nic nedělali. Zdá se, že jsme byli úspěšní a takzvaně jsme „porazili" trh.

everytrade;portfolio;historie;zisk

Graf Historie zisku.

V tabulce „Vaše pozice" si můžeme všimnout, že už nemáme žádné pozice otevřené. Vidíme jen agregovaně uzavřenou pozici BTC/CZK. Všechny naše obchody byly vykonané jen v párech Bitcoin/Fiat – v tomto případě konkrétně 22 transakcí (jednoduše zjistíme ve správci dat). Vidíme to v sloupci „Pořizovací cena" a „Příjem", že jsme dohromady zobchodovali 11.023333 BTC na průměrné ceně 154 857.72 CZK. EveryTrade.io při oceňování zásob počítá s váženým průměrem.

everytrade;portfolio;mena

Záložka Měna portfolia.

Všechny obchody jsme ale vykonávali v EUR. Konkrétně na BTC/EUR páru. Na to, jak to vypadá v EUR, se můžeme přepnout na tab „Měna obchodu". Zde vidíme vždy všechny transakce tak, jak se odehrály na burze (agregovaně samozřejmě). Portfolio máme vedené v CZK, ale jelikož jsme vykonávali obchody v EUR, tak v sekci „Vaše fiat pozice" vidíme měnu EUR a hodnota je vyjádřena měnou portfolia, tedy v CZK přepočtená kurzem České národní banky (ČNB). Pokud by mi tento kurz nevyhovoval (hlavně z účetního hlediska), tak si ho můžeme jednoduše nastavit manuálně v „Upravit portfolio".

everytrade;portfolio;mena;obchod

Záložka Měna obchodu.

Reporty – Ready-To-Use podklad pro daňové přiznání

Když si zanalyzujeme, co potřebujeme, je čas stáhnout si reporty pro naše daňové přiznání. To je už hračka, protože se stačí prokliknout na podstránku „Reporty", zkontrolovat údaje a stáhnout si dokumenty.

everytrade;portfolio;reporty

V záložce Reporty si můžete vygenerovat podklady k daňovému přiznání.

Získané reporty vypadají následovně. “Potvrzení o obchodech” je ten informační. Tady si můžeme ověřit, které transakce tam máme a z kterých platíme daň. “Výkaz prodejů a nákladů” je ten, který vypočítává i realizovaný zisk po každé transakci. A navíc k tomu stav krypta a fiatu na začátku a na konci období. Tento se dává jako podklad pro finanční úřad z pohledu daně. “Výkaz prodejů a nákladů v účetní měně” je v podstatě stejný jako výkaz prodejů a nákladů s rozdílem, že zohledňuje vámi zadaný pevný kurz Fiat / Fiat. “Výkaz pozic, zůstatků a zisků” zobrazuje čistou hodnotu aktiv a zůstatků v tabulkové formě s jasným přehledem počátečních a koncových stavů pro fiaty i krypta.

everytrade;potvrzeni;obchody everytrade;vykaz;prodeje;naklady

Náhled získaných reportů.

Tímto způsobem jsme tedy získali podklady pro naše daňové přiznání. Záleží už jen na nás, jestli si daňové přiznání budeme vyplňovat sami, nebo je za nás vypracuje účetní společnost, správné podklady máme. Reporty slouží jako podklad k tomu, abychom mohli prokázat, že toto jsou naše výdaje, na které máme právo. Pokud bychom nezvládli doložit výdaje, daň se platí z celého příjmu.

EveryTrade.io z pohledu podnikající osoby

Tyto budou postupovat přibližně stejně jako je popsáno výše. EveryTrade.io ale myslí na tuto skupinu uživatelů hlavně z toho pohledu, že mají povinnost vést účetní evidenci ze zákona. Pojďme si popsat typický postup, jak tyto subjekty mohou využívat EveryTrade.io během roku.

everytrade;portfolio;podnikajici

Náhled portfolia podnikající osoby rozloženého po měsících.

Začneme tím, že si rok rozložíme na jednotlivá portfolia podle měsíců v roce tj. 12 portfolií. Jednotlivá portfolia si časově ohraničíme tak, aby skutečně odpovídala tomu kterému kalendářnímu měsíci. Během měsíce si tam budeme přidávat transakce a portfolio se bude plnit. Stavy fiatu, krypta a realizovaný zisk/ztrátu si můžeme klidně zapisovat do klasického účetního softwaru, pokud je potřeba, i každý den.

Kurzy fiat/fiat si můžeme manuálně zapisovat a měnit podle potřeby, bez ohledu na to, jestli to je denní, týdenní, nebo měsíční vyhlašovaný kurz. Záleží na každém subjektu. Další měsíc začínáme tam, kde jsme skončili a máme vždy možnost převést si zůstatek z minulého měsíce. Takto můžeme pokračovat během celého roku. K tomu samozřejmě náleží reporty, které jsou k dispozici ke stažení kdykoliv.

everytrade;portfolio;podnikajici

Zůstatek z minulého měsíce je možné převést do následujícího.

Závěrečné hodnocení platformy EveryTrade.io

Přehledná, jednoduchá a správná evidence je jedním z největších problémů při obchodování s kryptoměnami. Počet provedených obchodů se může klidně vyšplhat i na stovky, ne-li tisíce operací denně, což značně stěžuje správné podání daňového přiznání.

i Mohlo by vás zajímat
1. Bitcoin (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT). Nejdůležitější kryptoměna v kostce.
2. Co to je Bitcoin full node? (ZÁKLADY BITCOINU). Proč provozovat vlastní full node?
3. Lightning Network (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT). Blesková nadstavba Bitcoinu od A do Z.
4. Cryptopay.cz. První služba v ČR propojující kryptoměny a bankovnictví!

Platforma EveryTrade.io nejen svým názvem, ale designem byla navržena přesně pro tyto účely a svým uživatelům pomáhá řešit komplikovanou stránku tradingu, šetří čas i peníze. Tradeři s kryptoměnami se tak díky této platformě mohou v klidu věnovat svému umění a neztrácet čas s neefektivními způsoby, které EveryTrade.io nahrazuje.

Kreativitě se meze nekladou a způsobů jak využit EveryTade.io je mnoho. Zaregistrujte se na everytrade.io a vyzkoušejte platformu zdarma.

Česká národní banka se vyjádřila, že kryptoměny nejsou peněžní prostředky a že nákup a prodej kryptoměn nepředstavuje žádnou platební službu, elektronické peníze, ani cizí měnu. Kryptoměny nemají ani povahu cenného papíru. Proto příjmy z prodeje kryptoměn nemůžou být druhem kapitálových příjmů. V této části článku se o kryptoměnách v daních a účetnictví dozvíte vše, co chcete vědět!

Kryptoměny v účetnictví a v daních – OBSAH

 1. Kryptoměny a zákony v České republice
 2. Které operace s kryptoměnami podléhají dani z příjmu?
 3. Jak danit směňování kryptoměn na burze
 4. Jak danit těžbu kryptoměn
 5. Jak danit nákup zboží za získané kryptoměny
 6. Jak danit příjem kryptoměn za své služby či zboží
 7. Jak vyplácet zaměstnancům mzdy v kryptoměnách?
 8. Co dělat, pokud jsem plátce DPH?

Kryptoměny a zákony v České republice

Evropský soudní dvůr v roce 2015 rozhodl, že bitcoinové transakce jsou osvobozeny od DPH, protože je prohlásil za oběživo. Ani toto rozhodnutí nemění pohled českého státu na kryptoměny. Úprava DPH je celoevropská a může být (a často i bývá) odlišná od úpravy Zákona o dani z příjmu, kterou si spravuje každý stát sám.

bitcoin, česká republika

Z toho všeho nám plyne, že pro účely Zákona o dani z příjmu v ČR nemají kryptoměny žádné vlastní výjimky, úpravy a osvobození na rozdíl třeba od zlata, cenných papírů, akcií, nemovitostí apod. Jediné vlastní úpravy se dočkaly kryptoměny v zákoně o EET, kdy tyto „platby ve virtuální měně“ podléhají povinnosti EET a další zmínka v zákoně je v „Daňovém balíčku“ z roku 2017 – Novela zákona o DPH, kdy příjemce plnění ručí za neodvedenou daň z tohoto plnění, pokud je úplata poskytnuta zcela nebo částečně v kryptoměně (vysvětlím později).

i Užitečné odkazy
Tisková zpráva k Rozhodnutí ESD 2015 je C-264/14, 22.10.2015
Stanovisko ČNB k Obchodování s bitcoiny
Zákon o dani z přidané hodnoty
Zákon o daních z příjmu

Které operace s kryptoměnami podléhají dani z příjmu?

Pomocí kryptoměn můžu nakupovat jiné zboží, můžu samotné kryptoměny směňovat mezi sebou, můžu je těžit. Můžu v kryptoměnách vyplácet část mzdy zaměstnancům, můžu ji dlouhodobě držet a spořit na důchod. Je docela velký okruh možností, kdy kryptoměnu používat, a stále se zvětšuje. Mezi nejčastější patří asi směna za jiné kryptoměny na burze nebo směna za zboží a služby, případně za řádné peníze (FIAT). Můžu jako podnikatel pracovat s kryptoměnami – přijímat platby, sám nakupovat, vyplácet mzdu, držet si část jako investici a obchodovat na burze a případně těžit. Bohužel zatím u nás pomocí kryptoměn nelze platit daně ani pojištění. Každá směna podléhá dani z příjmu. Zisk z každé směny je nutno zdanit.

i Zajímají vás kryptoměny a rádi byste se o nich dozvěděli více? Pak nepřehlédněte naše články, kde se mimo jiné dočtete, v čem se navzájem liší jedny z nejpopulárnějších kryptoměn současnosti – Bitcoin, Litecoin a Ethereum.

Jak danit obchodování s kryptoměnami na burze

Nakoupím nějaké krypto a vložím na burzu, kde budu různě směňovat za jinou kryptoměnu podle výhodnosti kurzu. Zisk z těchto transakcí podléhá dani z příjmu. A je jedno, zda zisk bude ve FIAT nebo nějaké kryptoměně (bude to peněžní nebo nepeněžní příjem). Důležité je, že prostředky máte k dispozici a můžete s nimi sami nakládat – tedy v okamžiku, kdy vám je burza připíše na váš účet (účet u burzy, peněženka na burze, vaše softwarová peněženka, bankovní účet apod.).

kryptomeny, burza, dane

Tento příjem zdaníte v rámci §10 Ostatní příjmy Zákona o dani z příjmu. Daň je zde 15 % pro fyzické osoby. Tyto příjmy nepodléhají zdravotnímu a sociálnímu pojištění, ale náklady si můžete uplatnit jen přímé na pořízení kryptoměny – tedy hodnotu nákupu. Nelze zde uplatňovat ztrátu. Pokud obchody vyjdou do mínusu, základ daně je nula.

Jak danit těžbu kryptoměn

Mám zaměstnání, případně jiné podnikání, a začínám těžit. Tato činnost se už netýká pouze správy vlastního majetku, už je to nějaká poskytovaná služba, naplňuje to znaky podnikání. Zde už je nutné zřídit si živnostenské oprávnění a přihlásit se k sociálnímu a zdravotnímu pojištění. Příjem se už zdaňuje §7 Zákona o dani z příjmu. Druh živnosti je živnost volná, konkrétně třeba č. 56 Poskytování software, poradenství, zpracování dat.

i Mohlo by vás zajímat
1. Ripple (XRP). Kryptoměna, která budí vášně.
2. Dash (DASH). Rychlé transakce a volitelná anonymita.
3. Monero (XMR). Plnohodnotná, anonymní alternativa k bitcoinu.
4. ZenCash (ZEN). Platforma s důrazem na soukromí.
5. Vertcoin (VTC). Kryptoměna vhodná i pro malé těžaře.
6. STORJ. Decentralizace tak trochu jinak, než jsme zvyklí.
7. Co je to blockchain? Zjistěte více!
8. Kryptoměny (KURZY). Seznam nejdůležitějších kryptoměn.
9. Historie a budoucnost Bitcoinu. Trnitá cesta za svobodou!

Zdaňuje se jako při získávání věcí vlastní činností. Zdanitelný příjem je až směna (za FIAT nebo něco jiného) vytěžené kryptoměny, tedy ne vše, co vytěžíte, ale následné zhodnocení. Náklady proti příjmům lze použít paušální, ve výši 60 % dle § 7, odst. 7 b) nebo náklady skutečné – náklady na těžbu: elektrická energie, hardware apod. V tomto případě (těžba a podnikání dle §7) lze už uplatnit ztrátu, a i v budoucnu případně odečítat (po dobu pěti let – viz §34 Zákona o dani z příjmu). Případný zisk se daní také 15 %. Sazba daně pro fyzické osoby na všechny příjmy, co může mít, je zatím stále 15 %. Jsou návrhy na zvýšení této daně až na 24 %, ale zatím to schválené není.

i

Kryptoměny a Ministerstvo financí: Diskuze pokračuje
Ministerstvo financí ČR stále hledá způsob, jak se ke světu virtuálních měn a kryptoměn postavit. V lednu 2019 proběhla veřejná konzultace, v rámci které MFČR připravilo materiály, kde (mimo jiné) shrnuje stávající právní úpravu v ČR a dalších státech a dále se zabývá riziky spojenými s virtuálními měnami. Materiál najdete ke stažení na webu mfcr.cz/verejna-konzultace-blockchain.

Jak danit nákup zboží za získané kryptoměny

Získám nějaké kryptoměny – těžbou, výhodnou směnou na burze a místo, abych se vyplácel, tak koupím nějaké zboží – auto, nemovitost apod. I toto podléhá dani. Koupit větší a nový majetek si můžete díky nějakému zisku – příjmu. Ubyde nám zde práce s hledáním kurzu a oceněním našeho zdanitelného příjmu – ten je roven hodnotě pořízeného majetku. Zdaňujeme dle povahy získání kryptoměn (těžba nebo směna na burze).

Jak danit příjem kryptoměn za své služby či zboží

Doklad vystavuji v českých korunách a můžu dopsat ekvivalent v nějaké kryptoměně nebo jen větu, že je možné takto platit. Základ daně z podnikání je pro mne hodnota v českých korunách. V okamžiku platby je hodnota CZK a kryptoměny stejná. Následné zhodnocení nebo ztráta už s podnikáním nemá nic společného. Případné zhodnocení budu muset zdanit – dle případů uvedených výše §10 a už nebude podléhat zdravotnímu a sociálnímu pojištění. Bohužel není zde žádná výjimka, jako je např. pro cizí měny a jejich kurzové rozdíly. Je možné, že k tomu bodu se ministerstvo financí nějak vyjádří a vydá do té doby nějakou úpravu, ale není tu žádná výjimka, a je nutné postupovat podle zákona.

i Nakupujte bitcoin a litecoin ve kterékoliv naší prodejně! Alza.cz spouští největší nákupní síť v České republice.

Jak vyplácet zaměstnancům mzdy v kryptoměnách? 

Vyplácím svým zaměstnancům kryptoměny nebo mi zaměstnavatel platí v kryptoměnách. Mzdu, respektive její část, lze vyplácet v kryptoměnách za určitých podmínek. Musí jít pouze o část mzdy nad minimální/zaručenou mzdu – v opačném případě by se tím bránilo oběhu zákonného platidla. A dále se pokračuje dle §119 Zákoníku práce o naturální mzdě.

alza, kryptomeny, dane, ucetnictvi

Mzda jako taková se celá spočítá v českých korunách, daň i odvody se pošlou v českých korunách a část čisté mzdy se po dohodě se zaměstnancem vyplatí dle dohody v kryptoměně. Je vhodné vše písemně dojednat, upravit datum, kurz apod. Vyplacená mzda v kryptoměně, co dostane zaměstnanec, je už zdaněná a pouze případné zhodnocení bude zase potřeba řešit jako výše.

Co dělat, pokud jsem plátce DPH?

Jsem plátce DPH. V případě příjmu plateb za své služby/zboží v kryptoměně od jiného plátce DPH ručím za to, že on odvede včas a správně DPH státu. V nejkrajnějším případě se může stát, že já přijmu platbu za své zboží v kryptoměně od jiného plátce, on nezaplatí státu, bude nekontaktní ze strany FÚ a FÚ mít bude oprávněnou pochybnost, že dostane zaplaceno DPH, tak dostanu já zajišťovací příkaz na své účty. Většinou ale platby v kryptoměnách probíhají po vzájemné dohodě a často svou protistranu znáte.

i Jak vlastně začít s těžbou kryptoměn? Vyzkoušejte uživatelsky velmi přívětivou cestu. V našem podrobném návodu se dozvíte, jak na těžbu kryptoměn se službou Simplemining.net.

Příjmy plynoucí z kryptoměn a DPH

Dle ustanovení Evropského soudního dvora nepodléhá směna kryptoměn na burze DPH, je osvobozená. Těžba kryptoměn jako taková pravděpodobně DPH také nepodléhá – není jasné, kdo je koncový zákazník, není jasné místo uskutečněného plnění, nelze moc ovlivnit svou činností výši příjmu. Těžba v poolu naopak už by mohla DPH podléhat – váš zákazník je provozovatel poolu, odměna se jistým způsobem navýší při zvýšení výkonu, místo se dá s určitou snahou také najít.

kryptomeny, dane, alza

Nezapomeňte, že pokud vaše příjmy DPH nepodléhají, tak ani DPH z nákladů na tyto příjmy se nedá uplatnit. Pokud máte více různých příjmů (s DPH a osvobozené), pak musíte všechny náklady krátit tzv. koeficientem (viz Zákon o DPH).

Ještě upozornění, osvobození příjmů příležitostné činnosti do 30.000,- Kč (§10 odst. 3a) Zákona o dani z příjmu zde neplatí. Ani směny na burze ani těžba nejsou příležitostné činnosti. Kryptoměny se můžou i dědit a darovat a zde se postupuje dle Zákona o dani z příjmu. Samostatná ustanovení a Zákon o dani darovací a dědické už neexistuje.

i Užitečné odkazy
1.
Bitperia. Mějte informace z prostředí kryptoměn stále v kapse s jednoduchou aplikací pro vaše Android či iOS zařízení.
2. BTCtip.cz – pravidelné analýzy trhu bitcoinu a poutavé články ze světa kryptoměn na jednom místě.

To byly základní příklady získání kryptoměn a zdanění. Pokud budou kryptoměny v obchodním majetku právnické osoby, tak činnosti budou vesměs obdobné jako u fyzické osoby, ohledně DPH je to úplně stejné. Jiný rozdíl bude, že u právnických osob se musí o kryptoměnách účtovat.

Martin Polívka

Hana Trnková Kocourková

Hana Trnková Kocourková má za sebou 15letou účetní praxi, kryptoměnám se pak věnuje poslední 2 roky. Je majitelkou účetní kanceláře Daněhned s.r.o.


3,3 25×
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 25 000 Kč
Voucher na nákup kryptoměn podporovaných HD Crypto s.r.o.
Předp. cena
25 000,-
Očekáváme 1. dubna 2024
Objednací kód: XXhdc103c
3,3 25×
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 5000 Kč
Voucher na nákup kryptoměn podporovaných HD Crypto s.r.o.
Předp. cena
5 000,-
Očekáváme 1. dubna 2024
Objednací kód: XXhdc102c
3,3 25×
Elektronický poukaz na nákup Bitcoinu a dalších kryptoměn v hodnotě 1000 Kč
Voucher na nákup kryptoměn podporovaných HD Crypto s.r.o.
Předp. cena
1 000,-
Očekáváme duben 2024
Objednací kód: XXhdc101c
4,8 457×
TREZOR One White
Hardware peněženka - podpora 600 kryptoměn (Bitcoin, Litecoin, Ethereum…), Password manager, U2F a další funkce pro správu digitální identity, OLED displej 128x64, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, USB
1 499,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT
4,8 94×
TREZOR Model T
Hardware peněženka šifrovací, podporuje více než 500 měn, USB-C, microSD, Password Manager
4 399,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TREZBIT1d
Vytisknout
P-DC1-WEB18
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací