Když vedle sebe postavíte dva různé monitory, pravděpodobně si všimnete, že se jejich barvy liší. Zatímco běžní uživatelé nad tím často mávnou rukou, pro profesionály se jedná o zásadní problém. Mluvíme o fotografech, graficích, filmařích či designérech. Pro ně je zásadní, aby byly barvy monitoru co nejpřesnější, tedy co nejblíže skutečnosti. K tomu je třeba monitor zkalibrovat – buď přesně pomocí kalibrační sondy, nebo orientačně bez ní. V tomto článku najdete návod na kalibraci se sondou i přehled způsobů, jak obraz vylepšit bez ní.
Všechny monitory nejsou stejné, ba naopak – prakticky všechny se navzájem více či méně liší. Proto když se díváme například na fotku a vidíme nějaké barvy, ještě to neznamená, že přesně takové barvy uvidí na svém zařízení i známý, kterému danou fotku pošleme. A už vůbec to neznamená, že přesně takové barvy bude fotka mít, když si zaplatíme její tisk u specializované firmy. Důvodem je to, že nekalibrovaný monitor může barvy reprodukovat nepřesně, a pokud se vám nenaskytne možnost přímého srovnání, jen těžko to odhalíte.
Zkalibrovaný monitor je takový monitor, jehož barvy jsou přesné, bez odchylek a odpovídají určitým referenčním hodnotám.
Pokud tedy zobrazíte na zkalibrovaném monitoru červenou, půjde o tu samou červenou, jakou uvidí všichni ostatní uživatelé se zkalibrovaným monitorem. Také půjde o identickou červenou, jakou byste našli vytisknutou na standardizovaném fyzickém vzorníku.
Nezkalibrovaný monitor by na druhou stranu mohl zobrazovat červenou barvu, která bude vychýlena k růžové nebo oranžové, a stejnou nepřesnost by pravděpodobně vykazoval i zbytek barevného spektra.
Nejedná se o nic, co by mělo běžným počítačovým uživatelům dělat zbytečné vrásky – používáte-li počítač ke standardním kancelářským činnostem, ke hraní her nebo ke sledování videí, kalibrace vám přinese spíše dobrý pocit než vysokou užitnou hodnotu. To samé však nelze říci o těch, kdo pracují s fotografiemi, videi či počítačovou grafikou – každý takový amatér či profesionál kalibraci monitoru určitě potřebuje, pro tuto práci je totiž přesnost barev stěžejní. Buď proto, že se zpracovávaný obsah bude zobrazovat na displejích mnoha uživatelů, nebo protože bude přesnými postupy vytištěn.
Hardwarová kalibrace pomocí sondy vytváří na základě měření monitoru tzv. ICC profil. To je soubor dat, který softwaru počítače popisuje barevně-reprodukční vlastnosti daného zobrazovacího zařízení (monitoru). Zjednodušeně řečeno: ICC profil obsahuje data, která říkají, jak se skutečné barvy monitoru liší od cílových hodnot. Na základě toho ví operační systém i další software, jakým způsobem má barvy zobrazovat, aby se na monitoru zobrazovaly co možná nejpřesněji. Je třeba upozornit, že mezi monitory jsou velké kvalitativní rozdíly. Drahý fotografický monitor je schopen mnohem přesnější reprodukce než běžný monitor do kanceláře. Díky kalibraci ale získáte nejlepší možné výsledky, jakých je váš hardware schopen.
Aby byla kalibrace přesná, je nejprve nutné monitor připravit:
Dále si ukážeme, jak sondu správně umístit na displej. To provedete až potom, co vás k tomu kalibrační software DisplayCAL vyzve.
Uživatelé kalibračních sond X-Rite si sice mohou pro své zařízení stáhnout oficiální kalibrační software, my jsme se však rozhodli doporučit používání open-source programu DisplayCal, a to ze dvou důvodů: 1) je univerzální, a proto mohou tento návod využít i majitelé konkurenčních řešení, jako je např. DataColor SpyderX, 2) je považován za „oborový standard“ (společně s placeným softwarem Calman) a v případě jakýchkoliv problémů najdete rady na oficiálním anglickém fóru.
Nejprve software nainstalujte, odkaz ke stažení je dostupný na webu displaycal.net. Vyberte verzi pro svůj operační systém, stáhněte soubor, spusťte ho a software DisplayCal nainstalujte. Při instalaci softwaru není třeba nic nastavovat.
Připojte sondu do USB a spusťte software DisplayCAL ikonou na ploše nebo položkou ve Start menu. Po otevření hlavního okna na vás vyskočí okno, které vám nabídne instalaci systému pro správu barev ArgyLLCMS – klikněte na „Download“. Stejně tak v dalším okně. Potom počkejte, až se vše nainstaluje.
Až se dostanete na hlavní okno programu DisplayCAL, nejprve nainstalujte tzv. „instrument drivers“ neboli ovladače nástrojů. To uděláte na horní liště v záložce Tools → Instrument → „Install ArgyllCMS instrument drivers...“. Můžete postupovat také dle následujících dvou screenshotů
V hlavním okně na vás čeká také řada základních parametrů, které je třeba před zahájením kalibrace nastavit. Pro základní kalibraci si vystačíte s aktuální záložkou „Display & instrument“, na ostatních záložkách není zpravidla nutné nic měnit. Relevantní prvky jsou vyznačeny na obrázku níže. Jejich vysvětlení a doporučené nastavení najdete pod obrázkem.
Máte-li vše nastaveno, klikněte na tlačítko „Calibrate & profile“, které najdete ve spodní části okna.
Pokud jste dokončili předchozí krok, zobrazí se vám uprostřed obrazovky malé okno s bodem ve středu. Přesně na tento bod nyní umístěte střed kalibrační sondy. Jak na to, jsme popsali výše v tomto článku. Zejména se ujistěte, že sonda doléhá a těsní, tedy že se do prostoru mezi optiku a obrazovku nedostává okolní světlo. Potom klikněte na tlačítko „Start measurement“ a počkejte.
Následně se zobrazí nové okno, které po několika vteřinách umožní kliknout na tlačítko „Start measurement“. Potom proběhne měření, které po chvíli vykreslí pruhy reprezentující jas a zastoupení základních barev RGB. Pokud jsou pak řádky „Target“ a „Current“ zelené, můžete pokračovat dál.
Pokud zelené nejsou, nechte volbu „Start measurement“ aktivní a pomocí ovládacích prvků přímo na monitoru vyhledejte posuvníky pro úpravu barev. Měňte jejich úrovně tak, aby byly složky červené, zelené a modré co nejvyváženější. Ideální stav poznáte podle toho, že řádky „Target“ a „Current“ zezelenají. Pokud se změnil i jas, upravte ho tak, aby co nejvíce odpovídal původní hodnotě.
Potom můžete kliknout na „Stop measurement“ a „Continue on to calibration“.
Nyní bude několik minut probíhat kalibrace. Monitor během ní nepoužívejte. Po jejím dokončení se vám opět zobrazí hlavní okno programu DisplayCAL s menším oknem vyzývajícím k instalaci vytvořeného profilu. Zde si můžete vybrat, zda chcete profil nainstalovat pouze pro aktuálního uživatele (current user only), nebo jako výchozí nastavení systému (system default).
Klikněte na „Install profile“ a kalibraci monitoru máte hotovou.
Zkalibrovat monitor bez kalibrační sondy je nemožné, lze však provést určitá nastavení, která zobrazovací vlastnosti monitoru zpřesní tak, aby se alespoň trochu přiblížily ideálnímu stavu. Taková „kalibrace od oka“ ani zdaleka neposkytne přesnost, s jakou pracují kalibrační sondy, a určitě nebudete mít žádnou záruku, že je reprodukce barev monitoru přesná. Pokud ale sondu nemáte k dispozici a podobně nedostupný je i rozpočet k její koupi, určitě byste měli některý z následujících testů provést, neboť představuje „nutné minimum“.
Ve Windows najdete vestavěný nástroj pro úpravu barev displeje, pokud zadáte do systémového vyhledávání „Kalibrovat barvy displeje“. Otevře se vám okno, které vás pomocí vysvětlivek všemi nastaveními provede. Některá nastavení (gamma, bílý bod) vás nechá udělat přímo tento průvodce a na jejich základě potom vytvoří profil podobný tomu, jaký vytváří software, jako je DisplayCAL. Jiná nastavení (kontrast, jas) budete muset nastavit pomocí tlačítek a menu monitoru. Pro přesnější nastavení můžete použít také LCD test na webové stránce lagom.nl.
Kalibrace monitoru je snadná a relativně rychlá věc. Tedy alespoň v případě, že máte k dispozici kalibrační sondu. Bez ní monitor k zobrazování přesných barev nepřesvědčíte. Alespoň ne s jistotou. Grafici, fotografové či designéři by proto měli nákup sondy přinejmenším zvážit.