Alza.cz
Zobrazit katalog

Káva v těhotenství – neškodný požitek, nebo hazard?

Článek

Aktualizováno

Pít či nepít? To je, oč tu běží. Pokud vás trápí tato vskutku Shakespearovská otázka, vězte, že v tom nejste samy. Některé nastávající maminky se kávy bojí jako čert kříže. Jiné si ji bez výčitek dopřávají i během svého požehnaného stavu. Jste někde na pomezí? Milujete kávu a děsí vás představa, že byste se jí musely na několik měsíců vzdát, ale zároveň chcete mít jistotu, že kofein neublíží miminku? Ničeho se nebojte a raději si přečtěte náš článek, ve kterém se na kávu a její (ne)škodlivost v těhotenství zaměříme. Dozvíte se také, jaké jsou závěry nejnovějších vědeckých studií a co vám hrozí, když to budete s kofeinem v těhotenství přehánět.

káva v těhotenství

Káva v těhotenství – kapitoly článku

  1. Káva v těhotenství nemusí být absolutní tabu
  2. Netrapte se výčitkami. Pití kávy v těhotenství není hřích
  3. Dopřejte si kvalitní kafe v těhotenství
  4. Těhotenství a káva jdou dohromady, ale nic se nemá přehánět
  5. Bezkofeinová káva v těhotenství
  6. Miminko je na světě! Můžete pít kávu při kojení?
  7. Káva a kojení se vzájemně nevylučují
  8. Káva není váš úhlavní nepřítel

Káva v těhotenství nemusí být absolutní tabu

Těhotenství není nemoc. Ano, skoky padákem a krvavý steak budete muset oželet, ale jinak se žádné drama nekoná. Pokud se cítíte dobře a vše probíhá tak, jak má, není důvod stát se na 9 měsíců asketou, který si hlídá každé sousto. A chraň Bůh, abyste si dala šálek kávy! Je strach z kofeinu oprávněný, nebo je to jen další mediální strašidlo? Ano i ne. V následujících kapitolách se tomu "zlořádu" podíváme na zoubek.

Jak to vidí vědci?

Vědci se kávou a jejími účinky na lidský organismus zabývají rádi a často. Názory na škodlivost kávy respektive kofeinu v těhotenství se ale různí. Na základě prohlášení Světové zdravotnické organizace (WHO) z února roku 2019 je maximální bezpečná denní dávka kofeinu až 300 mg . Nicméně některé zdroje jsou opatrnější a šalamounsky považují za bezpečný příjem 150 – 300 mg denně. Ale například Americká asociace porodníků a gynekologů (ACOG) zvolila zlatou střední cestu. Podle nich je maximální bezpečná denní dávka 200 mg kofeinu. Je dost pravděpodobné, že ani toto číslo není konečné, protože výzkumy účinků kofeinu na vývoj lidského plodu nejsou zdaleka u konce. Je možné, že vědci svá doporučení opět upraví.

Obsah kofeinu – tabulka

Neumíte si představit kolik šálků kávy má 200 mg kofeinu? Nemusíte nic složitě počítat, stačí, když si projdete naší tabulku. Najdete v ní nejen oblíbené kávové nápoje, ale i potraviny, které také obsahují kofein a vy jste o tom doteď neměla ani tušení.

Nápoj nebo potravina Objem / množství Obsah kofeinu
Instantní káva Šálek 240 ml 63 mg
Espresso Šálek 30 ml 30 – 50 mg
Překapávaná káva Šálek 240 ml 95 – 165 mg
Káva Latte nebo Mocha Šálek 240 ml 63 - 126 mg
Espresso bez kofeinu Šálek 30 ml 0 mg
Instantní káva bez kofeinu Šálek 240 ml 2 mg
Černý čaj sypaný Šálek 240 ml 25 - 48 mg
Černý čaj bez kofeinu Šálek 240 ml 2 - 5 mg
Zelený čaj Šálek 240 ml 25 - 29 mg
Kola 240 ml 24 - 46 mg
Energetické nápoje 250 ml 28 - 87 mg
Horká čokoláda (nápoj) 200 ml 1,1 – 8,2 mg
Čokoláda (cukrovinka) 100 g 11 - 71 mg
Káva v těhotenství
Kávu si v těhotenství nemusíte odpírat. Je ale nutné dodržovat doporučenou denní maximální dávku kofeinu.

i

Pokud chcete mít příjem kofeinu absolutně pod kontrolou, dejte si pozor také na některé léky. Léky na bolest a nachlazení mohou také obsahovat kofein! Nejbezpečnějším lékem na tlumení bolesti pro těhotné ženy jsou léky, které obsahují Paracetamol. Vždy si pro jistotu přečtěte příbalový leták a poraďte se se svým lékařem.

Netrapte se výčitkami. Pití kávy v těhotenství není hřích

Ano, nic se nemá přehánět, ale můžete být klidné, jedna káva za den vám ani vašemu děťátku neublíží. V některých případech jsou 1 – 2 šálky kávy denně doporučovány i lékaři. V těhotenství vám může velmi klesnout tlak. Může být dokonce tak nízký, že je neměřitelný. Těhotné s velmi nízkým tlakem jsou malátné, točí se jim hlava a mohou také omdlévat. Nekontrolovaný pád v těhotenství je velmi nebezpečný. Káva pomáhá tento stav zlepšovat. I když toto není zrovna váš případ, nemusíte si konzumaci kávy vyčítat. Důležité je, abyste si hlídaly celkový denní příjem kofeinu. Díky naší tabulce už víte, že 100 g kvalitní hořké čokolády obsahuje podobné množství kofeinu jako šálek instantní kávy.

Dopřejte si kvalitní kafe v těhotenství

Aby to nebylo tak jednoduché, nestačí hlídat si jen denní příjem kofeinu. Není totiž káva jako káva. Pokud chcete pít kávu pravidelně po celou dobu těhotenství, dejte raději přednost mleté kávě před rozpustnou. Naprosto ideální je káva zrnková, která má nejlepší aroma a také nejméně přidaných látek. Příprava instantní kávy je velmi rychlá a pohodlná. Nepotřebujete k ní nic víc než rychlovarnou konvici. Pokud je toto váš hlavní argument, vězte, že ani příprava mleté kávy není nic složitého. Pokud se vám nechce investovat do nákladných kávovarů, pořiďte si praktickou moka konvičku, se kterou připravíte skvělou kávu během pár minut.

i

Instantní káva je také káva, která ovšem musí projít procesem instantizace. Což je dehydratace. Dehydratuje se dvojím způsobem, a to buď lyofilizací (sušení mrazem), nebo sušením rozprašováním. První způsob je nákladnější a méně rozšířený. Dochází při něm k hlubokému zamražení a dehydratace je postupná. Druhý způsob je rychlejší a levnější, jenže při něm káva ztrácí velké množství aromatických látek a také kofein. Tento úbytek pak výrobci nahrazují dalšími sloučeninami. Instantní káva tedy není přírodní produkt.

Kvalitní mletá nebo zrnková káva
Připravte si v těhotenství latte nebo cappucino z kvalitní mleté nebo zrnkové kávy.

Těhotenství a káva jdou dohromady, ale nic se nemá přehánět!

Jak se říká: "všeho moc škodí". Dopřát si jeden až dva šálky kvalitní kávy denně je naprosto v pořádku, ale co když to s kofeinem přeženete? Pokud se jedná o jednodenní záležitost, kdy jste si dala tři kávy a tabulku hořké čokolády k tomu, není nutné hned panikařit a sypat si popel na hlavu. Těhotenské chutě jsou velmi silným protivníkem a budete se muset smířit s tím, že budou mít dost často navrch. Mírné překročení denního limitu není katastrofa. Nebezpečí hrozí, pokud byste přijímala vysoké dávky kofeinu pravidelně.

Co se může stát, pokud si nebudete hlídat denní příjem kofeinu

  1. Kofein zvyšuje krevní tlak a také srdeční tep. Obojí je zvláště v těhotenství nežádoucí. Vysoký tlak rozhodně nepodceňujte, protože je nebezpečný pro vás i vaše dítě. V případě, že se vám během těhotenství zvýšil tlak, nic neriskujte a pijte raději jen kávu bez kofeinu.
  2. Vaše tělo se s vyšší dávkou kofeinu dokáže vypořádat. Jenže kofein se přes placentu dostane i k vašemu miminku a jeho metabolismus nedokáže kofein zpracovat.
  3. Káva povzbuzuje. Pokud si ji dopřáváte v neomezeném množství i v těhotenství, může narušit nejen váš spánkový režim, ale také spánkový režim vašeho dítěte.
  4. Kofein je močopudný. Může dojít k dehydrataci vašeho organismu.

Může kofein způsobit vážné poškození plodu nebo potrat?

Závěry studií nejsou průkazné, protože veškeré pokusy byly prováděny pouze na zvířatech. Nicméně u nich se ukázalo, že kofein může způsobit poškození plodu, potrat nebo předčasný porod. Plody mohou mít také nízkou porodní váhu. I když tyto výsledky nejsou průkazné, je určitě lepší nic neriskovat. Nepřekračujte tedy doporučenou denní dávku kofeinu.

Vysoké dávky kofeinu v těhotenství
Vysoké dávky kofeinu v těhotenství představují zdravotní rizika pro vás a vaše nenarozené dítě.

Bezkofeinová káva v těhotenství

Káva bez kofeinu je ideálním řešením nejen pro ženy, které trpí na vysoký krevní tlak, ale také pro ty z vás, které prostě nechtějí vůbec nic riskovat. Bezkofeinové kávy (Decaf) jsou jak rozpustné a mleté, tak i zrnkové. Myslíte si, že káva bez kofeinu nemůže chutnat dobře? Pokud si koupíte kvalitní mletou nebo zrnkovou Decaf kávu, ujišťujeme vás, že rozdíl vůbec nepoznáte. V rámci hesla: "vlk se nažral a koza zůstala celá" ošálíte své smysly skvělou chutí a užijete si svůj šálek naprosto bez výčitek. Z mleté kávy bez kofeinu si bez problému připravíte také oblíbené latte nebo cappuccino. Profesionální kávovar dokáže doslova zázraky, ale skvělé cappuccino si můžete připravit i jen s pomocí moka konvičky a napěňovače mléka.

i

Dáváte raději přednost černému čaji? Máme pro vás užitečný tip, jak snížit obsah kofeinu. Sáček s čajem nechte 5 minut louhovat. Během prvních 5 minut se uvolní nejvíce kofeinu. Poté obsah šálku vylijte a zalijte sáček horkou vodou znovu. Čaj si zachová příjemnou chuť, ale bude obsahovat minimum kofeinu.

Miminko je na světě! Můžete pít kávu při kojení?

Stejně jako v těhotenství i v období kojení byste měly dbát na zdravou životosprávu a životní styl. Potřebujete vyváženou stravu bohatou na živiny, minerály a vitamíny. Vaše tělo spotřebuje obrovské množství energie na tvorbu mléka. Energii budete potřebovat i vy samy, abyste zvládly noční vstávání k miminku. Káva je ověřený životabudič. Můžete ji pít při kojení? Nedostane se přes mléko k vašemu děťátku? Bude vám miminko spinkat, pokud si dáte kávu? Odpovědi na všechny tyto otázky najdete v následující kapitole.

Káva a kojení se vzájemně nevylučují

Pokud jste celé těhotenství poctivě hlídaly denní příjem kofeinu, prostě jen pokračujte v zajetém režimu. Podobně jako v průběhu těhotenství i během kojení byste neměly překročit doporučenou denní maximální dávku kofeinu. Takže žádná extrémní změna se nekoná.

Jaká je doporučená maximální dávka kofeinu při kojení?

Dávka je stejná jako v těhotenství tedy max. 200 mg denně (některé zdroje uvádějí 300 mg).

Dostane se kofein do mléka?

Ano. Z celkového množství kofeinu, který jste přijala, se asi 1 % dostane do mléka. Nejásejte, 1 % není vůbec zanedbatelné množství. Metabolismus kojence nedokáže zpracovat kofein stejně rychle jako dospělý člověk. Uvádí se, že kofein v těle kojence zůstává 65 – 130 hodin, zatímco zdravý dospělý člověk kofein vyloučí za 3 – 7 hodin. Proto kofein představuje potencionální riziko a je nutné hlídat si jeho příjem i během kojení.

Může kofein narušit spánkový režim miminka?

Ano, může. Pokud to s pitím kávy přeženete, můžete rozhodit spánkový rytmus vašeho miminka. Vysoký příjem kofeinu, zvyšuje jeho podíl v mateřském mléce. Káva je účinný stimulant, tudíž vaše miminko se může často budit, mít problém s usínáním nebo může být neklidné bez jiné zjevné příčiny. Negativní účinky vysokého příjmu kofeinu můžete pocítit i vy. Můžete trpět úzkostí, být neklidná, mít závratě nebo zrychlený tep. I během kojení tedy platí všeho s mírou.

Káva a kojení
Ani při kojení se kávy nemusíte vzdát. Stejně jako v těhotenství si ale musíte hlídat denní příjem kofeinu.

Káva není váš úhlavní nepřítel

Zato kolové a energetické nápoje ano. Nejen, že obsahují vysoké množství kofeinu, jsou také plné cukrů. Dietní verze coly vás nespasí, je slazená umělými sladidly a má mnohem víc kofeinu než klasická kola. Pokud vám cola ulevuje od ranních nevolností, dejte si ji, ale ne light verzi a nezapomeňte si pohlídat denní příjem kofeinu. Energetickým nápojům se vyhněte obloukem po celou dobu těhotenství i kojení!

Těhotná nebo kojící žena si může bez obav dopřát šálek dobré poctivé kávy. Pokud nepřekročíte denní doporučenou maximální dávku kofeinu, nemusíte mít obavy, že byste ohrozila své nenarozené i kojené dítě. V obou případech raději sáhněte po kvalitní zrnkové nebo mleté kávě, kterou si můžete bez problému připravit i doma. Bezkofeinová káva je ideální alternativou, pokud chcete snížit příjem kofeinu na minimum.

Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Zkuste naše cookies My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies a další údaje k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a dalších údajů vč. jejich předání pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací
Alzak icon