Krok za krokem k vysněné postavě (TIPY A TRIKY)

Zobrazit katalog

Článek

Aktualizováno

Po dlouhých zimních měsících konečně nastává příjemné oteplení a mnoho z nás se jistě těší, až shodíme teplé svetry a kabáty a začneme si užívat příjemné sluneční paprsky. A protože plavková sezóna na sebe nenechá dlouho čekat, právě nyní nastal ten správný čas zatočit s povánočními kily a vyrýsovat postavu do plavek. Aby bylo vaše hubnutí efektivní a mělo také potřebný dlouhotrvající účinek, připravili jsme pro vás přehled nejdůležitějších aktivit, které souvisí s komplexním hubnoucím procesem a které vám dopomohou k vysněnému cíli. Podíváme se na to, jak by měl vypadat váš jídelníček, které sporty jsou při hubnutí vhodné, jak se správně vážit a jak vám může digitální či diagnostická váha s hubnutím pomoci. 

Osobní váha recenze

Obsah článku – Krok za krokem k vysněné postavě

Změna začíná v hlavě

Pokud se opravdu rozhodnete pro změnu, počítejte s tím, že cesta za lepší postavou probíhá pozvolna a je třeba při ní skloubit několik hledisek. Samozřejmostí je úprava jídelníčku a zapojení určité sportovní aktivity, pro zdravý životní styl však nelze opomenout ani kvalitní a dostatečný spánek pro správnou regeneraci organismu. Zapomeňte na „zaručeně rychlé“ diety způsobující nechtěný jo-jo efekt i na hladovění, při kterém se jen trápíte a ohrožujete své zdraví. 

Předpokladem zdravého těla je především zdravá mysl a je dobré si uvědomit, že k hubnutí potřebujte notnou dávku odhodlání, sebezapření a také dostatečně silnou motivaci. Jakmile si vše sami v sobě srovnáte, můžete nastartovat změnu životního stylu. Uvidíte, že první úspěchy na sebe nenechají dlouho čekat a že vás zdravý styl začne postupně bavit, až jej nakonec přijmete za svůj vlastní.

Chytrá osobní váha vám pomůže s hubnutím

Na počátku každého hubnoucího procesu by měla stát diagnostika vašeho zdravotního stavu a s ní související také vaše aktuální hmotnost. O její snižování půjde především, proto je nutné získat o své váze adekvátní informace a v průběhu hubnutí sledovat její změny. Takové informace vám s jistotou podá diagnostická váha nebo digitální váha s funkcí paměti, která umí zaznamenat graf vývoje vašeho snažení.

i  A jak diagnostickou váhu vlastně vybrat? Kromě funkcí se zaměřte i na recenze váhy či si pročtěte testy osobních vah. Bližší podrobnosti přináší náš přehled: Diagnostické váhy recenze a testy. Jak dopadla například v hodnocení Chytrá váha UMAX Smart Scale US10c (RECENZE)?

Co dokáže osobní váha zjistit o našem zdravotním stavu

Pokud byste chtěli podrobné informace o svém zdravotním stavu, můžete si pořídit chytrou váhu, která vám poskytne komplexní tělesnou analýzu. Chytrá osobní váha je schopná zjistit, kolika procenty je ve vašem těle zastoupen tuk, voda i svalová hmota, dále vám podle zjištěných výsledků naplánuje denní kalorický příjem tak, aby u vás nedocházelo k nárůstu hmotnosti. Navíc ji můžete propojit se svým mobilním telefonem a pomocí aplikací získat nad svým hubnutím dokonalý přehled. 

diagnostické váhy recenze
Osobní váhy v moderním designu mohou být i zajímavým bytovým doplňkem.
i Mohlo by vás zajímat: 

Jak se správně vážit

Při vážení byste se měli držet určitých pravidel, díky kterým vám osobní váha naměří co nejpřesnější hodnoty. Obecně se doporučuje provádět vážení vždy po ranní návštěvě toalety a bez ošacení. Na váze byste měli stát rovně na plných chodidlech, není vhodné se předklánět, či přenášet váhu ze špiček na paty. Než osobní váha naměří výsledek, stůjte klidně a nehýbejte se.

i Aby vám osobní váha podávala stále přesný výsledek, je dobré její měření občas překontrolovat zvážením kilového balíčku mouky. Při nepřesném měření vyměňte baterie, ať vám osobní váha neposkytuje zkreslené údaje.

Kdy se nevážit

Rozhodně se vyvarujte každodenního vážení a už vůbec se nevažte opakovaně několikrát za den. Tělesná hmotnost se totiž v průběhu dne mění podle příjmu potravy a tekutin a zbytečně by vás stresovalo, jaké váhové výkyvy zobrazuje vaše osobní váha. Odborníci doporučují stanovit si jeden den v týdnu a tento den se v pravidelný čas zvážit. Ženy by také měly brát v úvahu svoji měsíční periodu, v průběhu které může vlivem zadržované vody ukazovat osobní váha o 2-3 kilogramy více.

i Přesvědčte se, že osobní váha může být zajímavý designový doplněk do domácnosti. Podívejte se například na digitální osobní váhy Beurer BF 700, Beurer BG 39, Beurer GS 203 Wood, Beurer GS 300 COR nebo na mechanickou osobní váhu Beurer MS 50.

Vážení vs. měření

Abyste získali lepší přehled o tom, jak vaše tukové polštářky mizí, je vhodné doplnit pravidelné vážení také pravidelným měřením vašich tělesných proporcí. Díky měření se lépe zorientuje v tom, na jaké partie vaše hubnutí nejvíce zabírá, případně zjistíte, na jakou část těla máte zaměřit cvičení, které by podpořilo cílený úbytek centimetrů.

i Zachycujete své úspěchy v hubnutí každý měsíc na fotografiích a s hrdostí pozorujte postupnou proměnu svého těla!

Index tělesné hmotnosti – BMI

Abyste si udělali vlastní představu o tom, jak na tom s váhou jste, i zda vaše tělesná váha již ovlivňuje váš zdravotní stav, zkuste si jednoduchý výpočet indexu tělesné hmotnosti. V tabulce si podle výpočtu naleznete kategorii, do které spadáte, i případné zdravotní riziko, které s vaší váhou souvisí.

Index tělesné hmotnosti (z angl. BMI – body mass index) vypočítáte tak, že svoji váhu v kg vydělíte mocninou své výšky v metrech. Při váze 60 kg a výšce 1,63 m počítáte 1,63 × 1,63 = 2,6569, tímto číslem následně vydělíte svoji váhu: 60 : 2,6569 = 22,58. Výsledek 22,58 tedy udává hodnotu vašeho BMI.

Tabulka indexu tělesné hmotnosti – BMI

Klasifikace hmotnosti
BMI
Zdravotní riziko
Podváha
méně než 18,5
Vysoké
Norma
18,5 – 24,9
Minimální
Nadváha
25 – 29,9
Nízké až lehce vyšší
Obezita 1. stupně
30 – 34,9
Zvýšené
Obezita 2. stupně (závažná)
35 – 39,9
Vysoké
Obezita 3. stupně (těžká)
40 a více
Velmi vysoké

Vyvážená strava je základem

Odborníci se shodují na tom, že strava ovlivňuje proces hubnutí až z 80 %, takže i když se budete dostatečně hýbat, ale nepřizpůsobíte své stravovací návyky zdravému životnímu stylu, na změně vaší váhy se to nejspíš příliš neprojeví. V hubnoucím procesu byste měli denně přijmout 20-30 % bílkovin, 40-50 % sacharidů a 30 % tuků. Oproti běžnému režimu tak snižujete příjem jednoduchých sacharidů a živočišných tuků, naopak zvyšujete příjem bílkovin.

osobní váhy test
Kombinace zdravé stravy, vhodného pohybu a dostatečného odpočinku je zárukou úspěšného hubnutí.

Co by měl váš jídelníček obsahovat

Jídelníček při hubnutí by měl být hlavně pestrý, aby vaše tělo přijímalo všechny potřebné látky pro zdravé fungování a aby byl zachován doporučovaný poměr bílkovin, tuků i sacharidů. Konzumované potraviny by neměly být energeticky vydatné, zato ale biologicky hodnotné. Pro zjednodušení uvádíme základní body, které je nutné při hubnutí dodržovat:

  • Z jídelníčku vyřaďte potraviny s prázdnými kilojouly a minimem prospěšných živin, jako jsou sladkosti, smažené potraviny a rychlá jídla.
  • Omezte potraviny s vysokým obsahem cukru a potraviny bohaté na tuky (hlavně na ty živočišné).
  • Vyvarujte se pití alkoholu.
  • Zvyšte spotřebu zeleniny alespoň na 500 g denně, stejně jako spotřebu potravin s vyšším obsahem vlákniny. Ovoce byste měli zkonzumovat 100 g denně, povolený je také celozrnný chléb i přílohy v omezeném množství a luštěniny.
  • Zdroje bílkovin hledejte v méně tučných mléčných výrobcích a v libovém masu, do jídelníčku pravidelně zařazujte ryby a rostlinné bílkoviny.
  • Denně vypijte alespoň 1,5 litru tekutin, pijte hlavně vodu nebo neslazené čaje.
  • Pokud pociťujete, že ve vašem jídelníčku chybí některé důležité vitamíny, dodejte je tělu vhodnými výživovými doplňky.

Jak si pohlídat složení stravy

Neustále sledovat hodnoty a složení konzumovaných potravin je časově i jinak náročné, a proto není nic lepšího než si k hubnutí přizvat nějakého chytrého pomocníka. Nebojte, nemáme na mysli drahého výživového poradce, ale chytrý telefon s některou z aplikací, která vám pomůže se sestavením vhodného jídelníčku a také pohlídá denní příjem kalorií i vyváženost vaší stravy. Ať už zvolíte oblíbené Kalorické tabulky, nebo jejich americkou alternativu MyFitnessPal, uvidíte, jak jednoduše a pohodlně vše zvládnete. 

Aplikace nabízejí rozsáhlou databázi potravin, ze kterých si sestavujete jídelníček dle potřebných výživových hodnot, i sportovních aktivit, při kterých vydáváte energii. Denně tak máte přehled o celkovém příjmu a výdeji energie, takže jasně vidíte, zda pro své hubnutí děláte maximum, nebo zda máte ještě nějaké rezervy. Sportovní aktivity do nich můžete přidávat ručně, nebo využít sporttestry či chytré hodinky, které vám usnadní sledování vašich výkonů. 

test osobních vah
Mobilní aplikace vás spolehlivě provedou celým hubnoucím programem i cestou zdravého stravování.
i Aplikace Fit recepty nabízí recepty i sestavené jídelníčky. Poradí vám, jak dlouho trvá příprava konkrétního jídla i jaké ingredience budete k vaření potřebovat, a sdělí vám celkovou nutriční hodnotu připravovaného jídla.

Vhodná pohybová aktivita podpoří hubnutí

Ač základním pilířem zdravého hubnutí zůstává pravidelná a vyvážená strava, pohybové aktivity rozhodně vaše hubnutí podpoří a urychlí. Pokud totiž výdej vaší energie bude převládat nad příjmem, je jasné, že na to vaše tělo zareaguje spalováním nahromaděných zásob

i Mohlo by vás zajímat: 

Jak vybrat vhodnou sportovní aktivitu pro snížení váhy?

Nejste aktivními sportovci, ale plánujete v rámci redukce váhy s nějakou sportovní aktivitou začít? Pak hledejte hlavně takový sport, který vás bude v první řadě bavit. Nemusíte hned nastoupit do moderně vybaveného fitcentra a trápit své tělo na posilovacích strojích. Stačí, když začnete pozvolna rychlejší procházkou s trekovými holemi v přírodě nebo oprášíte kolo a vydáte se poznávat své okolí. Jestliže nejste stavěni na venkovní aktivity, můžete si pořídit domů rotoped nebo jinou fitness pomůcku a pěkně se zapotit u oblíbeného seriálu či filmu. Hlavně pamatujte na to, abyste začali sportovat pro zábavu a nepřepálili své síly hned při prvním tréninku. 

Následující tabulka udává průměrné hodnoty spotřebované energie za 60 minut při konkrétních aktivitách a sportovních činnostech.

Aktivity a sportovní činnosti
Výdej kcal/hod
Výdej kJ/hod
spaní, čtení, psaní, práce na počítači, sledování televize, řízení auta
do 100 kcal
do 400 kJ
žehlení, příprava a vaření jídla, hygiena, oblékání, umývání nádobí, kulečník
100-190 kcal
400-800 kJ
vytírání podlahy, lehké zahradnické práce, lehký aerobik, nakupování, chůze rychlostí 4 km/hod
190-240 kcal
800-1000 kJ
drhnutí podlahy, luxování, mytí oken, stolní tenis, volejbal, tanec, chůze rychlostí 6 km/hod, většina rekreačních sportů
240-360 kcal
1000-1500 kJ
běh rychlostí 8 km/hod, bruslení, sexuální aktivita, intenzivní aerobik, fotbal, vysokohorská turistika, plavání-prsa, kondiční trénink
360-450 kcal
1500-1900 kJ
jízda na kole 20 km/hod, sjezdové lyžování, tenis, kanoistika, spinning, chůze do schodů, štípání dříví, závodní tanec, plavání-kraul, basketbal
450-500 kcal
1900-2100 kJ
běh vyšší rychlostí, běh na lyžích, závodní plavání, horolezectví, odhrabávání sněhu, florbal, skákání přes švihadlo, squash, badminton
500-600 kcal
2100-2500 kJ

Jak správně sportovat pro efektivní spalování?

Myslíte si, že při sportování musíte lapat po dechu a být celí uřícení, abyste si dali, jak se říká, pořádně do těla? V tom případě vás vyvedeme z omylu. Abyste čas trávený sportováním trávili co nejefektivněji, je důležité držet si v průběhu sportování takovou tepovou frekvenci, při které vaše tělo spaluje tuky a ne cukry. A to se právě děje v případě, když se vaše tepová frekvence pohybuje v optimálních hodnotách pro spalování tuků. Vyšší tepová frekvence vede sice ke zvyšování vaší kondice, avšak také nadměrně zatěžuje srdce a postrádá potřebný hubnoucí efekt.

i Jak zjistíte optimální tepovou frekvenci pro spalování tuků?  Od čísla 220 odečtěte svůj věk, tak získáte údaj o své aktuální maximální tepové frekvenci. Tuky nejlépe spalujete při 55-65 % své maximální tepové frekvence, což jsou hodnoty, kterých byste měli dosahovat během sportování. Pro příklad: Ve věku 38 let dosahuje moje maximální tepová frekvence hodnoty 182, ideální tepová frekvence pro spalování tuků je v tomto případě v rozmezí hodnot 100-118 srdečních tepů za minutu. 

Jak mít vše pod kontrolou?

Abyste měli přehled o své aktuální tepové frekvenci i o svých sportovních výkonech, existuje na trhu celá řada chytrých pomocníků, díky kterým se sportování stává efektivnější a rychleji s nimi dosáhnete požadovaných výsledků. Fitness náramky nebo sporttestery vám pomohou s hubnutím, chytré hodinky vás komplexně provedou cestou zdravého životního stylu.

Osobní váhy recenze
S chytrými hodinkami máte okamžitý přehled o vašem energetickém příjmu i výdeji.
i Mohlo by vás zajímat:

Relaxace a odpočinek jako součást hubnoucího procesu

Při hubnutí se sice orientujeme hlavně na stravu a pohyb, neměli bychom však opomenout ani důležitost spánku a odpočinku. Dostatek spánku hraje totiž v hubnoucím procesu zcela zásadní roli a je přímo nutností dopřát našemu organismu potřebný odpočinek, díky kterému může správně fungovat. 

Jak ovlivňuje spánek hubnutí?

Kvalita a délka spánku má prokázaný vliv na hubnutí. Tím, že spíte kvalitně a dostatečně dlouho, stihne váš organismus zregenerovat a je schopný vstřebávat veškeré podněty související s hubnutím, jako je správné trávení, spalování, ale také chuť k jídlu. Právě tu nedostatek spánku ovlivňuje nejvíce. Určitě jste sami zaznamenali, že pokud jste nevyspalí, míváte častější potřebu jíst, než když se vyspíte dorůžova. Za tuto situaci mohou tři hormony. Nejprve zmíníme leptin a ghrelin. U toho prvního dochází při nekvalitním spánku ke snížení, hladina druhého naopak stoupá, což má za následek zvýšenou chuť k jídlu. Při nekvalitním či nedostatečném spánku však nelze opomenout ani zvýšení hladiny stresového hormonu kortizolu, a jak známo, pokud jsme ve stresu, také si rádi obalujeme nervy něčím nezdravým.

i Skvělé uvolnění i psychickou pohodu přináší pobyt v domácí infrasauně. Regeneruje vaše tělo a má blahodárné účinky na lidskou psychiku, čímž výrazně přispívá ke zkvalitnění vašeho spánku.
osobní váhy test
Po každé pohybové aktivitě byste svému tělu měli dopřát potřebnou regeneraci a odpočinek.

Jak docílit kvalitního spánku?

Kvalitní spánek by měl trvat v průměru 7 až 8 hodin, jde však o velice individuální záležitost. Každý by si měl najít takovou dobu spánku, která mu bude vyhovovat. Nemělo by to však být méně jak 6 hodin, ale také ne více jak 9 hodin. Odborníci všeobecně radí chodit spát před 23. hodinou, což je doba, ve které se váš organismus nejrychleji dostane do tzv. hluboké spánkové fáze.

Tipy pro kvalitní spánek

  • Choďte spát pravidelně každý den v určitou dobu.
  • Před spaním se vyhněte všemu nepříjemnému – napínavé četbě, hororovému filmu, hádce s partnerem.
  • Několik hodin před spaním nesportujte.
  • Večer omezte kávu i alkohol.
  • Spěte ve vyvětrané místnosti se stálou teplotou okolo 18-20 °C.
i Kvalitu svého spánku si můžete pohlídat díky monitoru spánku, který v průběhu noci zaznamenává jednotlivé fáze vašeho spánku, sleduje reakce vašeho těla v průběhu spánku a hodnotí také vlivy vnějšího okolí. 

Rady a tipy pro zdravé a efektivní hubnutí

  • Neberte hubnutí jako nepříjemnost, ale jako pozitivní změnu životního stylu.
  • S kompletní analýzou vaší tělesné hmotnosti vám pomůže osobní váha s měřením tuku a vody.
  • Nepouštějte se do žádných diet, ale dbejte na pravidelnou, pestrou a vyváženou stravu.
  • Stanovte si reálné cíle vašeho hubnutí, zpočátku třeba jen 5 kg, později můžete v hubnutí pokračovat.
  • Nečekejte dramatické úbytky váhy během několika týdnů. Aby bylo hubnutí zdravé a výsledky trvalé, není vhodné hubnout více jak 2 kg za měsíc.
  • Se sportem opatrně, i zda platí, že dát si do těla méně, často přináší lepší výsledky, než při cvičení přepínat své síly. Hlídejte si tepovou frekvenci a hlavně cvičte pro radost.
  • Jakmile se vám podaří dosáhnout určitého cíle, odměňte se za snahu nějakým slušivým kouskem do vašeho šatníku.

Nyní už vás nic nezastaví na cestě za vysněnou postavou. Držíme palce, abyste ve vašem úsilí vytrvali a za několik týdnů se mohli pochlubit pevným bříškem i pozadím, které vám bude každý závidět.

4,6 358×
Xiaomi Mi Body Composition Scale 2
Osobní váha - digitální diagnostická, nosnost 150 kg, měření tuku, měření svalů, měření vody, uložení dat a párování s mobilní aplikací, možnost připojení skrze Bluetooth, materiál desky sklo, přesnost měření 50 g, 4 senzory, kompatibilní s Android a iOS, k napájení slouží AAA baterie, bílá barva
699,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: XIAOS006
4,5 33×
OMRON Monitor skladby lidského těla s lékařskou váhou BF511-B, 3roky záruka
Osobní váha - digitální diagnostická, nosnost 150 kg, měření tuku, měření svalů a uložení dat, materiál desky plast, přesnost měření 100 g, k napájení slouží AA baterie, černá barva
2 389,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: EOM151a2
4,8 217×
UMAX Smart Scale US10C
Osobní váha - digitální diagnostická, nosnost 180 kg, měření tuku, měření svalů, měření vody, uložení dat a párování s mobilní aplikací, možnost připojení skrze Bluetooth, kompatibilní s Android a iOS, k napájení slouží AAA baterie, bílá barva
829,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: UMAX0002
4,8 44×
UMAX Smart Scale US30HRC
Osobní váha - digitální diagnostická, nosnost 180 kg, měření tuku, měření svalů, měření vody, uložení dat a párování s mobilní aplikací, možnost připojení skrze Bluetooth, kompatibilní s Android a iOS, černá barva
1 129,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: UMAUS303
4,5 19×
Tanita BC-730 z
Osobní váha - digitální diagnostická, nosnost 150 kg, měření tuku, měření svalů, měření vody a uložení dat, materiál desky plast, k napájení slouží AAA baterie, zelená barva
1 539,-
Skladem 3 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: TANOV006
4,7 54×
Sharp Shape ECO Yoga mat Namaste
Jogamatka - rozměry 178 × 61 cm (D׊), tloušťka 0,35 cm, protiskluzová a omyvatelná, materiál mikrovlákno, popruh součástí, hmotnost 2500 g
1 389,-
Skladem 2 ks
Objednací kód: SPTss0076
4,9 119×
Sharp Shape Vinyl set 2×2
Sada činek - jednoruční a s pevnou vahou, hmotnost 2 kg, hmotnost sady 4 kg, 2 kusy v sadě, materiál cement, modrá barva - 224,50 Kč/ks
449,-
Skladem > 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTkn1338
4,8 137×
Sharp Shape Kettlebell 8 kg
Kettlebell - materiál litina a ocel, povrch kov, výplň litá ocel, hmotnost 8 kg, průměr úchopu 33 mm, černá a modrá barva
799,-
Skladem 5 ks
Do půlnoci objednáš, ráno v AlzaBoxu máš.
Info
Objednací kód: SPTss0002
4,7 106×
Vibro Shaper
Vibrační plošina - počet programů: 3, nosnost 100 kg, dálkové ovládání
4 379,-
Skladem > 5 ks
Objednací kód: EDS005
Vytisknout
P-DC1-WEB17
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací