Osvěžte se letní slevou na vše! 😎💥 Nakupte nad 2000 Kč, v košíku zadejte kód LETNIDVOUSTOVKA a objednávku vám zlevníme o 200 Kč. Akce platí jen do neděle!

Rychlé dárky do obálky Vivo X60 Pro

Kulinářské umění – tipy, rady a triky, které z vás udělají profesionální kuchaře

Zobrazit katalog

Sponzorovaný článek

Aktualizováno

Co si budeme povídat. Epidemie koronaviru nás naučila mnohé. Někteří cvičí i doma jako o život, jiní se pustili do rekonstrukcí, další se začali aktivně zajímat o umění a pak jsou tady lidé, kteří se nehodlali smířit s uzavřením restaurací a rozhodli se, že zamakají na svých kulinářských dovednostech. Naštěstí žijeme ve 21. století. Nemusíte vystrčit nos z domu a přece se díky vašemu počítači můžete naučit vařit jako opravdoví profíci. Přečtěte si, jaké kuchařské trendy teď frčí a jaké kuchařky by u vás doma neměly chybět. Dozvíte se také, jak pěstovat bylinky v zimě a další užitečné rady a tipy, díky kterým posunete vaši kuchařskou vášeň na vyšší úroveň.

Vaření s OneNote

Kulinářské umění – kapitoly článku

 1. Hlavní výhody domácího vaření
 2. Tyto nové trendy ve vaření stojí za to vyzkoušet
 3. Jak pěstovat bylinky v zimě

Hlavní výhody domácího vaření

Už naše babičky hrdě prohlašovaly, že není nad domácí stravu. Babičky mají vždycky pravdu. Nad domácí stravu opravdu není, pokud je připravená s láskou a z kvalitních surovin. Koronavirus vyhnal do kuchyně i absolutní kuchařské antitalenty. Jistě, pořád se dá objednat jídlo donáškovou službou nebo si můžete něco koupit z výdejního okénka, nicméně jídlo z krabičky není pro mnohé to pravé ořechové. Není nad to pochutnat si na čerstvě uvařeném jídle, které jste si krásně naaranžovali na talíř a vůbec chytlo vás to natolik, že nehodláte přestat. Proč ne? Vaření a pečení je kreativní činnost, u které krásně uvolníte a za odměnu si pošmáknete na vlastnoručně připravené specialitě.

Vařit domácí jídlo se vám vyplatí po všech stránkách

 • Máte dokonalý přehled o použitých surovinách.
 • Nemusíte se bát, že jídlo obsahuje potravinu, na kterou jste alergičtí.
 • Uvařit si jídlo doma je levnější. Jednotlivé pokrmy můžete přizpůsobit vašemu rozpočtu.
 • Máte kontrolu nad tím, jak dlouho jídlo vaříte, aby si potraviny zachovaly co nejvíce nutričních látek.
 • Vaření je kreativní zábava, do které můžete zapojit celou rodinu včetně dětí.

Nevyhánějte děti z kuchyně

Pravda, vpustit si děti do kuchyně vyžaduje obrovskou dávku trpělivosti. Nedočkaví kuchtíci se často předhánějí v tom, kdo přidá danou ingredienci jako první. Výsledkem je často podivná hmota, která ani vzdáleně nepřipomíná těsto, které jste viděli v kuchařce na obrázku. A ten nepořádek potom! Ale pokud se přes to přenesete, získají vaše děti nejen krásné vzpomínky. Vaření rozvíjí jejich kreativitu, kritické myšlení a naučí je spolupráci. Budou také vnímat svět v širších souvislostech a jako bonus navíc jsou děti, které pomáhají s vařením, ochotnější ochutnávat neznámá a nová jídla. To za ten nepořádek stojí, no ne?

Vaření s dětmi
Zapojte děti do vaření. Podpoříte jejich kreativitu a kritické myšlení.

i

Moderní technologie nám život v pandemii výrazně usnadňují. Vy se tak nemusíte probírat svazky kuchařských knih. Všechny zajímavé recepty si můžete jednoduše uložit, prohlížet, přehrávat nebo sdílet prostřednictvím chytré aplikace OneNote, která je součástí Office balíčku. Můžete si v ní připravit také nákupní seznam a nebo si dělat souběžně poznámky, zatímco koukáte na video recept. Pandemie nás sice drží zavřené doma, ale to neznamená, že se nemůžete naučit něčemu novému nebo si najít zábavného koníčka. OneNote je skvělý nástroj, který při vaření využijete na maximum.

>
Vytvořte si a sdílejte party Menu v OneNote.

Tyto nové trendy ve vaření stojí za to vyzkoušet

Umět dobře uvařit tradiční českou kuchyni je kumšt. Babičky, tchyně a tetičky do desátého kolena vás budou bezmezně milovat a uctívat. Vám už je ale český rybník příliš malý a chcete roztáhnout křídla a vydat se do nepoznaných mezinárodních vod. Česká gastronomie urazila od revoluce opravdu pořádný kus cesty. Mezinárodní trendy pomalu a jistě pronikají i do českých domácností. Chcete do svého portfolia přidat něco trendy? Směle do toho, máte z čeho vybírat.

Asijská kuchyně

Doby, kdy byla na vrcholu italská kuchyně, jsou pryč. Pizzu a těstoviny milují téměř všichni, ale lidé začínají prahnout po lehčím a zdravějším stravování. Tučné sýry a kvanta lepku jsou momentálně odsunuty na vedlejší kolej. Současným trendem je mnohem lehčí a exotičtější asijská kuchyně, a to především thajská a vietnamská. Možná jste si všimli, že vydatné asijské speciality a především typické polévky, které obsahují maso, rýžové nudle a kopec čerstvé zeleniny a bylinek, nabízí čím dál více restaurací. Připravit si pravou asijskou specialitu není tak těžké, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pokud jste úplní začátečníci, pomůžou vám bohatě ilustrované asijské kuchařky. S jejich pomocí si doma připravíte vietnamské, thajské i japonské speciality včetně sushi.

i

V počátcích si vystačíte s klasickým kuchyňským náčiním. Nakoupit budete muset pouze typické asijské přísady. Asijské recepty obsahují často rybí, sójovou a ústřičnou omáčku, zázvor, víno saké, čerstvý i sušený koriandr, limetky, miso pastu, sezamový olej, kari pastu, kokosové mléko, rýžový ocet a tamarind. Pokud si asijskou kuchyni oblíbíte, vyplatí se vám investovat do kvalitního náčiní pro přípravu asijské kuchyně. Významně vám usnadní vaření a dosáhnete s nimi perfektního výsledku.

Asijská kuchyně
Vyzkoušejte exotickou asijskou kuchyni. Zajímavé odkazy na recepty si můžete uložit v OneNote.

Taste waste neboli vaření beze zbytků

Ročně se v Evropě vyhodí 96 až 115 kg jídla na osobu. Z toho více než polovinu vyhodí domácnosti. Plýtvání jídlem je obrovský problém a je tedy jen dobře, že vznikají restaurace, které vaří naprosto beze zbytku. Proč to také nezkusit? Nejenže výrazně ušetříte, ale navíc budete mít skvělý pocit, že zbytečně neplýtváte. Vařit beze zbytku vyžaduje přípravu. Musíte velmi dobře promyslet, co budete vařit a jak danou zeleninu či maso kompletně zpracovat. U zeleniny a ovoce se řídíte pravidlem od kořínku k lístečku (root-to-leave) u masa pak od čumáčku k ocásku (nose-to-tail). Touto tématikou se zabývá řada autorů. V jejich kuchařkách najdete inspiraci, jak beze zbytku zpracovat jednotlivé druhy potravin.

Kvašení (fermentace)

Věděli jste, že se dají zkvasit brambory, houby, pšenice, ovesná kaše nebo česnek? Přemýšlíte, k čemu je to dobré? Fermentace je hit, který české gastro asi jen tak neopustí. Vy byste ji měli zkusit také. Nejenže je fermentace nejzdravějším způsobem konzervace potravin, kvašené potraviny také skvěle chutnají a dodávají výslednému pokrmu nezaměnitelnou chuť. Mezi nejznámější kvašené pochoutky patří korejské kimči. Obsahuje čínské zelí, česnek a chilli papričky. Zkvasit můžete různé zeleninové směsi a získáte tak velmi zdravé pro-biotické saláty, které si uchovají většinu vitamínů. Nemusíte začínat s ničím složitým. Pro začátek si připravte třeba tradiční české kysané zelí. V současné době není problém sehnat moderní kvasné láhve a víčka. Díky nim nepotřebujete tmavý a studený sklep. Jsou praktické a skladné.

i

Věděli jste, že OneNote – ikona

Pokud si rádi píšete recepty ručně, nebo jste nedávno objevili sešit receptů po babičce a chtěli byste si je uložit v PC, máme pro vás užitečný tip. OneNote využijete pro uchování textových, zvukových a grafických poznámek. Mimo jiné také dokáže převádět ručně psaný text na normální text pomocí funkce „ink-to-text“. Hodí se pro přenosná zařízení. Tablet, mobil nebo notebook jsou pro vaření naprosto ideální, protože si je můžete vzít bez problému do kuchyně a vařit podle nich jako z klasické kuchařky.

Pastrami je na výsluní

Pastrami se u nás uchytilo zhruba před dvěma lety a jeho obliba neklesá, spíše naopak. Co to vlastně pastrami je a proč stojí za to zařadit ho do vašeho jídelníčku? Pastrami je hovězí maso (hrudní), které se naloží do láku s kořením a nechá se odležet. Pak se vyudí a nakonec uvaří v páře do měkka. Příprava pastrami je velmi zdlouhavá, ale výsledek rozhodně stojí za to. Z této delikatesní pochoutky připravíte skvělé studené sendviče. Pastrami je oblíbenou ingrediencí do street food a najdete jej v nabídce food trucků. Street food, food trucky a bistra jsou poměrně novým konceptem, který se velmi rychle ujal ve světě i u nás. Připravte si pravé street food s pastrami i u vás doma.

Vaření z lokálních surovin a podpora místních farmářů

V tuto chvíli už vám zřejmě neuniklo, že moderní gastronomie klade obrovský důraz na udržitelnost zdrojů a kvalitu použitých surovin. Není jí lhostejná ekologie. Zaměřuje se na sezónní a lokální produkty. Čím jasnější je původ dané potraviny, tím lépe. Je dobře, že se gastronomie ubírá tímto směrem. Profitují z něj všichni od výrobce, který má lokální odbytiště svých produktů, až po spokojeného zákazníka, který si pochutnává na čerstvém jídle, jenž zanechalo minimální uhlíkovou stopu. Takto uvědoměle můžete vařit i vy. Zajímejte se o původu potravin. Vybírejte si potraviny, které jsou z produkce místních farmářů. Navštěvujete farmářské trhy nebo si bylinky a zeleninu rovnou zkuste vypěstovat sami. V následující kapitole vám poradíme, jak na to.

Lokální produky
Zajímejte se o původ potravin, ze kterých vaříte. Kupujte suroviny od místních farmářů.

Jak pěstovat bylinky v zimě

Mít celý rok čerstvé bylinky po ruce je sen každého zapáleného kuchaře. Chuť čerstvých bylinek prostě nenahradíte, i kdybyste se snažili sebevíc. Jak si je pěstovat doma po celý rok? Bylinkám se daří, pokud jsou zasazeny ve vhodném pěstebním materiálu. Potřebují také hodně světla a teplo. Nesmíte zapomenout na přiměřenou a hlavně pravidelnou zálivku. Bylinky si můžete koupit již předpěstované v supermarketech. Jenže málokterá rostlinka ze supermarketu přežije. Náhlé změny teplot, kterých si rostlinky ze supermarketů užijí až nad hlavu, nepřežije valná většina.

Jak postupovat, aby vám rostlinky prospívaly?

 1. Předpěstované rostliny je nutné přesadit. Vhodný substrát je základem úspěchu. Použijte kupovaný substrát, který je smíchaný se zahradní hlínou v poměru 1:1.
 2. Na dno přidejte kamínky nebo keramzit.
 3. Bylinky pěstujte v samozavlažovacích květináčích.
 4. Při přesazení je můžete trsy rozdělit a mírně zkrátit kořínky. Tím podpoříte růst.
 5. Nechte bylinky na světlém místě a nezapomeňte pravidelně rosit listy.

Bylinky lze samozřejmě pěstovat i ze semínek v době zimního výsevu. Použijte klasickou zahradní zeminu s prosítovaným kompostem. Mezi nejoblíbenější bylinky patří: bazalka, majoránka, meduňka, citronová tráva, koriandr, petržel a pažitka.

i

Věděli jste, že Skype – ikona

Bylinky vám chřadnou? Zavolejte vaší mamince nebo babičce a ukažte jim, jak rostlinky aktuálně vypadají. Videochaty přes Skype jsou zdarma. Sdílejte své kulinářské radosti i starosti s vašimi blízkými.

Moderní gastronomie dbá na ekologii a udržitelnost zdrojů. Kuchaři vaří z lokálních surovin a neplýtvají. V Česku aktuálně zažívá boom také asijská kuchyně a fermentace. Nechte se inspirovat a vyzkoušejte některý z moderních kulinářských trendů. Není to nic složitého a určitě si pochutnáte.

Microsoft 365 pro rodiny (elektronická licence) - Kancelářský software
-28%
Microsoft 365 pro rodiny (elektronická licence)
Kancelářský software , maximální počet uživatelů v rámci licence: 6 uživatelů, obsahuje aplikace: Word, Excel, PowerPoint, Outlook, OneNote, Access, Publisher, OneDrive a Skype, Originální produkt MS (nejedná se o druhotnou licenci)

+ ZDARMA Internet Security KASPERSKY
+ ZDARMA Instalace na dálku NEJDETO.CZ

-28% 2 490,-
1 790,- bez DPH 1 479,-
Koupit
Akční cena
Ihned ke stažení
Objednací kód: SWOFFAe
Dell Inspiron 14z (5406) Touch Grey - Tablet PC
-16%
Dell Inspiron 14z (5406) Touch Grey s Microsoft 365 zdarma
Tablet PC - Intel Core i5 1135G7 Tiger Lake, dotykový 14" IPS lesklý 1920 × 1080, RAM 8GB DDR4, Intel Iris Xe Graphics, SSD 512GB, podsvícená klávesnice, webkamera, USB 3.2 Gen 1, USB-C, čtečka otisků prstů, WiFi 6, 40 Wh baterie, Hmotnost 1,55 kg, Windows 10 Home (NBD)

+ ZDARMA Elektronická licence Bezstarostný servis Dell

-16% 23 790,-
19 990,- bez DPH 16 521,-
Koupit
Akční cena
Můžete mít ihned na 12 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: ADC134h2k8
HP Pavilion x360 14-dw0900nc Warm Gold - Tablet PC
-7%
HP Pavilion x360 14-dw0900nc Warm Gold
Tablet PC - Intel Core i5 1035G1 Ice Lake, dotykový 14" IPS antireflexní 1920 × 1080, RAM 8GB DDR4, Intel UHD Graphics, SSD 512GB, podsvícená klávesnice, webkamera, USB 3.2 Gen 1, USB-C, čtečka otisků prstů, WiFi 6, 4300 mAh baterie, Hmotnost 1,61 kg, Windows 10 Home (132S5EA)

+ ZDARMA Záruka Bezstarostný servis HP

-7% 20 490,-
18 990,- bez DPH 15 694,-
Koupit
Můžete mít ihned na 15 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: HPCN1011w5p1q4
Acer Aspire 5 Pure Silver kovový - Notebook
Acer Aspire 5 Pure Silver kovový
Notebook - Intel Core i5 1035G1 Ice Lake, 15.6" IPS matný 1920 × 1080, RAM 8GB DDR4, Intel UHD Graphics, SSD 256GB, podsvícená klávesnice, webkamera, USB 3.2 Gen 1, USB-C, čtečka otisků prstů, WiFi 6, 3220 mAh baterie, Hmotnost 1,8 kg, Windows 10 Home, HDD upgrade kit (A515-55-55NB)

+ ZDARMA Elektronická licence Bezstarostný servis Acer

17 989,- bez DPH 14 867,-
Koupit
Můžete mít dnes od 18:30
Skladem 3 ks
Objednací kód: NC028h0n4
0
Vytisknout
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Pro organizace Jak nakoupit
P-DC1-WEB29
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi