Potřebujete rychle přenášet data mezi více počítači? Zbyl vám disk po upgradu počítače nebo notebooku? Pro všechny tyhle případy vyrábí česká značka Axagon ucelenou řadu externích boxů, do nichž umístíte 3,5", 2,5" nebo M.2 disky. Jak se takový externí box chová v praxi? A jaké jsou mezi nimi rozdíly?
Dříve nebo později budete potřebovat rozšířit kapacitu počítače nebo notebooku. Jakmile se výměna za SSD podaří, zůstane vám v ruce starý disk. Je škoda ho vyhodit, protože za pár stokorun lze pořídit externí box od značky Axagon. Ten pak stačí kdykoli připojit přes USB a používat jako další diskovou jednotku.
Nespornou výhodou externích boxů jsou typicky malé rozměry a snadné přenášení. Kromě variant s 3,5" disky nebudete potřebovat ani žádné externí napájení, což je v praxi neocenitelná záležitost. Také jistě přijdete na chuť snadné a rychlé výměně disků v boxu bez potřeby šroubování, což rozšiřuje možnosti využití pro migraci dat, testování disků a další účely.
Ano, jistě že je na trhu celá řada již hotových externích disků od různých výrobců, nicméně do žádného z nich nevložíte svůj vlastní disk. K tomu slouží právě externí box Axagon EE35-XA3 ALINE. Tento kompaktní hliníkový box nabízí nejen mechanickou ochranu vloženého disku, ale také ideální odvod tepla.
Hliníkový externí box Axagon EE35-XA3 ALINE.
Externí box Axagon EE35-XA3 ALINE je kompatibilní s USB 3.0 a samozřejmě zpětně podporuje i staré USB 2.0. Nicméně v tomto případě bude přenos souborů docela pomalý. Zajímavostí je, že box podporuje například i bootování operačního systému, což se může při testování hodit. Napájení je řešeno přes kompaktní AC/DC adaptér 12 V – 2 A (24 W) s přívodním kabelem délky 150 cm. Součástí balení jsou nejen montážní lišty, ale také potřebný šroubovák. Vložení připraveného pevného disku do boxu tak zabere jen pár okamžiků.
Pravděpodobně nejrozšířenější formát externí boxů pojme všechny typy 2,5" disků, ať už jde o klasické plotnové, nebo modernější SSD. Vždy však bude platit jedno základní omezení – maximální teoretická rychlost rozhraní SATA III. Při ideální konstelaci se dostanete někam na úroveň 500 MB/s, což je sice dost, ale oproti diskům s rozhraním NVMe ×4 to je sakra málo.
Nicméně i přesto vám bude celokovový Axagon EE25-F6S dělat velkou radost. Nabízí nejenom snadnou výměnu disku zcela bez nutnosti použití šroubováku, ale spolupracuje i s protokolem UASP pro podstatně rychlejší kopírování velkého množství malých souborů. Důležitou součástí je také podpora funkce TRIM, která se stará o pomalejší degradaci paměťových buněk u SSD. Box Axagon EE25-F6S je k dispozici kromě stříbrného provedení i v černém a šedém designu.
Tři barevné varianty kovového externího boxu Axagon EE25-F6S.
Naprosto lahůdkovou záležitostí je kompaktní pouzdro Axagon ADSA-1S6, do nějž disk jednoduše vložíte a zasunete přímo do SATA konektoru. Minimální rozměry i hmotnost jej předurčují k tomu, že se stane pevnou součástí vaší brašny na notebook. I tento model je vybavený funkcí S.M.A.R.T. pro sledování kondice disku.
Axagon ADSA-1S6 je kompaktní USB 3.0 adaptér pro všechny 2,5" SATA SSD a pevné disky s výškou do 9,5 mm.
A nyní se dostáváme k tomu nejzajímavějšímu z pohledu náročného uživatele – externí boxy pro disky formátu M.2. Extrémně rychlý externí box Axagon EEM2-UG2 je určen pro NVMe (PCI Express) M.2 disky a k PC se připojuje pomocí rozhraní USB 3.2 Gen 2 s konektorem USB-C a rychlostí až 10 Gb/s. Tohle musíme zdůraznit, protože díky této funkci připojíte box na první pokus. To je proti klasickému konektoru USB-A ohromná výhoda. Zkuste se totiž jen v duchu zamyslet nad tím, kolikrát jste se pokoušeli neúspěšně zapojit takový flash disk. Samozřejmostí je dodávaný propojovací kabel USB-C – USB-C s délkou 20 cm.
Efektivní odvod tepla do kovového těla boxu Axagon EEM2-UG2 výrazně snižuje povrchovou teplotu disku a významně prodlužuje jeho životnost.
Odolné hliníkové tělo má dobré teplovodivé vlastnosti, díky čemuž se vložený výkonný disk nebude zbytečně přehřívat. Nicméně po 5 minutách nečinnosti se disk automaticky uspí. Do externího boxu je možné použít NVMe M.2 SSD disky až do rozměru 22 mm × 80 mm a bez omezení kapacity.
Další na řadě je externí box Axagon EEM2-U3C, který je tentokrát navržen pro bezchybnou spolupráci s pomalejšími disky podporující pouze rozhraní SATA M.2 SSD. Přibalený propojovací kabel délky 25 cm je vybaven zatím nejběžnějším a tím pádem nejuniverzálnějším USB konektorem typu A na straně připojení do PC. Samotný box disponuje oboustranným konektorem USB-C. Výhodou je jednoduchá montáž disku pomocí západek, takže nebudete potřebovat ani šroubovák.
Axagon EEM2-U3C vám umožní rychlé kopírování souborů a pohodlné připojení přes oboustranný konektor USB-C.
A jako poslední kousek tu máme Axagon EEM2-U3, který se liší v použití klasického USB-A konektoru na straně připojení k PC, na těle boxu se pak nachází konektor typu microUSB 3.0. Podporuje tedy výhradně disky s rozhraním SATA M.2 SSD.
Pro všechny externí box platí, že podporují připojení USB OTG. Funkce často zvaná i jako USB On-The-GO, je specifikace USB standardu, která přidává možnost přímé komunikace mezi dvěma zařízeními bez nutnosti připojení k PC. Box tak připojíte přímo do telefonu a můžete si rychle stáhnout fotografie nebo naopak do telefonu soubory kopírovat.
U SATA disků formátu M.2 je úzkým hrdlem právě starší typ rozhraní SATA 6 Gb/s omezující rychlost sekvenčního čtení a zápisu na zhruba 560 MB/s. Rozhraní PCI Express, ať už zhmotněné stejnojmenným slotem, či paticí M.2, posouvá hranice mnohem dál, konkrétně až na 4 GB/s jedním směrem. A zdá se, že například Samsungu brzy přestane i tato rychlost stačit.
Maximální rychlost disků M.2 SSD s rozhraním NVMe je z velké části závislá i na provozní teplotě. Proto externí boxy Axagon využívají hliníkové tělo, které je nejen odolné, ale nabízí i účinné chlazení.
Externí boxy Axagon jsou skvělým příslušenstvím nejen pro IT kutily, ale především pro jakéhokoli uživatele, který chce rychle a bezpečně přenášet důležitá data.