MS hokej AP+ slevy

Kvalitní mikrovlnná trouba ušetří čas, práci i finance

Zobrazit katalog

Sponzorovaný článek

Aktualizováno

Využíváte mikrovlnnou troubu pouze na ohřívání jídla či rozmrazování? Možná je to škoda. Moderní mikrovlnná trouba toho totiž dokáže mnohem více. Může se z ní stát váš multifunkční pomocník v kuchyni, který vám zjednoduší vaření, ušetří čas a v neposlední řadě pomůže vařit zdravěji. Jakou značku a typ mikrovlnné trouby si vybrat (na trhu jich jsou desítky), abyste si byli jisti její kvalitou a dostatečnou paletou služeb? Před konečným rozhodnutím zvažte níže uvedené faktory. Pomůžou vám najít nejlepší mikrovlnnou troubu na trhu vhodnou přesně pro vaše účely.

Mikrovlnná trouba

Moderní mikrovlnné trouby – OBSAH

 1. Jak pracuje mikrovlnná trouba
 2. Jaké jsou typy mikrovlnných trub
 3. Proč zvolit multifunkční mikrovlnnou troubu
 4. Vybrat volně stojící, či vestavnou mikrovlnnou troubu?
 5. Podle čeho poznáte kvalitní mikrovlnnou troubu
 6. Jaké si pořídit nádobí do mikrovlnky

Jak pracuje mikrovlnná trouba

Většina domácností běžně užívá mikrovlnku k ohřevu nápojů nebo jídla, to je dávno známá věc. Ostatně první výrobky současného střihu se na Západě objevily už ve druhé polovině 60. let, hodně odlišné od původního vynálezu Percyho Spencera z roku 1947 (váha 400 kilogramů a výška 2 metry). Ale moderní multifunkční mikrovlnné trouby jsou dnes již mnohem dál a jejich využití při přípravě jídla je opravdu široké.

Mikrovlnná trouba PANASONIC NN-DF383BEPG
Elektromagnetické vlny v mikrovlnné troubě se promění na vnitřní energii a ohřejí jídlo na požadovanou teplotu.

Jak funguje mikrovlnná trouba

Na místě je také nutné zdůraznit, že používání mikrovlnné trouby je podle testů naprosto bezpečné. Základem mikrovlnné trouby je magnetron, který vytváří tzv. mikrovlny, tedy elektromagnetické vlny o velmi vysoké frekvenci. Mikrovlny (na rozdíl od rentgenového záření) nerozbíjí chemické vazby potravin a jejich působením tedy nedochází k změně molekul v potravinách. Elektromagnetické vlny rychle projdou přímo do jídla a přemění se na vnitřní energii, což se projevuje právě žádoucím zvýšením teploty.

Jaké jsou typy mikrovlnných trub

Mikrovlnné trouby bez grilu

Klasická mikrovlnná trouba bez grilu a dalších funkcí, zažila svůj velký boom především v 90. letech. Umí jídlo rychle a bez zbytečného nádobí ohřát a také rozmrazit. Tím ovšem její využití v kuchyni končí.

Mikrovlnné trouby s grilem

Gril je pro mnoho lidí nepostradatelný pomocník při přípravě jídla s tak typickou a neodolatelnou chutí. Mikrovlnná trouba s grilem umožní potraviny nejen ohřívat, ale také grilovat či opékat a nahradí vám i gril v klasické troubě.

Multifunkční mikrovlnné trouby

S multifunkční mikrovlnnou troubou se dostáváme do světa úžasných a přitom velmi pohodlných možností přípravy jídla, počínaje grilem a horkým vzduchem, přes různé funkce jako Crisp či vaření v páře, až po inteligentní funkce jako např. 6. smysl.

Multifunkcní mikrovlnná trouba Whirlpool_MWP_3391_SX Multifunkcní mikrovlnná trouba Whirlpool_MWP_3391_SX Multifunkcní mikrovlnná trouba Whirlpool_MWP_3391_SX
Multifunkční mikrovlnná trouba Whirlpool s parní funkcí nabízí široké možnosti snadné, chutné a zdravé přípravy jídla.

Proč zvolit multifunkční mikrovlnnou troubu

Samozřejmě, můžete si koupit jednoduchý monofunkční přístroj, který vám umí jídlo do dvou minut ohřát. Ovšem skutečnou kvalitu do kuchyně vám přinese teprve multifunkční mikrovlnná trouba, která rozsahem svých funkcí dokáže konkurovat dokonce i standardní pečicí troubě, kterou si vlastně ani nemusíte pořizovat a výrazně tak ušetříte.

Co dokáže víceúčelová mikrovlnná trouba:

 • Šetrným způsobem ohřívá či griluje potraviny a nápoje

 • Vaří zdravě v páře

 • Rovnoměrně a rychle peče díky programu horkovzdušné přípravy pokrmů

 • Kombinací mikrovln, grilu a speciálního talíře Crisp zajišťuje rovnoměrně propečený a na povrchu křupavý pokrm

 • Rozmrazuje suroviny a rozpéká rozmanité pečivo

 • Je jednoduchá na ovládání (zahrnuje též přednastavené recepty)

 • Optimálně využívá energii

 • Jídlo váží

 • Díky snímači teploty a vlhkosti sama upraví průběh a dobu vaření

 • Celkově šetří čas

Objevte nový způsob vaření v mikrovlnné troubě


Vybrat volně stojící, či vestavnou mikrovlnnou troubu?

Stejně jako u celé řady jiných kuchyňských spotřebičů, i mikrovlnné trouby se prodávají ve variantě volně stojící a vestavné. Volně stojící mikrovlnná trouba může sloužit v podstatě kdekoliv v kuchyni a v případě potřeby ji lze přemístit jinam – kamkoli, kde to dovolují její rozměry, hmotnost a dosažitelnost elektrické zásuvky.

i Prohlédněte si například modely volně stojících mikrovlnných trub od společnosti LG:

Vestavěná mikrovlnná trouba je zabudovaná do kuchyňské linky napevno a většinou není možné ji používat jako samostatně stojící přístroj. Je méně náročná na prostor, nepřekáží a nenarušuje celkový ráz kuchyně.

Vestavná mikrovlnná trouba AEG_MBE2658SEM
Vestavná mikrovlnná trouba AEG_MBE2658SEM

Rozsahem funkcí se od sebe oba typy příliš neliší. Žádný test mikrovlnných trub vám v tomto směru neporadí, jakou si vybrat. Záleží spíše na vašem vkusu a dispozičním řešení kuchyně – ne vždy je vestavba možná.

i  U žádného typu mikrovlnky nezapomeňte na zajištění dostatečného prostoru pro cirkulaci vzduchu. Vestavěné druhy pro tento účel mají rámeček, který navíc plní estetickou funkci.

Podle čeho poznáte kvalitní mikrovlnnou troubu

O kvalitě, která jde ruku v ruce s úsporami, pohodlím a životností, často napovídají detaily. Všimněte si jich i při výběru vaší nové mikrovlnky.

 • Svrchní materiál – svrchní plášť mikrovlnné trouby může být z plastu, nerezu, případně kombinace obou materiálů, vybírejte ale jen pevný a kvalitní plast a u nerezového povrchu bude vždy výhodou speciální úprava proti otiskům prstů.

 • Materiál vnitřku – nejčastěji bývá nerezový, přičemž speciální úprava interiéru vám výrazně usnadní údržbu. Např. keramický smalt, nepřilnavá fluorová povrchová úprava nebo antibakteriální povrch.

 • Mikrovlnná trouba PANASONIC NN-DF383BEPG
  Vnitřní část trouby Panasonic NN-DF383BEPG má nepřilnavou fluorovou povrchovou úpravu, která se snadno čistí.
 • Velikost – do větší trouby se lépe dostanete, pohodlněji ji vyčistíte a zvyšujete její provozuschopnost. Ovšem některé moderní mikrovlnné trouby si díky inovativním technologiím mohou dovolit i kompaktní rozměry.

 • Energetická třída – nejúspornější trouby mají označení „A“, dělené dále na +, ++ a +++. Například mikrovlnky A++ se pyšní jen 30% spotřebou ve srovnání se štítkem „D“.

 • Ohřev – konvenční způsob ohřevu představuje cirkulaci horkého vzduchu ze zadní strany, zatímco některé mikrovlnné trouby disponují dvojitým ohřevem, kdy je teplo vydáváno rovnoměrně shora i zdola a trouba je pak i mnohem výkonnější. Můžete v ní péct při teplotách 100 až 220 °C.

 • Displej – dovoluje přesné a snadné zadání potřebných hodnot (čas, program, intenzita atd.).

 • Design – oceníte ho zejména při umístění trouby ve stylové kuchyni.

Mikrovlnná trouba GORENJE MO 4250 CLI
Mikrovlnná trouba nemusí být jen užitečný pomocník, ale i krásný designový doplněk do kuchyně.

Na účinnosti mikrovlnné trouby záleží

Víte, že kvalitu mikrovlnky lze matematicky spočítat? Stačí vydělit její výkon a příkon. Zjištěná účinnost (udává se v procentech) by měla být co nejvyšší. V praxi to znamená, že multifunkční mikrovlnná trouba bude rychle pracovat s co nejmenší spotřebou elektrické energie.

Kvalitní mikrovlnka má výkon alespoň 1 000 wattů, méně už na rychlý ohřev jídla nestačí. A uznejte sami, pořizovat si mikrovlnnou troubu, v níž příprava jídla trvá celou věčnost, opravdu nemá smysl. Příkon ukazuje množství elektrické energie spotřebované za jednotku času a pohybuje se mezi 1 150 až 3 000 watty.

Objem mikrovlnné trouby

Četné recenze mikrovlnných trub jako jednu z důležitých vlastností často zmiňují její objem. Zvolte ho podle těchto měřítek:

 • Velikost prostoru, kde mikrovlnku umístíte

 • Kolika osobám bude sloužit

 • Jaké pokrmy v ní převážně budete připravovat

Mikrovlnná trouba PANASONIC-NN-GD38HS
Kvalitní multifunkční mikrovlnná trouba se stane vaším nepostradatelným pomocníkem.

Na běžný ohřev jídla postačuje 14litrová, volně stojící mikrovlnka. Její rozměry jsou zhruba 28 x 45 x 39 centimetrů a velký talíř pojme bez větších obtíží. Mezi mnoha druhy na trhu však najdete i takové s objemem kolem 45 litrů.

i Chcete se dovědět více o tom, jaké možnosti dnešní trh nabízí a jaké parametry jsou při výběru mikrovlnné trouby klíčové? S našim průvodcem Jak vybrat mikrovlnnou troubu, získáte dokonalý přehled.

Jaké si pořídit nádobí do mikrovlnky

Ke kvalitním mikrovlnkám seženete také speciální nádobí pro horkovzdušné pečení, pro parní vaření či pro pečení na plechu. Ovšem i u sebekvalitnější mikrovlnné trouby platí, že nelze používat kovové nádobí, nádobí s kovovým dekorem, kovové jehly na špízy ani alobal. Proč tomu tak je? Kovy totiž mikrovlnné záření odrážejí. Může také dojít k elektrickému výboji. Naopak, čirým sklem, speciálně upravenými plasty nebo i keramikou (měla by být glazovaná) mikrovlnné záření prochází, aniž by je materiál zachytil. 

i Ověřte si doma velikost svých talířů, abyste do čerstvě pořízené mikrovlnky nemuseli kupovat nové.

Vyberte si z široké nabídky mikrovlnných trub a užívejte si snadného a rychlého vaření na mnoho způsobů. Zdravé vaření v páře, rovnoměrné pečení a dokonalé smíchání chutí díky horkému vzduchu nebo dokřupava upečené jídlo díky funkci Crisp si zamilujete.

Vytisknout
P-DC1-WEB07
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací