Ve stále rostoucím segmentu virtuální reality se nedávno objevila Windows Mixed Reality, nová platforma od Microsoftu, která kromě VR slibuje propojit virtuální realitu se skutečností a otevřít dveře rozšířené realitě. Spolu s ní přichází i další z headsetů pro Windows Mixed Reality, Lenovo Explorer. Dokáže nabídnout něco navíc oproti konkurenci?
Zařízení od Lenova bude spolu s Acer Windows Mixed Reality patřit mezi nejdostupnější VR kity pro platformu Windows Mixed Reality. Stejně jako ostatní WMR headsety disponuje Lenovo dvojicí 2,89" displejů s rozlišením 1440 × 1440 pixelů (tedy celkem 2880 × 1440) s obnovovací frekvencí 90 Hz. Oproti Aceru má však širší, 110° široké zorné pole.
V nové platformě pro virtuální realitu se Microsoft snaží propojit virtuální a reálné prostředí. Podobně jako v inovativní platforma Hololens by i WMR mělo časem přijít s možností vkládat virtuální předměty do skutečného prostředí, a naopak využívat reálné, kamerami sejmuté prvky ve virtuálním prostoru – zatím jde však spíše o klasickou VR, na opravdové prolnutí virtuálního a skutečného světa by teprve mělo dojít. Nový typ VR, na rozdíl od profesionálního VR systému Hololens, se zaměřuje na běžné uživatele a zábavu. Je cenově výrazně dostupnější, jeho technické řešení jednodušší a fungovat bude i na počítačích bez dedikované grafické karty.
Silnou stránku platformy Windows Mixed Reality představuje záštita Microsoftu a silné propojení s operačním systémem. Virtuální realita se stává jednou z funkcí systému Windows 10 a jejím prostřednictvím je možné přistupovat k řadě aplikací typických pro Windows. Díky mnoha partnerům, například hernímu obchodu Steam, by neměla být nouze o bohatý obsah. Velkou výhodou WMR má být i značná uživatelská přívětivost.
Nová virtuální realita WMR přináší několik zásadních rozdílů oproti zavedeným platformám Oculus Rift či HTC Vive. V první řadě se liší technologií headsetů. Brýle pro WMR řeší orientaci v prostoru pomocí dvojice kamer na čele headsetu namísto externích snímačů rozmístěných po místnosti. Snímání prostoru pomocí kamer navíc připravilo půdu pro rozšířenou realitu, ve které by měly headsety v budoucnu pracovat přímo s reálným prostředím. Nevýhodou takového řešení je však více slepých úhlů, neboť ovladače fungují jen v zorném poli kamer.
Po obsahové stránce zatím WMR stojí na začátku cesty. Ta by ale měla být časem rozmanitější než u zmíněné konkurence čerpající ze služeb SteamVR a Oculus Home. WMR se taky připojí k hernímu obchodu Steam, navíc bude čerpat exkluzivní obsah z Windows Store.
WMR poběží na každém PC s patřičně aktualizovaným operačním systémem Windows 10, a není tedy doménou jen těch nejsilnějších strojů. V úsporné verzi se počítač dokonce obejde bez dedikované grafické karty – v takovém případě je ale třeba počítat s nižší obnovovací frekvencí 60 Hz, která je vhodná spíše pro sledování filmů a další jednodušší obsah. Herní vřavu v ní headset nemusí zobrazit plynule, kvůli čemuž by citlivější jedinci mohli pociťovat nevolnost. Sázkou na jistotu tak budou silnější VR sestavy a notebooky pro VR.
Parametry | Minimální | Doporučené |
---|---|---|
Procesor | Intel Core i5 7. generace | Intel Core i7 (6jádrový) AMD Ryzen 7 1700 |
Paměť | 8 GB | 16 GB |
Grafická karta | Intel HD Graphics 620 | NVIDIA GTX 980 AMD Radeon RX 480 |
Hmotnost 380 gramů řadí Lenovo Explorer mezi nejlehčí VR headsety na trhu. S rozměry 185,1 × 94,8 × 102,1 mm bude zároveň i nejmenším zařízením svého druhu. Přední straně, jako u ostatních náhlavních souprav WMR, dominují 2 kamery pro snímání okolního prostředí, orientaci brýlí a sledování pozice ovladačů Microsoft Motion Controllers. Díky tomu nepotřebuje Lenovo Explorer v místnosti další senzory, na rozdíl od náhlavních souprav Oculus Rift nebo HTC Vive.
Set se prodává v balení s dvojicí ovladačů a spolu s platformou Windows Mixed Reality půjde o uživatelsky i cenově velice dostupnou virtuální realitu.
Rozšířená realita Windows Mixed Reality nenabízí jen klasické hry a aplikace pro 3D prostředí. Do virtuálního světa přenese i ovládání počítače a systému Windows, a to poutavou formou domu na pobřeží plného aplikací a otevřených programů.
Pomocí Microsoft Motion Controllers můžete stejně dobře připravovat prezentaci v Powerpointu jako hrát hry ze Steamu. V brýlích pro virtuální realitu je také možné sledovat filmy ve vysoké kvalitě s podporou 3D a 360° videa.
Vzdušný dům u moře je virtuální základnou rozšířené reality od Microsoftu. Najdete v něm klasické nabídky z operačního systému, všechny aplikace a ostatní obsah, který bude pro WMR dostupný.
Dvojice bezdrátových ovladačů Microsoft Motion Controllers slouží k ovládání her i aplikací. Na každém z nich se nachází touchpad, joystick a 4 tlačítka. Dále se na zařízení nacházejí LED diody umístěné do kruhu pro záznam pohybu dvojice kamer na přední straně zařízení. Rozsah sledování je tak omezen jejich zorným polem. Mimoto je zde také možnost využít pro ovládání i Xbox controller.
Konektorová výbava je shodná napříč zařízeními v rámci platformy WMR. Lenovo Explorer se k počítači připojuje pomocí 4 metry dlouhých kabelů s HDMI 2.0 a USB 3.1 – s WMR headsetem Lenovo Explorer se tedy můžete pohybovat na ploše až 3,5 × 3,5 metru. Kromě toho má v sobě také zabudovaný 3,5mm jack pro připojení sluchátek. Zvukový výstup je prostorový, což dále vylepšuje zážitek z virtuální reality.
Design je jednou z mála věcí, kterými se mohou headsety lišit. Většinu parametrů určuje platforma WMR, silná stránka Lenovo Explorer spočívá v lehké konstrukci s minimálními rozměry.
Segment headsetů pro virtuální realitu Windows Mixed Reality bude silně konkurenční, kromě značky Lenovo své headsety představil nebo chystá také Acer, Asus, Dell, HP a Samsung. Zařízení si budou ve většině parametrů velmi podobná. Lenovo Eplorer ale sází i na velice přívětivou cenu. Ta se očekává okolo 11 500 Kč včetně ovladačů, bude tedy patřit mezi nejlevnější WMR headsety. A nadto drží silný trumf v širokém zorném poli.