OLED televize LG přišly v roce 2017 s mnohými inovacemi. Inženýři v LG se úspěšně vypořádali se všemi úskalími této technologie a LG OLED TV se tak staly prvními, kde je tato technologie využita naplno. A vy si tak spolu s nejnovějším softwarem, zobrazovací technologií HDR a vyladěným zvukem konečně můžete v televizi užít svůj oblíbený pořad v té nejvyšší kvalitě.
Technologie LG OLED přináší aktivní displeje, které nevyžadují žádné dodatečné podsvícení. Zdrojem světla jsou totiž samotné obrazové body (pixely). LG OLED technologie tak přináší celou řadu neoddiskutovatelných výhod včetně dokonalé černé barvy, která bývá jedním z nejslabších míst LCD technologie. Společnost LG je v současnosti jedinou, která dokázala překonat všechna úskalí při vývoji a výrobě, a stala se tak jediným výrobcem OLED panelů na světě.
LG OLED TV přináší v modelovém roce 2017 celou řadu novinek a vylepšení. Primárně se jedná o TV s rozlišením Ultra HD/4K, kde došlo k nárůstu maximálního jasu, a to až na hranici 1 000 nitů. Zde jen zdůrazněme, že OLED TV se zcela černou barvou potřebují mnohem menší jasové maximum k dosažení stejného kontrastu jako LCD začínající na „šedé“. V rámci barevného rozsahu je zde situace velice obdobná.
Druhou zásadní inovací je nově implementovaná technologie zvuku Dolby Atmos, kterou znáte z prémiových kinosálů. Na rozdíl od klasického prostorového zvuku využívajícího jednotlivé kanály je Dolby Atmos schopen reprodukovat jednotlivé zvuky a správně je umístit nejen ve 2D, ale i ve 3D prostoru. Vnímáte tak zvuky i nad a pod sebou a výsledný dojem ze sledovaného obsahu je opět lepší.
Všechny LG OLED televize pro rok 2017 jsou vybaveny operačním systémem webOS ve verzi 3.5, a kromě rozsáhlých Smart funkcí, které byly k dispozici již v minulém roce, přináší tento systém celou řadu vylepšení a novinek. Jednou z předností letošních modelů je podpora 360° VR videa a fotografií. Díky tomu již není třeba v dnešní době tolik oblíbené panoramatické záznamy ukazovat přátelům pouze na PC nebo používat speciální vybavení. Stačí jen zapnout televizi. Pohyb v rámci kompletního panoramatického záběru pak přirozeně zajišťuje Magický ovladač s pohybovým ovládáním, které funguje stejně jako běžná počítačová myš.
V případě, že vás zaujme právě sledovaný pořad, stačí kliknout kurzorem na barevnou ikonu v popisu sledovaného programu a veškerý relevantní obsah související s názvem pořadu se objeví přímo před vámi. Takto můžete zobrazit odkazy na videa a internetové stránky stejně jako na počítači nebo mobilních zařízeních. Popsaná nová funkce se jmenuje Magic Link.
Samozřejmostí zůstává možnost propojení TV s mobilním telefonem, ať už pomocí Wi-Fi nebo Bluetooth. V případě propojení s telefonem stačí nainstalovat aplikaci LG TV Plus, která je k dispozici pro Android i iOS a nabízí jednoduché ovládání. Novinkou je rychlý přístup do oblíbených aplikací uložených pod numerická tlačítka nebo hlasové vyhledávání.
Vysoký dynamický rozsah, čili HDR, je bezesporu jednou z nejslibnějších novinek a vylepšení, co se týče kvality sledovaného obrazu. Díky technologii HDR dnes můžete na domácích přijímačích vidět detaily obrazu, které zůstávaly dosud zcela mimo zobrazovací možnosti. Jemné detaily v tmavých či světlých scénách jsou najednou jasné a zřetelné.
Kromě standardů HDR10 a HLG najdete na LG OLED TV také pokročilejší technologii HDR zvanou Dolby Vision, jež pracuje s tzv. dynamickými metadaty upravujícími nastavení obrazu 24× za sekundu a patří mezi doporučené standardy pro Ultra HD Blu-ray.
V rámci připravované aktualizace firmware bude přidán ještě další formát HDR, tentokrát od lídra na poli zpracování obrazu po barevné stránce, společnosti Technicolor. Novinka ponese název Advanced HDR by Technicolor a měla by se na LG OLED a Super UHD TV objevit v horizontu týdnů.
Všechny tyto technologie jsou sjednoceny pod názvem Active HDR. LG TV díky obrazovému módu HDR Effect dokáží zpracovávat i klasický SD signál tak, aby byl zobrazován dynamičtěji, podobně jako HDR. Díky HDR navíc obzvlášť vynikne práce jednotlivých pixelů, a tak i tato technologie pomáhá při zobrazování dokonalé černé s úžasným kontrastem.
O OLED panelech se říká, že mají „problematickou modrou“, krátkou životnost apod. Tyto zprávy čerpají z pokusů a potíží při vývoji OLED panelů různých značek. Jak jsou na tom OLED panely dnes? Nejprve je nutno podotknout, že v panelech se v současnosti pracuje s bíle svítícími organickými diodami, které jsou následně filtry obarveny na základní barvy RGB (tedy červenou, zelenou a modrou) a doplněny ještě bílou barvou pro vyšší maximální jas a prodloužení životnosti. To znamená, že jednotlivé pixely obsahují každou z těchto čtyř barev.
Pro běžnou údržbu panelu a zachování jeho dokonalé kondice je nutné nechat televizi po vypnutí provést takzvaný „regenerační proces“, který trvá celkem 8 minut. Při tomto procesu se OLED obrazovka vyčistí a organické pixely dostanou potřebnou údržbu. Za těchto podmínek se životnost OLED panelu pohybuje na hranici 30 000 hodin, tedy 10 let při užívání 8 hodin denně.
Na veletrhu CES 2017 byla televize velice úspěšná a od kritiků i recenzentů z celého světa posbírala mnoho ocenění. Ať už šlo o technologie nebo design, televize byly mnoha uznávanými kritiky označeny jako nejlepší na veletrhu. Pokud chcete vědět více, podívejte se na kompletní seznam ocenění, jež televize získaly.
LG má v současnosti na trhu celkem pět produktových řad televizorů s obrazovkami OLED v rozlišení 4K a jeden model s rozlišením Full HD. Jednotlivé modelové řady v rozlišení 4K jsou označeny písmeny B, C, E, G a W a pokrývají nabídku od základního modelu B7 až k exkluzivní TV, která nese označení W7 a připomíná přijímač ze sci-fi filmů. Tento model nemá v těle naprosto žádnou elektroniku. Ta je totiž uložena v externím Sound Baru. Všechny modely jsou již teď dostupné na Alza.cz.