Společnost LG se rozhodla představit světu telefon, který všechny nadchne svým vzhledem a bude ctít tradici jihokorejské značky. Ta je známá výrobou produktů s prvotřídním designem. Vyvinula proto LG Velvet . Smartphone, který vstupuje sebevědomě na trh s cílem zaujmout nejen svým designem, ale i povedeným příslušenstvím v podobě duálního displeje. Co další parametry? Do jaké kategorie tento telefon vlastně spadá? Pojďme si jej představit blíže.
Když telefon poprvé uchopíte, okamžitě si uvědomíte jeho úzké, avšak podlouhlé tělo. Není to žádný drobek, zato je velmi tenký, pouze necelých 8 mm. LG Velvet se v ruce drží příjemně, sklo je jak vpředu, tak na celé zadní straně.
Prsty po bocích vám spočinou pouze na úzkém kovovém rámečku, ke kterému se svažuje zahnutý displej i zadní část telefonu. Zbývá tedy poměrně tenký profil pro uchopení, bezpečný úchop však zajistí spodní strana LG Velvet, která zúžená není. Oproti Huawei P40 Pro jsou tady zahnuté pouze kraje.
V kovovém rámečku se nachází několik tlačítek a zdířek. Do horní části je umístěn reproduktor a šuplíček na nanoSIM a microSDXC paměťovou kartu. Levý bok nabízí tlačítka hlasitosti a pod nimi je jedno k aktivaci Google Assistenta. Spodní stranu zdobí 3,5mm jack konektor, zdířka pro USB-C kabel, mikrofon a druhý reproduktor. A konečně pravý bok si vystačí pouze s tlačítkem power.
Zadní strana je velmi decentní a stylová. Sestava objektivů efektně působící jako padající kapka je zapuštěná pod sklem, tedy kromě objektivu hlavního fotoaparátu. Ten vystupuje nad povrch a nedovolí položit telefon na rovnou plochu bez mírného viklání.
Testovaná bílá varianta vyniká při pohledu z boku. Je zde krásně patrný černý zahnutý displej, předěl s kovovým nádechem a poté bílá zadní strana. Ta zaujme i tím, že skoro vždy můžete najít náklon, kdy se v bílé barvě LG Velvet zobrazí odlesk duhy. S bílou variantou tedy rozhodně není nuda. Celý telefon je vodotěsný, s certifikací IP68.
Kdo nemá zkušenosti s displeji typu OLED, bude příjemně překvapen. Obzvlášť v tomto případě, kdy úhlopříčka P-OLED displeje atakuje hranici 6,8". Displej se rozsvítí jasnými barvami s perfektními pozorovacími úhly. Jemnost je velmi dobrá, třebaže bylo na takové úhlopříčce použito rozlišení 2 460 × 1 080 px. Díky podlouhlému tělu jde o zobrazovač s poměrem stran 20,5 : 9. Ten je tedy ideální pro sledování filmů, kdy ruší jen výřez selfie kamery.
Co však příliš nepotěší, je to, že displeji schází vyšší obnovovací frekvence. Spoléhá na základních 60 Hz, a to je škoda. Hodnota 90 Hz, kterou má třeba i levný Realme 6, by mu slušela více, aby se obsah na tak rozměrné ploše mohl prohánět ještě svižněji.
Zaoblení přední strany se nezdá být problém pro nechtěné dotyky. Pouze párkrát se mi povedlo omylem spustit nastavení klávesnice bříškem dlaně. Displej je tak vysoký, že gesto pro přisunutí horní části displeje níže přijde rozhodně vhod.
Technologie OLED je v případě LG Velvet využita pro pěkný a užitečný always-on displej. Zvolená systémová tapeta má vliv na podobu vykreslení času na AOD, společně s ním se samozřejmě zobrazí ikonky jednotlivých notifikací, datum a procenta baterie. Stačí ťuknout na displej a mimo tyto údaje se ještě ve spodní části zobrazí barevné kolečko indikující umístění čtečky otisků prstů. Ta bohužel není příliš dobře umístěná. Je spíše níže a samotná oblast pro rozpoznávání prstu je na můj vkus velmi malá.
Jak se dá očekávat, na telefonu se prohání Android ve verzi 10. A prohání se poměrně slušně, třebaže při pohledu na specifikace tento telefon výkonem zrovna nepřekypuje. LG Velvet dostal do výbavy osmijádrový čip Qualcomm Snapdragon 765G. Raději bychom viděli spíše Snapdragon ze série 800. Zde ovšem existuje důvod k integraci výkonnostně slabšího 765G. Ten totiž v základu obsahuje 5G konektivitu bez dalšího přídavného modulu, proto dovolí snazší integraci do tenkého těla přístroje. Máme tedy krásný tenký design s konektivitou 5G sítí na úkor nějakého toho výkonu navíc.
Neohromí ani vnitřních 6 GB paměti RAM. Upřímně se mi ale nezdálo, že by telefon při běžné práci nestíhal. Pokud bychom vedle něj položili smartphone se Snapdragonem 865, zřejmě by bylo patrné delší spouštění aplikací a her, sám o sobě však telefon nijak nezdržuje a i po připojení druhé obrazovky zvládá pracovat dostatečně hbitě, bez známek zahřívání.
Prvotní pohled na specifikace foto výbavy jistě potěší. Hlavní objektiv má parádních 48 Mpx, dále je tu 8Mpx širokoúhlý snímač a nechybí ani 5Mpx snímač hloubky. Jak již bylo řečeno, po stránce designu má uskupení objektivů pod sebou evokovat padající kapku. Nejužším kolečkem vespod sestavy je blesk fotoaparátu.
LG má našlápnuto na krásné záběry, ovšem jejich kvalita není zrovna to, co bychom očekávali, a nemůže se měřit s těmi nejlepšími. Snímky se vyznačují nepřesnými detaily s občas slitými barvami. V základu fotí automaticky při rozlišení 12 Mpx, kdy jsou spojeny 4 pixely hlavního snímače do jednoho. Fotit lze samozřejmě i v plných 48 Mpx.
Při focení v noci či nedostatku světla je dosti patrný šum. Stejně tak se objevuje na širokoúhlých fotografiích. Nechybí však režim zvaný noční vidění, který scénu projasní. Za dobrých světelných podmínek dokáže standardně pořídit projasněné fotky, které až na detaily vypadají pěkně.
Přední kamera fotí v rozlišení 16 Mpx, s možností vyhlazení pleti. Video lze točit ve 4K rozlišení nebo Full HD, při kterém lze navolit lepší snímkování – 60 snímků za vteřinu. Před natáčením si můžete pohrát s možnostmi nahrávání hluku a zvolit, zda chcete režim základní, ASMR pro zvýraznění i těch nejjemnějších zvuků, nebo ztlumení ruchů v okolí a zvýraznění hlasu mluvící osoby. Při nastavení režimu steady cam se obraz videa trochu zhorší, vylepší se však stabilizace.
Tahákem ke koupi může být kompatibilita s nastupujícími sítěmi 5G. V této cenové kategorii jde stále o jeden z nejlevnějších telefonů s touto funkcionalitou. Samozřejmostí je přítomnost NFC pro platby mobilem, Bluetooth ve verzi 5.1, nechybí hudební kodek aptX HD či stereo reproduktory. Kapacita paměti je průměrných 128 GB a není problém ji navýšit paměťovými kartami microSDXC. Ty se vsouvají do stejného šuplíčku jako nanoSIM karta.
Baterie s kapacitou 4 300 mAh zajišťuje překvapivě skvělou výdrž. Nebyl problém vydržet s telefonem více než den, a to i při častém používání fotoaparátu, hraní her a připojení k WiFi. Navrch jsme se dočkali rychlého nabíjení Quick Charge o výkonu 25 W, stačí dokoupit rychlonabíječku. LG nezapomnělo ani na bezdrátové nabíjení s výkonem 9 W, které funguje i s telefonem umístěným v pouzdru Dual Screen.
Jak jsem již zmínil, v telefonu je čtečka otisků prstů integrována do displeje. Rozpoznávání obličeje bohužel chybí, a to je škoda. Čtečka otisků totiž není příliš spolehlivá. Vymezená oblast pro položení prstu je dost nízko a větším prstům nedovolí příliš flexibilní skenování. Po čase již prst přikládáte přesně tam, kam telefon potřebuje, ovšem ani to není výhra. Někdy je potřeba položit prst na obrazovku dvakrát nebo i třikrát, aby se konečně objevilo menu.
Dual Screen je vlastně ochranné pouzdro s dalšími dvěma displeji. Jde o ten samý typ jako u LG G8X ThinQ. Po zacvaknutí telefonu jeho rozměry a váha nabudou, vždyť samotné pouzdro váží 129 g. Třeba takový sluchátkový konektor je rázem hodně zapuštěn a pro nabíjení je třeba nacvaknout magnetický adaptér. Tlačítka levé strany telefonu jsou na stejných pozicích umístěna i na kloubu pouzdra a jejich stisk je pohodlný.
LG Velvet lze rázem otevírat jako knihu. Vnitřní displej je naprosto totožný s tím v telefonu, dokonce obsahuje i výřez. Další displej je na vnější části pouzdra, je však malý, černobílý a slouží jen k zobrazení času, data a notifikací. Sekundární 6,8" displej lze ovládat naprosto samostatně, ovšem vždy s připojeným telefonem. Bere si tedy energii přímo z něj.
Softwarovým tlačítkem si vždy lze navolit, jak zobrazovat obsah. V aplikacích od Googlu si můžete zkusit zobrazit obsah přes oba displeje naráz, ostatní aplikace je možné použít vedle sebe. Některé hry podporují zobrazení ovládání na jednom displeji, samotnou hru zobrazují na druhém. Tak to lze udělat i s Google klávesnicí, kdy je telefon možné použít podobně jako notebook.
Jakmile telefon máte uvnitř, již ho asi moc často vyndávat nebudete. Jde to totiž trochu ztuha. Je potřeba zatlačit na telefon skrze otvor pro fotoaparát. A ten bohužel není uprostřed zadní strany, ale u kraje. Pouzdro Dual Screen je možné k LG Velvet přikoupit.
Do konkurenčního boje příhodně spadají další telefony s podporou sítí 5G. Motorola Edge i Xiaomi Poco F2 Pro se navíc LG podobají i v dalších parametrech a v cenové hladině kolem 15 tisíc se nám tu rozehrává zajímavý souboj. Motorola Edge zprvu zaujme protaženým displejem, který je přes hrany ostřejší. Hlavně ale nabízí 90Hz obnovovací frekvenci a fotoaparáty s vysokým rozlišením.
Xiaomi Poco F2 Pro sice nemá slot na paměťové karty, zato exceluje výkonným procesorem Snapdragon 865 a efektní vysouvací selfie kamerkou. LG Velvet jako jediný podporuje bezdrátové nabíjení, má nejtenčí design a je nejlehčí. Roli tu může hrát preference konkrétní nástavby OS Android či samotné značky výrobce.
Parametry/Model | LG Velvet | Motorola Edge | Xiaomi Poco F2 Pro |
---|---|---|---|
Displej | 6,8" (20,5 : 9) | 6,7" (19,5 : 9) | 6,67" (20 : 9) |
2 460 × 1 080 px, 395 ppi | 2 340 × 1 080 px, 386 ppi | 2 400 × 1 080 px, 395 ppi | |
P-OLED | OLED | AMOLED | |
Zadní fotoaparáty | hlavní: 48 Mpx, f/1,8, 4K video s 30 fps, Full HD s 60 fps |
hlavní: 64 Mpx, f/1,8, Quad Pixel, 4K video s 30 fps, Full HD s 60 fps |
hlavní: 64 Mpx, f/1,9, 4K video s 30 fps, Full HD s 60 fps |
širokoúhlý: 8 Mpx, f/2,2, Full HD video s 30 fps |
širokoúhlý: 16 Mpx, f/2,2, Quad Pixel, 117°, Full HD video s 30 fps |
širokoúhlý: 13 Mpx, f/2,4, Full HD video s 30 fps |
|
senzor hloubky: 5 Mpx, f/2,4 |
teleobjektiv: 8 Mpx, f/2,4 |
makro: 5 Mpx, f/2,2 |
|
senzor hloubky: 2 Mpx, f/2,4 |
|||
Přední fotoaparát | 16 Mpx, f/1,9, 4K video s 30 fps |
25 Mpx, f/2,0, Full HD video s 30 fps |
20 Mpx, f/1,9, Full HD video s 30 fps |
Čipset | Qualcomm Snapdragon 765G, 8jádrový | Qualcomm Snapdragon 765G, 8jádrový | Qualcomm Snapdragon 865, 8jádrový |
GPU | Adreno 620 | Adreno 620 | Adreno 650 |
RAM | 6 GB | 6 GB | 6 GB |
Interní úložiště | 128 GB, microSD až 2 TB | 128 GB, microSD až 1 TB | 128 GB |
Operační systém | Android 10 | Android 10 | Android 10 |
Podpora sítí 5G | ✓ | ✓ | ✓ |
Akumulátor | 4 300 mAh | 4 500 mAh | 4 700 mAh |
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 25 W / 9 W | rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 15 W / – |
rychlonabíjení / bezdr. nabíjení: 30 W / – |
|
USB-C | ✓ | ✓ | ✓ |
3,5mm jack | ✓ | ✓ | ✓ |
Stupeň krytí | vodotěsný | odolný vůči stříkající vodě | nemá |
Audio | stereo | stereo | mono |
Rozměry | 167,2 × 74,1 × 7,85 mm | 161,6 × 71,1 × 9,2 mm | 163,3 × 75,4 × 8,9 mm |
Hmotnost | 180 g | 188 g | 218 g |
Cena | 15 999 Kč | 14 630 Kč | 14 990 Kč |
LG Velvet
MobilyLG Velvet je velmi povedený telefon. Nejvíce sází na svůj design, sympatické rozměry a pohodlný úchop v ruce. Stydět se rozhodně nemusí ani za obrovský 6,8" displej s krásnými výraznými barvami, slušným výkonem a skvělou baterií, která jej udrží v pohotovosti bez problému více než den. Škoda, že se u nás nedočkáme všech 6 barevných provedení. Také zamrzí absence odemykání skrze skenování obličeje, místo kterého LG Velvet využívá nespolehlivou čtečku otisků prstů. Pokud budete fotit za světla či portréty, telefon dokáže vykouzlit poměrně pěkné snímky. Při focení za zhoršených podmínek jeho kvality klesají. Alespoň může nabídnout zajímavé možnosti natáčení videí se směrováním mikrofonu či podařené rozmazávání pozadí. Konkurenci má a nijak zvlášť na ni neztrácí ani ji nepřevyšuje. Zájemce ale bude s největší pravděpodobností lákat právě svými křivkami a elegancí.
Klady
Zápory
Telefon LG Velvet je rozhodně velmi stylová záležitost. Jeho design se vám bude opravdu zamlouvat a rádi si ho budete jen tak prohlížet. Cenově nesoupeří s vlajkovými loděmi a ani o to neusiluje. Komu však záleží na stylovém telefonu a dokáže se smířit s několika ústupky, je pro něj LG Velvet perfektní volbou.
Ondřej Chabr
Fanoušek moderních technologií a společností, které mění svět. Rád o technologiích píšu a čtu. Kromě toho mě naplňuje cestování s rodinou a s oblibou si pustím britcom.
Minulý týden jsme vás informovali, že LG ukázalo první rendery svého nového telefonu LG Velvet , který bude sázet hlavně na design a který by měl stočit kormidlo mobilní divize výrobce směrem k úspěšnějším horizontům. Nyní zhruba po týdnu LG svoji novinku oficiálně odhalilo a potvrdilo i použitý procesor.
Ačkoliv se už v době, kdy korejská společnost formou tiskové zprávy představila nový model LG Velvet, objevily na internetu leaknuté rendery, kompletní podoba telefonu nebyla oficiálně potvrzená. Nyní ale už je. LG zveřejnilo první oficiální video, které design Velvetu představuje důkladně.
Video potvrzuje to, co LG už předeslalo: totiž, že se bude jednat o telefon, který bude v první řadě sázet na design. LG Velvet bude podle zveřejněného videa i snímků velmi tenký a zaoblený jak na přední, tak na zadní straně. Jsou také jasné tři fotoaparáty na zádech. Tedy v této oblasti LG rozhodně nehodlá otvírat nové cestičky a oslňovat zákazníky počtem foťáků.
Korejská firma se zatím zrovna nepředala, pokud jde o informace o hardwaru. K informacím o designu telefonu samotného totiž „přihodila“ jen potvrzení toho, že jádrem LG Velvet bude chipset Snapdragon 765G. Informace tak LG dávkuje postupně, ale vzhledem k očekávanému startu prodeje už v polovině května se dá očekávat, že se další střípky o hardwaru nového telefonu brzy objeví. A jak to vypadá, LG se tak trochu zamilovalo do svého řešení se dvěma obrazovkami DualScreen. Po ohebné LG V60 dva displeje nabídne i LG Velvet.
Takto LG Velvet vypadá. Jeho design je opravdu povedený:
Doby, kdy patřila jihokorejská společnost LG k předním hráčům na poli mobilních telefonů, už jsou nějakou dobu pryč. Ostatní společnosti, zejména ty čínské, ale i krajan Samsung, ji dlouhodobě válcují. LG sice přichází s inovativním modely, jako je dvouobrazovková LG G8X Dual Screen, prodejní trháky se z nich ale nestávají. Pro letošní trh, který je kvůli koronavirové krizi pro výrobce náročný, nachystalo novinku LG Velvet. Bude pro společnost cestou zpět na výsluní? A co nabídne?
Už nyní je jasné (13.4.), že LG opouští modelovou řadu G (poslední byl tedy LG G8X) a cestou ke zlepšení prodejů a nejnovějším důsledkem proměn v rámci mobilní divize firmy bude zbrusu nová řada. Ta má být nikoli top řada s vlajkovými loděmi, dostupným produktem pro široké spektrum uživatelů. Podle prvních spekulací by novinka LG Velvet měla šlapat na chipsetu Snapdragon 765G a disponovat podporou 5G sítí.
Známe i název - LG Velvet - a také první rendery (na svůj Twitter je zavěsil leaker IceUniverse). Z těch je jasně patrné, že se jihokorejská společnost vydala cestou, která až nebezpečně připomíná design konkurenčního Sony. I LG, zdá se, vsadilo na protáhlý design v poměru 21 : 9 a lehce hranatý dojem. Samotný displej by měl být nicméně na hranách lehce zakulacený a fotoaparáty budou - právě na rozdíl od Sony - na zádech telefonu umístěny jako samostatné čočky, nikoliv ve vystouplém modulu.
Zajímavostí je kapkovitá hlavní kamera (výrobce ji nazývá Raindrop), která slouží jako zajímavý designový prvek. Ostatně to přiznává i samo LG - novinka Velvet by měla být dostupným telefonem, který klade důraz na design a elegantní dotykový vjem.
Samotná změna pojmenovávání se má pro uživatele stát návodem, co od jednotlivých modelů očekávat. Bude tedy mít Velvet sametový povrch? Zjistíme možná už 15. května, kdy by se LG Velvet mohl kompletně představit včetně dalších parametrů, ceny i dostupnosti. Ty zahrnují přibližně 6,7" displej nebo 4 000mAh akumulátor. Cena LG Velvet by se mohla pohybovat kolem 700 Euro.
LG Velvet sice nebude vlajková loď, ale se sníženou cenou a oproti top modelům mírně slabšími parametry by u zákazníků mohl vzbudit zájem. LG by to prospělo a stejně tak konkurenci na trhu. Rendery sametového telefonu vypadají pěkně, počkáme si ale na další parametry a také cenovku. Vše by měl korejský výrobce ukázat v květnu.