Vyberte prvek na stránce, kterého se chyba týká
Black Friday je späť a s ním až 80% zľavy! Nepremeškajte ideálny čas na nákup, teraz navyše s dopravou zadarmo!
Aktuálna rýchlosť doručenia Alza prodejny Alzaboxy AlzaExpress Nejvýhodnější doručení Partnerské odberné miesta Slovenská pošta
dnes alebo zajtra dnes alebo zajtra 1-2 dni 1-2 dni 1-2 dni 1-2 dni

Lightning Network (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) – Očekávané vylepšení Bitcoin sítě

Zobrazit katalog
Lightning Network (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) – Očekávané vylepšení Bitcoin sítě

Článek

Aktualizováno

Lightning Network (doslova „blesková síť“) je dlouho očekávaným vylepšením bitcoinové sítě. Jak Lightning Network funguje, kdo za jeho vývojem stojí a zda skutečně dokáže rapidně zlepšit škálování, poplatky a rychlost Bitcoinu, si řekneme v článku.

Bitcoin limituje 7 transakcí za sekundu – jak to můžeme překonat? Lightning Network je jedním z návrhů a v tomto videu vám bude přehledně vysvětleno, jak toto vylepšení funguje.

Lightning Network (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) – OBSAH

 1. Škálování a rychlost – blockchain má problém
 2. Jak problém škálování vyřešit?
 3. Začátky Lightning Network
 4. Co vše Lightning Network umožní?
 5. Lightning Network – jak to vypadá pod kapotou?
 6. Jak se Lightning Network používá v praxi?
 7. Lightning Network jako budoucnost krypto plateb?

Škálování a rychlost – blockchain má problém

Blockchain je vlastně decentralizovaná účetní kniha, jež obsahuje všechny transakce a stavy účtů, které kdy v dané síti nastaly. Na rozdíl od centralizovaných systémů tuto účetní knihu udržují všechny uzly (nodes) v síti kolektivně a nespoléhají se na žádnou jedinou autoritu (například banku). To umožnilo vytvořit první funkční decentralizovanou kryptoměnu – Bitcoin. Má to však háček. Ze začátku, když je síť ještě malá či málo používaná, je sice všechno v pořádku – transakce jsou rychlé, extrémně levné a každý si může celý blockchain stáhnout na počítač a nezávisle ověřit, zda vše sedí.

lightning network, bitcoin
Lightning Network je jedním z nejočekávanějších vylepšení Bitcoin sítě.

Po čase, když se popularita a používání Bitcoinu rozšířily, se však ukázalo, že blockchain je jako databáze relativně pomalé a neefektivní řešení – je mnohem efektivnější doplňovat jedinou centralizovanou databázi a odkazovat na ni, než když se musí koordinovat všechny uzly v síti. Blockchain skladuje všechny transakce, které kdy v dané kryptoměně proběhly. I malá platba za kávu z roku 2015 bude již navždy uložena v bitcoinové síti. To je u sítě, jejímž cílem je stát se globálním platebním nástrojem s obrovským počtem transakcí, problém. Bude to totiž znamenat, že velikost blockchainu se bude nafukovat a bude klást obrovské nároky na ty, kdo chtějí spravovat uzel v síti (tzv. full node).

Jak problém škálování vyřešit?

Velké bloky

Budeme neustále zvětšovat bloky, abychom zachovali rychlost a nízké poplatky za transakci. To ale bude znamenat, že brzy si budou moci blockchain dovolit verifikovat pouze velcí hráči, kteří mají kapitál na nákladná datacentra. Tato možnost tak povede k centralizaci sítě, a tím pádem na ni bude možné snadněji zaútočit. Tímto směrem se vydala část BTC komunity, která se odštěpila a vytvořila Bitcoin Cash.

Efektivnější zápis dat

Soubor řešení, která zmenšují jednotlivé datové zápisy do blockchainu. Je jím částečně například i SegWit nebo chystané Schnorrovy podpisy. Toto řešení funguje, ale nedá se aplikovat do nekonečna a problém nafukování blockchainu nevyřeší úplně.

Sharding

Velká většina uzlů v síti nebude udržovat celý blockchain, ale pouze jeho části, avšak takovým způsobem, aby se i z malého počtu uzlů dokázal celý blockchain zase poskládat. Toto řešení je zatím jen v experimentální fázi, počítá s ním například Ethereum (částečně např. i Cardano).

lightning network, bitcoin, ethereum, cardano
Problém škálovatelnosti řeší i další kryptoměny jako například Ethereum či Cardano.

Off-chain řešení (Lightning Network)

Počítají s tím, že většina běžných transakcí se nebude zapisovat přímo do blockchainu, ale do platebních vrstev nad ním, jelikož ty budou rychlejší a levnější. Blockchain bude těmto vrstvám sloužit jako základní kámen a „konečný soudce“, do něhož se pouze jednou za čas zapíše nový stav účtů (tzv. Settlement layer). Dominantním řešením je zde Lightning Network nebo například jeho obdoba na Ethereu pod názvem Plasma.

Alternativní technologie

Někteří inovátoři navrhují zahodit blockchain úplně a použít alternativní protokol, například kryptoměny, které běží na bázi DAG (jakými jsou např. Nano, IOTA, Byteball). Tato řešení jsou ale ještě v rané fázi vývoje, ani zdaleka nedosahují bezpečnosti a stability bitcoinového blockchainu a panuje skepse, zda vůbec budou fungovat decentralizovaně v globálním měřítku.

Začátky Lightning Network

O platebních kanálech mimo BTC blockchain se mluvilo téměř od počátku Bitcoinu. Jeden z prvních nedokonalých návrhů popsal i samotný Satoshi Nakamoto (asi tolik k tvrzení příznivců Bitcoin cash, že LN není součástí „Satoshiho vize“). Koncept dále rozvíjeli další BTC developeři (např. Mike Hearn a Matt Corallo), přičemž překonávali různé problémy (první pokusy s platebními kanály například fungovaly pouze jednosměrně).

lightning network, bitcoin, blockstream
Prvním předmětem zakoupeným v (testovací) Lightning síti je tento obrázek. První transakce mezi vývojáři Blockstreamu proběhla v roce 2015.

Ucelenou formu dali konceptu Lightning Network až Joseph Poon a Thaddeus Dryja vydáním Lightning Network whitepaperu v roce 2016. Od tohoto okamžiku vývoj Lightning řešení škálování Bitcoinu začal naplno. Nezávisle na sobě vznikly čtyři implementace:

 • LIT (vyvíjené MIT Digital Currency Initiative)
 • Eclair (společnost ACINQ)
 • Lnd (společnost Lightning Labs)
 • c-lightning (Implementace Elements)

Vývojáři všech tří implementací se zavázali, že jejich implementace budou vzájemně kompatibilní. Vytvoří tak jednotnou síť, místo toho aby si vzájemně konkurovali. Na vývoji a podpoře Lightning Network se také podílí společnost Blockstream a mnoho nezávislých vývojářů.

Kdo je Elizabeth Stark?

Elizabeth (na twitteru @starkness) je jednou z nejvýraznějších žen v BTC komunitě. Je zakladatelkou společnosti Lightning Labs. Podílí se také na výzkumu v neziskovém výzkumném ústavu pro kryptoměny a blockchain Coin Center.

Podívejte se na její krátkou přednášku jako úvod do Lightning Network!

Co vše Lightning Network umožní?

Lightning Network je primárně řešením pro škálování sítě, ale zdaleka to není jediná věc, s níž má jeho implementace pomoci Bitcoinu.

Škálovatelnost

Bitcoin nebude možné využívat k efektivnímu placení, pokud nebude podporovat mnohem více transakcí za sekundu (TPS) než současné 7. Lightning Network transakce mnohonásobně zvýší průchodnost sítě, protože jdou mimo blockchain. Přesto bude celá síť stále stejně decentralizovaná.

Instantní platby

Bloky s transakcemi přibývají v BTC síti cca jednou za 10 minut. Abychom mohli transakci považovat za bezpečnou, měli bychom počkat alespoň 2–4 bloky, tedy 20–40 minut. Lightning Network transakce jsou však okamžité, proto mohou být vhodným řešením například pro platební terminály.

i Věděli jste, že Lightning Network nemusí fungovat pouze na Bitcoinu? Toto řešení může být použito i na jiných blockchainech. Kromě bitcoinových klonů (jakými jsou Litecoin či Vertcoin) o zavedení uvažují i vývojáři Monera. Aktivně s ním (pod označením „Plasma“) pracuje také Ethereum. Joseph Poon je dokonce poradcem projektu OmiseGo, který nad Ethereem Plasmu vyvíjí.

Mikroplatby

V Lightning Network lze posílat malé transakce (dokonce menší než je 1 satoshi). Poplatek je přitom za předpokladu dlouhodobě otevřeného lightning kanálu téměř zanedbatelný. Díky tomu umíme například nastavit automatické platební systémy za drobné služby, za něž se mikropoplatky mohou strhávat například po minutách.

Finanční soukromí

Lightning Network může napomoci ke zlepšení soukromí uživatelů, jelikož transakce v Lightningu probíhají mimo veřejný blockchain – v kanálech, které nejsou zcela transparentní. Lightning tak bude fungovat trochu jako Bitcoinový mixér.

Decentralizovaná směna kryptoměn

Tzv. Cross chain atomic swaps budou díky Lightning možné tehdy, pokud bude Lightning Network podporovat více kryptoměn. V kanálu bude možné rychle a levně směnit jednu kryptoměnu za druhou, bez nutnosti používat burzu.

Lightning Network – jak to vypadá pod kapotou?

Základním stavebním kamenem Lightning Network jsou platební kanály (payment channels). Platební kanály jsou v podstatě smart contracty – speciální adresy, na kterých platí trochu sofistikovanější pravidla než na běžné BTC adrese.

Pro nováčky není koncept LN zcela snadno uchopitelný. Pokud ovládáte angličtinu, doporučuji zhlédnout toto skvělé video od Andrease Antonopoulose.

Tyto kanály jsou zápisem do BTC blockchainu vytvořeny mezi dvěma protistranami a jsou obousměrné. „Transakce“ v Lightning Network jsou vlastně přepisy stavu účtů (tyto zápisy se ale ukládají pouze v daném kanálu, ne v BTC blockchainu). Každou změnu v tomto kanálu přitom musí schválit (podepsat) obě strany (multisignature). Stav kanálu se může po podpisu obou stran libovolně měnit s tím, že staré stavy se mažou a závazný je vždy ten poslední.

Velmi jednoduše řečeno se vlastně dvě strany mezi sebou dohodnou, jaký je mezi nimi stav účtů, a na konci se platba vyrovná zápisem do blockchainu. Některé kanály mohou vznikat pouze na pár plateb, jiné mohou vydržet aktivní roky, bez nutnosti kanál uzavřít. Uzavření kanálu totiž znamená nutnost zápisu do blockchainu, a nemá proto smysl otevírat nové kanály jen kvůli jedné či dvěma platbám.

lightning network, bitcoin, jak funguje
Lightning Network funguje podobně jako TCP/IP protokol, který pomáhá posílat pakety dat přes internet.

K uzavření kanálu také není nutný souhlas obou stran – smart contract obsahuje mechanismy, které zabraňují tomu, aby byly kanály nepoctivými stranami zneužity (ty o své prostředky v kanálu mohou přijít). Každá strana tedy má za jistých okolností možnost uzavřít ho samostatně, čímž ukončí platební vztah. Technické detaily smart contractu jsou výborně popsány například v tomto článku.

Lightning Network rovná se síť kanálů

Platební kanál je sám o sobě užitečný zejména v případě, že strany, které si ho spolu otevřely, mají nějaký dlouhodobý platební vztah. Pro běžné užívání (jednorázová platba za kávu) ale není praktické, aby si milovník kávy otevíral s kavárnou vlastní kanál, pokud se do ní neplánuje vracet pravidelně. Jednotlivé kanály od sebe ale nebudou izolované. Naopak, vytvoří propojenou síť!

i Jak bude Lightning Network fungovat v praxi?
 • Chci například pomocí LN zaplatit Alešovi, s nímž nemám vytvořený kanál.
 • Mám ale vytvořený kanál s Barborou, která má vytvořený kanál s Alešem.
 • V případě, že je v obou kanálech dostatek prostředků, mohu Alešovi zaplatit s pomocí Barbory ​​a platba projde přes dva kanály.
 • Do hry vstupuje Cyril – chce mi zaplatit, ale nemá kanál ani se mnou ani s Barborou.
 • Cyril má však kanál s Alešem. Dokáže mi tak zaplatit přes tři kanály, cestou Cyril >> Aleš >> Barbora >> Já.

Lightning Hubs

Někteří správci LN kanálů mohou dokonce budovat síť kanálů (hubs or channel factories)čistě s cílem spojovat síť a přeposílat transakce. Za tuto službu si budou moci účtovat poplatek. Tím se rapidně zvýší průchodnost sítě.

Někteří kritici Lightningu tvrdí, že tyto služby zvýší centralizaci a usnadní regulace Bitcoinu. Osobně si myslím, že kritika není na místě – jednak bude možné stále využívat (hlavně pro větší a důležité platby) samotný BTC blockchain (který je díky malým blokům a možnosti snadno si spravovat vlastní BTC uzel dostatečně decentralizovaný) a jednak bude lightningová síť globální, účastnit se či vytvářet huby bude moci každý.

Watchtowers (strážné věže)

LN s sebou nese rizika, za jistých okolností, např. pokud je jedna ze stran kanálu offline (například u mobilních peněženek), se druhá strana může pokusit kanál jednostranně uzavřít a přivlastnit si část prostředků protistrany bez jejího souhlasu. Jedním z navrhovaných řešení je využití pojistky – watchtower – v podobě nezávislé třetí strany, která je neustále online a bude náš kanál hlídat, případně použití vlastní „strážní věže“.

Blockchain jako finální soudce

Po uzavření platebního kanálu se výsledný konečný stav účtů (schválený oběma stranami) zapisuje jako běžná transakce do BTC blockchainu. V případě sporu může jedna ze stran kanál uzavřít jednostranně, v takovém případě se do blockchainu zapíše poslední transakce schválená oběma stranami.

i Věděli jste, že škálování po vrstvách je preferovaný způsob budování velkých sítí? Na stejném principu stojí i celý internet.

Blockchain tedy může fungovat jako „soud poslední instance“ – pevná, decentralizovaná a neměnná základní vrstva, na níž stojí další, flexibilnější a rychlejší vrstvy. Dalo by se to přirovnat ke smlouvám – většinu smluv, které kdy podepíšeme, nikdy neřešíme se soudcem, pouze v případě rozporu.

Jak se Lightning Network používá v praxi?

Ve zkratce – těžko. V současnosti je Lightning Network ještě ve velmi rané fázi vývoje. Kód obsahuje bugy, implementace je složitá, bez znalosti práce s příkazovým řádkem se neobejdete a hrozí ztráta prostředků.

lightning network, bitcoin, vizualizace
Vizualizace Lightning Network v době psaní článku (léto 2018). Uzlů: 2 560, kanálů: 6 700, kapacita sítě: 81 BTC, poplatky: neférově nízké.

Přesto už ale běží tzv. Mainnet (to znamená, že se oproti testnetu již experimentuje přímo na síti s reálnými Bitcoiny). Počet uzlů a účastníků sítě rychle roste. Objevují se i první služby, které přijímají lightning platby. V budoucnosti by pro běžné uživatele Bitcoinu mělo být použití LN jednoduché – scan QR kódu, potvrzení platby, hotovo. Na uživatelsky příjemných peněženkách a službách se pracuje, ale nějaký čas to ještě potrvá. Pro technicky zdatné experimentátory, kteří jsou ochotni riskovat pár satoshi, je tu už mnoho možností, jak si Lightning Network vyzkoušet.

Lightning Network peněženky

Nejprve potřebujeme LN peněženku nebo node. Část zatím funguje pouze na testnetu či v beta verzi, ale některé se dají už bezproblémů používat na hlavní síti, tzv. na mainnetu.. Vyzkoušet můžete např. Eclair wallet (Android)Swift (iOS) či ZAP (desktop) a iOS. Na detailní návod se podíváme v další části článku, která bude zaměřená především na praxi.

lightning network, bitcoin, ZAP, peněženka
Lightning Network peněženka ZAP

Následně si musíme peněženku nabít a vybrat si službu, kterou chceme vyzkoušet:

 1. Nákup merchandise na Blockstream shopu nebo jiném lightning shopu. Seznam eshopů příjímající Lightning platby naleznete zde.
 2. Lightning hry – her a zábavných aplikací je již na LN několik, od online „graffiti“ na satoshi.place, přes známou hru na oběšence, pokémon hru poketoshi až po malé hazardní „kolo štěstí“ lightning spin.

  lightning network, bitcoin, službylightning network, bitcoin, službylightning network, bitcoin, služby

 3. Mikroplatby za přečtení a publikaci článku na yalls.org.

Lightning Network jako budoucnost krypto plateb?

Mnozí příznivci kryptoměn považují Lightning Network za nejlepší cestu a skutečnou inovaci (oproti mnohým „rychlým blockchainům“, které jsou často rychlé pouze proto, že jsou buď centralizované, nebo je nikdo nepoužívá). Vývojářská aktivita a nadšení jsou skutečně velké, zatím se však drží hlavně pod povrchem – v technických odborných kruzích. Vývojáři přirovnávají rozvoj Lightningu k nadšení, které vnímali v rané fázi vývoje samotného Bitcoinu – v letech 2010–2013. Mezi běžné uživatele a firmy však informace prosakují zatím jen pozvolna.

i Mohlo by vás zajímat
1. Ripple (XRP). Kryptoměna, která budí vášně.
2. Kryptoměnové forky. Vše, co chcete vědět!
3. Stable Coins. V čem se liší od klasických kryptoměn?
4. Dash (DASH). Kryptoměna slibující rychlé transakce a anonymitu.
5. NEO. Platforma zaměřená na inteligentní kontrakty.
6. CoinMarketCap. Mějte přehled o kryptoměnách!

Lightning Network​ je komplexní technologie a máme před sebou ještě dlouhou cestu, než ho budeme moci používat intuitivně a bez zádrhelů. Vyvstává také kritika různých vlastností a funkcí Lightningu – této kritice a budoucnosti Lightningu (i v rámci jiných kryptoměn) se budeme věnovat v dalším článku.


Matěj Galvánek

Matej Galvánek

Matej Galvánek je investiční ředitel kryptoměnového fondu Sigil, zakladatel vývojové společnosti Devmons a fanoušek moderních technologií a decentralizace. Ke kryptoměnám jej dostal online poker, kterým se v minulosti živil. Krom investic a podnikatelských projektů v této oblasti je jeho cílem šířit osvětu a pomoci lidem lépe pochopit kryptoměny a jejich možnosti. K tomuto účelu založil weby coinexplorer.sk a getmonero.cz a píše články pro alza.cz či btctip.cz.

Seasonic Prime Ultra 1000 W Titanium
Počítačový zdroj 1000W, ATX 2.4, 80 Plus Titanium, aktivní PFC, 8x PCIe, 14x SATA, 135mm tichý ventilátor, plně modulární kabely

7 699,-
Koupit
Zboží na Třetinku
Skladem 1 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: UE313k2c3
ASUS EXPEDITION B250-V7
Základní deska Intel B250, DDR4, 3x PCIe x16, 3x PCIe x1, SATA III, USB 3.0, Intel GLAN, 8ch audio, HDMI, ATX, sc1151

ASUS EXPEDITION B250-V7 - Základní deska
-23%
-23% 1 299,-
999,-
Koupit
Black Friday
Poslední 1 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: ac262e1w
YubiKey 4C Nano
Autentikační token, šifrovací multifunkční USB-C mini token

2 099,-
Koupit
Skladem 1 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: YUBIa05
YubiKey 4C
Autentizační token, šifrovací multifunkční USB-C mini token

1 799,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: YUBIa04
YubiKey 4
Autentizační token, šifrovací multifunkční USB-A token

1 499,-
Koupit
Skladem 3 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: YUBIa01
ASUS PRIME Z370-A
Základní deska Intel Z370, DDR4 4000 (OC), 3x PCIe x16, SATA III RAID,2x M.2, USB 3.1, USB-C 3.1 Gen 2, Intel GLAN, 8ch audio, TPM, HDMI, DVI, DisplayPort, ATX, Aura RGB, sc1151 (pouze Coffee Lake)

+ ZDARMA Chladič na procesor Cooler Master

ASUS PRIME Z370-A - Základní deska
-13%
-13% 4 599,-
3 999,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: ACZ370a10
ASROCK H110 Pro BTC+
Základní deska Intel H110, PCIe x16, 12x PCIe 2.0 x1, 2x DDR4 2400, 4x SATA III, M.2, 4x USB 3.0, GLAN, DVI, 7.1ch audio, ATX, sc1151

ASROCK H110 Pro BTC+ - Základní deska
-29%
-29% 2 399,-
1 699,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: AS031e1cb
GIGABYTE H110-D3A
Základní deska Intel H110, PCIe x16, 5x PCIe x1, DDR4 2133, M.2, SATA III, USB 3.1 Gen 1, ATX, sc1151

1 399,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 5 prodejnách
Objednací kód: AG169u5
KeepKey Bitcoin Wallet
Hardware peněženka šifrovací, OLED displej 256x64, ARM cortex M3, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, Android, micro USB

KeepKey Bitcoin Wallet - Hardware peněženka
-22%
-22% 4 399,-
3 439,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít dnes
Objednací kód: TREZBIT7
Ledger Bitcoin Wallet Nano S
Hardware peněženka šifrovací, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, BIP39/ BIP44, micro USB

Ledger Bitcoin Wallet Nano S - Hardware peněženka
-20%
-20% 2 499,-
1 990,-
Koupit
Akční cena
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 4 prodejnách
Objednací kód: TREZBIT6
ASUS PRIME Z270-A
Základní deska Intel Z270, DDR4, 3x PCIe x16, SATA III RAID, M.2, USB 3.1, USB-C 3.1 Gen 2, Intel GLAN, 8ch audio, TPM, HDMI, DVI, DisplayPort, ATX, sc1151

ASUS PRIME Z270-A - Základní deska
-27%
-27% 4 199,-
3 069,-
Koupit
Skladem poslední kus
Můžete mít dnes
Objednací kód: AC281d1
Intel Pentium G4560
Procesor Dual-Core, HT, 3.5GHz (54W), Intel HD Graphics 610 (1050MHz), 3MB L3 cache, socket 1151, Kaby Lake 14nm, BOX

1 749,-
Koupit
Skladem > 5 ks
Můžete mít ihned na 2 prodejnách
Objednací kód: BO421u5d
Seasonic Prime Ultra 850 W Titanium
Počítačový zdroj 850W, ATX 2.4, 80 Plus Titanium, aktivní PFC, 6x PCIe, 10x SATA, 135mm tichý ventilátor, plně modulární kabely

5 979,-
Koupit
Zboží na Třetinku
Na cestě 2 ks
Očekáváme 13.12.2018
Objednací kód: UE313k2c1
YubiKey Neo
Autentizační token, šifrovací multifunkční USB-A token s podporou NFC

1 799,-
Koupit
Na cestě > 5 ks
Očekáváme 18.12.2018
Objednací kód: YUBIa03
YubiKey 4 Nano
Autentizační token, šifrovací multifunkční USB-A mini token

1 799,-
Koupit
Na cestě > 5 ks
Očekáváme 18.12.2018
Objednací kód: YUBIa02
Alza Mining RX580 (12 měsíců záruka)
Počítač pro Mining - komerční produkt (pouze na IČO), Intel Celeron G3930 Kabylake 2.9GHz, Intel Z270, RAM 4GB DDR4, 6x AMD Radeon Sapphire NITRO+ RX580 OC 4GB

Alza Mining RX580 (12 měsíců záruka) - Počítač pro Mining
-41%
-41% 79 990,-
46 990,-
Koupit
Zboží na Třetinku
Na objednávku – termín upřesníme
Objednací kód: sklMIN01
XEEDA
Hardware peněženka šifrovací, dotykový displej, IP67, podpora Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Litecoin, Ripple, Dash, ZenCash, NEM, Ethereum Classic, Stellar, ERC-20, konektor pro Lightning/ MicroUSB, kompatibilní s iOS/ Andriod

Cena nebyla stanovena
Hlídat
Těšíme se
Objednací kód: XEEDA01
Ledger Bitcoin Wallet Blue
Hardware peněženka šifrovací, displej 320x480 LED, snadné použítí na Windows, OS X, Linux, BIP39/ BIP44, USB 2.0, Bluetooth 4.1, baterie 500mA

Cena nebyla stanovena
Hlídat
Těšíme se
Objednací kód: TREZBIT5
0
Vytisknout
Pomohla vám tato informace?
Tento formulář slouží pouze k hodnocení informací na stránce.
Pokud máte dotaz, či požadavek, využijte zákaznické podpory.
Chybí Vám něco? Je něco uvedeno špatně?
Zkuste nové Alza Premium Moje Alza Přihlásit Jak nakoupit
WEB6
Váš osobní asistent
Alza Premium
Rád pro vás zjistím stav objednávky či pomohu s výběrem zboží.
Napsat dotaz
Zavolejte mi
Nová konverzace
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi