Během svátků 5.7. a 6.7. mají všechny naše pobočky otevřeno.

Získejte doručení ZDARMA na rok pouze za 25 Kč měsíčně! Více informací

AlzaPlus+ Odměna za vysvědčení
Zobrazit katalog

Mass Effect Legendary Edition; wallpaper: cover

Mass Effect Legendary Edition: datum vydání, platformy, rozdíly oproti originálu a další info

(Update): Článek celkově aktualizován a doplněn o recenzi a hodnocení ve světě.

Díky remasteru se dočkala resuscitace jedna z nejúspěšnějších RPG sérií v herní historii z dílny studia BioWare. Jakých konkrétních změn se díky Mass Effect Legendary Edition trilogie dočkala a na co se autoři při předělávce zaměřili a nakolik se jim remaster vydařil, si můžete přečíst v našem speciálu.


Autor: Jiřina FormánkováSpeciál


Zdroj obrázku: BioWare

Mass Effect Legendary Edition: Vše, co víme – OBSAH

Mass Effect Legendary Edition: Recenze


Recenze (Alza Magazín)

Naše recenzentka Jiřina Formánková byla s Mass Effect Legendary Edition na PC více než spokojená. Mezi vady na kráse patřily hlavně přítomné bugy a některé nedotaženosti v oblasti textur. Jinak se jedná o výborný návrat série, který potěší nejen ty, kteří zatím neměli s univerzem tu čest:

„Mass Effect: Legendary Edition je kvalitní remaster nabízející tři hry a všechna DLC za cenu jedné hry. A přestože má své mušky, byla by škoda ho soudit jen jako pokus o přeleštění svého času adorovaných titulů. Pro nováčky, ale i fanoušky série můžu nákup s klidným svědomím doporučit.“ Na celou recenzi včetně hodnocení se můžete podívat zde.

A jak hodnotí svět?

Tato hodnocení jsou platná k 9. 9. 2021.

Mass Effect Legendary Edition: Datum vydání, platformy, edice


Datum vydání proběhlo 14. května 2021 na PC, Xbox One a PlayStation 4. V současné době najdete Mass Effect Legendary Edition také v nabídce knihovny Xbox Game Pass. Legendary Edition obsahuje kromě tří remasterovaných her Mass Effect i více než 40 DLC, která k nim byla vydána. 

To se bohužel netýká DLC Pinnacle Station (druhého DLC v sérii), jehož kód byl podle vyjádření vývojářů poškozen a je nepoužitelný. Pinnacle Station přinesla do hry nové oblasti (zejména tajnou alianční stanici a bojové scénáře), neobsahovala ale žádné změny v příběhu, proto prý bylo lepším řešením ho nezařazovat než prodlužovat vývoj tím, že by DLC autoři vytvořili celé znovu.

Mass Effect™ Legendary Edition Official Reveal Trailer (4K)

zdroj: Electronic Arts

Legendary Edition byla oficiálně oznámena 7. listopadu 2020 při příležitosti takzvaného „Dne N7“ (podle společnosti BioWare den oslavy Mass Effectu).

Mass Effect Legendary Edition: Čeština, česká lokalizace


Oficiální českou lokalizaci Mass Effect Legendary Edition nemá. Vzhledem k oblíbenosti série, je ale pravděpodobné, že se časem dočkáme neoficiální češtiny od některého z překladatelských týmů.

Mass Effect Legendary Edition: Příběh


Příběh celé trilogie prožijete jako velitel Shepard (či velitelka Shepardová), jehož úkolem je prozkoumávání nejrůznějších koutů vesmíru na hvězdné lodi SSV Normandy (při řešení různorodých příběhových misí). V Mass Effect univerzu slouží k přesunu na obrovské vzdálenosti takzvaná Mass Relé (obří vesmírné převaděče), díky nimž je možno se přesouvat na vzdálenost několika stovek světelných let. V galaxii Mléčná Dráha je mezi jejími jedinečnými obyvateli problémů víc než dost (například lidé jsou v dost nerovnoprávném postavení s některými jinými rasami), a aby toho nebylo málo, objevuje se zcela nová a nečekaná hrozba v podobě Reaperů – obřích inteligentních polosyntetických bytostí, jež mají za úkol vyhladit všechen organický život v Galaxii. Mezi nimi a zachováním organiků stojí jen Shepard (a jeho posádka, poskládaná z nejrůznějších ras, jež je vám ochotná pomoci).

Mass Effect (2007)

První hra ze série Mass Effect, v níž se zhostíte role velitele Sheparda (případně velitelky Shepardové), elitního lidského vojáka a velitele vesmírné lodi SSV Normandie, operujícího v galaxii Mléčná dráha v roce 2183. Na výběr dostanete jedno ze šesti povolání a možnost vytvořit si postavu na míru (i vizuálně). Spolu se svou posádkou musíte zastavit hrozbu Reaperů, rasy inteligentních bytostí o velikosti vesmírných plavidel, kteří v pravidelných cyklech ničí všechny vyspělé civilizace v galaxii. Mezitím, co se zabýváte plněním nejrůznějších úkolů, průzkumem vesmíru, souboji z pohledu třetí osoby a ovládáním svých společníků, čeká na Sheparda závěrečné odhalení tajemství kolem objevení úhlavního nepřítele, lodi jménem Vládce (což je ve skutečnosti právě Reaper). Rozhodnutími, která učiníte během a na závěr hry, ovlivníte některé interakce v průběhu dílu druhého, který přímo navazuje na jedničku.

Mass Effect Legendary Edition; screenshot: Reaper

zdroj: Electronic Arts

Reapeři mohou zpočátku zaskočit nejen svými schopnostmi, ale i velikostí.

Mass Effect 2 (2010)

Mass Effect 2 začíná dva roky po konci jedničky. Objevuje se nová hrozba v podobě mimozemské rasy jménem Collectoři. Ti unášejí celé lidské kolonie neznámo kam. Tomu se snaží přijít na kloub organizace Cerberus (extremistické uskupení, jehož cílem je zachování lidského druhu za každou cenu a které vede muž známý jako pan „Záhadný”), se kterou budete muset spolupracovat. K dispozici dostanete vylepšenou verzi lodi Normandie vybavenou umělou inteligencí EDI. Čeká vás také verbování nové posádky (i setkání s některými z prvního dílu), možnost prožít romanci s některým z jejích členů (na svou dobu poměrně inovativní), plnění různorodých misí a také finální volba, co učinit s obsazenou collectorskou základnou. Oproti prvnímu dílu je dvojka více akčním kouskem s vylepšeným ovládáním společníků v boji. Mass Effect s pořadovým číslem dvě je právem jedním z nejikoničtějších a komerčně nejúspěšnějších RPG všech dob.

Mass Effect Legendary Edition; screenshot: Garrus Mass Effect Legendary Edition; screenshot: Thane

zdroj: Electronic Arts

Garrus je jedním ze společníků, které můžete přijmout na palubu Normandie hned na začátku prvního dílu. Thane je zase zástupcem rasy, s níž se v celé sérii příliš často nepotkáte.

Mass Effect 3 (2012)

Mass Effect 3 uzavírá sérii a osudy velitele Sheparda. Do hry je možné importovat savy z předešlých dílů, které následně ovlivní děj trojky. Hrozba příchodu Reaperů stále trvá, stejně jako pletichy organizace Cerberus, která bude ovšem tentokrát na straně protivníků. Hlavní dějová linka se týká nalezení katalyzátoru, jelikož jen s jeho pomocí je možnost trvale odvrátit reaperskou hrozbu a zachránit organický život v galaxii. Tentokrát se totiž Reapeři odhodlali k masivnímu útoku ve velkých počtech a obsadili i planetu zemi. Všechna tři možná zakončení Mass Effectu se staly kontroverzním tématem, jelikož žádný z nich se nedá označit za vysloveně dobrý a hodně hráčů nebylo spokojeno ani s jedním z nich. Přinejmenším ale ukončují celou sérii, jelikož následně vydaná hra z univerza Mass Effectu Andromeda, nemá z dějem trilogie nic společného.

Mass Effect Legendary Edition; screenshot: female Shepard Mass Effect Legendary Edition; screenshot: male Shepard

zdroj: Electronic Arts

Obě přednastavené postavy přijdou vhod, pokud se rozhodnete skočit rovnou do akce a nechcete trávit čas v sekci editoru postav. Mohou vás v této podobě provázet celou trilogií.

Mass Effect Legendary Edition: Gameplay


Všechny hry Mass Effect jsou sci-fi akční RPG z rozsáhlého herního univerza s vlastní historií. Prvně si vytvoříte postavu, přičemž na výběr je ze šesti povolání (character class) se specifickými dovednostmi a zaměřeními (některá jde i kombinovat), a buďto se spokojíte s přednastaveným vizuálem postavy, nebo si v poměrně podrobném editoru uděláte hrdinu vlastního – a ten (nebo ta) vás bude provázet i v dalších dílech. V celé trilogii je zásadní, jakým způsobem svou postavu povedete a jak budete budovat vztahy s posádkou i se světem okolo. Vše má efekt na rozdílné dopady a směřování příběhu i osudů celých ras a galaxie.

Mass Effect Legendary Edition; screenshot: Reaper

zdroj: Electronic Arts

Reapeři jsou hrozbou pro celou galaxii Mléčná dráha. Shepard nebude zdaleka jediný, komu tito polosyntetici nedopřejí klidného spánku.

Další důležitou složkou Mass Effectu jsou souboje v reálném čase s možností zapauzovat hru a zadat pozice svých společníků v boji. Na každou výpravu si můžete vybrat maximálně dva (mají svá vlastní povolání) a můžete je libovolně měnit před každou misí. Bojovat budete za pomoci konvenčních zbraní, technických či biotických schopností. Zbraně se ale přehřívají a je třeba počkat až přehřátí klesne pod určitou úroveň (v prvním díle), aby se daly znovu použít, stejně jako technické a biotické schopnosti mají svůj cooldown. Ve druhém a třetím Mass Effectu už budete místo přehřívání zbraní řešit sběr munice do každé z nich. Hodně času strávíte taky na palubě své lodi Normandie, kde budete čas dělit mezi rozhovory s posádkou, vybíráním příští planetární zastávky, nebo těžbou surovin z neprobádaných koutů vesmíru. K dispozici dostanete také terénní vozidlo Mako (opět pouze první díl), které ušetří spousty času při přesunech po planetách, na nichž se rozhodnete přistát.

Mass Effect Legendary Edition; screenshot: souboj

zdroj: Electronic Arts

Soubojový systém a systém ovládání společníků se má napříč jednotlivými díly série co možná nejvíce sjednotit.

Mass Effect Legendary Edition: Rozdíly oproti originálu


Nastanou jisté změny v soubojovém systému: pro sjednocení zážitku ze všech tří dílů, se autoři rozhodli upustit od RPG přístupu uplatněného v prvním díle, který byl do určité míry ovlivněn náhodností, a mechaniku přizpůsobili druhému a třetímu dílu, takže přesnost a manipulace se zbraněmi byla výrazně vylepšena. Například útoky na blízko jsou nyní řešeny stiskem tlačítka, nikoliv automatickým použitím. Dále mohou být všechny zbraně použity libovolnou třídou bez postihu, což dříve nebylo možné. Inventář a obchody mají nyní funkci třídění a všechny nepotřebné položky z inventáře lze převést na Omni-gel nebo je prodat obchodníkům najednou.

Další dobrou zprávou je, že při prvním průchodu hrou už neexistuje omezení dosažitelné úrovně. To zabrání nutnosti rozehrávat ji vícekrát pro levelování postavy. Vylepšení se dostalo i na terénní vozítko Mako, které má nyní vylepšenou fyziku a je lépe ovladatelné. Také je vybaveno rychlejším dobíjením štítu a přidáním nových trysek do zadní části pro zvýšení rychlosti.

Mass Effect Legendary Edition – Official Remastered Comparison Trailer (4K)

zdroj: Electronic Arts

Srovnání vizuálních rozdílů Legendary Edition oproti originálu je v některých oblastech opravdu markantní.

V editoru tvorby postavy došlo k aktualizování textur a modelů vlasů a některé další byly přidány (jako právě vlasy, nebo tóny pleti). Postavu si buďto můžete vytvořit na začátku prvního dílu a potom s ní odehrát trilogii až do konce, nebo si ji upravit na začátku každého dílu. DLC balíčky (předměty) jsou nyní přirozeně integrovány do hry – lze je získat pomocí průzkumu nebo zakoupením u obchodníků při průchodu hrou, namísto okamžitého odemčení hned od začátku. To by mělo zajistit rovnováhu postupu mezi ME2 a ME3. Byly opraveny i některé bugy v systému Paragon-Renegade v ME2, které bránily zobrazování přesných statistik reputace a úplně zabránily výběru určitých možností dialogu. Veškeré podrobnosti naleznete na oficiálních stránkách.

Mass Effect Legendary Edition obsahuje rychlejší načítání a na PC si ho budete moci zahrát až při 240 snímcích za sekundu, vývojáři navíc slíbili podporu 4K rozlišení a širokoúhlých monitorů (21:9). při rozlišení podporovat až 240 fps lze jej přehrávat při 60 fps. Celkově bude zážitek plynulejší než originál. Co se konzolí týče, hráči se mohou těšit na dva režimy nastavení: zvýhodnění kvality obrazu a zvýhodnění fps, viz tabulka:

Mass Effect Legendary Edition; screenshot: tabulka

zdroj: Electronic Arts

Mass Effect Legendary Edition: Multiplayer


Přestože Mass Effect 3 co-op multiplayer zahrnoval a stal se oblíbenou součástí hraní některých fanoušků, podle vyjádření projektového ředitele Mass Effect Legendary Edition Maca Walterse budou autoři čekat až na odezvu od komunity než se rozhodnou, jestli multiplayer do Legendary Edition zahrnou, nebo ne (vzhledem k náročnosti jeho začlenění). Zatím se soustředili na standardní singleplayer zážitek. V této chvíli tedy Mass Effect Legendary Edition multiplayer neobsahuje.

Mass Effect Legendary Edition: Videa, trailery, screenshoty


Trailery a další videa můžete nalézt na oficiálním YouTube kanále hry a obrazové materiály na homepage stránkách hry Mass Effect Legendary Edition.

Oficiální screenshoty a obrázky, galerie

Mass Effect Legendary Edition; screenshot: Mordin Mass Effect Legendary Edition; screenshot: záhadný

zdroj: Electronic Arts

Mass Effect Legendary Edition: Hardwarové nároky na PC


Zde se můžete podívat, jak vypadají oficiální hardwarové nároky pro Mass Effect Legendary Edition.


Minimální HW požadavky Doporučené HW požadavky
Operační systém Windows 10 64-bit Windows 10 64-bit
Procesor Intel Core i5 3570 / AMD FX-8350 Intel Core i7-7700 / AMD Ryzen 7 3700X
Grafická karta NVIDIA GTX 760 / AMD Radeon 7970 NVIDIA GTX 1070 / RTX 200, Radeon Vega 56
DirectX DirectX 11.0 DirectX 11.0
Operační paměť 8 GB 16 GB
Pevný disk 120 GB 120 GB

• Zdroj: Steam (17. 5. 2021)

S jakým herním PC na Mass Effect Legendary Edition?

Chcete si ulehčit výběr? Níže pro vás máme tipy na vhodné herní počítače podle náročnosti.

Alza Gamebox Ryzen Starter

Základní sestava:

Alza Gamebox Ryzen Starter

Alza GameBox Core RTX2060

Optimální sestava:

Alza GameBox Core RTX2060

Alza BattleBox Core RTX3070 Ti Quiet

Sestava pro náročné:

Alza BattleBox Core RTX3070 Ti Quiet

i

• Zdroje: Electronic Arts


Mass Effect: Legendary Edition - PS4
Hra na konzoli - PS4 / PS4 Pro, PS5 (s mechanikou), krabicová verze, žánr: akční a RPG - Mezi lidstvem a největší hrozbou v jeho dějinách stojí jedna jediná osoba. Připomeňte si legendu o veliteli Shepardovi / velitelce Shepardové z cenami ověnčené trilogie Mass Effect. Zahrnuje základní obsah pro jednoho hráče pro všechny tři hry a více než 40 položek ke stažení, s více než 100 hodinami obsahu, který je celý propojen v jedné sáze. Poznejte úžasně bohatý a podrobný svět s ohromujícími vizuálními detaily.

-21% 629,-
499,-
Můžete mít ihned na 3 prodejnách
Skladem > 5 ks
Objednací kód: MSX971
Mass Effect: Legendary Edition - Xbox
Hra na konzoli - Xbox One S / Xbox One X, Xbox Series X, krabicová verze, žánr: RPG a střílečky, pro online hraní vyžaduje předplatné Xbox Live Gold - Mezi lidstvem a největší hrozbou v jeho dějinách stojí jedna jediná osoba. Připomeňte si legendu o veliteli Shepardovi / velitelce Shepardové z cenami ověnčené trilogie Mass Effect. Zahrnuje základní obsah pro jednoho hráče pro všechny tři hry a více než 40 položek ke stažení, s více než 100 hodinami obsahu, který je celý propojen v jedné sáze. Poznejte úžasně bohatý a podrobný svět s ohromujícími vizuálními detaily.

499,-
Můžete mít dnes od 16:30
Skladem > 5 ks
Objednací kód: XBSE0029
Mass Effect: Odhalení
Kniha – autor Jeremy Barlow, 288 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá - autor Jeremy Barlow, 288 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá

223,-
Můžete mít zítra od 12:30
Skladem > 10 ks u partnera
Objednací kód: FKP0255963
Mass Effect Andromeda Iniciace
Kniha - autor Mac Walters; N. K. Jemisin, 288 stran, česky, Brožovaná bez přebalu lesklá - autor Mac Walters; N. K. Jemisin, 288 stran, česky, brožovaná bez přebalu lesklá

268,-
Můžete mít zítra od 12:30
Skladem > 10 ks u partnera
Objednací kód: FKP0301749
0
Vytisknout
P-DC1-WEB03
Zavoláme Vám a odborně poradíme
+420 225 340 111
Dotaz na objednávku
Dotaz na zboží
Prosím zadejte svůj telefon:
Zavolejte mi
Na vašem soukromí nám záleží My, společnost Alza.cz a.s., IČO 27082440 používáme soubory cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem i mj. k personalizaci obsahu našich webových stránek. Kliknutím na tlačítko „Rozumím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech.
Více informací Méně informací