Volba materiálu je jednou z rozhodujících faktorů ovlivňující výběr kancelářské židle. Na trhu jsou nejčastěji dostupné textilní a kožené potahy, přičemž se u textilie můžeme setkat ještě se síťovinou, u kůže rozlišujeme kůži pravou a kůži syntetickou. Oba materiály mají svá pro a proti, v každém případě však musí vyhovovat našim potřebám a požadavkům, které na užívání židle máme.
Kožené židle a křesla máme obvykle spojené s určitým typem luxusu a předpokládá se u nich vyšší prodejní cena. To je u většiny kusů také pravdou – obecně židle s tímto materiálem pořídíme za vyšší finanční částku než jejich textilní kolegy. Jaké jsou výhody takové investice?
Nenechte si ujít další čtení o zdravém sezení a správné ergonomii! |
---|
Kůže, ta pravá, patří mezi velmi odolné materiály s dlouhou trvanlivostí. Při odpovídajícím používání vydrží v nezměněném stavu i několik let. Pokud se tedy za tu dobu nezmění naše nároky na kancelářskou židli, nebudeme se muset delší dobu zabývat koupí nového kusu.
Kožené potahy se dobře udržují v čistotě. Jakékoli skvrny od jídla či pití snadno odstraníte pouze vlhkou utěrkou případně za použití saponátu. Dražší modely lze udržovat doporučenými chemickými prostředky, které o kůži pečují, zkvalitňují ji a dodávají větší pocit noblesy. Snadnost udržování v čistotě je větší u tmavších barev, u židlí se světlejšími potahy je třeba dbát zvýšené opatrnosti – špína se na nich zachytává častěji a hůře se odstraňuje.
Syntetická kůže se rovněž dobře udržuje, je však náchylnější k rychlejšímu opotřebení – typickým příkladem je, když si na židli sedáme stále ze stejného směru a stejným způsobem – židli se ošoupe kůže například na levé straně sedáku. Jsme-li zvyklí se při sezení na sedáku posunovat, brzy si ošoupeme sedák celý. To samé platí i pro opěrák. Vše závisí na způsobu používání u konkrétního uživatele.
Neméně důležitý je rovněž pocit, který ze židle máme – kožené potahy jsou studené, což může být příjemné na léto ale to pouze za předpokladu, že se na něm nebudeme potit. Kůže totiž pot v žádném případě nesaje, užívání židle se tak může stát nepříjemným hygienickým zážitkem, který si nebudeme chtít zopakovat.
V zimě nás sezení na studené židli také zrovna dvakrát nezahřeje – řešením je židli na tuto dobu potáhnout potahem, použít textilní sedák či přehodit si přes opěradlo třeba deku.
Kožené potahy jsou oblíbeným materiálem používaným především u kancelářských křesel. Ta se vyznačují blokovou mechanikou, která neodpovídá požadavkům na zdravé, aktivní sezení. Křesla tak nejsou doporučována pro časté a dlouhodobé sezení, s čímž může být spojeno právě použití tohoto materiálu, a to díky vlastnostem, které jsme uvedli výše.
Kožená křesla jsou vhodným designovým prvkem do domácích kanceláří nebo manažerských kanceláří, kde lidé netráví valnou většinu času.
Víte, pro koho jsou podsedáky na židle určené a jaké jsou všechny možnosti využití? Prohlédněte si naší kategorii!
Nejčastěji používaným potahem kancelářských židlí bývá právě druh textilie. Textilní křesla jsou levná i drahá, méně i více kvalitní a co je nejdůležitější, disponují nesčetnými možnostmi barevného provedení. Barvám se meze nekladou, v jedné barvě můžeme nalézt více odstínů či dokonce nejrůznější barevné kombinace.
Textilie rovněž bývá příjemným materiálem a je vhodná pro židle, na kterých chceme trávit opravdu dlouhou dobu. Textilní potahy jsou na rozdíl od kožených prodyšnější a v zimě svého uživatele zbytečně nestudí.
Oblíbeným druhem potahu je textilní síťovina – můžeme se s ní setkat u čím dál více modelů. Vyznačuje se nejen výše zmíněnou prodyšností, ale i dobře vypadá. Židle se síťovinou se tak stávají designovým prvkem kanceláře, čímž se možná snaží dohnat své kožené kolegy. Cenová dostupnost je rovněž další a kladnou vlastností a o celkové ceně židle tak rozhodují spíše její mechanické vlastnosti než potah. Textilními potahy disponuje velká většina kancelářských židlí se synchronní mechanikou a upřednostňují ji i výrobci zdravotních kousků.
Sháníte levné kancelářské křeslo? Dokonce i kancelářská židle lze pořídit relativně levně. Pro ergonomické občasné sezení nemusíte platit desetitisíce!
Životnost textilie se odvíjí od konkrétního typu, která je na židli použita. Obecně je však považována za dlouhodobě udržitelnou s minimálními možnostmi poškození. Nevýhodou může být její horší čistitelnost – teoreticky je většina potahů pratelných, je však nutné se zmínit o skutečnosti, že jen velmi málo potahů lze ze židlí sundat a vyprat. Většinou zůstaneme odkázáni na očištění potahu přímo na židli – použití chemických prostředků a vody pak může způsobit to, že se na židli už po zbytek dne neposadíme, protože materiál musí uschnout. Také ne každou skvrnu lze spolehlivě odstranit, některé zůstanou už navždy, což může židli znehodnotit a uživatele donutit k její výměně. Síťovinou potažené sedáky také rády zachytávají prach, který lze v určité míře odstranit vysavačem, může se však stát, že židle již nebude vypadat nikdy jako nová.
Požadavky se liší co od člověka, každý máme jiné preference, jiný názor na ten a ten materiál, jiné úmysly co se užívání židle týče. Konečný výběr židle vždy závisí i na dalších jejích vlastnostech, materiál potahu je jen jeden z nich.